IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

NYSE

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение

    Ако си купил пут опция и пазарната цена е над страйк на падеж си out of the money, опцията изчезва без последствия - акциите ти остават.
    Ако си под страйк, in the money, се продават акциите, на по-високата страйк цена.
    Като си купувач, имаш права, и системата ти упражнява правата в твоя ползва.
    Благодаря за отговора. И аз на това се надявам, защото засега с друг вид опция не бих се захванал освен за спорта с по-малки суми. Имам една голяма позиция, за която се замислям да си взема пут опция, че със стоповете само се набутвам, продавам автоматично и после цената се вдига пак като само плащам комисионни. Може би трябва да уточня, че акцията ми е от DAX, не на NYSE, но ситуацията ми пак е реална.
    Last edited by nomche; 13.03.2021, 20:19.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от nomche Разгледай мнение

      Мерси за отговора, много важно е това уточнение. Само дето никак не е справедливо, че ще се нетирам когато пазарната е над страйк цената, защото ще имам комисионни по продажбата вместо да продължа да си държа дългата позиция в акции. В крайна сметка съм си купил пут опция, за да се предпазя от загуба - спад на цените на акциите ми, а не задължително да я упражня. Явно ще трябва да се продава опцията преди падежирането, ако има кой да я купи.
      Ако си купил пут опция и пазарната цена е над страйк на падеж си out of the money, опцията изчезва без последствия - акциите ти остават.
      Ако си под страйк, in the money, се продават акциите, на по-високата страйк цена.
      Като си купувач, имаш права, и системата ти упражнява правата в твоя полза.
      Last edited by jori; 13.03.2021, 20:38.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Д.Петков Разгледай мнение

        Щом на падежа опцията е дори само един цент in-the-money, ще се упражни автоматично. Но в случая ти имаш дълга позиция и ще се нетират, в резултат ще инкасираш печалба или загуба. Няма да си видиш късата позицията при упражняването на дългия Put нито за миг, още с отварянето на пазара вече няма да имаш позиции. Гледаш в историята на трейдовете какво е станало.
        То щом си я държал опцията до падежа, няма значение дали е американска или европейска.
        Мерси за отговора, много важно е това уточнение. Само дето никак не е справедливо, че ще се нетирам когато пазарната е над страйк цената, защото ще имам комисионни по продажбата вместо да продължа да си държа дългата позиция в акции. В крайна сметка съм си купил пут опция, за да се предпазя от загуба - спад на цените на акциите ми, а не задължително да я упражня. Явно ще трябва да се продава опцията преди падежирането, ако има кой да я купи.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Д.Петков Разгледай мнение

          Ще ти пришият фючърса или ETF-а върху който е опцията, без значение че примерно нямаш право да го притежаваш заради европейската директива. Да кажем, това е начин да заобиколиш рестрикциите. После се правиш на ни лук ял, ни мирисàл и в данъчната декларация си го декларираш като трейд на нормална акция за облагане 10%. Но това само ако е абсолютно належащо да не се продава опцията, ами да се упражни.

          Edit: Опциите върху индекси по принцип винаги са европейски тип, т.е. не могат да се упражняват преди падежа.
          Благодаря!
          ​​​​​​​Degiro са много зле откъм обяснения. От няколко дни ровя и търся това, за което питах. Намирането на информацията горе-долу съвпада по време с отговора ти. В крайна сметка акции не получавам, а пари при упражняване. Следващ проблем е, че имам опция в пари от американски тип, но нямам функционалност за упражняване. Само покупка и продажба.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Д.Петков Разгледай мнение

            Да, така е. В общия случай е най-добре просто да се продаде опцията. Но в редки случаи е добре да се упражни. Представи си имаш Call опция и вече си на добра печалба, но вече очакваш корекция. Упражняваш опцията и като получиш позиция в акции на дълбока печалба, спокойно можеш да ковнеш един къс Call за да вземеш премията, а акциите те покриват ако не се получат нещата и пазара продължи да върви нагоре. Всеки си прави каквото го устройва.
            Ама не може в едно и също изречение да се отказваш от премията и да я даваш като причина за сделка.
            Ако само продадеш дългия си кол, ще си продал 1 кол и няма да поемаш загубите от акциите под страйк цената.
            Ако упражниш дългия кол и продадеш късо 1 кол, пак ще си продал 1 кол, но ще си поемаш загубите от акциите под страйк цената.
            Та въпроса е, кое е по-добре да понасяш загуби или да не понасяш загуби? Аз лично съм алергичен към загуби, не ги понасям добре.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nomche Разгледай мнение
              Да попитам и аз за опциите. Примерно имам акции на дадена компания и реша да се хеджирам като си купя пут опции за същото количество акции, които притежавам. Към датата на падежа пазарната цена е под страйк цената. Ясно е, че ще искам да си продам акциите. Въпросът ми е, автоматично ли се изпълнява продажбата след като съм на плюс от операцията или трябва в деня на падежа да поискам (да извърша някакво действие в платфрмата си) да се изпълни опцията. Да приемем, че става въпрос за европейски тип опция.
              Щом на падежа опцията е дори само един цент in-the-money, ще се упражни автоматично. Но в случая ти имаш дълга позиция и ще се нетират, в резултат ще инкасираш печалба или загуба. Няма да си видиш късата позицията при упражняването на дългия Put нито за миг, още с отварянето на пазара вече няма да имаш позиции. Гледаш в историята на трейдовете какво е станало.
              То щом си я държал опцията до падежа, няма значение дали е американска или европейска.
              Last edited by Д.Петков; 13.03.2021, 17:32.

              Коментар


              • Да попитам и аз за опциите. Примерно имам акции на дадена компания и реша да се хеджирам като си купя пут опции за същото количество акции, които притежавам. Към датата на падежа пазарната цена е под страйк цената. Ясно е, че ще искам да си продам акциите. Въпросът ми е, автоматично ли се изпълнява продажбата след като съм на плюс от операцията или трябва в деня на падежа да поискам (да извърша някакво действие в платфрмата си) да се изпълни опцията. Да приемем, че става въпрос за европейски тип опция.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение
                  Упражняването на опция унищожава time value, колкото си по-далеч от падежа, повече time value губиш, затова се предпочита да се продаде опцията. Упражнявянето на кол опция представлява купуване на страйк цената, изглежда безсмислено да купиш нещо и веднага да го продадеш.
                  Да, така е. В общия случай е най-добре просто да се продаде опцията. Но в редки случаи е добре да се упражни. Представи си имаш Call опция и вече си на добра печалба, но вече очакваш корекция. Упражняваш опцията и като получиш позиция в акции на дълбока печалба, спокойно можеш да ковнеш един къс Call за да вземеш премията, а акциите те покриват ако не се получат нещата и пазара продължи да върви нагоре. Всеки си прави каквото го устройва.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ford_perfekt Разгледай мнение

                    Как стои въпросът с упражняването на опция върху индекс? И какво става когато тази опция е в пари на падежа? Досега два пъти съм взимал такива и като достигнеха целта, която си бях поставил, ги продавах. Единия път, доста на време, но другият се минах май.
                    Ще ти пришият фючърса или ETF-а върху който е опцията, без значение че примерно нямаш право да го притежаваш заради европейската директива. Да кажем, това е начин да заобиколиш рестрикциите. После се правиш на ни лук ял, ни мирисàл и в данъчната декларация си го декларираш като трейд на нормална акция за облагане 10%. Но това само ако е абсолютно належащо да не се продава опцията, ами да се упражни.

                    Edit: Опциите върху индекси по принцип винаги са европейски тип, т.е. не могат да се упражняват преди падежа.
                    Last edited by Д.Петков; 13.03.2021, 17:09.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение
                      Някакъв оня ден ми обяснява, че упражняване на кол опция е да я продадеш. Аз все си мислех, че да упражниш значи да си купиш акциите на съответния страйк. Е затова не смея да пипам още опции - тотално съм се забъркала.
                      Смотанякът донякъде е бил прав за себе си - когато му се прииска да упражни опция, да я продаде. Ако държи да държи акции, прави option combo (sell call + buy stock), на цена близка до страйк но с малко премия в негова полза заради оставащото time value.
                      Last edited by jori; 13.03.2021, 14:17.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Д.Петков Разгледай мнение

                        Ако си продадеш дългите опциите, нямаш повече отношение към тях. Да се оправя който ги е купил

                        В случай че си продала опции (взела си премията), ги унищожаваш като си ги изкупиш обратно. Значи ако междувременно са поевтиняли, ще ти остане нещо за печалба. Но самата възможна печалба е ограничена до взетата премия, в идеалния случай ще изтекат без стойност и няма да има нужда да си ги изкупуваш обратно. Тука времето работи за тебе, това е сладкото. С всеки изминал ден късите опции изветряват, щото "time value"-то им намалява. Но са много опасни, щото ако влязат in-the-money почваш да губиш все едно имаш позиция в акции, нали си продала на някой правото да е къс (купил е от тебе Put) или дълъг (купил е от тебе Call). Затова хитрините на Терзиев са да продава Put-ове със страйкове доста под текущата цена, защото все пак струват нещо. Взимаш едни пари от въздуха и разчиташ че до падежа цените ще си останат над страйка и ще задържиш премията изцяло. Ако пък не се получи и те упражнят, ще си имаш дълга позиция която е текущо на загуба. Ако е компания която си харесваш, нищо страшно няма. Вместо спекулантка, ще се окажеш инвеститорка
                        Да се продават голи Call е много опасно, можеш да се окажеш с къса позиция, а цените да хвръкнат към луната и звездите (спомни си GME). Също един линк съм си запазил, много поучителен: https://www.marketwatch.com/story/he...ink=MW_popular
                        За да продаваш Call, добре е да имаш имаш дълга позиция в акции (с поне същия обем), която вече е на печалба и ще те покрива (хеджира). Така в най-лошия случай ще ти затворят дългите акции, като се упражни късия Call.

                        След като си упражниш опция (option exercise) и си получиш заплатените акции, веднага можеш да ги продадеш, няма ограничения. В случай на автоматично упражняване на падежа, ако имаш къса позиция със същия обем, ще се нетират и ще инкасираш печалба/загуба.
                        Как стои въпросът с упражняването на опция върху индекс? И какво става когато тази опция е в пари на падежа? Досега два пъти съм взимал такива и като достигнеха целта, която си бях поставил, ги продавах. Единия път, доста на време, но другият се минах май.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение
                          Упражняването на опция унищожава time value, колкото си по-далеч от падежа, повече time value губиш, затова се предпочита да се продаде опцията. Упражнявянето на кол опция представлява купуване на страйк цената, изглежда безсмислено да купиш нещо и веднага да го продадеш.
                          страйк цената нали е различни от пазарната. Идеята е да е по-ниска и да се продаде с печалба. Разбира се може и опцията преди това да продадеш ..

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение
                            Другото което не ми е ясно, след като си упражня кол опция и си получа акциите, мога ли моментално след това да затвора позицията или има период на карантина?
                            Упражняването на опция унищожава time value, колкото си по-далеч от падежа, повече time value губиш, затова се предпочита да се продаде опцията. Упражнявянето на кол опция представлява купуване на страйк цената, изглежда безсмислено да купиш нещо и веднага да го продадеш.
                            Last edited by jori; 13.03.2021, 12:55.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Д.Петков Разгледай мнение

                              Ако си продадеш дългите опциите, нямаш повече отношение към тях. Да се оправя който ги е купил

                              В случай че си продала опции (взела си премията), ги унищожаваш като си ги изкупиш обратно. Значи ако междувременно са поевтиняли, ще ти остане нещо за печалба. Но самата възможна печалба е ограничена до взетата премия, в идеалния случай ще изтекат без стойност и няма да има нужда да си ги изкупуваш обратно. Тука времето работи за тебе, това е сладкото. С всеки изминал ден късите опции изветряват, щото "time value"-то им намалява. Но са много опасни, щото ако влязат in-the-money почваш да губиш все едно имаш позиция в акции, нали си продала на някой правото да е къс (купил е от тебе Put) или дълъг (купил е от тебе Call). Затова хитрините на Терзиев са да продава Put-ове със страйкове доста под текущата цена, защото все пак струват нещо. Взимаш едни пари от въздуха и разчиташ че до падежа цените ще си останат над страйка и ще задържиш премията изцяло. Ако пък не се получи и те упражнят, ще си имаш дълга позиция която е текущо на загуба. Ако е компания която си харесваш, нищо страшно няма. Вместо спекулантка, ще се окажеш инвеститорка
                              Да се продават голи Call е много опасно, можеш да се окажеш с къса позиция, а цените да хвръкнат към луната и звездите (спомни си GME). Също един линк съм си запазил, много поучителен: https://www.marketwatch.com/story/he...ink=MW_popular
                              За да продаваш Call, добре е да имаш имаш дълга позиция в акции (с поне същия обем), която вече е на печалба и ще те покрива (хеджира). Така в най-лошия случай ще ти затворят дългите акции, като се упражни късия Call.

                              След като си упражниш опция (option exercise) и си получиш заплатените акции, веднага можеш да ги продадеш, няма ограничения. В случай на автоматично упражняване на падежа, ако имаш къса позиция със същия обем, ще се нетират и ще инкасираш печалба/загуба.
                              ,, Пари от въздуха,,
                              ,, Хитрини,,

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение

                                Мерси за подробното обяснение. Май схванах. Значи оня смотаняк не е знаел кво говори. Дори не разбра въпроса ми: Ако съм купила кол и после го продам преди да изтече дали след това съм длъжна да продам акции ако отсрещната страна реши да си упражни опцията купена от мен.
                                Другото което не ми е ясно, след като си упражня кол опция и си получа акциите, мога ли моментално след това да затвора позицията или има период на карантина?
                                Ако си продадеш дългите опциите, нямаш повече отношение към тях. Да се оправя който ги е купил

                                В случай че си продала опции (взела си премията), ги унищожаваш като си ги изкупиш обратно. Значи ако междувременно са поевтиняли, ще ти остане нещо за печалба. Но самата възможна печалба е ограничена до взетата премия, в идеалния случай ще изтекат без стойност и няма да има нужда да си ги изкупуваш обратно. Тука времето работи за тебе, това е сладкото. С всеки изминал ден късите опции изветряват, щото "time value"-то им намалява. Но са много опасни, щото ако влязат in-the-money почваш да губиш все едно имаш позиция в акции, нали си продала на някой правото да е къс (купил е от тебе Put) или дълъг (купил е от тебе Call). Затова хитрините на Терзиев са да продава Put-ове със страйкове доста под текущата цена, защото все пак струват нещо. Взимаш едни пари от въздуха и разчиташ че до падежа цените ще си останат над страйка и ще задържиш премията изцяло. Ако пък не се получи и те упражнят, ще си имаш дълга позиция която е текущо на загуба. Ако е компания която си харесваш, нищо страшно няма. Вместо спекулантка, ще се окажеш инвеститорка
                                Да се продават голи Call е много опасно, можеш да се окажеш с къса позиция, а цените да хвръкнат към луната и звездите (спомни си GME). Също един линк съм си запазил, много поучителен: https://www.marketwatch.com/story/he...ink=MW_popular
                                За да продаваш Call, добре е да имаш имаш дълга позиция в акции (с поне същия обем), която вече е на печалба и ще те покрива (хеджира). Така в най-лошия случай ще ти затворят дългите акции, като се упражни късия Call.

                                След като си упражниш опция (option exercise) и си получиш заплатените акции, веднага можеш да ги продадеш, няма ограничения. В случай на автоматично упражняване на падежа, ако имаш къса позиция със същия обем, ще се нетират и ще инкасираш печалба/загуба.
                                Last edited by Д.Петков; 13.03.2021, 09:42.

                                Коментар

                                Working...
                                X