IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ (2)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение

    Като усредниш във времето резултатноста на спечелилите през 2007 година ,а там бяха не стотици а хиляди проценти така се получава. Но питай батката да каже средна доходност от 2008 насам......няма да е такава
    спекуланта, ако искаш да ти извадя период в който да съм на минус че да си доволен - ОК. От върха през Окт. 2007-ма до днес съм на ок. -65% вече сам си го смятай колко е средногодишно
    Ако обаче вземем за начало дъното от Фев. 2009-та (Софикс 260) съм някъде на по 40% средногодишен + Така че нещата могат много да се насосват. Аз затова говоря за целия 16 г. период. Колкото по дълъг е периода толкова по-точен и изгладен е показателя.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение

      Като усредниш във времето резултатноста на спечелилите през 2007 година ,а там бяха не стотици а хиляди проценти така се получава. Но питай батката да каже средна доходност от 2008 насам......няма да е такава
      Да имаше добри години по пътя от 1991 до днес имаше и много лоши като 2008 година която беше доста образователна така да се каже, но въпреки всичко от 2009 растежът също е двуцифрен дори без кредит и без спекулативни сделки

      Dogs of BGTR30 от 2009 до 2016 включително e направила 324 % сложна лихва като през това време BGTR30 е постигнал само 68 %
      Last edited by BigBear; 18.04.2017, 11:18.
      Мненията ми не са препоръка за покупко продажба на акции.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

        Под "обричане" имах предвид защо хората се обричат, давайки си парите във взаимни фондове след като е доказано, че те не могат да бият пазара. Не е ли по-лесно просто те самите да копират индекс? За останалото съм съгласен, и аз се боря като прасе с тикви и въпреки по-скромните ми от твоите резултати съм доволен и ще продължавам да се самообучавам.
        Защото бъкел не разбират от тези неща, но пък искат и те да понамажат филията, като прочетат статия за 30-40% доходност
        Масата от хората са доста мързеливи и предпочитат друг да им свърши работата без да си дават сметка колко висока цена плащат всъщност.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

          Който не вярва в успеха, той не го и постига. Как можеш да говориш за обричане.. всеки се надява че може да е сред онзи малък процент хора които успяват да бият пазара в дългосрочен план.. че е новия Бъфет
          Моята средногодишна доходност за 16 г. откак търгувам на БФБ е над 30%. Доста над представянето на Софикс. Със сигурност има и други с подобни резултати. Така че, смело напред и истината е в постоянното самообучение и усъвършенстване в тази игра. Аз самия осъзнавам колко много имам още да уча и да повишавам ефективността си
          Под "обричане" имах предвид защо хората се обричат, давайки си парите във взаимни фондове след като е доказано, че те не могат да бият пазара. Не е ли по-лесно просто те самите да копират индекс? За останалото съм съгласен, и аз се боря като прасе с тикви и въпреки по-скромните ми от твоите резултати съм доволен и ще продължавам да се самообучавам.
          Пътека се прави камък по камък!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от maretoff Разгледай мнение

            Наистина впечатляващи цифри, но се чудя как си го постигнал?
            Инвеститорите, които имат дългосрочен успех никога не говорят за себе си по този начин!
            Като усредниш във времето резултатноста на спечелилите през 2007 година ,а там бяха не стотици а хиляди проценти така се получава. Но питай батката да каже средна доходност от 2008 насам......няма да е такава

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

              Който не вярва в успеха, той не го и постига. Как можеш да говориш за обричане.. всеки се надява че може да е сред онзи малък процент хора които успяват да бият пазара в дългосрочен план.. че е новия Бъфет
              Моята средногодишна доходност за 16 г. откак търгувам на БФБ е над 30%. Доста над представянето на Софикс. Със сигурност има и други с подобни резултати. Така че, смело напред и истината е в постоянното самообучение и усъвършенстване в тази игра. Аз самия осъзнавам колко много имам още да уча и да повишавам ефективността си
              Наистина впечатляващи цифри, но се чудя как си го постигнал?
              Инвеститорите, които имат дългосрочен успех никога не говорят за себе си по този начин!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                Според мен чисто математически си прав, но въпреки това не съм съгласен. Кешът и таксите са пренебрежимо малки пречки на фона на контрастното представяне на компаниите. Тъй като на теб специално ти вярвам, какво би станало със средствата ти ако бе задължен да държиш 20% кеш и махнеш 1% такса? Дали би бил пазара? Ако един фонд-мениджър не е способен да преодолее тези пречки, то той не става и е редно да бъде отстранен. А ако дадена институция не може да се справи с това, то тя е редно да бъде изхвърлена от пазара. Просто няма смисъл от нея, всеки може да копира даден индекс, не се изискват никакви специфични знания и умения!? Защо обаче не се случва така?
                dddd е посочил основните причини, поради които фондовете са по-малко ефективни от индивидуалните инвеститори. Да добавим и размерите на портфейлите. 10 000 лева/евро/долара се управляват много по-лесно от 10 или 100 милиона.

                Да пресметнем "какво би станало", ако спазим условието на въпроса, който поставяш. Акция Х на даден пазар прави 30% за година, пазарът е 10% за година, в точката на вход имаш 80% в "Х" и 20% кеш. Резултатът на портфейла в края на годината ще бъде ръст от 24% и пропорция между "Х" и кеш от 83,87% на 16,13%. 24% е повече от 10%, тоест един фонд може да бие пазара, особено ако е много силно недиверсифициран (високорисков).

                И оттук почват да идват други фактори, като ликвидност на разглеждания пазар и размер на инвестициите. Защото горните сметки са book value, но и с 10 000 валутни единици не е сигурно, че ще излезеш на цената от последната сделка. Изходът и реализирането на резултат също са голямо изкуство, така че едър инвеститор/фонд биха били щастливи не да бият маркета, а да бият някакъв друг бенчмарк като инфлация или дори трежъри билс или депозити.

                И да приберат изобщо някакви пари/печалби. Защото имам подозрението, че българските купувачи на ETF (всякакви) не отчитат риска УД-то да им откаже обратно изкупуване. А това е честа практика на запад в моменти на ликвидни кризи. Наскоро например имаше "леко заклащане" на джънк бондовете, Third Avenue беше в центъра на събитията и макар че те управляваха колосални суми (около 8 млрд. $), техният крах не представляваше системен риск.

                Така че много фонд мениджъри са адски уважавани, а и ценни за компаниите си дори и без да бият хвърчащите индекси на пазарите, на които оперират


                Third Avenue Management and its founder Martin Whitman have reached a $14.25 million settlement of a lawsuit by investors who accused the well-known value investment firm of mismanaging a junk bond mutual fund that collapsed in December 2015.
                Last edited by unsworth; 18.04.2017, 10:38.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                  А изглежда най-лесното нещо на света! Става въпрос защо хората доказано се обричат, а просто не следват пазара? Това за мен е парадокс и то на най-прозрачния и капиталистически "тепих"?
                  Който не вярва в успеха, той не го и постига. Как можеш да говориш за обричане.. всеки се надява че може да е сред онзи малък процент хора които успяват да бият пазара в дългосрочен план.. че е новия Бъфет
                  Моята средногодишна доходност за 16 г. откак търгувам на БФБ е над 30%. Доста над представянето на Софикс. Със сигурност има и други с подобни резултати. Така че, смело напред и истината е в постоянното самообучение и усъвършенстване в тази игра. Аз самия осъзнавам колко много имам още да уча и да повишавам ефективността си

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Бик в атака Разгледай мнение
                    Почваме ли ги?
                    Дойде ли му времето?

                    Коментар


                    • Почваме ли ги?
                      Събитията не винаги отговарят на очакванията!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от sofix
                        Да се бие пазара не е много лесно, но не е и невъзможно. Аз лично съм го бил няколко години
                        da да и да)))))) бий бий и бий))))) Христос воскресе забравих да кажа, а паддре почти ме сгълча, по причина според него някои събития били с първосъществено значение и така да обобщим, че каквото си пожелаеш това получаеш и да внимаваме какво си пожелаваме)))))))) Затова бий индекса като маче у дуварЪ)))) Ако можеш разбира се)))) Защото едно е да иска човек, друго е да може, а трето е да го направи))))) Да се надяваме, че докато беше мечка, а индекса вървеше избичен, мечата психеделия е имала време да се погледне отвисоко и претрансформира - нещо в което не се съмнявамЕ))) ЖИВИ И ЗДРАВИ И УДРЯЩИ УИНАТА)))))поздрав за всички играчори които не обичат да са под водата)))))))) макар че и под водата не е страшно ако имаш за какво да се хванеЖ))))))))))_)_)))))))))))) https://www.youtube.com/watch?v=oL4X4sc6IF4 ПОhttps://www.youtube.com/watch?v=oL4X4sc6IF4
                        Не е препоръка... !!!
                        "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                        Коментар


                        • [quote=sofix]Да се бие пазара не е много лесно, но не е и невъзможно. Аз лично съм го бил няколко години[/quote=SOFIX] Удри Уйино)))) Христос воскресе забравих да кажа, а паддре почти ме сгълча, по причина според него някои събития били с първосъществено значение и така да обобщим, че каквото си пожелаеш това получаеш и да внимаваме какво си пожелаваме)))))))) Затова бий индекса като маче у дуварЪ)))) Ако можеш разбира се)))) Защото едно е да иска човек, друго е да може, а трето е да го направи))))) Да се надяваме, че докато беше мечка, а индекса вървеше избичен, мечата психеделия е имала време да се погледне отвисоко и претрансформира - нещо в което не се съмнявамЕ))) ЖИВИ И ЗДРАВИ И УДРЯЩИ УИНАТА)))))поздрав за всички играчори които не обичат да са под водата)))))))) макар че и под водата не е страшно ако имаш за какво да се хванеЖ))))))))))_)_)))))))))))) https://www.youtube.com/watch?v=oL4X4sc6IF4 ПОhttps://www.youtube.com/watch?v=oL4X4sc6IF4 ПО
                          Не е препоръка... !!!
                          "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                            А изглежда най-лесното нещо на света! Става въпрос защо хората доказано се обричат, а просто не следват пазара? Това за мен е парадокс и то на най-прозрачния и капиталистически "тепих"?
                            защото при правилен подход може да биеш пазара като маче у дерек и то дългосрочно
                            Събитията не винаги отговарят на очакванията!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение

                              Без да се заяжддам , Маркета в последните 10 години само две е бил на плюс ти си бил маркета когато е бил на загуба или на плюс....
                              Имах предвид откакто съм на борсата.
                              Събитията не винаги отговарят на очакванията!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Бик в атака Разгледай мнение

                                Да се бие пазара не е много лесно, но не е и невъзможно. Аз лично съм го бил няколко години.
                                А изглежда най-лесното нещо на света! Става въпрос защо хората доказано се обричат, а просто не следват пазара? Това за мен е парадокс и то на най-прозрачния и капиталистически "тепих"?
                                Пътека се прави камък по камък!

                                Коментар

                                Working...
                                X