IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

    A ти колко време си стажувал- под стаж се разбира 1-2 години- сигурно си бил бавноразвиващ че си ги взел тези 1-2 години за 5-6. Отделно какви сделки са минали през ръцете на един стажант- ами никакви- просто се е запознал с документите по сделките. Чиба куче - върви да тролейбусваш другаде
    Кофти. Тук му обърнахме внимание...

    Коментар


    • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

      В САЩ може ли? Тъй като доста години от стажа ми са минали по тях и ми е най-удобно. Ето ги всичките 10 пазара за ток там.
      https://pris.iaea.org/PRIS/CountrySt...spx?current=FR

      Кой точно искаш да разгледаме и кои числа да обсъдим? Мисля че знам доста, макар и не всичко, но много сделки и за АЕЦ, и за газ и за въглища и за ВЕИ, и за емисии и за студен резерв и за пренос на ток са минали през ръцете ми. Минали са физически сделки, но и маса финансови като futures, forwards, options, swaps и т.н
      A ти колко време си стажувал- под стаж се разбира 1-2 години- сигурно си бил бавноразвиващ че си ги взел тези 1-2 години за 5-6. Отделно какви сделки са минали през ръцете на един стажант- ами никакви- просто се е запознал с документите по сделките. Чиба куче - върви да тролейбусваш другаде

      Коментар


      • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

        В сайта на нашия аец има раздел топлофикация, така че може да го погледнеш.
        Слабо е. Говоря за топлофицирането на София, от 500 до 1000 MW топлинна мощност. Сметките показаха между 8,3 и 9 ст./kWh.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

          Абсолютно съм съгласен. Само си забравил да кажеш, че това е ОГРОМЕН МИНУС за АЕЦ и те имат ОГРОМЕН ФИНАНСОВ РИСК, който за специалистите е много по-отблъскващ от физическия им риск. Маса ядрени реактори по света са изоставени в недостроено състояние. Говорим само за цената на ядрения ток, нека не я забъркваме тук с екологията.

          Ти как го определяш при 454 работещи реактора в света, на година главно в Китай да се присъяединават до 2-3? Аз го определям като реална бавна смърт и всякакъв оптимизъм са безпочвени фантазии. С този темп ще трябват над 200 години за да се обновят само съществуващите мощности, даващи едва 10% от тока на света. Ти разбира се може да си вярваш в друго бъдеще, но фактите СЕГА трябва да ги определим еднозначно - АЕЦ умират бавно тъй като имат дълъг живот и реакторите в Белене, дори и да се окажат последните в Европа няма как да ги спасят. Те са едва два.
          Вече отдавна не е тайна, че уран - 235 свършва. Идват реакторите с торий и с бързи неутрони. Идва ренесансът на ядрената енегетика. ВЕИ са добро нещо но, капацитетът им за България, е безкрайно недостатъчен.
          Last edited by Pyramid; 10.05.2019, 12:43.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

            Не всичко е качено в интернет и, затова, картината няма да е нито пълна, нито достоверна. Между построяването на големите проекти, винаги има значими интервали от време, когато се правят концепции, проекти и тестове на новите поколения. Проблемът с екологията на ядрените централи е наистина остър но, ако мислиш, че ще спре развитието им, в грешка си. Просто, наука и индустрия си поемат дъх за да продължат. И Германия, ще -не ще, ще се върне към тях. А токът от ЯЕЦ може да бъде значително по-евтин едва, след като започне използването на „отпадната” им топлина. Някой ден, може да пусна линк и тук, какво имам предвид. Ама от „политическа” гледна точка, едни се изказаха против. Не съм бил предвидил пари за окрадване.
            В сайта на нашия аец има раздел топлофикация, така че може да го погледнеш.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
              Не всичко е качено в интернет и, затова, картината няма да е нито пълна, нито достоверна. Между построяването на големите проекти, винаги има значими интервали от време, когато се правят концепции, проекти и тестове на новите поколения. Проблемът с екологията на ядрените централи е наистина остър но, ако мислиш, че ще спре развитието им, в грешка си.
              Абсолютно съм съгласен. Само си забравил да кажеш, че това е ОГРОМЕН МИНУС за АЕЦ и те имат ОГРОМЕН ФИНАНСОВ РИСК, който за специалистите е много по-отблъскващ от физическия им риск. Маса ядрени реактори по света са изоставени в недостроено състояние. Говорим само за цената на ядрения ток, нека не я забъркваме тук с екологията.

              Ти как го определяш при 454 работещи реактора в света, на година главно в Китай да се присъяединават до 2-3? Аз го определям като реална бавна смърт и всякакъв оптимизъм са безпочвени фантазии. С този темп ще трябват над 200 години за да се обновят само съществуващите мощности, даващи едва 10% от тока на света. Ти разбира се може да си вярваш в друго бъдеще, но фактите СЕГА трябва да ги определим еднозначно - АЕЦ умират бавно тъй като имат дълъг живот и реакторите в Белене, дори и да се окажат последните в Европа няма как да ги спасят. Те са едва два.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от eta orel Разгледай мнение
                На основният факт - над 70% от тока на Франция е от АЕЦ и цената на тока там не е по-висока - не отговори.
                Защо да строят още централи, щом имат толкова много и работят? Може да не е дошло време за замяна на стари централи с нови?
                А защо когато строим ядрен реактор днес трябва да обсъждаме ядрени реактори, всичките над 30 години? Писах вече, но пак ще го повторя. Един реактор 1000МВ 2000г ако е струвал 2 милиарда евро, днес е над 6 милиарда, много над растежа над инфлацията? Учудва те. Ами има си причини. Новите условия за безопасност ги оскъпиха страшно много, метали - черни, цветни, редки, заплати на високообразован персонал растат над инфлацията, супер ниско почти умряло търсене на реактори повишава цената им ..

                А знаеш ли, че почти всички французи са антияндрено настроени за разлика от българите на които им пробутват избрани факти от Франция и само затова избраха преди Оланд? А масовите стачки в АЕЦ-овете из Франция преди 1-2 години. Кой стачкува в бизнес където парите се леят? Имах позната женена за ядрен инженер във Франция и живееха с години на фургон.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                  Това, че Германия внася ток от АЕЦовете на Франция е чиста лъжа на някого и ще я оборваме с линкове и факти. За 2018-та Германия е произвела 5889ТВч и има нетен износ 51ТВч, Франция е произвела 541ТВч и има нетен износ 63ТВч. Очеввидно е, че Германия е най-големия производител на ток в ЕС и голям нетен износител, значи няма как да е нетен вносител от Франция.

                  Ето ти за 2019 и друг линк https://www.energy-charts.de/exchange.htm
                  Сложи мишката върху синичкото, пише Германия - Франция 0.713ТВч, Франция- Германия 0.870ТВч. Ти разбираш ли какъв е този мижав обмен на тези две държави спрямо горните числа които ти дадох. Ами то това са не проценти ами промили, за да ги обсъждаме.

                  Откъде взе твоята информация? Виждам написал си "несъмнен и прост факт". Или с тези два епитета придаваш достоверност?


                  За другия въпрос трябва да се пише дълго, да сложа засега 2 изречения. Миналата година Франция наистина е произвела 71.67% от тока си в АЕЦ
                  https://pris.iaea.org/PRIS/CountrySt...spx?current=FR

                  Цъкни сега и сортирай по дата на построяване на реакторите. Най-новия е присъединен декември 1999-та и 20 години няма нов. А кога е почнат? Почнат е физически април 1991г, замислен - не се вижда. Не ще да са били много популярни тези реактори там последните 30 години. Защо? Защото на запад живеят смахнати еколози и западняците са много тъпи? Дай ми първата и най-важна причина и ще пишем още много за Франция Няма нужда да питаме който и да е, имаме интернет.
                  Не всичко е качено в интернет и, затова, картината няма да е нито пълна, нито достоверна. Между построяването на големите проекти, винаги има значими интервали от време, когато се правят концепции, проекти и тестове на новите поколения. Проблемът с екологията на ядрените централи е наистина остър но, ако мислиш, че ще спре развитието им, в грешка си. Просто, наука и индустрия си поемат дъх за да продължат. И Германия, ще -не ще, ще се върне към тях. А токът от ЯЕЦ може да бъде значително по-евтин едва, след като започне използването на „отпадната” им топлина. Някой ден, може да пусна линк и тук, какво имам предвид. Ама от „политическа” гледна точка, едни се изказаха против. Не съм бил предвидил пари за окрадване.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
                    Имаше един наистина специалист netware5, за съжаление той бега благодарение на модераторските изцепки

                    Do telefona- така правят на село и в агенция ЕЖК- ако искаш малко по професионално да подходиш дай няколко числа и линкове към няколко борси за ток. Хайде от мен да мине- ето ти първия линк- защото си но ъндъстен да си намериш сам--http://www.ibex.bg/bg

                    Оставям на теб да ни дадеш поне още 2 -3 линка- например на борса във франция, в германия , в канада
                    В САЩ може ли? Тъй като доста години от стажа ми са минали по тях и ми е най-удобно. Ето ги всичките 10 пазара за ток там.
                    https://pris.iaea.org/PRIS/CountrySt...spx?current=FR

                    Кой точно искаш да разгледаме и кои числа да обсъдим? Мисля че знам доста, макар и не всичко, но много сделки и за АЕЦ, и за газ и за въглища и за ВЕИ, и за емисии и за студен резерв и за пренос на ток са минали през ръцете ми. Минали са физически сделки, но и маса финансови като futures, forwards, options, swaps и т.н

                    Коментар


                    • За вноса на ток на Германия от Франция съм чувал няколко пъти, без да го проверя, така че това ми твърдение е наистина съмнително, докато не проверя.

                      На основният факт - над 70% от тока на Франция е от АЕЦ и цената на тока там не е по-висока - не отговори.


                      Защо да строят още централи, щом имат толкова много и работят? Може да не е дошло време за замяна на стари централи с нови?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от eta orel Разгледай мнение
                        Нека приведа несъмнени и прости факти за това, че отговорът е "не", особено пък за "безумно скъп".
                        1.Произвежданото електричество във Франция е над 70% от АЕЦ. Би трябвало, ако твърдението ти е вярно, токът във Франция да е най-скъпият в света, а такова нещо не съм чувал.
                        2. Германия много зазеленя, спря си АЕЦовете и сега внася от "скъпия" френски ток.
                        Това, че Германия внася ток от АЕЦовете на Франция е чиста лъжа на някого и ще я оборваме с линкове и факти. За 2018-та Германия е произвела 5889ТВч и има нетен износ 51ТВч, Франция е произвела 541ТВч и има нетен износ 63ТВч. Очеввидно е, че Германия е най-големия производител на ток в ЕС и голям нетен износител, значи няма как да е нетен вносител от Франция.

                        Ето ти за 2019 и друг линк https://www.energy-charts.de/exchange.htm
                        Сложи мишката върху синичкото, пише Германия - Франция 0.713ТВч, Франция- Германия 0.870ТВч. Ти разбираш ли какъв е този мижав обмен на тези две държави спрямо горните числа които ти дадох. Ами то това са не проценти ами промили, за да ги обсъждаме.

                        Откъде взе твоята информация? Виждам написал си "несъмнен и прост факт". Или с тези два епитета придаваш достоверност?


                        За другия въпрос трябва да се пише дълго, да сложа засега 2 изречения. Миналата година Франция наистина е произвела 71.67% от тока си в АЕЦ
                        https://pris.iaea.org/PRIS/CountrySt...spx?current=FR

                        Цъкни сега и сортирай по дата на построяване на реакторите. Най-новия е присъединен декември 1999-та и 20 години няма нов. А кога е почнат? Почнат е физически април 1991г, замислен - не се вижда. Не ще да са били много популярни тези реактори там последните 30 години. Защо? Защото на запад живеят смахнати еколози и западняците са много тъпи? Дай ми първата и най-важна причина и ще пишем още много за Франция Няма нужда да питаме който и да е, имаме интернет.

                        Коментар


                        • Имаше един наистина специалист netware5, за съжаление той бега благодарение на модераторските изцепки

                          Do telefona- така правят на село и в агенция ЕЖК- ако искаш малко по професионално да подходиш дай няколко числа и линкове към няколко борси за ток. Хайде от мен да мине- ето ти първия линк- защото си но ъндъстен да си намериш сам--http://www.ibex.bg/bg

                          Оставям на теб да ни дадеш поне още 2 -3 линка- например на борса във франция, в германия , в канада
                          Last edited by v_tin; 10.05.2019, 10:52.

                          Коментар


                          • Нека приведа несъмнени и прости факти за това, че отговорът е "не", особено пък за "безумно скъп".

                            1.Произвежданото електричество във Франция е над 70% от АЕЦ. Би трябвало, ако твърдението ти е вярно, токът във Франция да е най-скъпият в света, а такова нещо не съм чувал.

                            2. Германия много зазеленя, спря си АЕЦовете и сега внася от "скъпия" френски ток.

                            Пп. Барбаронът лош твърди, че живее във Франция. Би могъл да ни осветли в общи линии за цената на (производство на) тока там.
                            Last edited by eta orel; 10.05.2019, 10:07.

                            Коментар


                            • Скъп ли е наистина ядрения ток

                              Отварям тази тема защото се оказва, макар и да има поне 10 нетрудни начина човек да достигне до извода, че ДНЕС ЯДРЕНИЯТ ТОК Е БЕЗУМНО СКЪП, изпитвам ужасно затруднение да убедя някои хора в съседни теми в това. Може лесно да се прочете и какво пишат специалистите по света, без да слушат Позитано 20, ТВ Алфа и подобни, но явно не се прави. Българите имат масово набити в главите някакви клишета от комунизма, тъй като идеологията на Ленин, КПСС и БКП включваше по неизвестни причини лозунги за тока, енергията и АЕЦ. Очевидно доверието в мене като непознат е близо до нула, има предпочитания и да се спори вместо да се приеме нещо, не знам ... Има и двама руски възпитаници, пък там както знаем всичко и постоянно се доказва с аргумента "много си тъп"

                              Първо моля не само да говорим тук за АЕЦ, но и само за себестойността на тока му. Защото се чувствам в някои ситуации като тенесист на който му забиват удар ляво-дясно-ляво. Казва ти "ядреният ток е евтин"- после "ВЕИ са грозни" - и после "добре е да си имаме евтин ядрения ток" и ти търчи нагоре-надолу за да му обясниш три изречения логично и подред

                              Ще поясня какво означава твърдението на Корнелия Нинова "Ядреният ток е най-евтин по дефиниция" тъй като то освен явния идиотизъм който включва видимо, включва по-подразбиране и някои други неща, а именно:

                              - говорим за статистическа величина, тъй като в света има 454 работещи реактора в момента и няма два от тях, на които себестойността на тока да е равна. Има такива на които цените се различават десетки пъти, а ако включим и изоставените в строеж може и стотици пъти, пък при авариралите може и да е хиляди пъти... Мантрата, че "в света няма АЕЦ на загуба" е чист идиотизъм и няма нищо общо с реалността.

                              - твърдението по подразбиране включва само реактори на които предстои изплащане на началната инвестиция. Това означава, че реакторите на Козлодуй, които се изплатиха поради хиперинфлация трябва да се изключат от твърдението, а не да се включват на първо място, както правят "специалистите" от Позитано 20. То е все едно да твърдя, че някаква кола ми е евтин защото е държавен, някой ми го е подарил и т.н. Та който е учил малко статистика знае, че от извадката първо се изваждат неподходящите единични примери.

                              -твърдението "ядреният ток е безумно скъп" се отнася по подразбиране ЗА ДНЕС, т.е за реактори които се строят или ще се строят, а не за такива строени преди 40-50 години които също трябва да се изключат. Знам, че е трудно да се намерят такива между работещите 454 тъй като в развитите държави почти никой не строи АЕЦ от над 30 години насам освен може би единични бройки, може би и с военни цели, но може да се справим и с този проблем.

                              - говорим по подразбиране за себестойност, а не за цена на пазара и то в точката на производство като Белене. Токът от АЕЦ вече е с безумно висока цена, но най-евтин на пазара поради дървените си динамични характеристики. С транспорта си до Турция би поскъпнал много, а до Черна гора би поскъпнал космически.

                              Та давайте с твърденията си ядрения ток според вас дали е евтин или скъп.
                              Last edited by fon; 10.05.2019, 08:56.
                            Working...
                            X