Чета ТОВА и почвам да си мисля че,някой може и да се е сетил. Ама щатите, май са на път да нарушат някои свои международни ангажименти,свързани с неразпространение на ЯО. Егати
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Скъп ли е наистина ядрения ток
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеВ момента вече има хибридни реактори на синтез, които са в експлоатация. А много скоро ще има такива в орбита за захранване на неща с много енергия, например половин гитават ако ти трябва там няма как да го осигуриш.
Коментар
-
...Та, до Фоню:
Ако забелязваш, от ядро на по-преден в Периодичната система елемент, се получава такова на по-следващо и, при това, ЧРЕЗ РАЗПАД (който, по логиката на образуване, би могъл да се впише и като синтез, от ядро с по-малко протони - ядро с повече) че, става и с почти нулево отделяне на енергия. "Студено" ли е? - ДА. Ядро с повече ли протони се появява - ДА.
...Е?
- Пък някакви, щели на Луната да ходят за целта. Де им е акъла? От 100 кг тритий, само за 12 години, БЕЗ НИЩО ДА МУ ПРАВИШ, получаваш близо 36 кила хелий-3. На Земята.
...А, японците, изляха водата в океана и после сърдити че, светът не им се радва.
Коментар
-
Viacheslav Selivanov · 1 дни ·
Из папки "Атомные истории"
Перед чтением напомню, что самый стабильный банкрот "атомного" сообщества мира- компания "Westinghouse Electric Company LLC", изначально была основана в Англии и впервые стала банкротом в ней же.
Прочитав текст, поймёте почему...
И уже после этого была с "облегчением души" была продана янки, ниппонцам, канадцам, которые бережливо продолжали эту традицию.
Уиндскейл: чё думать? трясти надо!!!
Сегодня главный приоритет в атомной индустрии- это безопасность. Понимание столь простой истины пришло далеко не сразу, а только после череды крайне неприятных и очень опасных "техногенок".
Т.к. атомный промышленный комплекс в 40-50-е гг. был преимущественно военным, то обычно публика о таких "техногенках" узнавала сильно позже. Уиндскейл стал первым случаем, когда скрыть аварию не получилось.
Вообще, заря атомной отрасли была очень весёлым временем, сильно напоминавшим "дикий запад": учёные уже знали, что радиация опасна (Пьер и Мария Кюри о danger mortel радиации соврать не дадут), но это мало стимулировало их к выработке каких-то правил безопасности. Комплекса реакторов в местечке Уиндскейл (Селлафилд) в Англии это касалось в полной мере.
После того, как англичане в 1945 г. решили, что им нужна своя атомная бомба, было решено построить реакторы для наработки плутония. Нужно было не ударить в грязь лицом и показать всему миру, что империя всё ещё стронг. Но Британия после войны была страной бедной, а время поджимало. Поэтому реакторы было решено делать как можно более дешёвыми и простыми.
Конструкция реактора была максимально примитивной и даже консервативной, как и сами англичане: графитовый куб, в котором были пропилены горизонтальные каналы для топлива. Топливо представляло собой тонкостенные алюминиевые пеналы (топливные стержни) длинной в 30 см, внутрь которых засыпался природный уран. Необходимость пеналов была обусловлена тем, что при высоких температурах уран на открытом воздухе может самовоспламеняться. Так как природный уран имел малое обогащение, то он быстро выгорал, и топливо требовалось постоянно менять: для этого на лицевой стороне корпуса реактора были сделаны крышки, через которые раз в определённое время вручную вставляли новый топливный стержень, при этом старый стержень выдавливался из канала и падал в бассейн с водой. Но из-за конструктивных особенностей, иногда, топливные стержни могли падать мимо бассейна. Поэтому после загрузки новых стержней специально обученный работник в костюме химзащиты забегал в реакторную и закидывал в бассейн лопатой топливные стержни, которые в него не попали. Звучит безопасно.
Охлаждался реактор обычным воздухом, который нагнетался за счет конвекции (как в обычной печи) и вытягивался через дымовую трубу высотой 120 м. На случай, если этого не хватит, стояли вентиляторы для увеличения скорости потока воздуха. Тут у инспектора по безопасности глаза уже должны были бы полезть на лоб, т. к. радиоактивный воздух и пыль просто выбрасывались в атмосферу. Но это были 40-е, а потому про то, что безопасность- это главный приоритет, никто ещё не знал. Когда один из руководителей строительства настоял на установке фильтров в трубе, стоивших огромных денег, и фильтры, и сам поступок называли вполне открыто “глупостью Кокрофта”. И действительно, ну чего он так деньги налогоплательщиков то разбазаривает? После аварии один из оппонентов идеи высказал прекрасное: "the word folly did not seem appropriate after the accident" ("слово "глупость" показалось мне неуместным после аварии").
Далее здесь:
https://t.me/Glor_Salivan/4378
- 1 like
Коментар
-
Не знам, дали са проработвали следния момент: Тритий се концентрира, за да се добива хелий-3 (след обогатяване и отлежаване, за да се случи неговият бета-разпад). Т.е., онази радиоактивна вода, дето японците я изливат в океана, ако биха могли да я сепарират и обогатят, с нещо като урановите центрофуги и после, да събират от нея хелий-3. Да, малко мудничко, ама що да хвърчи някой до Луната, ако може да го получи тук, на Земята? Дали цената не би могла да се окаже конкурентна? Замразяват тази вода, оставят да отлежи 2+3 десетилетия, а хелият сам ще се отдели. За най-скъпите вина, могат да чакат кратно по толкова, нали?
Коментар
-
Първоначално изпратено от sosi Разгледай мнение
Интересно е как в Горна знаете повече къде се строят АЕЦ от МААЕ. Иди че спори с шапкар русофил.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
Не е "само" Беларус. Има още Турция, Китай, Индия... Освен това, Русия има несравним с никого ВОДЕН ВЕИ потенциал, който използва от много десетилетия. Пък малките (че и големите) си предприятия, тя захранва с микса и не се влияе от глупавите ти внушения. Те са за такива като теб.
- 3 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от sosi Разгледай мнение
В Горна на гарата такива измислици ли си разправяте? Гледам тук, за последните години крепостните са пуснали един реактор :навред" в Беларус. Направо "реално и уникално" по горнооряховските мащаби.
https://pris.iaea.org/PRIS/home.aspx
А бе що в Кочината АЕЦ дават само 19.6% от тока? Или те строят само по света, забравили са да строят у тях си "неизчерпаема, евтина и високотехнологична" ядрена енергия?
https://pris.iaea.org/PRIS/CountrySt...spx?current=RU
С какво захранват малките си предприятия? Или такива нямат?
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от sosi Разгледай мнение
От желание да се сдобие с ядрено оръжие. Както в Турция. Никаква икономическа и енергийна логика. И да не забравяме при ядреното лоби всичко е "ЩЕ" и почти нищо не се сбъдва.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
Покрай теб, вероятно, да. Рашките реално строят навред по света и мащабите им са уникални. Без "ще", просто работят.
https://pris.iaea.org/PRIS/home.aspx
А бе що в Кочината АЕЦ дават само 19.6% от тока? Или те строят само по света, забравили са да строят у тях си "неизчерпаема, евтина и високотехнологична" ядрена енергия?
https://pris.iaea.org/PRIS/CountrySt...spx?current=RU
С какво захранват малките си предприятия? Или такива нямат?
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеsosi, с 10 гигавата ли ще сме само на соларен ток ? Толкова излизат. А малкото фабрики с какво ще се захранят, те с ток който е непостоянен не могат да работят. Когато се наложи да има производство, защото трябва да има произвеждани стоки които да се сменят за стоки които да се внасят, то с какво ще захрани. За постоянно, надежно електрозахранване не стават дори всички дни да са слънчеви, когато слънцето е близо прегряват и не правят ток.
Него не го вълнува но, слава Богу че, там още има професионалисти като Петъра (дето зачезна нещо) та, ЕЕС още не се е разпаднала. Пуснем ли Фоню, Заций и още някой пчелар в тази система, ще я разрушат.
Коментар
-
sosi, с 10 гигавата ли ще сме само на соларен ток ? Толкова излизат. А малкото фабрики с какво ще се захранят, те с ток който е непостоянен не могат да работят. Когато се наложи да има производство, защото трябва да има произвеждани стоки които да се сменят за стоки които да се внасят, то с какво ще захрани. За постоянно, надежно електрозахранване не стават дори всички дни да са слънчеви, когато слънцето е близо прегряват и не правят ток.D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от sosi Разгледай мнение
От желание да се сдобие с ядрено оръжие. Както в Турция. Никаква икономическа и енергийна логика. И да не забравяме при ядреното лоби всичко е "ЩЕ" и почти нищо не се сбъдва.
Коментар
-
Първоначално изпратено от sosi Разгледай мнениеНов рекорд на фотоволтаиците у нас.
https://www.capital.bg/biznes/energe...jata_po_obiad/
Скоро, до няколко месеца ще имаме 3ГВ мощности
https://balkangreenenergynews.com/bu...s-come-online/
Коментар
Коментар