IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ (2)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение

    Защо не казваш че много от акциите от Софикс не са минали върховите стойности през ноември...
    Спекуланта ще чака ,чака пък няма да купи ако не дойде скоро спада ,ащо дойде ще чака по ниско и по ниско......
    Скоро към него ще се наредят и други чакащи корекцията....
    И тя ще дойде ,дали корекция дали криза но ще дойде....
    тогава се задава въпрос ти какво прави цял бичи цикъл та не продаде а вкарва пари и кУпува на вРЪО.....
    Много оригинално, свалям шапка....................

    Коментар


    • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
      Напълно съм съгласен със всичко това. Когато избирам компании искам да имат органичен растеж или да са циклични в най-ниската точка на бизнес цикъла. Няма ли растеж не ми трябват защото дори и да са евтини те ще останат такива. Нямам проблеми да купувам не чак толкова ликвидни акции. До момента само веднъж съм имал проблеми с изхода. Това беше миналата година при Свилоза защото пазара тогава беше дялов и оказах влияние на цената с действията си. Последният месец се върнах обратно и да видим какво ще се случи следващият път. Това беше за компаниите със средна големина.
      Единственото което трябва да се знае, че трябва да се внимава с дълга. Ако никога не бях ползвал репа щях да имам доста по-голяма въвращаемост. Смятал съм къде щях да съм ако не бях вземал репа. Пъти повече от сега. През 2003-2007 ма правех ръст по три. Три на степен 4 е 81. После през срива щях да загубя някъде около 60 процента от активите си, което в края на кризата би означавало да имам около 30 пъти повече от 2003 година. После като качиш шест пъти активите си от март 2009 до сега си прави едни 180 пъти. Винаги съм бил добър в избора на активи, но се издъних през 2008-2010 заради репата. Загубата на ликвидност скапва резултатите. Това със 180 пъти за 14 години би се получило без да се излиза на кеш а с правилно преструктуриране. Естесвено в началото включва златните години от 2001-2007, които не вярвам да се повторят в този обем. Малките размери на портфейла в началото доста облекчават дейността. Просто за мен винаги да съм в акции и по възможност да нямам репа е оптималната схема. Според мен не е трудно за десет години да биеш Софикс десет пъти, но се изисква да не си на кеш, да нямаш такси за управление портфейла да не е десетки милиони и поне малко да имаш усет за органичният растеж на компаниите. Но при фондовете е по-сложно. Има лимити, които са направени да сложат юзди на идиотите, но пък спъват и тези които са добри. Няма как законодателя да прецени кой фонд мениджър да озапти и кой не.
      Стана малко исренно и лично ама нищо.
      На скоро говорих с дребен спекулант. Той се беше разпродал в началото на ралито миналият септември. До ден днешен чака корекция на която да влезе. Питах го дали е обмислял вариант при който изтърва целият бичи пазар и си купува акции в началото на мечия. Каза ми, че няма проблеми да ги държи с години ако трябвало да излезе на нула. Това мислене просто не го схващам. Но всеки си има своя истина и характер.
      Лека и доходна.
      Защо не казваш че много от акциите от Софикс не са минали върховите стойности през ноември...
      Спекуланта ще чака ,чака пък няма да купи ако не дойде скоро спада ,ащо дойде ще чака по ниско и по ниско......
      Скоро към него ще се наредят и други чакащи корекцията....
      И тя ще дойде ,дали корекция дали криза но ще дойде....
      тогава се задава въпрос ти какво прави цял бичи цикъл та не продаде а вкарва пари и кУпува на вРЪО.....

      Коментар


      • Потвърждавам, BigBear. Даже предвид българските акции - по-висок е процента. Естествено визирам активно управление. Ако включвам и непубличните - тогава е доста по-висок процента.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от BigBear Разгледай мнение
          Когато студент, започнах да купувам български акции през 1990 година и бях прочел, че инвестициите в акции за всеки 25 годишен период бият алтернативните инвестиции - депозити, облигации, недвижими имоти. Пишеше също така най - добър резултат се получава от средни / за американските стандарти/ компании. Е сега мога да кажа - ВЯРНО Е!
          Напълно съм съгласен със всичко това. Когато избирам компании искам да имат органичен растеж или да са циклични в най-ниската точка на бизнес цикъла. Няма ли растеж не ми трябват защото дори и да са евтини те ще останат такива. Нямам проблеми да купувам не чак толкова ликвидни акции. До момента само веднъж съм имал проблеми с изхода. Това беше миналата година при Свилоза защото пазара тогава беше дялов и оказах влияние на цената с действията си. Последният месец се върнах обратно и да видим какво ще се случи следващият път. Това беше за компаниите със средна големина.
          Единственото което трябва да се знае, че трябва да се внимава с дълга. Ако никога не бях ползвал репа щях да имам доста по-голяма въвращаемост. Смятал съм къде щях да съм ако не бях вземал репа. Пъти повече от сега. През 2003-2007 ма правех ръст по три. Три на степен 4 е 81. После през срива щях да загубя някъде около 60 процента от активите си, което в края на кризата би означавало да имам около 30 пъти повече от 2003 година. После като качиш шест пъти активите си от март 2009 до сега си прави едни 180 пъти. Винаги съм бил добър в избора на активи, но се издъних през 2008-2010 заради репата. Загубата на ликвидност скапва резултатите. Това със 180 пъти за 14 години би се получило без да се излиза на кеш а с правилно преструктуриране. Естесвено в началото включва златните години от 2001-2007, които не вярвам да се повторят в този обем. Малките размери на портфейла в началото доста облекчават дейността. Просто за мен винаги да съм в акции и по възможност да нямам репа е оптималната схема. Според мен не е трудно за десет години да биеш Софикс десет пъти, но се изисква да не си на кеш, да нямаш такси за управление портфейла да не е десетки милиони и поне малко да имаш усет за органичният растеж на компаниите. Но при фондовете е по-сложно. Има лимити, които са направени да сложат юзди на идиотите, но пък спъват и тези които са добри. Няма как законодателя да прецени кой фонд мениджър да озапти и кой не.
          Стана малко исренно и лично ама нищо.
          На скоро говорих с дребен спекулант. Той се беше разпродал в началото на ралито миналият септември. До ден днешен чака корекция на която да влезе. Питах го дали е обмислял вариант при който изтърва целият бичи пазар и си купува акции в началото на мечия. Каза ми, че няма проблеми да ги държи с години ако трябвало да излезе на нула. Това мислене просто не го схващам. Но всеки си има своя истина и характер.
          Лека и доходна.

          Коментар


          • Радвате ли се на днешните движения?
            Събитията не винаги отговарят на очакванията!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

              спекуланта, ако искаш да ти извадя период в който да съм на минус че да си доволен - ОК. От върха през Окт. 2007-ма до днес съм на ок. -65% вече сам си го смятай колко е средногодишно
              Ако обаче вземем за начало дъното от Фев. 2009-та (Софикс 260) съм някъде на по 40% средногодишен + Така че нещата могат много да се насосват. Аз затова говоря за целия 16 г. период. Колкото по дълъг е периода толкова по-точен и изгладен е показателя.
              От 2013 година съм на борсата и следя нещата и ум не ми го побира как могат да се постигнат подобни доходности дори и с репа.....но щом казвате сигурно е така.....

              Коментар


              • В теорията и графиките за приимуществата на инвестициите в акции пред тези в други инструменти се визират периоди от 30-40- дори 50г.Така го правят и инвеститорите в Европа и САЩ- погледнете даните и графиките там.Тук все още нямаме тази история.Иначе погледнато зависи и как ще се отиграят цикличните кризи през тези периоди.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                  Под "обричане" имах предвид защо хората се обричат, давайки си парите във взаимни фондове след като е доказано, че те не могат да бият пазара. Не е ли по-лесно просто те самите да копират индекс? За останалото съм съгласен, и аз се боря като прасе с тикви и въпреки по-скромните ми от твоите резултати съм доволен и ще продължавам да се самообучавам.
                  Айде сега помисли от другата страна.

                  1. Личното управление на портфейл отнема време, с което не всички разполагат.
                  2. Ако искаш да инвестираш по-сериозна сума, да речем 100 000 лв., ако копираш лично индекса и решиш да излизаш колко време ще ти отнеме продажбата? Някои акции като Химимпорт и Софарма ще ги продадеш бързо. Ама позиции като Хика, Алкомет, да не споменавам Холдинг Варна може да се наложи да чакаш седмици някой да ти ги купи. Ако си във фонд си пускаш обратното и хващаш цената на обратно за съответния ден и парите ти са ти по сметката до два-три дни.

                  Коментар


                  • Когато студент, започнах да купувам български акции през 1990 година и бях прочел, че инвестициите в акции за всеки 25 годишен период бият алтернативните инвестиции - депозити, облигации, недвижими имоти. Пишеше също така най - добър резултат се получава от средни / за американските стандарти/ компании. Е сега мога да кажа - ВЯРНО Е!
                    Мненията ми не са препоръка за покупко продажба на акции.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                      Под "обричане" имах предвид защо хората се обричат, давайки си парите във взаимни фондове след като е доказано, че те не могат да бият пазара. Не е ли по-лесно просто те самите да копират индекс? За останалото съм съгласен, и аз се боря като прасе с тикви и въпреки по-скромните ми от твоите резултати съм доволен и ще продължавам да се самообучавам.
                      Аз лично си купих дялове в ETF-а защото:


                      1. Това е нов инстумент на нашия пазар и смятам, че е добре да се подкрепи.
                      2. Това е ликвиден инструмент, който бързо мога да продам при нужда.
                      3. Това е инструмент чрез който много бързо може да влезнат външни капитали.

                      мога да изброя още причини, но мисля че не е нужно.

                      Мнението не е препоръка за вземане на инвестиционно решение.
                      Събитията не винаги отговарят на очакванията!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение

                        Като усредниш във времето резултатноста на спечелилите през 2007 година ,а там бяха не стотици а хиляди проценти така се получава. Но питай батката да каже средна доходност от 2008 насам......няма да е такава
                        спекуланта, ако искаш да ти извадя период в който да съм на минус че да си доволен - ОК. От върха през Окт. 2007-ма до днес съм на ок. -65% вече сам си го смятай колко е средногодишно
                        Ако обаче вземем за начало дъното от Фев. 2009-та (Софикс 260) съм някъде на по 40% средногодишен + Така че нещата могат много да се насосват. Аз затова говоря за целия 16 г. период. Колкото по дълъг е периода толкова по-точен и изгладен е показателя.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение

                          Като усредниш във времето резултатноста на спечелилите през 2007 година ,а там бяха не стотици а хиляди проценти така се получава. Но питай батката да каже средна доходност от 2008 насам......няма да е такава
                          Да имаше добри години по пътя от 1991 до днес имаше и много лоши като 2008 година която беше доста образователна така да се каже, но въпреки всичко от 2009 растежът също е двуцифрен дори без кредит и без спекулативни сделки

                          Dogs of BGTR30 от 2009 до 2016 включително e направила 324 % сложна лихва като през това време BGTR30 е постигнал само 68 %
                          Last edited by BigBear; 18.04.2017, 11:18.
                          Мненията ми не са препоръка за покупко продажба на акции.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                            Под "обричане" имах предвид защо хората се обричат, давайки си парите във взаимни фондове след като е доказано, че те не могат да бият пазара. Не е ли по-лесно просто те самите да копират индекс? За останалото съм съгласен, и аз се боря като прасе с тикви и въпреки по-скромните ми от твоите резултати съм доволен и ще продължавам да се самообучавам.
                            Защото бъкел не разбират от тези неща, но пък искат и те да понамажат филията, като прочетат статия за 30-40% доходност
                            Масата от хората са доста мързеливи и предпочитат друг да им свърши работата без да си дават сметка колко висока цена плащат всъщност.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                              Който не вярва в успеха, той не го и постига. Как можеш да говориш за обричане.. всеки се надява че може да е сред онзи малък процент хора които успяват да бият пазара в дългосрочен план.. че е новия Бъфет
                              Моята средногодишна доходност за 16 г. откак търгувам на БФБ е над 30%. Доста над представянето на Софикс. Със сигурност има и други с подобни резултати. Така че, смело напред и истината е в постоянното самообучение и усъвършенстване в тази игра. Аз самия осъзнавам колко много имам още да уча и да повишавам ефективността си
                              Под "обричане" имах предвид защо хората се обричат, давайки си парите във взаимни фондове след като е доказано, че те не могат да бият пазара. Не е ли по-лесно просто те самите да копират индекс? За останалото съм съгласен, и аз се боря като прасе с тикви и въпреки по-скромните ми от твоите резултати съм доволен и ще продължавам да се самообучавам.
                              Пътека се прави камък по камък!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от maretoff Разгледай мнение

                                Наистина впечатляващи цифри, но се чудя как си го постигнал?
                                Инвеститорите, които имат дългосрочен успех никога не говорят за себе си по този начин!
                                Като усредниш във времето резултатноста на спечелилите през 2007 година ,а там бяха не стотици а хиляди проценти така се получава. Но питай батката да каже средна доходност от 2008 насам......няма да е такава

                                Коментар

                                Working...
                                X