IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съвет за дългосрочна пасивна инвестиция

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
    Та като говорим за ДАКС-а, взех го аз на под 6000 и го разкарах на малко над 7000. Точно тогава един приятел ми каза, че блъска яко ДАКС. Казах му че е луд и, че по моя преценка трябва да се продава и да се дебне пак на под 6000. А той още си държи ДАКС и си свирка
    Аз за това казвам че спокойствието на ума е най-важното. Ако е на 100% в корелирани активи човек просто се вкарва в як филм когато нещата почнат да падат. Защото е пълна истина че акциите се катерят по стълби, но слизат с асансьора. Ако човек гледа спокойно на нещата може да държи акции през цялото време - което е и нормално най-добрата стратегия. Но за да ги държи през цялот овреме трябва да има нещо несвързано или дори обратно корелирани с акции, че като падат да смекчава напрежението и да може да ребалансира на ниското.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
      Ми не, спекулантите в България са доста малко. Голяма част от хората си нямат идея какво правят, което е нормално. Но в период на подем блъскат всичко в акции защото са повярвали на дългосрочната печалба. 2006 2007 съм разубеждавал приятели да взимат ипотечни кредити или пари от продадени имоти които да влагат на борсата. Никой от тях не беше спекулант, но всички бяха обхванати от магията на парите от небето.
      За СОФИКС ако не се продава на под Ц/П 7-8 не бих взел нищо. Ама аз и почти нищо не знам за компаниите там, де.

      Коментар


      • Та като говорим за ДАКС-а, взех го аз на под 6000 и го разкарах на малко над 7000. Точно тогава един приятел ми каза, че блъска яко ДАКС. Казах му че е луд и, че по моя преценка трябва да се продава и да се дебне пак на под 6000. А той още си държи ДАКС и си свирка

        Коментар


        • Ми не, спекулантите в България са доста малко. Голяма част от хората си нямат идея какво правят, което е нормално. Но в период на подем блъскат всичко в акции защото са повярвали на дългосрочната печалба. 2006 2007 съм разубеждавал приятели да взимат ипотечни кредити или пари от продадени имоти които да влагат на борсата. Никой от тях не беше спекулант, но всички бяха обхванати от магията на парите от небето.

          Коментар


          • Не можеш да знаеш как ще реагираш докато не видиш няколко дена под ред по над 10% спад на портфейла си. И тези които продават на дъното рядко са спекуланти - те се кефят на волатилност. Но нормалния дългосрочен инвеститор мрази волатилността и в момента в който тя се появи се панира. Като почнат да го стягат гърдите от обзелите го паник атаки и вече нищо друго няма значение освен да продава.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
              Диверсификацията дава спокойствие на ума и намалява шанса човек да прави глупости.

              Защото естественото състояние на човешкото съзнание е страхът да е много по-мощен мотиватор от всичко друго. И като му се разтреперат мартинките на дългосрочния инвеститор и за два дена може да загуби това което е спечелил за години преди това.
              Разсъждаваш въз основа на наблюденията си върху една представителна извадка от спекуланти, които по начало искат да предвиждат пазара и имат краткосрочно мислене от типа как да надхитря другите. И на всичкото отгоре хора, които разглеждат акциите като някакви хартийки, тип лотариен билет.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                Заеби тази работа, всички са дългосрочни докато не стане мечи пазар. След това - поне от моя опит - всички стават краткосрочни и продават около дъното.
                Този пич, който пусна темата не е спекулант и не се интересува от пазара. Така че, вярвам, че няма да продава, а ще си следва инвестиционния план.



                Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                последния път - към 2009 и след това 2012 с европейската криза всеки държеше кеш и поне като съм си приказвал с хора никой не можеше да разбере защо точно тогава аз блъсках първия път на 100% в акции, а втория път почти всичко в европейски банки
                На мене за това са ми странни хората, които мислят, че при следващия мечи пазар:
                1. ще купуват, и
                2. ще нацелят дъното.


                При европейската криза си взех ДАКС на под 6000. Беше готино, но не го задържах и направих доста мизерна печалба в сравнение с това къде е ДАКС сега.

                Коментар


                • Диверсификацията дава спокойствие на ума и намалява шанса човек да прави глупости.

                  Защото естественото състояние на човешкото съзнание е страхът да е много по-мощен мотиватор от всичко друго. И като му се разтреперат мартинките на дългосрочния инвеститор и за два дена може да загуби това което е спечелил за години преди това.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                    Парите в акции трябва да такива, които няма да ти трябват 20г. поне.

                    А тук в темата, като цяло, говорим и за 30г. период.
                    Заеби тази работа, всички са дългосрочни докато не стане мечи пазар. След това - поне от моя опит - всички стават краткосрочни и продават около дъното.

                    последния път - към 2009 и след това 2012 с европейската криза всеки държеше кеш и поне като съм си приказвал с хора никой не можеше да разбере защо точно тогава аз блъсках първия път на 100% в акции, а втория път почти всичко в европейски банки

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                      ама може точно когато ти рябват пари да са 40% надолу
                      Парите в акции трябва да такива, които няма да ти трябват 20г. поне.

                      А тук в темата, като цяло, говорим и за 30г. период.

                      Коментар


                      • ravnovesie, ED, pipbel

                        За конкретния период магията е балонът при златото. Така заложен период, който свършва на 1 януари 1980 с 25% злато наистина дава невероятни резултати като за един период на стагфлация.

                        Най-добре е било човек дори да е само в злато и нищо да не ребалансира. Но това можем да го кажем сега от дистанцията на времето.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                          Гледам сега за периода 1 януари 1970 - 1 януари 1980 за облигациите и резултатите за мен не са впечатляващи.

                          При 30г. облигации възвръщаемостта с реинвестирана лихва е 3.8%
                          - ако променим срока с една година 1 януари 1971 - 1 януари 1981 CAGR пада на 1.81%.

                          При 20г. облигации CAGR е 3.95%
                          - ако променим срока с една година 1 януари 1971 - 1 януари 1981 CAGR пада на 2.19%.


                          При акциите възвръщаемостта е за периода 1 януари 1970 - 1 януари 1980 е 4.64%.


                          Като се има предвид, че през 70-те години средногодишната инфлация е над 7% изилизаме на минус и при акциите и при облигациите. Така ли е? Или калкулатора изключва инфлацията?
                          магията се получава при държане на слабо корелирани рискови активи, всеки от които носи доходност и редовно ребалансиране. Не от това какво повече носи всеки отделен актив. Без рабалансиране се губят част от ползите. Без диверсификация между слабо корелирани активи риска скача яко. Защото акциигте могат да вървят най-добре нагоре, ама може точно когато ти рябват пари да са 40% надолу. И то ако си в индексен фонд върху сп 500. Ако си в отделни акции може и 80% надолу да си.

                          Ако човек е много навътре може да успее да направи портфейл и от слабо корелирани активи и без да използва облигации - но това изисква наистина доста повече усилия и знания. И е доста по опасно в повечето случай. За това и стандарта си е 60/40 акции облигации и ребалансиране по някакви правила

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение


                            Мишо, а за тебе един балансиран портфейл само акции и дцк ли има ?
                            Я виж за посочените от теб периоди дали няма и още нещо с gagr от порядъка на 20-30%...
                            Ако имаш силни проинфлациони очаквания си е задължително да го имаш.

                            Макар че с тая демография, ИИ, роботизация и прочие надали някой очаква скоро да има нещо близо до цитираната от теб 7% инфлация.
                            С толкова натискане на педала (наливане на пара в системата) може и да се получи изненада в инфлацията. Друг е въпроса повишаването на лихвите какъв ефект ще има за бюджетите с тия дългове.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                              Гледам сега за периода 1 януари 1970 - 1 януари 1980 за облигациите и резултатите за мен не са впечатляващи.

                              При 30г. облигации възвръщаемостта с реинвестирана лихва е 3.8%
                              - ако променим срока с една година 1 януари 1971 - 1 януари 1981 CAGR пада на 1.81%.

                              При 20г. облигации CAGR е 3.95%
                              - ако променим срока с една година 1 януари 1971 - 1 януари 1981 CAGR пада на 2.19%.


                              При акциите възвръщаемостта е за периода 1 януари 1970 - 1 януари 1980 е 4.64%.


                              Като се има предвид, че през 70-те години средногодишната инфлация е над 7% изилизаме на минус и при акциите и при облигациите. Така ли е? Или калкулатора изключва инфлацията?
                              Мише много праволинейно ги гледаш нещата. Не е важно какво прави отделния актив. Въпросът е да се види в комбинация с други какво се получава.

                              Жокер - не гледай възвръщаемостта като най-важния показател. Хората в бизнеса сравняват алтернативите на базата на рисково пререглена възвръщаемост (risk adjusted return).

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение


                                Като се има предвид, че през 70-те години средногодишната инфлация е над 7% изилизаме на минус и при акциите и при облигациите. Така ли е? Или калкулатора изключва инфлацията?

                                Мишо, а за тебе един балансиран портфейл само акции и дцк ли има ?
                                Я виж за посочените от теб периоди дали няма и още нещо с gagr от порядъка на 20-30%...
                                Ако имаш силни проинфлациони очаквания си е задължително да го имаш.

                                Макар че с тая демография, ИИ, роботизация и прочие надали някой очаква скоро да има нещо близо до цитираната от теб 7% инфлация.

                                Коментар

                                Working...
                                X