IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съвет за дългосрочна пасивна инвестиция

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение

    Аз само да си кажа, че изобщо не съм суфистициран, дори твърде често прекалявам с опростяването на материята много повече, отколкото е рационално
    Зависи от стандартите. По моите представи си доста суфистициран. Смятай колко аз съм прост

    Коментар


    • Обаче не мога да разбера защо от кризата 2008-2009 се вади заключението, че всичко е много страшно. За мене е по-логично точно обратното заключение.

      Според мене това не е извличане на поука, а по-скоро страдане от травма.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

        Честно казано не мога да си представя да балансирам акции с облигации в този момент. Каквито и рискове да има при акциите виждам двойно по-големи рискове при облигациите. А не мисля, че и златото ще се представи добре.

        Късите при акциите пък не виждам за какво служат освен дългосорчно да намаляват възвръщаемостта, а ние говорим за дългосрочно.


        За по-суфистицирани инвеститори като kubrat и тебе сигурно има и други продукти. Но аз предпочитам to keep it simple.
        Аз само да си кажа, че изобщо не съм суфистициран, дори твърде често прекалявам с опростяването на материята много повече, отколкото е рационално

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

          Честно казано не мога да си представя да балансирам акции с облигации в този момент. Каквито и рискове да има при акциите виждам двойно по-големи рискове при облигациите. А не мисля, че и златото ще се представи добре.

          Късите при акциите пък не виждам за какво служат освен дългосорчно да намаляват възвръщаемостта, а ние говорим за дългосрочно.


          За по-суфистицирани инвеститори като kubrat и тебе сигурно има и други продукти. Но аз предпочитам to keep it simple.
          Е всеки сам си решава. На всеки човек психологията е различна, а от тук и портфейла който най-много му подхожда е различен. Аз съм леко скептичен че е възможно да се избере най-подходящ портфейл преди човек да преживее един два мечи пазара, но в края на краищата емоциите на всеки са си също различни

          Коментар


          • Първоначално изпратено от intint Разгледай мнение
            Равен Ти нещо от рода на перманентно портфолио ли предлагаш, което да се ребалансира ? Акции и облигации
            Това е нормалното портфолио. Не случайно се е наложило съотношението 60/40. Даже на нашите пенсионни фондове им наложиха ограничение 40/60 всъщност за да бъдат по-консервативни.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

              при акции няма как да стане. При спад корелацията на всички акции се вдига рязко - дори и при ръст да е слаба. Или държиш къси или държиш облигации. За нормалния дългосрочен инвеститор облигациите са много по-подходящи.
              Честно казано не мога да си представя да балансирам акции с облигации в този момент. Каквито и рискове да има при акциите виждам двойно по-големи рискове при облигациите. А не мисля, че и златото ще се представи добре.

              Късите при акциите пък не виждам за какво служат освен дългосорчно да намаляват възвръщаемостта, а ние говорим за дългосрочно.


              За по-суфистицирани инвеститори като kubrat и тебе сигурно има и други продукти. Но аз предпочитам to keep it simple.

              Коментар


              • Равен Ти нещо от рода на перманентно портфолио ли предлагаш, което да се ребалансира ? Акции и облигации

                Коментар


                • Първоначално изпратено от intint Разгледай мнение
                  Ами златото? Какво мислиш за него...
                  Аз харесвам неща които ми плащат пари за да ги държа. Не харесвам активи за които аз трябва да плащам.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                    при акции няма как да стане. При спад корелацията на всички акции се вдига рязко - дори и при ръст да е слаба. Или държиш къси или държиш облигации. За нормалния дългосрочен инвеститор облигациите са много по-подходящи.
                    Ами златото? Какво мислиш за него...

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение

                      Което е груба грешка. Нашият пазар е значително по-лесен за правене на пари, мащабът е това, което го ограничава, но за 6 цирени портейли си е супер, а запознаването с компаниите е въпрос на елементарно желание.
                      Лесен е относително казано. Аз харесвам определен тип компании, каквито в България няма.

                      А със спекула не ми се занимава.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                        Ти не знаеш нищо и за западните компании. Това което излиза по медиите винаги е от селл страната. Докато пазара върви нагоре всички са доволни от тези изключително неадекватни анализи. Когато нещата обаче почнат да се сгъбясват бай-страната си мълчи. това което излиза като причина за спадове по медиите никога не е истинската причина. Това вкарва хората в спирала на тотална несигурност, защото някой олигофрен по снбс им обяснява защо пада пазара - без самия той да си има ни най-малка представа какво точно се случва. Народа слуша тези обяснения и си мисли - хе че то това не е страшно аз мога да си ги държа акциите. А те падат ли падат и по някое време човек почва да се съмнява в себе си. Особено когато по някое време нещата наистина почнат да се сриват яко. Тогава вече повече хора са схванали защо пада пазара, но продължават да си мълчат. А средния ритейл инвеститор гледа и не вярва на очите си. По някое време идват паник атаките. Той устоява още малко. И най-накрая - точно на капитулацията продава. То за това се нарича капитулация, защото ритейла а и доста пишман професионалисти капитулират емоционално тогава. И точно като продадат и пазара ксача нагоре. Но те вече са се прецакали емоционално, тотално са изстискали всичките си сили и не участват в движението.

                        Ако човек направи само три такива глупости в животи си - буквално три дена от целите му 30-40 години инвестиране - и печалбата му я пиши бегала за целия живот. Щеше да е бил по-добре просто да си беше държал парите на депозит.
                        Мисля, че човекът, който пусна темата това го знае. Разбирам, че е било травма и за тебе и за всички, които са минали през 2008-2009. То щом Бъфет казва, че по едно време си е казал, че коня отиде в реката 2008-2009, какво да говорим за средностатистическия спекулант.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                          За СОФИКС ако не се продава на под Ц/П 7-8 не бих взел нищо. Ама аз и почти нищо не знам за компаниите там, де.
                          Което е груба грешка. Нашият пазар е значително по-лесен за правене на пари, мащабът е това, което го ограничава, но за 6 цирени портейли си е супер, а запознаването с компаниите е въпрос на елементарно желание.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от intint Разгледай мнение

                            Равен, дай пример с някой обратно корелирани акции, които при спад на пазара, рецесии растат.
                            при акции няма как да стане. При спад корелацията на всички акции се вдига рязко - дори и при ръст да е слаба. Или държиш къси или държиш облигации. За нормалния дългосрочен инвеститор облигациите са много по-подходящи.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                              За СОФИКС ако не се продава на под Ц/П 7-8 не бих взел нищо. Ама аз и почти нищо не знам за компаниите там, де.
                              Ти не знаеш нищо и за западните компании. Това което излиза по медиите винаги е от селл страната. Докато пазара върви нагоре всички са доволни от тези изключително неадекватни анализи. Когато нещата обаче почнат да се сгъбясват бай-страната си мълчи. това което излиза като причина за спадове по медиите никога не е истинската причина. Това вкарва хората в спирала на тотална несигурност, защото някой олигофрен по снбс им обяснява защо пада пазара - без самия той да си има ни най-малка представа какво точно се случва. Народа слуша тези обяснения и си мисли - хе че то това не е страшно аз мога да си ги държа акциите. А те падат ли падат и по някое време човек почва да се съмнява в себе си. Особено когато по някое време нещата наистина почнат да се сриват яко. Тогава вече повече хора са схванали защо пада пазара, но продължават да си мълчат. А средния ритейл инвеститор гледа и не вярва на очите си. По някое време идват паник атаките. Той устоява още малко. И най-накрая - точно на капитулацията продава. То за това се нарича капитулация, защото ритейла а и доста пишман професионалисти капитулират емоционално тогава. И точно като продадат и пазара ксача нагоре. Но те вече са се прецакали емоционално, тотално са изстискали всичките си сили и не участват в движението.

                              Ако човек направи само три такива глупости в животи си - буквално три дена от целите му 30-40 години инвестиране - и печалбата му я пиши бегала за целия живот. Щеше да е бил по-добре просто да си беше държал парите на депозит.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                                Аз за това казвам че спокойствието на ума е най-важното. Ако е на 100% в корелирани активи човек просто се вкарва в як филм когато нещата почнат да падат. Защото е пълна истина че акциите се катерят по стълби, но слизат с асансьора. Ако човек гледа спокойно на нещата може да държи акции през цялото време - което е и нормално най-добрата стратегия. Но за да ги държи през цялот овреме трябва да има нещо несвързано или дори обратно корелирани с акции, че като падат да смекчава напрежението и да може да ребалансира на ниското.
                                Равен, дай пример с някой обратно корелирани акции, които при спад на пазара, рецесии растат.

                                Коментар

                                Working...
                                X