IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ (2)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Коментар


    • Първоначално изпратено от RInvestor Разгледай мнение

      Значи, че предстои пробив - нагоре или надолу. Мечките и биците засега са в равновесие, мечия тренд обаче е по-дълъг
      Благодаря, аз като не разбирам ТА се консултирам с investing.com, а там вика : strong buy

      Коментар


      • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение

        какво казват сега тия чертички?
        Значи, че предстои пробив - нагоре или надолу. Мечките и биците засега са в равновесие, мечия тренд обаче е по-дълъг
        Last edited by RInvestor; 06.12.2022, 19:53.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от mikimaus Разгледай мнение
          Североизток NE (north-east) 666
          дано!

          Коментар


          • Североизток NE (north-east) 666
            Last edited by mikimaus; 06.12.2022, 19:43.

            Коментар


            • какво казват сега тия чертички?

              Коментар


              • Коментар


                • Vladislav Panev

                  Днес парламента превъртя играта по предизборен популизъм, след като с почти пълно мнозинство (само аз против и 4 въздържали се) гласува таванът за цените на тока за бизнеса да бъде намален от 250 на 200 лева за мегаватчас. Каквото и да се говори как едните били за по-голям дефицит, а другите за по-малък, стигне ли се до гласуване всеки го е страх как ще изглежда в очите на обществото. И аз искам по-ниски цени на тока. Но безплатен обяд няма. Днешното решение ще доведе до по-ниски инвестиции, до финансов колапс на държавната енергетика и в крайна сметка до по-високи цени и инфлация в дългосрочен план.
                  Първо, по-ниският таван означава с 1 милиард лева по-ниски приходи за енергетиката. Компенсациите ще достигнат 13 милиарда лева годишно. Напълно ненужно, при положение, че всички се бяха нагодили към гласуваният от предишния парламент таван от 250 лева. Нещо повече, сега конюнктурата е добра, но не винаги ще е така. Какво ще правим когато цените паднат отново до нормалните им нива? Едното е, че нашата енергетика ще е грохнала, скъпа, нереформирана и неконкурентна. И от износител ще се превърнем във вносител. И това ще се случи до няколко години. Друго, че надали тогава потребителите ще връщат пари на държавните фирми. Няма. Както не връщаха и през 2020 г., когато цените бяха ниски заради намаленото потребление от КОВИД.
                  Второ, в залата се говореше как ще бъдат подпомогнати детски градини и църкви. Това е супер, но цяла кампания и след нея говорихме срещу помощите на калпак. От този милиард най-големите печеливши ще са Лукойл (между 20 и 30 милиона). При положение, че се чудим как да ги обложим, ние им подаряваме огромни суми. Тоест, говори се за децата, а лъвския пай се полага на компании, които и без това печелят извънредно. Нямам нищо против печалбите. Но да ти замразят цената на тока, при положение, че на твоята продукция е скочила с пъти и буквално плуваш в пари не е ОК. Все си мисля, че има по-нуждаещи се.
                  Трето, ниският таван означава отмяна на всички стимули за енергийна ефективност, инвестиции във ВЕИ, в мрежа. Бях казал, че поведението на депутатите е "яжте и пийте, държавата плаща". Днес това се доказа.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Zdravko74 Разгледай мнение

                    Не знам от кога си на борсата, но аз розовите очила много отдавна съм ги свалил, някъде 2007-8ма година беше, и в няколкото години след това ! Чужди инвестиции трудно можем да привлечем, а финансовата култура на българина стига до депозит или тухли !
                    От 2011, ама аз гледам малко по оптимистично. През последните няколко години има позитивни неща чуждите акции, ВЕАМ, иновативни компании, VC-та, не знам как се казваше деня без такси, помагат да се появяват и някои нови инвеститори. Гледайки хората в моето обкръжение много от тях вече вкарват и някакви пари на финансовите пазари, имат някакви буфери в банката, ама искат и част от парите да им носят доходност. При тези хора по-голямата част са в чужди инструменти, ама ако има и качесвен наш индекс, това би било позитивна стъпка.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Key Ru Разгледай мнение

                      Не става въпрос за състава, а за критериите. Ако вкарат и някакви качествени показатели, а не само количествени, картинката ще се промени. Аз съм малко романтик, ама финансовата култура на хората се променя и малко по-малко парите от депозитите могат да се насочат към нещо, което може да носи някаква доходност и да вкара пари в икономиката... ама това е през розовите очила
                      Не знам от кога си на борсата, но аз розовите очила много отдавна съм ги свалил, някъде 2007-8ма година беше, и в няколкото години след това ! Чужди инвестиции трудно можем да привлечем, а финансовата култура на българина стига до депозит или тухли !

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Спекулант79 Разгледай мнение
                        Айде сега пак индекса е виновен Аз като старо куче мога да кажа, че в този форум винаги е имало недоволство от състава на SOFIX. Преди време имаше недоволни, че в състава му бяха Петрол, Нефтохим, Биовет и др. Този индекс обаче беше стигнал 1962 пункта и тогава всички се кефеха
                        Не става въпрос за състава, а за критериите. Ако вкарат и някакви качествени показатели, а не само количествени, картинката ще се промени. Аз съм малко романтик, ама финансовата култура на хората се променя и малко по-малко парите от депозитите могат да се насочат към нещо, което може да носи някаква доходност и да вкара пари в икономиката... ама това е през розовите очила

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                          По скоро как да отлепи като в състава му ги няма перли като Агрия, Илевън и пр.
                          Куц индекс, вече въобще не хваща пулса на пазара.. не го и поглеждам честно казано.. нито пък ребалансиранията вече ме вълнуват талкова.. Голяма греда е това за ръководството на БФБ, трябваше да измислят по читави правила.. а не умрели акции като ХВАР и Хим да ми се моткат в състава.. после искаме ръст.. то БФБ може да си расте, но Софикс да си се влачи по корем.. само гледай!
                          Съгласен съм, както за компаниите, така и за критериите. Преди години четох методологията на Морган Стенли MSCI за световния индекс, те са 150 страници. Да, тук е много по-различно и нереалистично да се очакват такива критерии. Обаче може да се помисли за нещо малко по-гъвкаво. Има положителни неща, които се случват на нашата борса през последните няколко години, защо пък и тук да няма подобрения. Това определено ще е от полза за всички ни.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Спекулант79 Разгледай мнение
                            Айде сега пак индекса е виновен Аз като старо куче мога да кажа, че в този форум винаги е имало недоволство от състава на SOFIX. Преди време имаше недоволни, че в състава му бяха Петрол, Нефтохим, Биовет и др. Този индекс обаче беше стигнал 1962 пункта и тогава всички се кефеха
                            поне да не ставаме за смях пред чужденците - с този индекс сме виждали слабо ликвидни позиции с голяма тежест със стотина лева да движат индекса с 5-6%!!!!!!!!!!!!! не знам главанаците как да се научат ..

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Спекулант79 Разгледай мнение
                              Айде сега пак индекса е виновен Аз като старо куче мога да кажа, че в този форум винаги е имало недоволство от състава на SOFIX. Преди време имаше недоволни, че в състава му бяха Петрол, Нефтохим, Биовет и др. Този индекс обаче беше стигнал 1962 пункта и тогава всички се кефеха
                              Я намери ти любимата тема " Къде изядохте дървото", за да се изповядам. За Софикс или хубаво, или нищо

                              Коментар


                              • Айде сега пак индекса е виновен Аз като старо куче мога да кажа, че в този форум винаги е имало недоволство от състава на SOFIX. Преди време имаше недоволни, че в състава му бяха Петрол, Нефтохим, Биовет и др. Този индекс обаче беше стигнал 1962 пункта и тогава всички се кефеха
                                Last edited by Спекулант79; 30.11.2022, 19:45.

                                Коментар

                                Working...
                                X