IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Енемона (E4A/ENM, ZNOA и E4AP)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от tony1975
    Тук ч/з новите акции се заформя силна конкуренция на депозитите +възможност за капиталова печалба=добра инвестиция?
    А при капиталова загуба какво правим ? не може да се конкурира по риск с депозити. иначе си е екстра - за диверсификация с Хим

    Коментар


    • Тук ч/з новите акции се заформя силна конкуренция на депозитите +възможност за капиталова печалба=добра инвестиция?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Phoenixheart
        Висока на аукциона. По принцип на аукционите е по-ниска.
        Именно
        това е индикатор за какво ще стане с инструмента като се листне

        Не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.
        Имам права

        Коментар


        • Висока на аукциона. По принцип на аукционите е по-ниска.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Phoenixheart
            Малко изненадваща цена
            тоест ниска или висока?

            Коментар


            • Малко изненадваща цена

              Коментар


              • Цена от 25,1 ст. бе постигната на проведения днес от БФБ-София аукцион за 565 128 неизползвани права в увеличението на капитала на дружеството. Цената бе с близо 9% над постигната средна цена по време на свободната търговия.

                http://www.investor.bg/?cat=5&id=91780

                Коментар


                • Европейският парламент ще гласува днес евробюджет 2010, който включва и първия транш от допълнителните компенсации за АЕЦ „Козлодуй” в размер на 75 милиона евро. Предвижда се България да получава по толкова до 2013-а година включително. Така общият размер на допълнителните средства, които ще постъпят във фонд „Козлодуй”, ще достигне 300 милиона евро.
                  Съгласно Договора за присъединяване, България затвори блокове І-ІV от АЕЦ “Козлодуй” с цел по-нататъшно извеждане от експлоатация.
                  http://imoti.start.bg
                  http://pravo.start.bg
                  [url]http://zakoni.start.bg[/url

                  Коментар


                  • Мажоритарният собственик на Енемона записа варанти срещу правата си

                    Мажоритарният собственик на Енемона АД Дичко Прокопиев е записал варанти срещу притежаваните от него близо 7,2 млн. права, или около 60% от общо издадените, показват данни на Централен депозитар АД. Така към момента са използвани 8,28 млн. права за участието в увеличението на капитала с варанти на Енемона АД от общо 11,93 млн. издадени права.

                    В началото на ноември 2009 г. Дичко Прокопиев намали дела си в Енемона АД под 60% в резултат на репо-сделка.

                    В началото на декември 2009 г. Глобал Кепитъл ООД сключи репо-сделка и в резултат делът му намаля под 15% от капитала на Енемона АД. Мажоритарен акционер в дружеството е Дичко Прокопиев, а останалите дялове са на Прокопи и Богдан Прокопиеви.

                    По време на IPO през 2007 г. Енемона АД издаде 2 млн. акции, а към 1 декември 2009 г. free-float-ът на дружеството е 24,82%.

                    Сред другите акционери в Енемона с по-голям дял са фондовете на ПОК Доверие които са гласували с около 250 хил. акции, или с около 2% от капитала на последното Общо събрание на акционерите.

                    Крайният срок за заявяване на участие в записаването на варанти е 16 декември, а днес приключи търговията с правата, като в последните две седмици цената им се движеше между 15 и 30 ст. за право. Аукционът за неизползваните права (за които не е подадено заявление за записване на варанти), ще се проведе на 23 декември, обяви БФБ-София, но вероятно датата ще бъде коригирана и ще бъде 22 декември. Причината е, че 19 декември 2009 г. е работен ден, а аукционът за неизполваните права трябва да е на петия работен ден след крайния срок за прехвърлянето на правата (16 декември 2009 г.), съответно новата дата трябва да е 22 декември.

                    "С наближаване на срока за упражняване на варантите цената им започва да пада, тъй като намалява вероятността те да са над страйк-цената (цената на която може да бъдат упражнени варантите бел. ред.). Динамичен пазар като българския ще позволи на цената да остане висока дори и три години преди упражняването им, ако приемем, че тогава акцията на Енемона ще се търгува пак на 9 лв.", заявява в блога си Цветослав Цачев*, анализатор в ИП Елана Трейдинг АД.

                    "Текущата цена на правата отговаря на очакваното годишно изменение на обикновените акции от 20%. Това е много по-ниско от реалната волатилност на книжата на Енемона и показва, че правата са подценени", уточнява в свой анализ Цветослав Цачев.

                    "Проспектът за привилегированите акции на Енемона АД е одобрен от КФН, като вторичната търговия с правата ще стартира през втората половина на януари. Мажоритарният собственик планира да продаде голямата част от правата си за записване на привилегированите акции. Те се конвертират в обикновени в края на седмата година от издаването им, като броят им подлежи на корекция при промяна на броя на обикновените акции. Тъй като преди това ще се упражнят варантите, най-вероятно привилегированите акционери ще получат повече обикновени акции.", заявява анализаторът.

                    "След конверсията отпадат привилегиите за дивидент от 10% и за ликвидационен дял в размер на 9.92 лв. Тя се извършва автоматично и не е необходимо акционерите да изявяват изрично желанието си. Уставът на Енемона позволява на акционерите да се откажат от привилегиите си на общо събрание с поне ѕ от гласовете на присъстващите притежатели на привилегированите акции. По този начин новата емисия книжа може да се конвертира в обикновени", смята Цачев.

                    "Привилегированата емисия акции на Химимпорт има много близки параметри с предлаганите книжа от Енемона. Двете емисии се конвертират в обикновени акции, като при емисията на Химимпорт съществува опцията за конверсия във всеки един момент. Единственото предимство на привилегированите акции на Енемона е по-високият фиксиран дивидент и възможността за разпределяне на по-голяма сума за всички акционери при решение на Общо събрание", показва анализът на Цачев.

                    Елана беше мениджър при IPO-то на Енемона АД през 2007 г., а в момента посредник по издаването на варантите е Кей Би Си Секюритис Н.В. Клон София.

                    Един варант може да се запише срещу сумата от 0,17 лв. Всеки варант дава право за записването на една акция с емисионна стойност 18,5 лв., като емисията варанти е защитена от разводняване. Така например ако планираните привилегировани акции на Енемона бъдат издадени в пълен размер, емисионната стойност на новите акции срещу варантите ще падне до 15,64 лв.

                    Ако има и други увеличения на капитала при емисионна цена под 18,5 лв., цената на варантите ще се промени допълнително.

                    Животът на варантите ще е 6-годишен от датата на регистрация на емисията в Централен депозитар.

                    *Материалът и цитираните мнения имат аналитичен характер и не са препоръка за покупка или продажба на финансови инструменти.

                    Още по темата:

                    Каква е научната цена на варантите на Енемона?

                    Какво представляват варантите?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от мечето Йоги
                      професонален ?? А пише ли, че, че ако до 6 г. не надмине 18 лв, ще си на загуба ? )) не е препоръка
                      това е ясно пич
                      разговора не е бил за това
                      иначе страйка ще падне на 15.64 ако всички привилегировани акции се запишат и може да пада още, ако има нови емисии акции

                      Не е препоръка за покупко-продажби и особено на деривати, които са доста сложни и рискови.
                      Имам права

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от uspeh
                        Първоначално изпратено от варантчо
                        Първоначално изпратено от uspeh
                        Първоначално изпратено от варантчо
                        Първоначално изпратено от uspeh
                        Къде ги предлагат?
                        в оферти продава
                        къде другаде?
                        в оферти купува щеше да е "ги търсят"
                        А какъв е борсовият код на варантите?
                        Аз си мислех,че сега се търгуват само права...
                        да права се търгуват, но емисионната от 8,5 ст. на право (17 ст. на варант) е толкова ниска (1% от текущата цена на базовия актив, че почти веки който иска може да ги запише и да продължи да ги предлага като варанти

                        така че тизи права не са като предишни права на БФБ защото емисионната е едва 1% от текущата цена на базовия актив, и реално практически си се търгува 6 г. инструмент

                        Не така ще е при правата за привилегированите акции. Там една акция ще е с емисионна от 9,92 лв., повече от текущата цена на обикновената. Така че финансирането на покупката няма да е лесно (пак 2 права за 1 нов инструмент, тоест 5 лв. на акция) и живота им ще си е седмици, което ще си е причина за натистк върху цената. А ако мнозина искат да запишат привилегировани, като продават обикновени, обикновените ще са под натиск (който видяхме вече при спад от 13 до 9,1 лв., който е невероятен дори за БФБ), който натиск може да се окаже негативен за цената

                        Всичко ще зависи от силата на търсенето, защото предлагане дал бог, поне има 20%+ фри флот и поне за 1 млн. прив акции ще трябва да се намерят 9,92 млн. лв. Ако добавим и правата на мажоритарите отиваме на 59 млн. лв. предлагане, но да видим търсенето.

                        Докато емисията варанти като цяло (6 млн. по 17 ст.) е за едва 1,02 млн. лв.
                        Тоест около 60 пъти по-малко.

                        Тоест според мен емисията варанти ще е успешна.

                        Не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.
                        Имам права.
                        Искрено ти благодаря за подробния и професионален отговор !
                        професонален ?? А пише ли, че, че ако до 6 г. не надмине 18 лв, ще си на загуба ? ))
                        не е препоръка

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от варантчо
                          Първоначално изпратено от uspeh
                          Първоначално изпратено от варантчо
                          Първоначално изпратено от uspeh
                          Къде ги предлагат?
                          в оферти продава
                          къде другаде?
                          в оферти купува щеше да е "ги търсят"
                          А какъв е борсовият код на варантите?
                          Аз си мислех,че сега се търгуват само права...
                          да права се търгуват, но емисионната от 8,5 ст. на право (17 ст. на варант) е толкова ниска (1% от текущата цена на базовия актив, че почти веки който иска може да ги запише и да продължи да ги предлага като варанти

                          така че тизи права не са като предишни права на БФБ защото емисионната е едва 1% от текущата цена на базовия актив, и реално практически си се търгува 6 г. инструмент

                          Не така ще е при правата за привилегированите акции. Там една акция ще е с емисионна от 9,92 лв., повече от текущата цена на обикновената. Така че финансирането на покупката няма да е лесно (пак 2 права за 1 нов инструмент, тоест 5 лв. на акция) и живота им ще си е седмици, което ще си е причина за натистк върху цената. А ако мнозина искат да запишат привилегировани, като продават обикновени, обикновените ще са под натиск (който видяхме вече при спад от 13 до 9,1 лв., който е невероятен дори за БФБ), който натиск може да се окаже негативен за цената

                          Всичко ще зависи от силата на търсенето, защото предлагане дал бог, поне има 20%+ фри флот и поне за 1 млн. прив акции ще трябва да се намерят 9,92 млн. лв. Ако добавим и правата на мажоритарите отиваме на 59 млн. лв. предлагане, но да видим търсенето.

                          Докато емисията варанти като цяло (6 млн. по 17 ст.) е за едва 1,02 млн. лв.
                          Тоест около 60 пъти по-малко.

                          Тоест според мен емисията варанти ще е успешна.

                          Не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.
                          Имам права.
                          Искрено ти благодаря за подробния и професионален отговор !

                          Коментар


                          • Не знам, примери за варанти с цени близки до нула по света колкото искаш. Хората, които решат да инвестират в тези варанти да имат предвид, че може да не се достигне страйк цената след шест години. Взимайте предвид всички потенциални рискове.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от uspeh
                              Първоначално изпратено от варантчо
                              Първоначално изпратено от uspeh
                              Къде ги предлагат?
                              в оферти продава
                              къде другаде?
                              в оферти купува щеше да е "ги търсят"
                              А какъв е борсовият код на варантите?
                              Аз си мислех,че сега се търгуват само права...
                              да права се търгуват, но емисионната от 8,5 ст. на право (17 ст. на варант) е толкова ниска (1% от текущата цена на базовия актив, че почти веки който иска може да ги запише и да продължи да ги предлага като варанти

                              така че тизи права не са като предишни права на БФБ защото емисионната е едва 1% от текущата цена на базовия актив, и реално практически си се търгува 6 г. инструмент

                              Не така ще е при правата за привилегированите акции. Там една акция ще е с емисионна от 9,92 лв., повече от текущата цена на обикновената. Така че финансирането на покупката няма да е лесно (пак 2 права за 1 нов инструмент, тоест 5 лв. на акция) и живота им ще си е седмици, което ще си е причина за натистк върху цената. А ако мнозина искат да запишат привилегировани, като продават обикновени, обикновените ще са под натиск (който видяхме вече при спад от 13 до 9,1 лв., който е невероятен дори за БФБ), който натиск може да се окаже негативен за цената

                              Всичко ще зависи от силата на търсенето, защото предлагане дал бог, поне има 20%+ фри флот и поне за 1 млн. прив акции ще трябва да се намерят 9,92 млн. лв. Ако добавим и правата на мажоритарите отиваме на 59 млн. лв. предлагане, но да видим търсенето.

                              Докато емисията варанти като цяло (6 млн. по 17 ст.) е за едва 1,02 млн. лв.
                              Тоест около 60 пъти по-малко.

                              Тоест според мен емисията варанти ще е успешна.

                              Не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.
                              Имам права.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от варантчо
                                Първоначално изпратено от uspeh
                                Къде ги предлагат?
                                в оферти продава
                                къде другаде?
                                в оферти купува щеше да е "ги търсят"
                                А какъв е борсовият код на варантите?
                                Аз си мислех,че сега се търгуват само права...

                                Коментар

                                Working...
                                X