IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

NYSE

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Когато листнаха FB,на борсата,моя български бъкет не даваше ден два да се търгува, и аз реших,че ZNGA е идеалния вариянт-нали бяха дупе и гащи тогава.
    Накупих доволно акции на загубените игрички,и последва спад при тях от 18$ до около 2,5$ .
    Не питайте колко пъти усредних по пътя надолу,успях да изляза от позицията,след повече от година, устисквайки 5 цифрен минус ,на абсолютна нула,обаче ми скъсаха нервите тия znga.
    От тогава съм се зарекъл акции да не търгувам.
    Няма как да знаем нещата от кухнята им,а само това което искат да знаем за тях
    Има си индекси за игра,на които всичкото говедар е фен,и дават мило и драго за ръст там.
    Не случайно се радват като борсите им райзват,и плачат като падат.

    Ако се направи в процентно отношение времето на ръст,спрямо времето на спад на пазарите, мисля беше около 70/30.

    Така,че бай дъ дипс и тва е!!!
    Ако един проблем може да се реши с пари,той не е проблем-той е разход.

    Коментар


    • Аз пак виждам нещата по малко по-различен начин. На първо място връзката на борсата в щатите с тяхната икономика е слаба. Компании като Гугъл, Кока кола, Фейсбук и така нататък са международни и доста често над половината от продажбите им се реализират извън САЩ. Реално погледнато те се влияят колкото от американската толкова и от световната икономика. Затова според мен в даден момент ще се получи някаква дивергенция между икономиката и борсата им.
      За да стане ясна теорията ми ще започна по-отдалеч. Според мен американската икономика си мина цикличната криза в периода 2000-2011 година и вече е във възходящ бизнес цикъл. Предходният възходящ започнал около 1980 приключи с дотком балона, избирането на Буш младши за президент и взривяването на кулите близнаци. От 2000-2001 влязоха в структурна криза. някъде там долара беше регистрирал абсолютен връх от 2,37 и после в продължение на години само падаше. Поради обратната корелация със суровините и продължителната липса на инвестиции те поскъпнаха за периода 2000-2011 в пъти. Това доведе до ръст на суровинни доларизирани икономики, които получиха конюнктурен стимул едновременно по три фактора. Поради обезценката на долара, техният износ се стимулира. Поради покачването на суровините се повишиха приходите им, което доведе и до мощна вълна на спекулативни капитали към тях. В резултат на това хилави икономики като тези на Бразилия, Русия и Китай поучиха мощен стимул. Някъде през 2011 година американската икономика си мина цикличното дъно. Имахме ясно изразени маркери, които обръщат тренда. Сваляне на кредитният им рейтинг, абсолютен връх на златото и швейцарският франк. Индекса на блумбърг, който следи къмодитис зависна и започна плавно да пада. В този момент започнаха да се проявяват слабостите на развиващите се пазари. Някъде през лятото на 2014 година, когато стана ясно, че американската икономика се е възстановила напълно хората осъзнаха, че в даден момент ще има качване на лихвите. Това отприщи вълна от цунами, която удари развиващите се пазари. Какъв е механизма. Създава се очакване за качване на лихвите. Това води до качване на долара. Поради обратната му корелация със суровините те падат. Понеже приходите на доларизирани държави изнасящи суровини ще паднат, то спекулантите започват да си теглят вкараните от тях пари. Това води до втори удар. Веднъж пострадва текущата сметка през спадналият износ и втори път пострадва финансовата през отлив на капитали. Това декапитализиране на икономиките води до спад на икономиката и девалвация на валутите. Реално погледнато спекулантите получават потвърждение на очакванията си и правят нова серия от тегления, които само задълбочават процеса. Някъде бях чел статия, че за периода 2009-2014 към емърджинг маркетс са се излели 2 трилиона долара а за последната година са се изтеглили обратно само един трилион. Всички тези движения водят до самоподдържащ се процес, който още е далеч от край. Изтеглянето на пари от ЕМ качва долара и им удря икономиките им. Новото качване на долара води до спад на цените на суровините и пак им скапва икономиките. Процеса според мен ще се ускори в следващите месеци, защото до сега страдаха само очеизвадно измислени икономики като Бразилия, Русия и някои засегнати от конюнктурата като Австралия например. Сякаш вълната ще засегне много тежко и Китай. Според мен там имат тежки проблеми със модела на растеж. Производителността на труда расте пъти по-бавно от колкото в САЩ и ако не се девалвира юана то половината им производство ще се върне в западният свят а другата половина в околните туземци като Виетнам, Филипини, Индонезия и други подобни места където хората още бачкат за една купичка ориз на ден. Проблема им е, че девалвацията на юана чрез която се свалят разходите за труд може да удари потреблението. Голямата им задача е как да минат плавно към консуматорско общество без да успеят да спукат балона от предходният бизнес цикъл. За мен е направо непосилна задача, но ще наблюдавам с интерес.
      В ЕС нещата са доста по-добре. Сякаш структурната криза е към края си и до няколко години нещата ще изглеждат много по-добре. Девалвацията на еврото съживи индустриалния сектор. Остава да имаме и промяна в психиката, за да видим това силно вътрешно потребление, което виждаме в САЩ. Като цяло съм голям оптимист за Европа. Меркел продължава да отправя вредни послания към потребителите, но и това ще мине.
      За мен най-интересно е в САЩ. Видимо икономиката им се движи много добре, но се появява проблема с дефлацията. Силният долар е силно дефлационен фактор. Ниските цени на суровините, включително петрола, също. Едно покачване на лихвите също е дефлационно. Това би било фактор, който може да убеди Йелън да забави за известно време покачването на лихвите. Същевременно забавянето крие други проблеми. Ако приемем, че има дълъг период от време, когато имаме ниска инфлация и лихви, то икономиката може неусетно да прегрее и да създаде балони. Подобен период на измамно ниска инфлация, поради сходни причини имахме и през деветдесетте. Отделно ако кризата те хване с нулеви лихви, то имаш по-малки възможности за маневриране.
      Долу горе се получава следното нещо. Излизат хубави данни за американската икономика и се натрупват очаквания за качване на лихвите. Това качва долара и имаме шест месеца застой. Хората се съмняват в състоянието на икономиката и точно тогава забавящото действие на скъпият долар е преодоляно и следва нова серия от силни данни, което води до повтаряне на цикъла с очаквания за повишение на лихви и скъп долар. При тази ситуация спечелят европейските износители и мултинационални компании по две линии. Първо голяма част от разходите им са в евро, което ги прави по-конкурентни и им дава възможност да печелят пазарен дял. При консолидация на печалби от доларови пазари то тяхната печалба в евро расте. Тъй като тези цикли на валутите обикновенно продължават по-дълго, то аз харесвам европейски износители. На този етап съм най-много в Свилоза, но имам нищожни трохички и на западните пазари.
      Американските мултинационални компании страдат по обратният ред. Скъпият долар води до по-малки продажби в чужбина и по-ниска печалба при консолидация на пазара. Това беше причината, която спря ръста на корпоративните печалби въпреки отличното състояние на американската икономика.
      Всички очаквате голяма криза на запад и срив на пазарите, но според мен ще има само корекция. След нея САЩ ще се движат в рейнж с волатилност, защото всяко влошаване на тяхната икономика ще сваля долара и ще надува междунардните печалби. Европа след корекцията ще продължи да расте. Развиващите се пазари ще са зле още доста време. Лично аз предполагам, че големият срив там ще е в рамките на година. После ще имаме здрава основа за да могат да се влачат по корем 5-6 години преди да могат отново да почнат да растат здраво. Не вярвам в срив на западните пазари. Вижте колко много страх има във форума и новините. Отделно всяка американска криза е ставала световна, но нито една чужда не е ставала американска. Това, което се случва в момента ми напомня на азиатската криза от 1998 и дълговата криза в латинска америка от 80те години.
      Не разбирам какво толкова се радвате на петрола. В дългосрочен план е свършен. Game over. В момента има структурен дисбалан от свръх предлагане. Имаме влияние на нови технологии в добива и повишени стандарти за разход на гориво. След пет години ще се появи мощното влияние върху търсенето от страна на електроавтомобилите и водородните двигатели. Това ще е унищожително за цялата индустрия. Виждате тези дни какво е влиянието на ВЕИ върху RWE. Направо ги убиват. Реално погледнато в скоро време ще имаме срив в използването на въглища в енергетиката. Поради подобни структурни причини бягах от доста време от суровини и по-специално въглища и петрол. Не разбирам и защо някои хора продължават да се набиват зверски във VALE и да играят срещу бизнес цикъла. За разлика от петрола на желязото ще му дойде времето, но според мен е много рано.
      Така виждам нещата. Малко е хаотично, но няма как. Знаете, че не е препоръка за нищо.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение
        Аз бях адски противник на късите позиции на компаниите. И сега разбрах колко съм бил прав навремето да съм противник и колко греша в последно време когато се изкушавам да го правя ...
        Допуснах огромна грешка и скъсих съвсем емоционално Нетфликс преди няколко месеца . Въпреки че съм на печалба от днес...искам да обещая че повече никога ( или хайде почти никога ) няма да скъся която и да е компания на пазара извън индексите.

        Това е много порочна практика да играеш срещу дадена компания колкото и да си сигурен. Не искам никога да се повтаря в живота ми.
        При къса позиция може да спечелиш до 100% а можеш да загубиш неограничено. При дългите е обратното. Другото гадно нещо за мен е, че някой си е дал правото на разни играчори да продават такова което нямат и те съответно могат да си правят каквото искат с цените ако имат достатъчно пари
        Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

        Коментар


        • Нетфликса е в рейндж, аз го хващам вече два пъти, но само на късо между 105 и 120, днес прибрах втория профит. Мисля, че може да иде до 130 тези дни.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение
            Нетфликс е обречен да падне.
            В това съм абсолютно сигурен.
            Даже няма нещо в което да съм по сигурен мисля.
            Не случайно държах позициите си и продавах още по пътя нагоре. При друга компания мисля че щях да преживея загубата още преди време.
            Но не съм прав по принцип. Защото изключително добре ми е ясна търговията и играта с нетфлиск и се дразня защо влязах в нея в много неправилен момнет.

            А Нетфликс току що затворих половината от позицията си на печалба. Ще оставя другата за сега.
            Или ще падне или ще се превърне в амазон на телевизиите. На мен всъщност ми харесва историята зад нетфликс и мисля че ако продължават да правят добро съдържание и да се разрастват на нови пазари няма проблем след 5 години да струват два или три пъти повече от сега. Просто несигуността около това е прекалено висока за моя вкус. Но определено по-скоро бих държал дълги нефликс - макар и малко пред къси нефликс, макар и пак малко

            Коментар


            • Нетфликс

              Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
              Като тества пазара дъното от миналата седмица аз бих ги закрил ако съм на твое място. Може и след това да продължи да пада, и пазара и нефликс, или само нефликс, ама вече нещата няма да изглеждат толкова сигурни за посоката. А несигурността убива настоящия тренд. Който всъщност е надолу.

              А като се шорти нещо е добре да се шортят неща които се движат с пазара иначе човек може да бъде доста лошо изненадан. При шортене на нещо на което действат предимно пазарни сили - но е скъпо човек си намалява риска на портфейла всъщност. Т.е. бетата му на целия портфейл намалява. Но като шортиш неща които не се движат от пазара си вдигаш риска. Вероятността това нещо да расте а пазара да пада се вдига и човек може да бъде прецакан и в двете посоки. Нетфликс е малко особен случай с висока бета и същевременно се движи от истории които не са особено свързани с пазара.
              Нетфликс е обречен да падне.
              В това съм абсолютно сигурен.
              Даже няма нещо в което да съм по сигурен мисля.
              Не случайно държах позициите си и продавах още по пътя нагоре. При друга компания мисля че щях да преживея загубата още преди време.
              Но не съм прав по принцип. Защото изключително добре ми е ясна търговията и играта с нетфлиск и се дразня защо влязах в нея в много неправилен момнет.

              А Нетфликс току що затворих половината от позицията си на печалба. Ще оставя другата за сега.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение
                Държейки къси от време на време, пък е като комар. Я спечелиш я проуснеш да затвориш на нормална загуба и заминеш. Когато си познал с по голям процент ...можеш да си позволиш лукса да останеш на пазара губейки спечеленета нереализирана печалба но имайки време да се убедиш че пазара ще се въстанови и ти трябва да прикллючиш с експеримента.
                Аз гледам на късите по по-различен начин. за мен е важно да ги кеширам. но ама изобщо не е важно да ловя цялото движение надолу. Предпочитам процент два печалба от къси пред това да държа за голям спад. Мога да пускам постоянно къси и да ги затварям по пътя надолу, ама ако объркам нещата и вместо 20% спад се получи 10% може да съм много навътре. така че с късите сейфти фърст

                Коментар


                • Държейки къси от време на време

                  Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                  Ти си знаеш Аз постоянно държа някакви къси в момента имам доста, но при следващото достигане на СП до 1850 ги махам всичките.
                  Държейки къси от време на време, пък е като комар. Я спечелиш я проуснеш да затвориш на нормална загуба и заминеш. Когато си познал с по голям процент ...можеш да си позволиш лукса да останеш на пазара губейки спечеленета нереализирана печалба но имайки време да се убедиш че пазара ще се въстанови и ти трябва да прикллючиш с експеримента.

                  Коментар


                  • както писъх в предия пост

                    Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                    Като тества пазара дъното от миналата седмица аз бих ги закрил ако съм на твое място. Може и след това да продължи да пада, и пазара и нефликс, или само нефликс, ама вече нещата няма да изглеждат толкова сигурни за посоката. А несигурността убива настоящия тренд. Който всъщност е надолу.

                    А като се шорти нещо е добре да се шортят неща които се движат с пазара иначе човек може да бъде доста лошо изненадан. При шортене на нещо на което действат предимно пазарни сили - но е скъпо човек си намалява риска на портфейла всъщност. Т.е. бетата му на целия портфейл намалява. Но като шортиш неща които не се движат от пазара си вдигаш риска. Вероятността това нещо да расте а пазара да пада се вдига и човек може да бъде прецакан и в двете посоки. Нетфликс е малко особен случай с висока бета и същевременно се движи от истории които не са особено свързани с пазара.
                    Както писъх в предия пост. Нетфликс ми е много голяма грешка. Аз си я признах и преди време.
                    Така че и без да ме убеждаваш аз си знам къде правя глупости. Което между другото ми е дало и най големия опит в живота..

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение
                      +1

                      И моят опит това показва. В днешния свят да търгуваш къси е в пъти по-трудно.
                      Защото играеш срещу орда ботове. Затова: само истински инвестиции.

                      Апропо - знае ли се дата, на която говедарите от ФЕД ще решават за лихвите?
                      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                      Коментар


                      • Аз бях адски противник на късите позиции

                        Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
                        Онзи ден си направихме една сбирка на бира тука варненските инвеститори. Та dddd разправяше една случка с негов познат дето скъсявал яхо . Не помня точни цифри ама да кажем го скъсявал от 100 и до 1000 устискал късите. На 95 като се видял в плюс закрил позицията а то после взело че отишло на 5 Моята теория за такива компании, е че понеже е супер логично да се скъсяват. постоянно някой голям играе срещу късите, удря им стоповете и им обира паричките. Дългата позиция може да се държи колкото си иска човек, докато късата си е по същество на маржин и съответно винаги може да бъде пробита.
                        Аз бях адски противник на късите позиции на компаниите. И сега разбрах колко съм бил прав навремето да съм противник и колко греша в последно време когато се изкушавам да го правя ...
                        Допуснах огромна грешка и скъсих съвсем емоционално Нетфликс преди няколко месеца . Въпреки че съм на печалба от днес...искам да обещая че повече никога ( или хайде почти никога ) няма да скъся която и да е компания на пазара извън индексите.

                        Това е много порочна практика да играеш срещу дадена компания колкото и да си сигурен. Не искам никога да се повтаря в живота ми.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение
                          Не съм съгласен, ти помниш ли от кога аз съм шорт на основните индекси? И то със 2х или 3 х инструмнетите. Не съм затворил нищо.

                          Не мога да сметна печалбата...към момента която обаче не ме интересува ни най малко защото аз ще продам всичко точно тогава когато сметна че е време да купя всичко без значение дали съм изтървал най добрия момнет. И няма значение дали това ще е сега или след 1 година.

                          Единствено затворих на загуба част от позициите си на фютчърсите началото на август защото сметнах че съм допуснал грешка влизайки прекалено рано на късия пазар. Сега вче съм на печалба но когато човек допуска грешки - не трябва да се учудва когато му се наложи да си плаща за тях.
                          Ти си знаеш Аз постоянно държа някакви къси в момента имам доста, но при следващото достигане на СП до 1850 ги махам всичките.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                            Те се търгуват и на ниски ПЕ та А все пак е доста по-турдно, особено ако правиш горния сегмент.
                            Абе мани, мани. За мен и теб може и да е трудно да правим смартфони, ама на роботите дето ги правят не им е никакъв проблем. Вземаш един робот с евтините пари дето ги раздават и той почва да ти прави смартфони 24/7. Проблема е само да ги продаваш и да си връщаш кредита
                            Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                              Печели се бързо и за кратко. И ако човек не излезе навреме от късите печалбите бързо преминават в загуби.
                              +1

                              И моят опит това показва. В днешния свят да търгуваш къси е в пъти по-трудно.
                              Пътека се прави камък по камък!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение
                                Мисля че Нетфликс...ще изгърми страшно в близките няколко седмици.

                                Не мога да препоръчам шорт обаче защото там никога не се знае.

                                Аз съм шорт...ама само защото съм шорт от непомня от кога ...: и на 130 шортнах още даже ( имах ли избор? ). Днес съм на печалба вече най накрая, след невероятни нереализирани загуби които виждах но успоях да издържа.

                                Бях решил да ги затворя...но ще порискувам още малко.
                                Като тества пазара дъното от миналата седмица аз бих ги закрил ако съм на твое място. Може и след това да продължи да пада, и пазара и нефликс, или само нефликс, ама вече нещата няма да изглеждат толкова сигурни за посоката. А несигурността убива настоящия тренд. Който всъщност е надолу.

                                А като се шорти нещо е добре да се шортят неща които се движат с пазара иначе човек може да бъде доста лошо изненадан. При шортене на нещо на което действат предимно пазарни сили - но е скъпо човек си намалява риска на портфейла всъщност. Т.е. бетата му на целия портфейл намалява. Но като шортиш неща които не се движат от пазара си вдигаш риска. Вероятността това нещо да расте а пазара да пада се вдига и човек може да бъде прецакан и в двете посоки. Нетфликс е малко особен случай с висока бета и същевременно се движи от истории които не са особено свързани с пазара.

                                Коментар

                                Working...
                                X