If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Икономиката на еврозоната продължава да се подобрява От Велизар Узунов
Всички статии на автора
Последна промяна в 18:35 на 27 авг 2009, 214 прочитания, 0 коментара
Оптимистичните очаквания за икономическото състояние и перспективи пред еврозоната се увеличават, като все повече стават очакванията за ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) в нея през третото тримесечие. В четвъртък индексът LEI на частния изследователски институт "Конфърънс борд" (Conference Board), включващ в себе си основни макроикономически показатели за еврозоната, нарасна за четвърти пореден месец, предаде Ройтерс.
Ръстът на индекса за юли се равнява на 1.6% до 97.4 базисни пункта. В него са включени осем други показателя, като целта му е да следи моментното състояние на икономиката на еврозоната.
Според анализаторите на "Конфърънс борд" БВП на страните - членки на валутния съюз, ще реализира положителен ръст през третото тримесечие, след като за трите месеца до юли се сви с едва 0.1% на тримесечна база. Двете най-големи икономики на континента - френската и германската, дори успяха да изплуват от рецесията.
"Малките икономически ръстове, отчетени в двете водещи икономики, намекват, че еврозоната скоро ще излезе от рецесията", коментира Жан-Клод Манини, главен икономист на "Конфърънс борд" за Европа. "Все пак ситуацията остава тежка и е рано да се говори за начало на продължително възстановяване", допълни той.
Опасенията, че подобрението в еврозоната засега е неустойчиво, се споделят и от гуверньора на централната банка на Люксембург и член на управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) Ив Мерш. Той предупреди, че натрупването на високи бюджетни дефицити и прекомерната ликвидност на банките от валутния съюз крият сериозни опасности за състоянието на икономиките в региона.
Индексът LEI се използва за предвиждане на икономическата активност за следващите близо 6 месеца. В него са включени показателят за икономическото доверие на Европейската комисия, индексът за новото строителство на Евростат, както и Dow Jones EURO STOXX Index. Освен това се взимат под внимание данните за паричното предлагане на ЕЦБ и промишления индекс PMI за еврозоната.
Бизнес климатът стигна 9-годишно дъно От Стефан Антонов
Последна промяна в 19:00 на 30 авг 2009, 1654 прочитания, 14 коментара
Ново дъно, невиждано през последните 9 години, отбеляза бизнес климатът през август. Изследването на Националния статистически институт сочи, че се е понижил с 1.3 пункта до 9%, а за последно показателят е имал толкова ниска стойност през 2000 г.
Той се формира след анкета на мениджъри в 4 отрасъла - индустрия, услуги, търговия на дребно и строителство. Включва оценка за настоящото състояние в отделните компании и прогнози за следващите 6 месеца. Така хоризонтът на изследването съвпада с прогнозите на Министерството на финансите, че най-тежки за България ще са оставащите до края на годината месеци и началото на 2010 г. Така през следващите месеци, ако положителните сигнали от ЕС се запазят, ще може да се очаква по-голям оптимизъм от компаниите през следващата година.
Индустрията, най-силно засегната в България, поради спада на търсенето в ЕС и понижения износ отбеляза дори леко повишение в отрасловия измерител на бизнес климата. Песимизмът властваше сред индустриалците през юли, докато през август вече се говори за запазване на дейността през следващите 3 месеца вместо за намаление. В специфичния показател е отчетено леко покачване - от 0.3 процентни пункта, но от НСИ посочват, че осигуреността с поръчки ще продължи да се влошава, а натовареността на мощностите продължава да е ниска.
Негативните прогнози в строителството обаче понижават допълнително настроенията на предприемачите. Все още повечето строители смятат, че цените ще продължат да спадат през следващите месеци.
Повечето компании в търговията на дребно смятат, че сегашното положение ще се запази и през следващите месеци, без да очакват допълнително влошаване.
Свитото потребление е причина и продажбите непрекъснато да намаляват през последните 3 месеца, а несигурността в сектора нараства и все повече анкетирани я посочват като сериозен проблем.
В сектора на услугите също посочват, че до края на годината очакват по-скоро ситуацията да се запази, вместо допълнително да се утежни. Търсенето обаче и така е достатъчно ниско и по тази причина анкетираните мениджъри, които допускат освобождаване на персонал, стават все повече.
Самата анкета за бизнес климата се приема с резерви от академичните среди, но в същото време съвпада с паралелни проучвания и анкети, които "Дневник" направи сред предприемачите.
Според преподавателя в СУ "Св. Климент Охридски" Георги Ганев тя е много повече ориентирана към настоящето и отразява последствията за бизнеса от протичащите процеси, а в същото време липсва съпоставка между резултатите в реалната икономика и прогнозите, направени месеци по-рано. Професорът от БАН Гарабед Минасян пък изтъква резерви в начина, по който тя се изготвя.
Преди дни обаче допитване на "Дневник" до мениджъри и собственици на големи индустриални компании със сериозен дял от износа показа, че именно в оставащите месеци на 2009 г. те очакват да се усети най-тежко ефектът от кризата. До края на второто тримесечие все още е имало поръчки и производство по инерция от миналата година, но истинското свиване на търсенето в ЕС ще удари индустрията през четвъртото тримесечие.
"Мисля, че всички трябва да сме готови за тежка втора половина на 2009 г.", каза тогава Кирил Бошов, един от собствениците на финансовия холдинг "Еврохолд България" и председател на управителния му съвет. По думите му инерцията на кризата е доста силна и каквито и мерки да вземе новото правителство, те ще окажат ефект едва в началото на следващата година.
В макрорамката за следващите 4 години засега правителството прави прогноза, че безработицата през 2010 г. ще е на средно равнище от 11.4% при балансирана прогноза за периода между между 7 и 8% през настоящата година.
Причината е, че макар рецесията да се забави, през следващата година все още оценките са за свиване на икономиката с 2.0%. По-добро развитие обаче не се изключва. Причината е, че Франция и Германия оповестиха по-добри данни за състоянието на икономиките си през второто тримесечие, а с тях и държавите, сочени за отличници в антикризисната си политика в Източна Европа - Чехия и Словакия. Евентуално трайно оживлението в ЕС се приема като шанс за България, тъй като там българските индустриалци реализират продукцията си в най-голяма степен.
"Закриваме всички държавни агенции," заяви в предаването "Тази сутрин" на Би Ти Ви финансовият министър Симеон Дянков. Той добави, че е обсъдил идеята с премиера Бойко Борисов, който е дал своето принципно одобрение.
В петък Борисов заяви, че "Български енергиен холдинг" е ненужен и ще бъде закрит. Според Дянков 15% от активите на предприятията в БЕХ ще бъдат раздържавени чрез БФБ.
китаиците са -1.8% тва ако за теб е малко..здраве му кажи. Все пак днес е месечно затваряне и може да има някакви надувания на цени, но в предвид на обемите реализирани в последно време надуването няма да е толкова лесно.
китаиците са -1.8% тва ако за теб е малко..здраве му кажи. Все пак днес е месечно затваряне и може да има някакви надувания на цени, но в предвид на обемите реализирани в последно време надуването няма да е толкова лесно.
успех
това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции
пешка , не се обаждай моето момче --- не питам теб
гарантирания дивидент е 9%, а той казва, че трябва да са 20% по-скъпи
интересува ме как е стигнал до тези %
3 години по 9% колко прави?, освен ако някой си мисли че могат да увеличат капитала със собствени средства... което е изключено.
ако 3 по 9% = 20% според сметките ти , то тогава подобна разлика от 20% на цените на двете акции трябва да я чакаш след 3 години
Що за глупости - разликата в цената с обикновените трябва да е най-висока някъде седмици преди 1вия дивидент. Не знам кога точно ще стане тази разлика за която говоря, но ще бъде по-скоро рано а не късно.
съгласен съм с теб, че пълни глупости си написал
според мен , ако дивидента се раздава регулярно разлика от 20% между двата вида акции на Хим никога няма да има
Първоначално изпратено от desperado
Как каква е логоката? Реално тези акции би трябвало да мин. 20% по-скъпи от обикновените заради гарантирания дивидент. Нелогично е да се смята че повечето инвестиращи в тях(купуващи в момента) са ги купили с цел търговия...
пешка , не се обаждай моето момче --- не питам теб
гарантирания дивидент е 9%, а той казва, че трябва да са 20% по-скъпи
интересува ме как е стигнал до тези %
3 години по 9% колко прави?, освен ако някой си мисли че могат да увеличат капитала със собствени средства... което е изключено.
ако 3 по 9% = 20% според сметките ти , то тогава подобна разлика от 20% на цените на двете акции трябва да я чакаш след 3 години
Що за глупости - разликата в цената с обикновените трябва да е най-висока някъде седмици преди 1вия дивидент. Не знам кога точно ще стане тази разлика за която говоря, но ще бъде по-скоро рано а не късно.
Коментар