IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение

    Няма да го доживеем.
    Първо ще е течния метан по камионите, вероятно и по колите, ако не се реши проблема със скоростта на зареждане при тока.
    Течният метан по камионите? По принцип може, ама възсложно. Криогенна техника за масова употреба...

    Коментар


    • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

      Е то се прави. Отчита се по-общо като ток от биомаса, по-конкретно от биогаз. Дори към 10-20 милиарда м3 се нагнетяват в газопреносната мрежа на ЕС направо с другия газ. Тока често струва скъпо 300-500 лева, но си заслужава тъй като чистиш и биологични отпадъци за които може да платиш и 2-3 пъти повече само за да ги обезвредиш. Хубаво е и че е постоянен ток, може да балансираш ВЕИ-та, но количествата му са ограничени. Повече от 10-20% трудно ще даде в близките десетилетия май. То и от известния боклук на София сега се прави ток в Долни Богров, но не толкова заради тока. И нещо се възмущават там, че им смърди.
      ПОСТОЯНЕН ток? В мрежата?
      ...И аз защо не знам за тази мрежа?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от nikola66 Разгледай мнение

        Да, и затова съм сложил коефициент 0.1 използваемост и 30kW средна мощност необходимо за средна скорост на средния автомобил. Но дори и наполовина да ги намалим числата- си се получава 2-3 GW необходима мощност за зареждане на батериите.
        Т.е. 2000 - 3000 MW. Каквото и аз пресмятам.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

          Е то се прави. Отчита се по-общо като ток от биомаса, по-конкретно от биогаз. Дори към 10-20 милиарда м3 се нагнетяват в газопреносната мрежа на ЕС направо с другия газ. Тока често струва скъпо 300-500 лева, но си заслужава тъй като чистиш и биологични отпадъци за които може да платиш и 2-3 пъти повече само за да ги обезвредиш. Хубаво е и че е постоянен ток, може да балансираш ВЕИ-та, но количествата му са ограничени. Повече от 10-20% трудно ще даде в близките десетилетия май. То и от известния боклук на София сега се прави ток в Долни Богров, но не толкова заради тока. И нещо се възмущават там, че им смърди.
          В Германия вече зелените са първа политическа сила и тия глупости, дето ги тръбиш по-горе ще се увеличават. Германия много скоро ще пропищи. Лошо е, че и наш Боко като чуе зелени, застава в стойка мирно и с изпъната ръка до дясното ухо.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
            satz - всякакви въглеводороди и въглерод могат да се превръщат в метан, включително и отпадъци
            Е то се прави. Отчита се по-общо като ток от биомаса, по-конкретно от биогаз. Дори към 10-20 милиарда м3 се нагнетяват в газопреносната мрежа на ЕС направо с другия газ. Тока често струва скъпо 300-500 лева, но си заслужава тъй като чистиш и биологични отпадъци за които може да платиш и 2-3 пъти повече само за да ги обезвредиш. Хубаво е и че е постоянен ток, може да балансираш ВЕИ-та, но количествата му са ограничени. Повече от 10-20% трудно ще даде в близките десетилетия май. То и от известния боклук на София сега се прави ток в Долни Богров, но не толкова заради тока. И нещо се възмущават там, че им смърди.

            Коментар


            • satz - всякакви въглеводороди и въглерод могат да се превръщат в метан, включително и отпадъци но технологията не е портативна но пък сигурно ще стане. За автомобили и камиони метана може да се превръща в ток с клетки които съществуват и с такива клетки се захранват сървърите на всички големи интернет компании в силициевата долина. С турбини може да се произвежда ток от такъв газ стационарно защото имат жироскопичен ефект и пречат на смяна на посоката на движение. Не знам може би това ще се разработи, но батериите позволяват по силно монополизиране от петрола и много по голяма власт за този който държи производството им.
              D.Y.F-091066

              Коментар


              • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                nikola66 - няма толкова хора, улиците са пълни с таратайки и повечето се ползват за един градски маршрут на ден.
                Да, и затова съм сложил коефициент 0.1 използваемост и 30kW средна мощност необходимо за средна скорост на средния автомобил. Но дори и наполовина да ги намалим числата- си се получава 2-3 GW необходима мощност за зареждане на батериите.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от nikola66 Разгледай мнение

                  Хипотетично всичко може да стане :-)
                  Ти имаш съмнение, че в недалечно бъдеще транспорта ще бъде тотално електрифициран ли?
                  Въпросът е не дали, а кога.
                  Няма да го доживеем.
                  Първо ще е течния метан по камионите, вероятно и по колите, ако не се реши проблема със скоростта на зареждане при тока.
                  Last edited by satz; 02.06.2019, 23:42.

                  Коментар


                  • nikola66 - няма толкова хора, улиците са пълни с таратайки и повечето се ползват за един градски маршрут на ден.

                    D.Y.F-091066

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                      Мисля, че хората от блоковете ще си зареждат точно пък през деня докато са на работа. Иначе не виждам как през нощта ще висят жици през балконите. И сега има едни точки в София с панели дето можеш да си зареждаш безплатно. Дай му безплатно на българина и ще видиш какво ли няма да изобрети да си зарежда точно през деня. Но ние и сега не покриваме високите си дневни пикове с панели, та за какво да мислим чак дотам. А германците си ги покриват, за да не мислят за супер скъпия ток тогава, защото са "тъпи германци".
                      Сега, когато си пътуваш, да зареждаш...Онези в блоковете, през деня са на път или отсъстват. Ще зареждат, възможно, на паркинга. При такива места, обаче, енергията може да бъде и на по-неизгодни цени, според случая.
                      А германците, в никакъв случай, не бих ги нарекъл „глупави”. НИЕ сме глупавите и, именно затова, животът у нас е толкова труден. Сами сме си го усложнили. Умните си го упростяват.
                      Last edited by Pyramid; 03.06.2019, 06:59.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                        nikola66 - дори хипотетично няма как да стане, а централата като се направи трябва да произвежда ток или въобще да не се пуска с което ще се спестят разходи - загуби които тя ще прави ако произвежда много малко ток. Може би цената на тока трябва да се смъкне драстично за да почне употреба на повече ток в страната.
                        Хипотетично всичко може да стане :-)
                        Ти имаш съмнение, че в недалечно бъдеще транспорта ще бъде тотално електрифициран ли?
                        Въпросът е не дали, а кога.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
                          хахаха. Ами то затова има микс и например РВЕ имат и въглища и перки сигурно и атом. Тоест ти отиваш при дадената фирма, но тя откъде взема тока не е твоя работа. В германия има фирми които гарантират че 100% тока е от перкопанели, но дали е така- само те си знаят
                          Говорим за пазара на едро, където винаги знаеш от кого купуваш ток. Ти после не ползваш точно този ток, но ти ако ползваш 20МВ и той трябва да генерира в мрежата 20МВ и се казва, че купуваш точно от него. Нямаш ли договор или този продавач не генерира, ЕСО няма да ти даде ток. Ти ми говориш за едни рекламни кампании, където хора доброволно се съгласява да субсидират ВЕИ и нямат нищо общо с това. Микса не ти помага в случая. Ако имаш ток от АЕЦ, който може и да не си го произвел, а да си го купил от който ще, забрави да го продадеш скъпо. Трейдъра само по характеристиките му с един поглед ще забележи, че е от АЕЦ и ще ти скъса шушоните да му го продадеш евтино. Тоя с газа е най-добре защото може да му каже "А бе я си гледай работата, не ми ли дадеш $120, няма да пусна турбината". Докато при АЕЦ разбираш как стоят нещата - отпред стои трейдъра, отзад стои банкера и все ще те натаковат.
                          Last edited by fon; 02.06.2019, 22:27.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                            значи, томно по времето, когато ФЕЦ произвеждат, да се включиш на заряд, ще е не толкова лесно, да не съм по-краен.
                            Мисля, че хората от блоковете ще си зареждат точно пък през деня докато са на работа. Иначе не виждам как през нощта ще висят жици през балконите. И сега има едни точки в София с панели дето можеш да си зареждаш безплатно. Дай му безплатно на българина и ще видиш какво ли няма да изобрети да си зарежда точно през деня. Но ние и сега не покриваме високите си дневни пикове с панели, та за какво да мислим чак дотам. А германците си ги покриват, за да не мислят за супер скъпия ток тогава, защото са "тъпи германци".

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                              Обясних го и преди. Идвам при тебе, имаш АЕЦ. Казвам ти дай ми ток от понеделник до петък, от 8:00 до 17:00. Ти ми казваш, ще ти дам но трябва да купиш и тока ми събота и неделя и нощес, защото съм с АЕЦ. Отивам при този с газа и той не ми налага никакво ограничение. Е кой ток ще е по-скъп? Най-скъп е пиковия ток, за който АЕЦ изобщо не става. Там понякога може и да вземеш по 800лв, но за броени часове. И виждаш ли какво се получава най-скъпия ток като себестойност, пък най-евтиния на пазара.
                              хахаха. Ами то затова има микс и например РВЕ имат и въглища и перки сигурно и атом. Тоест ти отиваш при дадената фирма, но тя откъде взема тока не е твоя работа. В германия има фирми които гарантират че 100% тока е от перкопанели, но дали е така- само те си знаят

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                                Обясних го и преди. Идвам при тебе, имаш АЕЦ. Казвам ти дай ми ток от понеделник до петък, от 8:00 до 17:00. Ти ми казваш, ще ти дам но трябва да купиш и тока ми събота и неделя и нощес, защото съм с АЕЦ. Отивам при този с газа и той не ми налага никакво ограничение. Е кой ток ще е по-скъп? Най-скъп е пиковия ток, за който АЕЦ изобщо не става. Там понякога може и да вземеш по 800лв, но за броени часове. И виждаш ли какво се получава най-скъпия ток като себестойност, пък най-евтиния на пазара.
                                Да си чувал, че да ходиш на лов за слонове със скобник не става нито, че да стреляш по врабци с гаубица си струва? Балансът винаги е деликатен, а в ЕЕС, товарите (дори относително малките) фактически, са огромни? Да повторим: В съвършен свят, съвършена система, ОК. Но, светът не е съвършен, нито системата (въпреки, че може да се постараят хората, никакъв спор) та, ТУК, НЕМИНУЕМО, настъпват разсъгладувануя. ТЕ са Проблемът.
                                Last edited by Pyramid; 02.06.2019, 22:34.

                                Коментар

                                Working...
                                X