IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Моят портфейл в момента е следния.... а вашия ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Чичо Манчо Разгледай мнение

    Не само, че не е съществено но това е и обещание за нещо, върху което нямам и капка контрол. Нито някой ме пита преди да ми ги дръпне от заплатата, нито мога да ги изтегля в момента. Отделно не мога да влияя на фонда или да избирам къде и в какво да се инвестират, кога да се инвестират, кога да се продават и т.н. В един доброволен ПФ или във взаимен фонд имаме много повече възможности за избор. Лично аз към момента имам само акции. Имал съм и корпоративни облигации доскоро и ДЦК и т.н. Според мен в инв. портфейл е редно да се включват само инвестиции (ценни книжа, или други борсово търгувани активи) чиято пазарна стойност е сравнително лесна за определяне. Които са сравними по степен на ликвидност, по степен на риск и по инвестиционен хоризонт. Т.е. в един портфейл с акции и корп. облигации, не върви да се вкл. недвижими имоти, земи и пр. Да те също са актив, да те също могат да носят доход/печалба или да предизвикат загуба, но следва да се смятат отделно. Мисля, че стана ясно за какво говоря. В моя портфейл включвам само това което съм ПРЕЖАЛИЛ като пари и съм превел на своя ИП. Не включвам депозитите си в банка, не включвам земи или имоти и т.н. Дори ако някога (когато) си направя портфейл на чужда борса ще си го водя отделно от този на БФБ. Различни рискове. различна степен на ликвидност и т.н.
    Е аз съм 50% кеш в момента, които са в банка и си ги включвам в портфейла. Мога във всеки един момент да пазарувам нещо с тях. Затова ги броя към портфейла. Утре ако продам всички акции и ги превърна в кеш пак ще е част от портфейла.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Novaka_Bull Разгледай мнение

      Никой не е писал за УПФ, става въпрос за ДДПФ...
      Да

      Коментар


      • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
        Партидата в УПФ не е нещо съществено, по-добре въобще да не мислим за нея!
        Не само, че не е съществено но това е и обещание за нещо, върху което нямам и капка контрол. Нито някой ме пита преди да ми ги дръпне от заплатата, нито мога да ги изтегля в момента. Отделно не мога да влияя на фонда или да избирам къде и в какво да се инвестират, кога да се инвестират, кога да се продават и т.н. В един доброволен ПФ или във взаимен фонд имаме много повече възможности за избор. Лично аз към момента имам само акции. Имал съм и корпоративни облигации доскоро и ДЦК и т.н. Според мен в инв. портфейл е редно да се включват само инвестиции (ценни книжа, или други борсово търгувани активи) чиято пазарна стойност е сравнително лесна за определяне. Които са сравними по степен на ликвидност, по степен на риск и по инвестиционен хоризонт. Т.е. в един портфейл с акции и корп. облигации, не върви да се вкл. недвижими имоти, земи и пр. Да те също са актив, да те също могат да носят доход/печалба или да предизвикат загуба, но следва да се смятат отделно. Мисля, че стана ясно за какво говоря. В моя портфейл включвам само това което съм ПРЕЖАЛИЛ като пари и съм превел на своя ИП. Не включвам депозитите си в банка, не включвам земи или имоти и т.н. Дори ако някога (когато) си направя портфейл на чужда борса ще си го водя отделно от този на БФБ. Различни рискове. различна степен на ликвидност и т.н.
        Vanitas vanitatum...

        Коментар


        • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
          Партидата в УПФ не е нещо съществено, по-добре въобще да не мислим за нея!
          Никой не е писал за УПФ, става въпрос за ДДПФ...

          Коментар


          • GR6 - 26%
            CHIM - 25%
            FIB - 20%
            DOVUHL - 15%
            CCB - 9%
            HIKA - 5%
            Това е в момента завърших 2018 с -10%, 2019 с +5% Изкарах по някоя стотинка от Заложните и Брефа, от Доверие също, но тях си ги държа. При Хима съм много вътре, но ги стискам и тях. Сирма ги сурнах на -11%, които възстанових с покупко-продажба на Алтерко.

            Коментар


            • Партидата в УПФ не е нещо съществено, по-добре въобще да не мислим за нея!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от hamorphis

                Аз смятам ценни книжа, злато, кеш и 28К в пенсионния фонд NN, които може и да не видя никога.
                Пенсионни те партиди според мен не трябва да се смятат..... Най много "доброволната" партида може би може да се добавя но не и другите обаче

                Коментар


                • Аз пък искам да питам друго.... В портфейла калкулирате ли и други активи с инвестиционна цел или само ценни книжа? Имам предвид недвижими имоти и метали придобити с инвестиционна цел (апартаменти, търговски площи, земеделска земя, злато и т. Н.) аз смятам само ЖЪЛТОТО към портфейла без други неща... Иначе картинката ще е съвсем различна....

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от nik_naydenov Разгледай мнение
                    ЕДИН ОСНОВАТЕЛЕН ВЪПРОС КЪМ ВСИЧКИ "ПОХВАЛИЛИ" СЕ: Вашата доходност е "виртуална" или "реална"? Това е въпросът. За Императора знам - неговите данни са за реални резултати. Останалите колеги - бихте ли признали, не мълчете?!
                    Реално е единствено прибрания дивидент. Ти кво мислиш друго че е реално.... Нали пребе протофейля да се поддържа... Иначе никой няма да пише в "моя портфейл е следния, а вашия?"..... Бъхх интересен човек

                    Коментар


                    • ЕДИН ОСНОВАТЕЛЕН ВЪПРОС КЪМ ВСИЧКИ "ПОХВАЛИЛИ" СЕ: Вашата доходност е "виртуална" или "реална"? Това е въпросът. За Императора знам - неговите данни са за реални резултати. Останалите колеги - бихте ли признали, не мълчете?!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от mechka uteshitelka Разгледай мнение

                        Бе, чей и аз да те питам като мечка, - ти най-накрая отърва ли се от тоз прекомерно тежък камък на шията, наречен Атера ?
                        Е, чак пък воденичен камък.... Акцията си е добра.
                        Но за това, което ме питаш по същество - Да, отдавна (сравнително) - още на около 2,20 продахох. Така де - все още имам, но са малко бройки - така от сантимент. Но не съм съгласен с класификацията ти - просто не ми харесаха резултатите през 2017-а и тренда като цяло и предположих какво ще се случи. Но за мен компанията си е добра, просто момента не беше добър....

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                          Подобни бяха тежестите на банките и в началото на годината Ван. Просто цяла година /а и преди това/ си ги стискам и упорито вярвам че ще излязат
                          В края на 2007-ма Монбат се беше издул до 61% тежест в портфейла ми... Това е над допустимата ми граница, която съм приел за 50% мах., но понякога харесвана от теб акция расте наудържимо, а на теб все не ти се продава, защото вярваш че има още потенциал.. Еми взех си някакъв урок тогава и гледам вече да не се влюбвам така в акция, но дали съм го научил, времето ще покаже..
                          Успех на теб и всички БФБ - биците през 2020!

                          п.п. Мога да добавя и друг интересен факт.. Експозицията ми към акции е на 150% /мах допустимата по моите правила/, т.е. 50% репа върху собствения капитал... както вече споменах - ДО Козирката в акции!
                          Хехе, и аз съм минавал 50 %, даже и сега ми минава през ума от време на време, ама се сдържам....

                          Респект и за това с Репата ! Още по-голям респект за процента им спрямо СК !!! 50 % репо си е заемане на много серизона позиция.

                          На какъв лихвен процент ползваш финансирането ? Аз миналата година го обмислях варианта, че не ми се продаваха акции за да купя едни други... но като чух цената и се отказах.... Естествено моето инвестиране и много по-консервативно и съотношението потенциална печалба/лихви е доста по-лошо от това при теб, но все пак ми е любопитно колко процента си убеден, че можеш да избиеш когато инвестираш....



                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение


                            Батя, интересен портфейл. Признавам си, че винаги съм си мислел, че си по-концентриран в позициите, но явно и ти си прилично диверсифициран, което е добре.

                            Пожелавам ти успех през 2020 г. Искрено ! (дори да съм спорил с теб понякога в една от темите), винаги съм се радвал на успехите на инвеститори, които изкарват пари и най-вече такива с по-нестандартни и смели залози. Така че ти стискам палци, както и на Всички други съфорумци !!!

                            Би ли споделил, какви ти бяха тежествите на двете банки (FIB и CCB) в началото на 2019 г.
                            И ако може още един принципен въпрос на тема концентрация/диверсификация - колко е най-големия относителн дял, който си достигал по една позиция като дял от порфейла до момента ?
                            Бе, чей и аз да те питам като мечка, - ти най-накрая отърва ли се от тоз прекомерно тежък камък на шията, наречен Атера ?
                            Я всегда буду твоим поводом напиться.

                            Коментар


                            • CENHL 2,24%
                              CCB 4,17%
                              BREF 7,56%
                              UBBBF 0,38%
                              ATERA 14,88%
                              CHIM 3,48%
                              FIB 5,84%
                              SOFCOM2 11,80%
                              SFTRD 6,76%
                              0EA 28,96%
                              6SOP 11,62%
                              кеш - 3%

                              айде и аз барабар петко с мъжете ей го протофеля......доходност около +12% (капиталова и дивидентна) без да отчитам и още + 10% от физическото жълто което е още около 25% от сичко по горе.......

                              дай боже повече през 2020

                              Коментар


                              • Тази година (и то в края) леко “живна” портфейлчето ми. Без DOVUHL, без FIB, без SOFCOM, без Алтерко и т.н., но “натоварен” с 1/3 TRACE финиширах на 6,8% обща доходност (3,7 капиталова + 3,1 дивидентна). Надявам се и го желая на всички нас, изстрадали БФБ-инвеститори 2020 г. да е по-добра и успешна!
                                Vanitas vanitatum...

                                Коментар

                                Working...
                                X