IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

NYSE

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Добре де, само погледнете графиките па gme и amc - все едно по индиго и тогава говорете за квантове

    Коментар


    • Аз, ако имам достатъчни доходи, независими от място, време и хора, изобщо няма да си хабя очите пред графиките.

      Иначе съм съгласен, че рискът не бива да го ограничаваме на борсата. Вече доста пъти писах, че най-сериозният ми страх е мизерия от банки/брокери/държава. Със самата борса се справям що годе.

      Имам много ниска бета, но това е не защото съм го търсил, а защото не инвестирам в технологии. Доста съм диверсифициран, защото повече гледам да не загубя и защото не вярвам на абсолютно никакви официални данни и отчети. Определено съм привърженик на силно концентриран портфейл, но да кажем, че нямам нужните знания и умения и самоувереност. Дори в "сигурни" гледам да не влизам с >10%.

      Никой сериозен не инвестира по подобни показатели. Не казвам, че Акман или Айкън например нямат квантове в екипа, но това е сигурно на 29то място по значение. Как хеджират - основно с дарения за политици. Пепи Линч четете... дори у викито го има. С учебникарския зоб, най много до заплатаджия в някой брокер.

      ~~

      сега се сетих и друго. Бабата след всеки отчет, колкото и положителен да е, връща една сесия. Никаква техника, никакви бети, просто наблюдение. Презобалите с цитати на Бюфет и "умни" сайтове се отучват да вярват на очите си.
      Last edited by terziеv; 03.02.2021, 17:50.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

        Сериозно ли това......
        Не е за вярване то, тоя пазар требе да е препълен със сърбящи ръчички за дейтрейдинг.

        Направо се чувствам атавистичен с моята къде петилетка държане на сипчо и наско.
        То и немалко акции имам от години.
        https://etfdb.com/2010/five-etfs-wit...sing-turnover/

        Статията е стара, но от 2010 насам е по-вероятно да е спаднал още повече този период

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

          Те ще си загубят парите и в СП да ги влагат.

          Знаеш ли какъв е средния период на държане на SPY

          Не можеш да познаеш

          3.3. ДЕНА
          Сериозно ли това......
          Не е за вярване то, тоя пазар требе да е препълен със сърбящи ръчички за дейтрейдинг.

          Направо се чувствам атавистичен с моята къде петилетка държане на сипчо и наско.
          То и немалко акции имам от години.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от representjah
            Въпроса който мене ме интересува за управлението на риска е само един - мога ли да живея с 70% dropdown на портфейла за продължителен период от време 2-3-4 години. Отговора ми е мога. Правил съм го и преди, макар само две години. Имаш ли доказано печеливша стратегия, нямаш грижи. Валю инвестинга е точно това - доказано работеща стратегия.
            Копирам тази част от поста и, която ми се струва интересна. Това според мен е дълбоко погрешно и е неразбиране на същността на риска. Нямаш абсолютно никаква гаранция, че живота ти няма да се развие по неочакван начин и да ти потрябват тези пари, не когато планираш да продадеш а когато трябва. Колкото и да вярваш, че си планирал всичко перфектно, е възможно да се случи такава ситуация. Тогава ако портфейла ти е с голяма волатилност е възможно да ти се наложи да продаваш на дъно ако нямаш късмет. Ако си късметлия ще е на връх. Именно поради тази причина волатилността на отделните активи е източник на доходност от която печелиш а волатилността на портфейла е риск, който трябва да се избягва.
            Отделно ливъриджа и шорта трябва да имат някакви лимити, защото при невнимание може от информационно ориентиран играч да се превърнеш в ликвидационно ориентиран. Обикновено ликвидационно ориентираните губят.
            Идеята, че може да се търгува без риск мениджмънт е толкова абсурдна, че не трябва даже да се обсъжда. Каква форма трябва да има този мениджмънт и какви ограничения зависи от отделният участник на пазара. На мен ми е по-лесно защото имам огромна алфа на българският пазар, но навън разчитам главно на бета.

            Коментар


            • Поздравления, много интересна дискусия е тук. Чета редовно от началото на годината.
              и всеки път пак се доказва твърдението, че най-големите мошеници са отвъд океана.
              Поздрави и успешна търговия.

              Коментар


              • Да, риск мениджмънт става важен ако не искаш да има големи дропдауни, но и искаш да взимаш доходността на пазара ако расте. Т.е. движението на портфейла да е относително симетрично спрямо бенчмарка, като човек да е наясно кога расте заради алфа - което е малко вероятно при диверсифиран портфейл. И кога заради бета - което е общия случай. Ако пък има и ливъридж в портфейла риска мениджъмнта си става задължителен.

                Но реално това управление на риска дава огромно предимство ако се върши както трябва, спряво тогава когато не се върши или се прави проформа. Не е кой знае каква драма ако някой не си го прави, но така като цяло се прецаква. 70% дропдаун му трябва 300% ръст за да се компенсира, а ако може да бъде намален до 40% - което не е кой знае колко зор - ще иска само 150% ръст за компенсация. Ако да се направи 150% ръст от сериозен мечи пазар е лесно, да се направи 300% не е никак лесно. Особено ако експозицията към рисковете от преди спада не върши вече работа след спада. Доста участници на българсккия пазар 2007 година точно това им се случи следващите години. Продължиха да залагат на висока бета която им е вършела работа при балонизирането и вече 15 години след срива още не са компенсирали и 10% от парите на върха.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

                  Имам. Но рискът не се определя по начина, по който са ти казали "умните" сайтове и ти го папагалстваш. Синтезът не е за всяка глава
                  Колко ти е средната бета на портфейла - поне горе долу. Секторната ти експозиция как ти се връзва с това което си си приел за бенчмарк. Кои са ти основните външни фактори които ти движат портфейла - като инфлация, лихви, валутни курсове, цени на суровини. Каква диверсификация си направил за да намалиш експозицията към най-сериозните външни заплахи

                  Не го казах като упрек че не разбираш от риск мениджмънт. Почти никой не разбира. Но повечето схващат че е това им е проблем, а не отричат уравлението на риска

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                    Защото си нямаш идея как да си управляваш риска.
                    Имам. Но рискът не се определя по начина, по който са ти казали "умните" сайтове и ти го папагалстваш. Синтезът не е за всяка глава

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                      За мен "анализ на риска" е обикновена педерастия, а шарпея олигофрения. Обаче това не означава, че човек няма нужда от глава на раменете. Най'простото при голяма печалба е да покриеш началните разходи. Аз оставам с позиция в gme и активно продавам путове. Играта не е съвсем свършила.
                      Защото си нямаш идея как да си управляваш риска.

                      Коментар


                      • За мен "анализ на риска" е обикновена педерастия, а шарпея олигофрения. Обаче това не означава, че човек няма нужда от глава на раменете. Най'простото при голяма печалба е да покриеш началните разходи. Аз оставам с позиция в gme и активно продавам путове. Играта не е съвсем свършила.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                          Дето вика Равновесие, в щатите има много хора, които могат да си позволят да губят по $100 месечно

                          То хубаво, че има ама ако един 20 годишен младеж това го прави докато стане на 65 ще е на минус $54 000. А ако същия младеж блъска по $100 месечно в SPY като стане на 65 ще има $1 милион, което криво-ляво в САЩ стига за пенсия

                          Та такива ми ти работи... нека си плащат за мразенето, щом им е толкова акъла

                          Те ще си загубят парите и в СП да ги влагат.

                          Знаеш ли какъв е средния период на държане на SPY

                          Не можеш да познаеш

                          3.3. ДЕНА

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение


                            пазарите са за индивидуалисти
                            не може да следваш никого щото ще фалираш
                            следвай себе си
                            своите цели
                            своя ритъм
                            ++

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение
                              Все се заричам само себе си да слушам... кога ли ще почна.... Бия си шута докато не сте ме разорили съвсем
                              +1
                              пазарите са за индивидуалисти
                              не може да следваш никого щото ще фалираш
                              следвай себе си
                              своите цели
                              своя ритъм
                              иначе не става
                              от много време ти се чудех как очакваш от друг идеи за инвестиции
                              а доре не знаеш тези хора дали са фалирали или не
                              дали са на демо и т.н....
                              аз от опит ти казвам че фалиралите дават акъл най агресивно
                              успяващите си трайкат
                              защото успелите не търсят одобрение
                              фалиращите си мислят че като са форумни лидери ще обърнат пазара в тяхна полза
                              и успешните пишат но не агресивно и не се забелязват от лаладжиите, защото са умерени и кротки
                              даже много от успялите нищо не пишат какво правят, защото не търсят потвърждение от форума. Защото са си потвърдили какво и защо правят !!!
                              аз отдавна пиша че лаладжиите са опасни, защото подвеждат неопитните, но кой ли ме слуша.
                              Това са его маниаци, които искат трибуна.
                              Last edited by mpy_yordanov; 03.02.2021, 12:08.

                              Коментар


                              • Пак ще изляза права, че няколко манипулаторчета от голяма група намериха начин да оберат стотинките на една купчина жадни за бързи печалби наивници. От как ракетите им тръгнаха надолу се измъкнаха като пръдня от гащи ни лук яли ни лук мирисали и се потулиха все едно нищо не е било. Уж от фондовете щели пари да измъкват, а накрая обраха глупаците. Все са ми пред очите вандалите дето обират американски магазини използвайки идеализма на други. Все се заричам само себе си да слушам... кога ли ще почна.... От тоя форум файда никаква. Използва се предимно за обиди и нападки и за перчене със знания и профити. Бия си шута докато не сте ме разорили съвсем

                                Коментар

                                Working...
                                X