IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ (2)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от pepe1234 Разгледай мнение

    Това макроикономическа мярка да я гледаш на микроикономическо ниво е малко като ябълките и крушите - различни са, колко ще е ефективна мярката е въпроса, който си задаваш с право. Обаче на кой точно му пука за пенчо например? С тази мярка търсят увеличение на потреблението и увеличение на инвестициите. Ако си спомняш имаше един закон макроикономически инвестициите са равни на спестяванията. Предвид мярката която въвеждат изглежда да не е съвсем така, изглежда няма кой да иска вече кредити или са достигнали предела, та се чудят как да ги изкарат от банките. Парите докат не излезат от банката (централната) не са в обръщение нали тъй беше... та по същата логика докат не излезат от банката няма да са инвестиция.

    Ако обаче обърнеш гледната точка и го погледнеш от страната на банките, трябва да започнеш много сериозни въпроси да си задаваш, защото явно имат банките им много кеш, който не могат да пласират и вероятно пишат едни червени числа в отчетите си поради тази причина....

    Нещо забавно да споделя по този повод, преди няколко години искаш да открия сметка и да внеса пари в ДСК -искаха ми солидна такса за внасянето на парите, т.е. не искаха моите кинти, т.е. явно си имаха пре достатъчно и се чудеха де да ги бутнат...

    П.П. Сега като чета инта53 мерките са по-обширни и не са единствено спрямо банките, което ще иде да рече, че искат чисто и просто да пълнят бюджета... та целия ми пост се обезсмисля
    Пепе, очевидно четем постингите от време на време и се получават големи интервали между отговорите. И аз също едва сега видях приноса на Инта и схващам вече картината по друг начин. Да, става дума основно за фискални мерки от различен вид и заставам зад първото си писмо, което е отговор на информацията от Декс: смущаващи намерения на румънците, които вещаят действия от зор (принуда), въпреки че очевидно ще са крайно непопулярни.

    Тук е време да се извиня леко. Прочетох отново твоя постинг и констатирам, че съм те разбрал криво. Твоята хипотеза е, че мярката към банковите депозите е средство за изкарване на пари в посока на икономиката. Поради някакава не напълно ясна причина, аз съм възприел това като "подкана" към спестителите да станат инвеститори или бизнесмени. Факт е, че ти не си казал такова нещо, а аз съм разсъждавал в тази посока.

    Вкарване на пари в икономиката е безбрежна тема. Няма да я бистрим. Най-вероятно става дума за "подкана" към румънските спестители да харачат СЕГА. Елементарно, но ефективно да се пълни хазната от ддс и други сходни.

    Тук се отварят едни безкрайни и дълбоки теми за същност и функции на парите. Ами за модерните фиатни пари? Които в дълбоката си същност вече са само знаци на кредита - ерго някакъв атрибут за разчет на съответното лице към обществения организъм, дали съответното лице има право на вземане и кога, дали е в дълг и при какъв матурирет. А вместо да е просто знак на кредита, в някои системи икономическите агенти се опитват да ползват съвременните пари като съкровище.Трупат в пещерата ). А фиатните пари могат ли да имат функция на съкровище) и да н е би да се получава така, че опитите в тази посока д а подкопават системата. България има ли някаква връзка с тези идеи и практики? Нищо не казвам, само питам ( поради неосведоменост.
    Хвърлям разни едри приказки и то не от особена грижа по румънските проблеми, а поради опасението, че у нас нещата са далеч по-зле. Като гледам нашите депозити подгониха БВП, уж де! Известно време не ги бях гледал и числата ме хванаха леко неподготвен Вече към 74 млрд. лв.

    Статистика на депозити и кредити по количествени категории и икономически дейности

    А от друга страна, като се погледнат агрегатите веднага се забелязва, че на макрониво нещата у нас продължават да се доста странни. М1 си расте обяснимо през годините при това поведение, а специфичната българска черта, че М2 и Широките пари са почти еднакви продължава да се утвърждава. Батя прави с репата квото може, но сал той не стига. (Батя, не го казвам с лошо чувство, дано не си помислиш, че правя някакви опити за иронизиране, нямам никаква представа за актуалната ти експозиция).
    Което пък от своя страна сочи в посока и на твоите наблюдения относно политиката на банките по отношение на депозити и кредити. Вярно, при една икономика в Борд процесът на създаване на пари е твърде специфичен и .... приказките нямат край.

    Картинката въобще не ми харесва, но мен никой не ме пита. Системата е наводнена с огромно за нашите мащаби количество къси пари (кратки депозити), а видимо банките се затрудняват да си намерят качествени кредитополучатели при спазване на стандартите.
    Като знам какви масрафи се задават и като съобразявам фактора за кръга от лицата, които вземат решения (от самальотите та до макроикономиката), очаквам и при нас да тестват на практика "румънските" идеи.
    А хипотезата за някакво евентуално раздрусване на пейзажа и пълен мраз.
    Първо трябва да видим какво ще излезе навръх лятото от проверката на ЕЦБ, ако въобще изкласим без събития до тогава.
    Поздрави
    Last edited by nachev; 20.12.2018, 12:38.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от realista Разгледай мнение

      Ако си представим борсата като една ски писта, още сме на върха. Финала е далеч, но скоростта на спускане ще се увеличава. Нямам препоръки кога да се продава или купува.
      +1

      Коментар


      • Първоначално изпратено от superexpert Разгледай мнение
        Ще бъда много изненадан, ако цените на акциите се стабилизират, а след това отново поскъпнат. Това вече остана в миналото и сега трябва да се спасявате с бягство от акциите, които притежавате", съветва Грийнспан.
        Ако си представим борсата като една ски писта, още сме на върха. Финала е далеч, но скоростта на спускане ще се увеличава. Нямам препоръки кога да се продава или купува.

        Коментар


        • Ще бъда много изненадан, ако цените на акциите се стабилизират, а след това отново поскъпнат. Това вече остана в миналото и сега трябва да се спасявате с бягство от акциите, които притежавате", съветва Грийнспан.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение

            И аз съм съгласен с теб, но тази игра вече я играем достатъчно дълго и хората чудесно съзнават, че на входа на т.н. икономика ги чакат едни едни вежливи и усмихнати чичковци, който дори елегантно се покланят пред инвеститорите си, като за подсилване на ефекта, ръцете са "роболепно" прибрани зад гърба. Това последното се дължи всъщност на факта, че те не желаят инвеститорите да видят доволното потриване на длани.

            Някой би възразил - ми да правят сами бизнес тогава!
            Има рационални елементи в този призив, ... НО!!!!
            Бизнесът е сурова и корава територия, хората със спестителски манталитет не са от подходящият профил. Това не ги прави по-лоши хора, вероятно дори са много симпатични и приятни за компания. Зорлем вършене на несвойствени неща води до люти загуби.
            Пазарът отдавна е разпределен. В традиционните браншове и предмет на дейност няма място за нови играчи от типа - обикновени хора с обичайни или неподходящи качества, средна ръка, с малко скътани пари, преминали на жизненото поприще средата.
            Смислово бизнесът се прави за да пожънеш успех . Мерилото за бизнес успех е корпоративното (и лично) богатство, но при тези дадености в заобикалящата ни среда, извадените от банките пари просто ще бъдат загубени в по-голямата си част. Единици ще бъдат тези, който ще заложат на акъл, технология, иновативност, модерност и ще пожънат успех. И то при условие, че ги споходи Фортуна.

            Дори и да не го знаят със сигурност и в горната логична последователност, държателите на "капитал" в банките усещат посоката на вятъра и с право ще се почувстват нещастни и излъгани от подобни действия.
            За кой ли пореден път?!
            Това макроикономическа мярка да я гледаш на микроикономическо ниво е малко като ябълките и крушите - различни са, колко ще е ефективна мярката е въпроса, който си задаваш с право. Обаче на кой точно му пука за пенчо например? С тази мярка търсят увеличение на потреблението и увеличение на инвестициите. Ако си спомняш имаше един закон макроикономически инвестициите са равни на спестяванията. Предвид мярката която въвеждат изглежда да не е съвсем така, изглежда няма кой да иска вече кредити или са достигнали предела, та се чудят как да ги изкарат от банките. Парите докат не излезат от банката (централната) не са в обръщение нали тъй беше... та по същата логика докат не излезат от банката няма да са инвестиция.

            Ако обаче обърнеш гледната точка и го погледнеш от страната на банките, трябва да започнеш много сериозни въпроси да си задаваш, защото явно имат банките им много кеш, който не могат да пласират и вероятно пишат едни червени числа в отчетите си поради тази причина....

            Нещо забавно да споделя по този повод, преди няколко години искаш да открия сметка и да внеса пари в ДСК -искаха ми солидна такса за внасянето на парите, т.е. не искаха моите кинти, т.е. явно си имаха пре достатъчно и се чудеха де да ги бутнат...

            П.П. Сега като чета инта53 мерките са по-обширни и не са единствено спрямо банките, което ще иде да рече, че искат чисто и просто да пълнят бюджета... та целия ми пост се обезсмисля
            Last edited by pepe1234; 20.12.2018, 09:53.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
              TATIANA CHRISTY Тиквоний по повод скрития собственик на Юлен: „A на Кока Кола защо не разсекретят собственика?”
              О свещена простота! О свещен дебилизъм! Тиквoний, aкциите на Кока Кола се търгуват на борсата! Знаеш ли какво е това нещо? Собствениците са хилядите й акционери! А с най-голям дял в компанията е Уорън Бъфет.



              ОТ ТЕЗИ НЕГРАМОТНИ ПРОСТАЦИ ОЧАКВАМЕ БОРСА И ИКОНОМИКА..

              ..ще има значи кой да губи пари на бфб

              Коментар


              • Не съм качвал класацията по EV/EBITDA след като дойдоха всички отчети за трето тримесечие. Отново с всичките уговорки за това, че дружествата са от различни отрасли, няма как да бъдат съпоставяни само по едно рейшо, пък било то и най-показателното поне според мен. Без препоръки!
                2018Q3 EV/EBITDA
                SFTRD 21.48
                ODES 19.70
                PETHL 18.36
                MONBAT 13.13
                LACH 12.30
                GAZ 12.13
                ZAHZA 12.01
                ALUM 11.94
                ELHIM 10.63
                MCH 10.68
                ROZA 10.14
                0SP 9.97
                SFARM 9.97
                HES 9.83
                AGR 9.68
                A4L 9.44
                ALB 8.41
                FZLES 8.20
                ZLP 7.60
                EMKA 7.37
                LOMSKO 6.79
                SKK 6.15
                AROMA 6.05
                3CZ 5.52
                IHLBL 5.48
                TRACE 5.30
                BOARD 4.81
                HIDPN 4.52
                GAGBT 2.31
                п.п. Ако нещо съм объркал или съм пропуснал компания, за която има смисъл да се гледа EV/EBITDA - свиркайте.
                Last edited by BSEtrader; 19.12.2018, 23:43.

                Коментар


                • TATIANA CHRISTY Тиквоний по повод скрития собственик на Юлен: „A на Кока Кола защо не разсекретят собственика?”
                  О свещена простота! О свещен дебилизъм! Тиквoний, aкциите на Кока Кола се търгуват на борсата! Знаеш ли какво е това нещо? Собствениците са хилядите й акционери! А с най-голям дял в компанията е Уорън Бъфет.



                  ОТ ТЕЗИ НЕГРАМОТНИ ПРОСТАЦИ ОЧАКВАМЕ БОРСА И ИКОНОМИКА..


                  Коментар


                  • Строй се преброй се. Останахме ли живи оптимисти

                    Коментар


                    • Двете страни най-накрая се договориха за бюджета на популистското правителство в Рим, след като неразбирателството между тях доведе до притеснение на...

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Спящият бик Разгледай мнение

                        А можеш ли да подадеш поръчка?
                        Пише, че нямам права. Ама не ми и трябват, с комисионната която видях, че се дължи.

                        https://bgtrader.elana.net/bg/pazarn...acia/see-link/

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Спящият бик Разгледай мнение

                          А можеш ли да подадеш поръчка?
                          Преди 2-3м миказаха че стартират доо седмици, ама...явно и те са усвоили речника на БФБ

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

                            В Елана BG Trader излизат и борсите в Македония и Хърватия, освен БФБ.
                            А можеш ли да подадеш поръчка?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от strol Разгледай мнение

                              По-добре да си търпим наглия и крадлив рекетьор от Банкя,дето брутално граби и бедни и богатиНа богатите направо си им отнема бизнеса,нали трябва да си храни герберската измет,а и предстоят избори,трябва цигански гласове да се купуват
                              Не съм искал да кажа точно това!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от GG-BG Разгледай мнение
                                Това което става в Румъния го очаквайте и при нас /след време/ в подобни или по-лоши варианти, ако на власт дойдат леви партии!!!
                                По-добре да си търпим наглия и крадлив рекетьор от Банкя,дето брутално граби и бедни и богатиНа богатите направо си им отнема бизнеса,нали трябва да си храни герберската измет,а и предстоят избори,трябва цигански гласове да се купуват

                                Коментар

                                Working...
                                X