IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

NYSE

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Haho333 Разгледай мнение
    Според мен ниската инфлация в САЩ в момента (и не само в САЩ също и в Европа) е точно заради ниският петрол.
    Особенно в САЩ (където няма акциз) ... а вече нискят петрол доведе и до по ниски храни, по евтина реколта и по ниски цени на услугите и т.н.
    А той петрола също пада щото долара се дигна ... а петрола е прайснат в долари.
    Така че те са свързани.
    Инфлацията бива два вида, инфлация породена от предлагането - тук са ресурсите и инфлация породена от търсенето. ФЕД също както и всяка друга централна банка се интересуват от инфлацията породена от търсенето, тъй като тя е тази която се прехвърля върху заплати, доходи и печалби. Проксито на тази инфлация е CPI без храни и енергия.

    Инфлацията породена от предлагането няма особено значение тъй първо винаги е временна - ок сега петрола поевтинява но по някое време просто ще стои на ниски равнища, тогава реално ще изчезне ценовия натиск надолу. И то не защото петрола е поскъпнал, а защото не се е променила цената му в дадения времеви хоризонт. И второ тази инфлация е реално извън контрола на ФЕД тъй като балансира всъщност други пазари.

    Ако ФЕД реши да следва парична политика като взима под влияние цените на ресурсите, това в общия случай всъщност ще създаде повече проблеми отколкото да реши. Кризата в САЩ по времето на първия петролен шок например пряко се приписва на действията на ФЕД за успокояване на инфлацията породена от цената на петрола. Реално паричната политика е тази която е навредила, а не вдигането на цената на петрола. И това си го признават от ФЕД.

    Коментар


    • така е

      Първоначално изпратено от Haho333 Разгледай мнение
      Нито ние ще сме по добре ако излезем от ЕС нито Гърците ако излязат от ЕЗ
      За тва и ние и Гърците се "натискаме"
      Проблема с Гърците не е в заемите ... то е ясно че не могат да ги върнат ... а в Реформите който трябва да извършат за да станат наистина нормална читава държава членка на ЕС и ЕЗ.
      Главно нещата се свеждат до следното: да спрат да живеят на подаяния от ЕС и на Кредит. Да започнат да събират данъци ... в Гърция някой не издава касов бон и никой не плаща данъци. Да се намали корпуцията и кражбите.
      Да се спре с комунизма и социализма и да се направи приватизация като хората.
      Ама Гърците не искат ... те искат да им се дава
      Така е. И затова ако излязат ще изкарат още 20-30 години така. Аз не смятам че могат да се променят както и България да се промени.

      Коментар


      • ....

        Първоначално изпратено от Haho333 Разгледай мнение
        Много въпроси си задал за това ще ти отговоря подробно да не се притесняваш.

        1. Лихвите в САЩ - лихвите в САЩ не зависят от "ей сега ще ги дигнем щото вече е време дай Април, дай Юни".
        Лихвите ще се вдигнат когато икономическата ситуация го изисква. Когато има инфлация. В момента няма инфлация, заради ниския петрол и заради високият долар.
        Долара е висок заради ниското Евро (заради КЕ). Ако сега се вдигнат лихвите долара ще се изстреля, петрола ще падне още (щото е прахснат в долари) и това ще се отрази много негативно на икономиката на САЩ). В момента е едно равновесно полужение ... и икономиката се забавия заради високия долар от само себе си и няма нужда от покачване на лихвата.
        Лихвата може да покачи ако дойде инфлация, ако петрола се дигне или долара падне. За сега това не се вижда да се случи. Така че до есента няма да има покачване. Декември малко вероятно ... може би 2016 ама вече зависи какво става с петрола и ЕЗ и Еврото ... така че толкова напред не можем да прогнозираме. Това което знаем е че в следващите 6 месеца няма да има промяна на лихвата.
        2. Когато се вдигне лихвата това няма да събори пазарите ... може да им малко сътресение ни после ще се въстановят ... щом се дига лихвата икономиката расте и няма причина пазарите да падат.
        3. ЕЗ ще печата още поне година и половина Еврото ще пада ... може би 1:1 с долара ... (не вярвам Американците да го оставят да падне повече щото става гадно за тях и за всички останали) парите от КЕ ще намерят посока към борсите и борсите ще растат.
        4. Борсите са балон на всички е ясно ... така че в момента борсите не са за ИНВЕСТИРАНЕ ... борсите в момента са за ТРЕЙДИНГ и краткосрочни спекули.
        5. Няма много алтернативи на инвестиране в борсите - къде другаде ще си сложиш парите ... ако искаш нещо сигурно има ... банки, депозити, имоти и т.н. но там ще правиш 5% на година.
        6. Като се има предвид че чрез КЕ някой хора имад достъп до пари на 0% или дори на отрицателна лихва, на тях им плащат за да им дадат пари на заем ... 2-3% дивидент от борсата не са толкова лошо нещо.
        Намираме се в период на отрицателни лихви, дефлация и нулева доходност от инвестиции.
        Няма да е така вечно но за следващите 6 месеца (толкова напред можем да предвидим за сега) ще продължава да е така.
        1. Това накратко не е вярно. Ако искаха да е така - щяха да кажат ясно...при такива и такива условия вдигаме лихвите с еди колко си...ако не няма. Сама че ФЕД вече незнам си коя година нищо не казва...което води до напрежение и това напрежение снощи го видя. В този смисъл на къде и кога ще избие напрежението което ФЕД изкуствено създава аз не смятам че някой знае. Ако го нямаше това напрежение щеше да си прав.
        Другото много важно нещо е факта че ФеД се нуждае от вдигането на лихвите защото ако се случи нещо непредвидено на пазара нямат лост с който да го успокоят - например тогава пак да ги намалят.. А всеки ден може да стане какво ли не. Това е вярно с пълна сила и за Европа. Тръгне ли песемизма може няма да е лсесно да спре.
        Освен това Америка е с най силната и стабилна икономика към момента и тези ниски нива на лихвите са неоправдани а само нагнетяват напрежение.
        2.Това принципно е вярно и аз го споделям....но при това натрупано напрежение за което говоря и при забавяне на вдигането на лихвите ( т.е допълнително надуване на пазара ) ефекта не е вече ясен. Пиша го за пореден път но най неприятното ще е спирането на байбака на акции от компаниите или силното му намаляване. Това е голям фактор за сегашните цени на акциите. Парите са много но при спиране на тези финансови инжекции спада може да стане неконтролируем.
        3. Ей това е вярно - за съжаление.
        4.Абсолютно вярно. Това е и моята стратегия за 2015.
        5.Има периоди в които няма нужда да инвестираш а да чакаш. Това може да се окаже сделката на живота ти.
        6.Вярно е. Но риска е по голям.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
          Не греша, инфлацията в САЩ пада заради вдигането на долара, не заради спада на петрола. За ФЕД равнището на долара е важно - въпреки че никога няма да си го признаят. Петрола от друга страна им е през оная работа.

          Чел съм достатъчно пейпъри на фед за парична политика и цена на петрола, че да съм сигурен, че не се заблуждавам.
          Според мен ниската инфлация в САЩ в момента (и не само в САЩ също и в Европа) е точно заради ниският петрол.
          Особенно в САЩ (където няма акциз) ... а вече нискят петрол доведе и до по ниски храни, по евтина реколта и по ниски цени на услугите и т.н.
          А той петрола също пада щото долара се дигна ... а петрола е прайснат в долари.
          Така че те са свързани.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Haho333 Разгледай мнение
            Тук съм съгласен ... който го е страх да купи сигурни акции със сигурен дивидент.
            Акции който няма да се качат толкова много ... но и е малко вероятно да паднат и плащат стабилен дивидент. Мисля че утилити компаниите са точно такива.
            И дръжте поне 50% кеш, ако има спад да допълвате при спад дивидента на тези акции ще стане още по голям.
            Точно пък ютилитис ще са големи губещи. Те имат много дълг, и в същото време цената им зависи само от дивидента, а когато се вдигат лихвите облигациите стават по-конкурентни спрямо дивидентите и свалят цените на акции, които зависят само от дивиденти.

            Коментар


            • Не греша, инфлацията в САЩ пада заради вдигането на долара, не заради спада на петрола. За ФЕД равнището на долара е важно - въпреки че никога няма да си го признаят. Петрола от друга страна им е през оная работа.

              Чел съм достатъчно пейпъри на фед за парична политика и цена на петрола, че да съм сигурен, че не се заблуждавам.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                Решението е елементарно преминава се към по сигурни акции, при които има по-малък дял бъдещия растеж - защото върху него влиянието на лихвените проценти е най-високо. Т.е. преминава се към по-висок процент акции с относително ниско ПЕ лесно прогнозируеми резултати и силен баланс. Другия вариант, който не изключва първия е да се засили процента на банките и брокерите тъй като те печелят когато кривата на доходността стане по-стръмна.
                Тук съм съгласен ... който го е страх да купи сигурни акции със сигурен дивидент.
                Акции който няма да се качат толкова много ... но и е малко вероятно да паднат и плащат стабилен дивидент. Мисля че утилити компаниите са точно такива.
                И дръжте поне 50% кеш, ако има спад да допълвате при спад дивидента на тези акции ще стане още по голям.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                  Това не е съвсем така, никоя централна банка не взима под внимание при следене на инфлацията петрола и храните. А реално падането на петрола вдига разполагаемия доход и всъщност упражнява инфлационно влияние точно върху този компонент на инфлацията, която гледат централните банки.
                  Грешно !!!

                  По твоята логика, инфлацията в САЩ трябваше да се е вдигнала ... а тя ... спада ... че отива и към дефлация.
                  Цената на петорла (особенно в САЩ) води до спад на всички цени и до дефлация.
                  Понеже петрола е важен при ценообразуването ... услуги доставки и т.н.
                  Вече зависи и как изчисляваш инфлацията ... дали Ваканция, Нова Кола, Нов Телевизор или нов Лап Топ влизат в изчисляването на инфлацията.
                  Обикновенно свободните пари от по ниските цени на петрола отиват за стоки и услуги който не са инфлационни и не влияят на инфлацията.
                  При храните ... цената не зависи от дохода ... ами по скоро от ценоонразуването от реколтата и т.н. При нисък петрол следват и ниски храни.
                  Дори да имат 2 пъти повече свободни пари ... това не означава че хората ще ядат 2 пъти повече и това ще дигне цените на храните.
                  Много по вероятно е хората да си изхарчат свободните пари за Ваканция, Нов Телевизор, нова кола и т.н. все стоки и услуги който не са включени в изчисляването на инфлацията.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от nacheff Разгледай мнение
                    Ти имаш широк поглед, знам. Опитваш да систематизираш кратко нещата и често ти се получава. В конкретния случай, обаче, това на мен не ми помага. Което си е мой проблем, само и единствено.
                    Путът на фед изчезва, опасявам се, че в един момент и другите (реалистични) путове ще ги отняма. Пък коловете си ги изконсумирахме.

                    Ще ми се в тази ситуация да имам малко повече прозорливост и да ползвам по-добра инфраструктура. Нямам нищо против да прихвана и част от твоя опортюнизъм, като в този случай употребявам тази дума във възможно най-добрия смисъл, което надявам се, разбираш! Действия без предаразсъдъци, догми, фиксации.

                    На този етап не виждам ясно решение.
                    Решението е елементарно преминава се към по сигурни акции, при които има по-малък дял бъдещия растеж - защото върху него влиянието на лихвените проценти е най-високо. Т.е. преминава се към по-висок процент акции с относително ниско ПЕ лесно прогнозируеми резултати и силен баланс. Другия вариант, който не изключва първия е да се засили процента на банките и брокерите тъй като те печелят когато кривата на доходността стане по-стръмна.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение
                      Русия няма да капитулира нито и Америка ще постигне нещо съществено..ей това е най - неприятно когато не виждам ясен изход.
                      Гърция ще направи най-умното за себе си и най-лошото за Европа ако излезе от еврозоната и каже ебете си майката на тоз който е дал кинти. Те не виждам да имат друг полезен ход освен да протакат още малко и да вземат още пари ако могат.
                      Исландия се отказа от Евросъюза, Гърция ако излезе след нея ще е Испания. И да ти кажа смятам че ако го няма евросъюза за всички ще е по добре особенно за нас. Въпреки че не залагам на този вариянт. Ако Гърция излезе ще видим всички че не е толкова страшно особенно ако гърците се оправят с икономиката си.А те ще се оправят без тези заеми поне за следващите 20-30 години.

                      Та така...
                      Нито ние ще сме по добре ако излезем от ЕС нито Гърците ако излязат от ЕЗ
                      За тва и ние и Гърците се "натискаме"
                      Проблема с Гърците не е в заемите ... то е ясно че не могат да ги върнат ... а в Реформите който трябва да извършат за да станат наистина нормална читава държава членка на ЕС и ЕЗ.
                      Главно нещата се свеждат до следното: да спрат да живеят на подаяния от ЕС и на Кредит. Да започнат да събират данъци ... в Гърция някой не издава касов бон и никой не плаща данъци. Да се намали корпуцията и кражбите.
                      Да се спре с комунизма и социализма и да се направи приватизация като хората.
                      Ама Гърците не искат ... те искат да им се дава

                      Коментар


                      • както казах

                        Първоначално изпратено от nacheff Разгледай мнение
                        Колегите говорят за изпитана нервност, пък аз директно си признавам, че снощи брах голям страх.
                        Нямам ни най-малка представа, дали въобще има някакъв неразрушителен изход от тази ситуация.
                        Не, че беше особено лесно и безконфликтно на стигна дотам, но буквално до вчерашния ден имах едно субективно виждане, че решението е - човек да стои твърдо в акции.
                        Днес вече нямам отговор.
                        Споделям лични преживявания и нямам нищо против осмиването от страна на корифеите. От друга страна, защо им е на корифеите да обръщат внимание на една незначителна и анонимна фигура. Ама пък има някои персонажи, които много насериозно са взели да градят социален престиж в полза на някакви никове.

                        Днес, гледам и на нашата борса, на която уж редовно скъсваме дупетата на мечетата, се е настанило някакво странно състояние, което аз мога да определя като ступор.

                        Това, което става с долара, за мен е знак, че все пак лихвите ще бъдат качени, поне в това са убедени определени сериозни играчи. Има мнения, че повишената лихва вече е в курса. Някои вече тръгнаха пред вятъра и бягат от еврови активи.
                        Но ... и това е път за никъде. Дето ти викаш - сериозната корекция ще събори фондовия пазар.
                        Не бъде ли "пипнат" нарочно, има ли хипотеза, при която след някакво неопределено време, което може и вече да чука на вратата, животът сам да го изтърбуши този пазар.
                        При кое от двете поведения, щетите ще бъдат по-малки?!
                        Ами косвените щети? Има ли хипотеза Европа и голяма част от останалия свят да станат нещо като косвена щета.

                        Днес швейцарците ще умуват май. Какво ли има да се умува, то избор май реално няма.
                        Нагазено е в плъзгава и неизследвана територия.

                        Пък един колега много разумно вика: Няма "не знам", няма "не мога", трябва да се действа, иначе могат да ни чакат брутални загуби.
                        Аз няма какво да загубя щото няма от какво да загубя. Няма и да спечеля но мерси от такава печалба неясна.
                        Трябва търпение....ФЕД го махнаха...пък аз го слагам в моята "стратегия" за неопределено време. Правилното нещо е ФЕД да вдигнат лихвата с много малко без да го увъртат...ефекта щеше да е краткосрочен...пазара щеше да свикне да се въстанови и после пак през 6 месеца . Но вече всички щяхяа да знаят какво е. Но това което правят ( те разбират повече разбира се и те си знаят ) но според мен е тиктакаща бомба която не е ясно кога но е сигурно че ЩЕ избухне и аз искам да съм там чак след взрива. И все пак...имайте пред вид че под корекция не може да се очаква голяма корекция. Който се надява на това мисля че ще сбърка. Парите са повече и стават все повече и е нормално пазара да е по висок като нормален такъв. Просто 1800-1900 С&П е нормална и безопасна корекция.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Haho333 Разгледай мнение
                          Абе човек, какви са тези литературни излеяние, какви са тези въпроси без отговор?
                          Кое точно не ти е ясно и кое точно те плаши???
                          Да ти обясня

                          Нещата са елементарни:
                          Лихвите в САЩ:
                          1. Ще се вдигнат когато има инфлация, няма ли инфлация няма да се вдигнат с ниския петрол и т.н. не се очертава вдингане скоро, в ЕЗ има КУ ако сега почнат да дигат и лихвите долара ще излети и ще навреди на икономиката на САЩ.
                          Лихвите ще се дигнат сигурно 2016 освен ако петрола не се дигне тогава може и Дек 2015.
                          ЕЗ е ясна, пари ще се печатата и ще се надиват борсите.
                          В следващите 12 месеца всички борси са нагоре ... някой повече ЕЗ, някой по малко САЩ.
                          Елементарно.
                          Това не е съвсем така, никоя централна банка не взима под внимание при следене на инфлацията петрола и храните. А реално падането на петрола вдига разполагаемия доход и всъщност упражнява инфлационно влияние точно върху този компонент на инфлацията, която гледат централните банки.

                          Коментар


                          • Аз ...

                            Първоначално изпратено от Дебнем на замаушка Разгледай мнение
                            @Iv_max Признавам си, че и мен ме изнервиха невероятно снощи - тъкмо реших да зарежа малкото REIT и облигации, които имах и се случи тая изненада. Пропуснатите ползи не бяха кой знае какво, но точно тая тотална непредвидимост на нещата и сякаш нарочно заиграване с нервите на хората ме подразни много.

                            Мислех си вчера иначе точно в тая посока - по всички книжки, които съм чел, малко или много се споменава за market efficiency и т.н... Въпросното efficiency е правилото, на което стъпва цялата теория за long term инвестирането.

                            Като съотнесеш това към сегашната реалност, в която главният решаващ фактор е какво ще направи това или онова правителство или институция, излиза че ефективността на пазара е абсолютно нулева в момента! На цялото това като сложиш, че най-високо потенциалната компания на следващите 5 години - Apple, се продава на 15 p/e, a Netflix, които освен да ги няма след 5 години изобщо, няма какво друго да стане се търгува на 140 p/e, явно стадото е много, ама много объркано. Пазарът се движи от изкуствени фактори, от изкуствени пари и по-лошото от глупави пари.

                            Правя си извода, че при тая ситуация, колкото по-скоро дойде 30-40% поне спад, толкова по-добре за всички.

                            Започвам да си мисля, че най-умното в момента е да се качим на надуващия се балон в САЩ и в Европа, да прибираме печалбите често и да душим за правилния момент, в който просто да се хвърлят едни 20% на GLD и да се чака на кеш докато пазара не стигне едно 10-12 p/e.

                            Но имам натрапчивото чувство, че преди това ще видим DOW на поне 20000. Като събереш всички фактори:
                            1) Европа прави QE - пазарите тръгват нагоре, парите се местят към Европа - показват го последните развития
                            2) Силен долар
                            3) Политиката САЩ-Русия и ЕС-Гърция

                            Смятам, че най-вероятното е, в САЩ паралелно вдигане на лихвата с по 0.15-0.20 успоредно с QE, който да започне да балансира нещата с еврото! Сигналите според мен може да са два:
                            1) Русия капитулира и няма смисъл от високия долар и евтиния петрол
                            2) Гръция излиза от еврозоната и еврото спада чудовищно спрямо долара, което прави ситуацията взривоопасна
                            Аз след като снощи си продадох Епъл на малка печалба още в началото на сесията съм почти 90 % в кеш и смятам да си взема "отпуск" от пазара поне докато не видя SPY на 200 или по надолу. Нищо от сегашните ми позиции няма да продавам но и нищо няма да купувам.
                            Не смятам че трябва да се качваме на никакъв балон. Седя и чакам. В момента пазара е толкова рисков че не си заслужава. Може да се вдигне до много, може и да падне много.
                            Не е много ясно за парите от Европа на къде се местят според мен. Все още не е ясно.
                            Това за лихвата и паралелно QE е моя теза отдавна така че споделям и твоята но и това не е ясно. На нищо не ми е ясно към момента и затова съм пас както и съм от седмица две.
                            Русия няма да капитулира нито и Америка ще постигне нещо съществено..ей това е най - неприятно когато не виждам ясен изход.
                            Гърция ще направи най-умното за себе си и най-лошото за Европа ако излезе от еврозоната и каже ебете си майката на тоз който е дал кинти. Те не виждам да имат друг полезен ход освен да протакат още малко и да вземат още пари ако могат.
                            Исландия се отказа от Евросъюза, Гърция ако излезе след нея ще е Испания. И да ти кажа смятам че ако го няма евросъюза за всички ще е по добре особенно за нас. Въпреки че не залагам на този вариянт. Ако Гърция излезе ще видим всички че не е толкова страшно особенно ако гърците се оправят с икономиката си.А те ще се оправят без тези заеми поне за следващите 20-30 години.

                            Та така...

                            Коментар


                            • И само да допълня, вчера не е станало кой знае какво и пазара не е чувствителен.
                              Казаха че няма да вдигат лихвите за сега и пазара вдигна 1.2%
                              От кога 1.2% за 1 ден са нещо кой знае какво ???
                              Предните дни беше флат а преди 10 дни беше 1.5% нагоре после падна.
                              Съвсем нормални движения.
                              Така че не е станло кой знае какво ... не виждам какво ви плаши ???

                              Иначе ако някой чака корекция от 20-30% и е очаквал че ще започне вчера и е останал разочарован ... вече това е друго.
                              Дори да обяват че ще вдигат лихвата корекция няма да има ... най-много 5-6%.

                              Коментар


                              • Нищо чак толкова сложно- централните банки се съобразяват собщественият натиск, валутните курсове- с политиките им, печалбите на компаниите- с валутните курсове, оценките им- с политиките на банките. Рисковете: да се появи инфлация- не ми се струва възможно без значително ускоряване на икономическият растеж, а той няма се получи само с парична политика- засега съм склонен да го пренебрегна; да се оформи грандиозен балон- като се появи ще го мисля, засега е рано. Извод- инвестира се спрямо политиките на ЦБ/почти всичко в Европа докато нещо не се промени/, останалите данни се отчитат само в контекста на евентуалното им влияние върху политиките на ЦБ.

                                Коментар

                                Working...
                                X