IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТБ Първа инвестиционна банка (FIB)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от obafeme Разгледай мнение
    явно още не можеш да осъзнаеш, че opportunity cost-a на банките остава 3% доходност на ДЦК-тата, което си е чиста загуба. Успех ти пожелавам.
    Е ти явно наистина си футболистче.

    През ден ми звънят от Булбанк, ПИБ и Пощата да ми давата кредитни карти с плашещо големи лимити. Това ти е opportunity cost-а в момента.Свърши тази с бухането, като не виждали в money market инструменти. Вече трябва да се търси и някаква доходност на активите.
    The weak are meat and the strong do eat.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Nikola Разгледай мнение
      Би ли споделил за невежите на каква лихва според теб е отпуснат кредита за покупката на Кремиковци?

      И сега сметни какъв opportunity cost имаш когато съпоставиш този кредит с такава голяма екпсоизция. срещу наливане на парите в по-малки корпоративни кредити или кредитни карти или дори ипотечни.

      Както ти казах мисли малко. Не е толкова трудно, поне in general.
      явно още не можеш да осъзнаеш, че opportunity cost-a на банките остава 3% доходност на ДЦК-тата, което си е чиста загуба. Успех ти пожелавам.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от netware5 Разгледай мнение
        Коле, в момента умишлено плещиш глупости и лошото е, че го знаеш. Не ми казвай, че реално кредитът е отпуснат на "25 годишния келеш". Много добре знаеш, че други хора стоят зад фирмата получател и че банката също много добре знае на кого е отпуснала кредита и си е направила сметката за "риска". Да, най-общо това не е добра практика, но в случая това е една бърза и сигурна врътка на едни парички. Ясно е, че лъвския пай от цялата далавера няма да влезе в банката, съответно в джобовете на акционерите, но все пак лихвения доход си влиза в банката.
        Няма значение кой седи зад този човек. Важна е порочната практика. Мисля че видя, колко добра сметка са си направили риска. Фирмата зад човека взел кредита вече фалира.

        Освен лихвен доход за съжаление има и лихвен разход. В този момент вече трябва да направиш елементарна дедукция, кое е по вероятно. Кредитът да бъде отпуснат на пазарна лихва или да бъде пуснат на цени, като за мажоритаря. Мисля че тази дедукция не би трябвало да затрудни дои и най-големите фенове на ПИБ.
        The weak are meat and the strong do eat.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Nikola Разгледай мнение
          Да и за това дай да ги дадем на най-качествения получател.... 25 годишен келеш, собственик на две фирми с общ СК 15к лева?
          Коле, в момента умишлено плещиш глупости и лошото е, че го знаеш. Не ми казвай, че реално кредитът е отпуснат на "25 годишния келеш". Много добре знаеш, че други хора стоят зад фирмата получател и че банката също много добре знае на кого е отпуснала кредита и си е направила сметката за "риска". Да, най-общо това не е добра практика, но в случая това е една бърза и сигурна врътка на едни парички. Ясно е, че лъвския пай от цялата далавера няма да влезе в банката, съответно в джобовете на акционерите, но все пак лихвения доход си влиза в банката.
          He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

          Коментар


          • Хахаха Много сте забавни. Не мога да разбера защо всеки път, когато някоя фирма реши да използва финансови инструменти като привилигировани акции или облигации означава, че има проблем. Нали все се оплаквате, че на БФБ е умряла работа и нищо не се случва, защото не се използва борсата като адекватен инструмент за финансиране и за това няма инвеститори. Няма нови компании, няма интерес отвън и т.н. Е как ще има като всеки, който я използва му лепват етикета, че е в несъстоятелност? Хим-а да не спря работа, като издаде преди 3 години привилигировани акции?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от netware5 Разгледай мнение
              Та нали банките у нас пищят от няколко години че имали пари за кредитиране ама нямало качествени получатели ......
              Да и за това дай да ги дадем на най-качествения получател.... 25 годишен келеш, собственик на две фирми с общ СК 15к лева?
              The weak are meat and the strong do eat.

              Коментар


              • Разговорът ви ми е много интересен, продължавайте
                Да кажа че аз акции нямам, не изключвам в даден близък или не чак толкова близък момент да имам
                Нещата които пише Никола са верни, вярно е и това че допускането от страна на регулатрора такива неща да се случват, предполагм във всички банки, но в огромна степен при не повече от 3-4-5, е доста плашещо и говорим за поемане на доста сериозен риск за цялата система.
                И все пак ако говорим от гледна точка на борсата, а не на макроикономическата страна на нещата ще кажа, че всичко си има цена. Тези неща които се случват в Пиб, не се случват от вчера или онзиден, те са практика за съжаление. Но при тези реалности цената е била на значително по-високи нива, което показва че може и да се спечели от една таква инвестиция. Въпросът е кога да купуваш, на 3 лв, на 2 лв, на 1.30 лв, на 1 лв. или ако щете на 30ст. Това си е въпрос на който всеки тъсри отговора и който най-добре предусети събитията може да изкара някой лев. За мен позицията си е спекулативна и я разглеждам като такава.

                Поздрави!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от netware5 Разгледай мнение
                  Коле,

                  Без да имам претенции за някакви задълбочени университетски знания по банково дело и без да употребявам разни засукани думички, ще отбележа само едно нещо от камбанарията на най-простия здрав разум:

                  А възможно ли е въобще да се раздаде такава голяма сума в "малки корпоративни кредити, кредитни карти и дори ипотечни"? Та нали банките у нас пищят от няколко години че имали пари за кредитиране ама нямало качествени получатели ......
                  И това оправдава решението да се отпусне сума, колкото СК на банката в кредит на регистрирана онзи ден фирма?!? Как разбраха, че това е качествен получател, заслужаващ колосалния риск за капитала на банката? Какъв успешен проект е реализирал този кредитополучател преди това? Знам, ще каже някой, че Надин били специалисти в скрапа... А защо фалираха тези големи специалисти преди няколко години?

                  Не съм адвокат на Никола, нито мнението ми е препоръка за каквото и да било. Но е добре човек да помисли трезво преди да вложи парите си в нещо, което явно не разбира достатъчно добре.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Nikola Разгледай мнение
                    Би ли споделил за невежите на каква лихва според теб е отпуснат кредита за покупката на Кремиковци?

                    И сега сметни какъв opportunity cost имаш когато съпоставиш този кредит с такава голяма екпсоизция. срещу наливане на парите в по-малки корпоративни кредити или кредитни карти или дори ипотечни.

                    Както ти казах мисли малко. Не е толкова трудно, поне in general.
                    Коле,

                    Без да имам претенции за някакви задълбочени университетски знания по банково дело и без да употребявам разни засукани думички, ще отбележа само едно нещо от камбанарията на най-простия здрав разум:

                    А възможно ли е въобще да се раздаде такава голяма сума в "малки корпоративни кредити, кредитни карти и дори ипотечни"? Та нали банките у нас пищят от няколко години че имали пари за кредитиране ама нямало качествени получатели ......
                    He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от obafeme Разгледай мнение
                      събрах ги. Банката е на печалба от сделката, стига да си прибере всичко. Имаш нужда от свеж курс по основи на банковото дело. Не ми се спори повече. Успех ти пожелавам, а аз отивам на тренировка.
                      Би ли споделил за невежите на каква лихва според теб е отпуснат кредита за покупката на Кремиковци?

                      И сега сметни какъв opportunity cost имаш когато съпоставиш този кредит с такава голяма екпсоизция. срещу наливане на парите в по-малки корпоративни кредити или кредитни карти или дори ипотечни.

                      Както ти казах мисли малко. Не е толкова трудно, поне in general.
                      The weak are meat and the strong do eat.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Nikola Разгледай мнение
                        Ако си футбилистче сигурно ще играеш в някоя долна девизия.

                        Виж ся. Доста си се объркал, ако си мислиш, че ще губя време да те обучавам безплатно. Имаш си отчети имаш си бележки към тези отчети. Ако имаш достъп и до ЦКР може би ще успееш да събереш 1 + 1. Ако не можеш ми пиши на лични ще помагам.

                        Но нека не разводняваме темата и се върнем на новата емисия префърд на ПИБ.
                        събрах ги. Банката е на печалба от сделката, стига да си прибере всичко. Имаш нужда от свеж курс по основи на банковото дело. Не ми се спори повече. Успех ти пожелавам, а аз отивам на тренировка.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от obafeme Разгледай мнение
                          футболистче съм, но какво от това. Веднага ти задавам въпрос - колко е цената на ресурса на банката и колко е цената на кредита за креми?
                          Ако си футбилистче сигурно ще играеш в някоя долна девизия.

                          Виж ся. Доста си се объркал, ако си мислиш, че ще губя време да те обучавам безплатно. Имаш си отчети имаш си бележки към тези отчети. Ако имаш достъп и до ЦКР може би ще успееш да събереш 1 + 1. Ако не можеш ми пиши на лични ще помагам.

                          Но нека не разводняваме темата и се върнем на новата емисия префърд на ПИБ.
                          The weak are meat and the strong do eat.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Nikola Разгледай мнение
                            Пич, ти явно не можеш да четеш и да мислиш едновременно. С какво се занимаваш? Да не редиш ламинат или си таксиметров шофьор. защото ако си имаше бегла представа от финанси нямаше да пишеш такива тъпотии.

                            Сделката с Кремивкоци не е печеливша за инвеститорите в банката, освен ако не развиеш някаква теория как може би най-рисковия кредит отдаван в историята на България може да генерира стойност когато е отпуснат на нива под cost of funding-а на банката? Давай. Докажи че си навътре с материята.
                            футболистче съм, но какво от това. Веднага ти задавам въпрос - колко е цената на ресурса на банката и колко е цената на кредита за креми?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от obafeme Разгледай мнение
                              Пич, тотално се бъркаш и си противоречиш напрекъснато. Ако ти се занимава, виж си собствените постове по тази тема. Извода е: когато акциите са скъпи - ти се кефиш на банката, когато акциите са евтини- плюеш.

                              Сделката с креми точно ти няма как да кажеш печеливша ли е или не.
                              Пич, ти явно не можеш да четеш и да мислиш едновременно. С какво се занимаваш? Да не редиш ламинат или си таксиметров шофьор. защото ако си имаше бегла представа от финанси нямаше да пишеш такива тъпотии.

                              Сделката с Кремивкоци не е печеливша за инвеститорите в банката, освен ако не развиеш някаква теория как може би най-рисковия кредит отдаван в историята на България може да генерира стойност когато е отпуснат на нива под cost of funding-а на банката? Давай. Докажи че си навътре с материята.
                              The weak are meat and the strong do eat.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Nikola Разгледай мнение
                                И това теб лично, като инвеститор в ПИБ по какъв начин по-точно те касае?

                                Ок може и да върнат кредита, но на някаква смешна лихва. Нетно инвеститорите в ПИБ губят много от тази сделка. Проумейте го това и започнете да мислите.
                                Пич, тотално се бъркаш и си противоречиш напрекъснато. Ако ти се занимава, виж си собствените постове по тази тема. Извода е: когато акциите са скъпи - ти се кефиш на банката, когато акциите са евтини- плюеш.

                                Сделката с креми точно ти няма как да кажеш печеливша ли е или не.

                                Коментар

                                Working...
                                X