IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какви данъци се дължат от day trading на NYSE

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от elit19 Разгледай мнение
    Здравейте,
    Много полезна и актуална тема. Аз съм от тея дето за първи път ще попълва подобна декларация.Имам следния въпрос: Имам 2 вида акции на щатски пазар-едните са на печалба ,а другите са на загуба,като капиталова стойност от продажба. Трябва ли да плащам 10% върху тези който са на печалба или мога да си прихвана загубата от печалбата и да не платя нищо.( Стойността на загубата ми е по-голяма от печалбата)
    Не дължиш.
    Гледа се нетирания резултат :

    Печалба 1000 лева
    Загуба 2000 лева

    Нето : - 1000 лева, т.е. не дължиш, а само декларираш.

    Коментар


    • Здравейте,
      Много полезна и актуална тема. Аз съм от тея дето за първи път ще попълва подобна декларация.Имам следния въпрос: Имам 2 вида акции на щатски пазар-едните са на печалба ,а другите са на загуба,като капиталова стойност от продажба. Трябва ли да плащам 10% върху тези който са на печалба или мога да си прихвана загубата от печалбата и да не платя нищо.( Стойността на загубата ми е по-голяма от печалбата)

      Коментар


      • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
        нищо тегаво няма. попълваш само общата печалба. не е зор да изписваш всички сделки
        "Част І – Информация за притежаваните акции и дялови участия в дружества в чужбина"
        е малоумието ....

        Коментар


        • Първоначално изпратено от andy2000 Разгледай мнение
          Е то с всички бели държави имаме такова.
          Много е тегава за попълване тъпата декларация. Направо ми е чудно как може да са толкова смотани...
          нищо тегаво няма. попълваш само общата печалба. не е зор да изписваш всички сделки

          Коментар


          • Част ІІІ – Информация за придобитите през годината доходи от дивиденти от източници в чужбина не се ли попълва така :

            1. Колона 1 - пореден номер
            2. Колона 2 - Bayer AG
            3. Колона 3 - Германия
            4. Колона 4 - 2,25 евро
            5. Колона 5 - 0,11 евро (2,25 евро х 5%)
            6. Колона 6 - 0,11 евро
            7. Колона 7 - 0,00 лева

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
              е само дивидента. а то може и да не минеш метър ако няма споразумение за избягване на двойно данъчно облагане
              Е то с всички бели държави имаме такова.
              Много е тегава за попълване тъпата декларация. Направо ми е чудно как може да са толкова смотани...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от usatrader1 Разгледай мнение
                Как и по какъв начин да си узаконя парите от day trading на NY Stock Exchange идващи от Сейшелски острови ?
                CDF ли търгуваш или реално си купуваш акции

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
                  Е когато си на загуба не би следвало да декларираш според мен.
                  е само дивидента. а то може и да не минеш метър ако няма споразумение за избягване на двойно данъчно облагане

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
                    .......

                    В колонката "внесен данък" мисля, че се пише данъкът, който ти си внесъл (същото число попълваш и в "дължим данък по чл. 38 от ЗДДФЛ". Първо плащаш данъка, а после попълваш декларацията и я изпращаш. Ако следваш тази последователност е логично внесеният данък в България да бъде данъкът, който ти си внесъл в банковата сметка на НАП преди да подпишеш и изпратиш декларацията.

                    .....
                    ако говориш за колонка 7 Внесен данък в България (част 3 Информация за придобити доходи от дивиденти в чужбина) където слагам 0
                    аз в НАП нищо не съм внасял, данъкът са го удържали при източника
                    “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от checho Разгледай мнение
                      Гледах годишното извлечение от ИБ и няма такова нещо като NAV. В следния пример какво ще декларалираме:
                      - Внасяме 10000 при ИБ
                      - Купуваме акции за 9900 - Акция Х 9000, Акция У 900
                      - Кеш в акаунта - 100
                      - Изплатени дивиденти за годината - 200
                      - Кеш в акаунта става 300
                      - В даден момент всички акции са продадени, като резултата е Акция Х 5500, Акция У 1500 (едната e на загуба от 3500, другата на печалба от 600) и двете позиции са затворени
                      - Кеш в акаунта - 7300
                      - После купуваме за 7000 акции и така завършва годината
                      - Стойноста на портфолиото към 31.12 е 6000, и в акаунта си имаме пак 300 кеш.

                      Кво декларираш и къде го описваш?

                      В приложение 8, искат да се описват
                      - текущите позиции в Част 1 - тук в 3 реда как да си побера позициите един господ знае
                      - какви дивиденти си взел в Част 3 - тук преполагам трябва да се обосновеш, че си им платил данъците, за да не плащаш и тук наново. Как става това?
                      - в Част 5 - предполагам тук се деклалира това което ти си казал със Салдото
                      Е когато си на загуба не би следвало да декларираш според мен.

                      Коментар


                      • Много ще ме извинявате. В момента не търгувам активно. Когато съм търгувал активно обаче съм правил хиляди сделки годишно. Та казвате на кой ред от декларацията да ги напиша?

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от checho Разгледай мнение
                          В приложение 8, искат да се описват
                          - текущите позиции в Част 1 - тук в 3 реда как да си побера позициите един господ знае
                          - какви дивиденти си взел в Част 3 - тук преполагам трябва да се обосновеш, че си им платил данъците, за да не плащаш и тук наново. Как става това?
                          - в Част 5 - предполагам тук се деклалира това което ти си казал със Салдото
                          "Част І – Информация за притежаваните акции и дялови участия в дружества в чужбина" включва не само позициите, които не са закрити, но и позициите, които са били открити през годината (и си ги закрил).

                          Ако си купил 10 акции и си ги продал - декларираш. После ако си купил пак 10 - пак декларираш. Ако си купувал 100 пъти по 10 акции (като първо ги продаваш преди да ги купиш пак) - пишеш 100 реда...

                          В електронната декларация (онази, за която ти трябва ПИК код или електронен подпис и подаваш през сайта на НАП) броят на редовете не е ограничен. Ако подаваш хартиена - пишеш ги на отделен лист. Но не те съветвам да ползваш хартия, ако нямаш основателна причина.

                          Тоест, "Притежаваните" акции означава не само акциите, които притежаваш към края на годината, но и тези, които си притежавал през годината.

                          За проблема с данъка върху дивидента писах в предното мнение.
                          Last edited by vstoykov; 15.02.2016, 15:41.
                          Два прости метода за легално намаляване на данъците

                          Коментар


                          • Обърни внимание, че инвестиционният посредник няма да ти каже брутната сума. Сумата от извлечението не е брутната сума, а сумата след удържане на някакви данъци някъде си (не ти казват нито колко са данъците, нито в коя държава са внесени, нито от кого са внесени, ти трябва да мислиш по въпроса).

                            Подсказка: брутната сума може да я видиш като издириш в сайта на емитента (публична компания) колко е съответния дивидент (брутната сума).

                            Голяма каша е с тези дивиденти. Имаше там и някакъв документ, който трябва да бъде издаден (защото трябва да го прикрепиш към данъчната декларация) от приходната агенция на държавата, където е установен емитента за това колко данъци са удържани, но вероятно няма да те глобят, ако просто си платиш данъка върху брутната сума без да се възползваш от спогодбите за избягване на двойното данъчно облагане. (Само може да има въпроси "ама защо плащаш върху по-голяма данъчна основа, а не върху сумата, която я пише в извлечението от инвестиционния посредник". Служителите от НАП не са от най-компетентните по данъчно облагане на доходи от дивиденти във връзка с акции с емитент лице от ЕС или друга държава, с която България има спогодба за избягване на двойно данъчно облагане. Може да ти се размине и ако просто си платиш данък дивидент върху нетната сума, която си получил и ти направят проверка - по същата причина. Ако все пак ти направят проверка ще си прехвърлят отговорността като горещ картоф и накрая ще отиде на бюрото на най-големия шеф, който евентуално ще измисли нещо или ще се откаже да се занимава с глупости.)

                            Има и разни фирми, които предлагат уж да ти решат проблема с двойното облагане, ама сумата, която трябва да им платиш превишава разликата в данъците. (Те може и да знаят някакъв "таен" начин да се сдобиеш с онзи документ.)

                            Не се занимавай с глупости, ще изгубиш повече време, отколкото ти е евентуалната печалба от дивиденти и покупко-продажба на акациите, ако изобщо си на печалба. Може би скоро ще има голям срив на фондовата борса като през 2008/2009.

                            Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение
                            за декларирането на дивидента част 3, колонка 4 пишеш брутната сума (като си изчислил предварително, всяко плащане за отделната акция по курса на БНБ за деня на плащането-взима се от сайта на БНБ) след това в колонка 5 пишеш колко е 5% от брутната сума, в колонка 6 пак същото число и в колонка 7 (внесен данък в България ) слагаш 0
                            В колонката "внесен данък" мисля, че се пише данъкът, който ти си внесъл (същото число попълваш и в "дължим данък по чл. 38 от ЗДДФЛ". Първо плащаш данъка, а после попълваш декларацията и я изпращаш. Ако следваш тази последователност е логично внесеният данък в България да бъде данъкът, който ти си внесъл в банковата сметка на НАП преди да подпишеш и изпратиш декларацията.

                            Датата на придобиване е датата, на която парите (дивидентите) са влезли в твоя сметка (независимо дали сметката е банкова или е "сметка при инвестиционен посредник" - вж. ЗДДФЛ).

                            Ако плащането на дивидента е наредено в сряда, а е влязъл в сметката ти в петък - датата на придобиване е петък.

                            Ако са ти пратили чек (на хартия) през месец януари, а си го получил в пощенската кутия във входа на блока (или ти го е донесъл пощальона) на 8 март - датата на придобиване на дохода е 8 март, въпреки че парите ще влязат в твоята банкова сметка след месец, два или колкото е там срока, даден от банката ти. (Вж. ЗДДФЛ.)

                            Обаче брутната сума се гледа от решението за разпределяне на дивидент - тоест от бумагите, които емитентът е предоставил (публикувал е на сайта си, ако е публична компания).

                            Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение
                            аз така ги попълвам, не гарантирам за 100% вярност
                            ако нещо не ти е ясно звъниш в нап и те ще те свържат с някои експерт дето би трябвало да е наясно със ситуацията и да обясни
                            "Експертите" повече ще те объркат. Вероятно ще ти пратят шаблонен отговор, има такива много в системата на НАП с въпроси и отговори.

                            http://nraapp03.nra.bg/cms5/
                            Last edited by vstoykov; 15.02.2016, 15:38.
                            Два прости метода за легално намаляване на данъците

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от checho Разгледай мнение
                              Гледах годишното извлечение от ИБ и няма такова нещо като NAV. В следния пример какво ще декларалираме:
                              - Внасяме 10000 при ИБ
                              - Купуваме акции за 9900 - Акция Х 9000, Акция У 900
                              - Кеш в акаунта - 100
                              - Изплатени дивиденти за годината - 200
                              - Кеш в акаунта става 300
                              - В даден момент всички акции са продадени, като резултата е Акция Х 5500, Акция У 1500 (едната e на загуба от 3500, другата на печалба от 600) и двете позиции са затворени
                              - Кеш в акаунта - 7300
                              - После купуваме за 7000 акции и така завършва годината
                              - Стойноста на портфолиото към 31.12 е 6000, и в акаунта си имаме пак 300 кеш.

                              Кво декларираш и къде го описваш?

                              В приложение 8, искат да се описват
                              - текущите позиции в Част 1 - тук в 3 реда как да си побера позициите един господ знае
                              - какви дивиденти си взел в Част 3 - тук преполагам трябва да се обосновеш, че си им платил данъците, за да не плащаш и тук наново. Как става това?
                              - в Част 5 - предполагам тук се деклалира това което ти си казал със Салдото
                              за декларирането на дивидента част 3, колонка 4 пишеш брутната сума (като си изчислил предварително, всяко плащане за отделната акция по курса на БНБ за деня на плащането-взима се от сайта на БНБ) след това в колонка 5 пишеш колко е 5% от брутната сума, в колонка 6 пак същото число и в колонка 7 (внесен данък в България ) слагаш 0
                              аз така ги попълвам, не гарантирам за 100% вярност
                              ако нещо не ти е ясно звъниш в нап и те ще те свържат с някои експерт дето би трябвало да е наясно със ситуацията и да обясни
                              “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                              Коментар


                              • Гледах годишното извлечение от ИБ и няма такова нещо като NAV. В следния пример какво ще декларалираме:
                                - Внасяме 10000 при ИБ
                                - Купуваме акции за 9900 - Акция Х 9000, Акция У 900
                                - Кеш в акаунта - 100
                                - Изплатени дивиденти за годината - 200
                                - Кеш в акаунта става 300
                                - В даден момент всички акции са продадени, като резултата е Акция Х 5500, Акция У 1500 (едната e на загуба от 3500, другата на печалба от 600) и двете позиции са затворени
                                - Кеш в акаунта - 7300
                                - После купуваме за 7000 акции и така завършва годината
                                - Стойноста на портфолиото към 31.12 е 6000, и в акаунта си имаме пак 300 кеш.

                                Кво декларираш и къде го описваш?

                                В приложение 8, искат да се описват
                                - текущите позиции в Част 1 - тук в 3 реда как да си побера позициите един господ знае
                                - какви дивиденти си взел в Част 3 - тук преполагам трябва да се обосновеш, че си им платил данъците, за да не плащаш и тук наново. Как става това?
                                - в Част 5 - предполагам тук се деклалира това което ти си казал със Салдото

                                Коментар

                                Working...
                                X