IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Моят портфейл в момента е следния.... а вашия ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от спекуланта Разгледай мнение

    Ти кажи защо продаде Свилозата ни в клин ни в ръкав по средата на развитието си само заради моментна либса на суровина, прекрасни перспективи и възходящ тренд на целулозата .......така и не разбрах съобреженията по-скоро са емоционални според мен?Какъв негативен според теб сценарий ще се развие,мисля ,мисля и не мога да си представя......?
    - моментна либса на суровина - това се случва редовно на свилоза и забележи че не смеят да купуват на свободния пазар защото цените били високи, т.е. не са конкурентни ако не им доставят държавните дружества, които от своя страна не дават достатъчно суровина
    - прекрасни перспективи и възходящ тренд на целулозата - такъв силен ръст на цената последните 20 години е имало само през 2009/10 и след това има спих в продължение на години - отне 7 години за да се стигне отново онова ниво. А световното търсене се крепи само от Китай и една криза там ще спихне пазара а ла 2009 когато Свилоза спря работа заради ниските цени
    - емоционални - има го и това защото Дачев се показа в много лоша светлина. Орязал бонусите за работниците, някой друг му е виновен и новината за спирането се появи в Труд две седмици преди да се обяви на борсата. Това си е ужасно некоректно и към акционери и към работници откъдето и да го погледнеш.

    https://www.dnevnik.bg/biznes/2017/1...ce_view=mobile

    Дачев допълни, че преди непредвиденото спиране, заради липса на суровина, годината за "Свилоза" е била много силна и бонусите са щели да бъдат от по 1000 лева.

    не искам да подкрепям компания, която така се гаври със служителите си
    Last edited by Black and white cat-foot; 26.01.2018, 10:00.
    destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение

      благодаря. за късите алтернатива е пут опции, ама като гледам теслата какво прави, тоя пазар може да остане луд много време още, което ме подсеща за едно клипче



      плана ми е да накупя качествени компании при спих като началото на 2016. например любимите ми аеркап паднаха тогава от 43 на 28 просто ей така щото пазара пада, не че имаше някакъв проблем с тях или сектора. сега са на 54 и то при п/е от само 8. при нов спих до 28 удвоявам при тях
      Ти кажи защо продаде Свилозата ни в клин ни в ръкав по средата на развитието си само заради моментна либса на суровина, прекрасни перспективи и възходящ тренд на целулозата .......така и не разбрах съобреженията по-скоро са емоционални според мен?Какъв негативен според теб сценарий ще се развие,мисля ,мисля и не мога да си представя......?
      Last edited by спекуланта; 25.01.2018, 21:18.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

        И аз мисля точно така, но за къси трябва бая нерви да има човек, а гледам да ги щадя моите. Помня когато разправяше за авиокомпаниите и ми се стори доста добра идея, но докато се натуткам и организирам с платформите и виждаш какво стана. Още се боря нещо на БФБ-то, но имам още много малко да закръгля 3 компании и започвам и аз кеш да събирам.

        Успех!
        благодаря. за късите алтернатива е пут опции, ама като гледам теслата какво прави, тоя пазар може да остане луд много време още, което ме подсеща за едно клипче



        плана ми е да накупя качествени компании при спих като началото на 2016. например любимите ми аеркап паднаха тогава от 43 на 28 просто ей така щото пазара пада, не че имаше някакъв проблем с тях или сектора. сега са на 54 и то при п/е от само 8. при нов спих до 28 удвоявам при тях
        destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение
          освободих доста кеш днес, в момента фокуса е 1/4 лизинг на самолети, 1/4 злато, 1/4 бфб, 1/4 кеш за когато балона в световните акции се спука. то бива набалончване ама това е направо абсурдно вече - например петрола се изстрелва на 70 долара барелчето, а авиокомпании като уиз еър и луфтханза са на рекордни нива. като петрола беше 27 долара барелчето преди само две години, тези две компании бяха наполовина от сегашните цени и всеки ми се чудеше защо купувам луфтханза. значи високия петрол носи милиарди загуби на авиокомпаниите, но цените си се вдигат и вдигат... и това е пример за един сектор само. гледам оня ден нетфликс минал 100 милиарда капитализация. компания която гори по два милиарда кеш на година, но видиш ли имали 8 милиона нови абонати! може да губим, но компенсираме с количество? а стартъпите да не коментирам, тесла е по-скъпа от форд дето прави 7 милиарда печалба миналата година, днес гледам Cabify дето е латиноамериканския убер набрал още 160 милиона. за тек крънч казали че преди време били на печалба, а сега били пак близо до това! нещо в света не е наред хора

          ето текста ако на някой му е интересно
          https://techcrunch.com/2018/01/22/ub...-4b-valuation/

          Cabify is also one of the rare few on-demand transportation services that has claimed profitability — specifically, it’s claimed this in the past and today says it’s “very close.”

          “We are profitable in some markets,” a spokesperson told TechCrunch, “and Maxi Mobility as a whole is very close to reaching profitability.”

          И аз мисля точно така, но за къси трябва бая нерви да има човек, а гледам да ги щадя моите. Помня когато разправяше за авиокомпаниите и ми се стори доста добра идея, но докато се натуткам и организирам с платформите и виждаш какво стана. Още се боря нещо на БФБ-то, но имам още много малко да закръгля 3 компании и започвам и аз кеш да събирам.

          Успех!
          Пътека се прави камък по камък!

          Коментар


          • освободих доста кеш днес, в момента фокуса е 1/4 лизинг на самолети, 1/4 злато, 1/4 бфб, 1/4 кеш за когато балона в световните акции се спука. то бива набалончване ама това е направо абсурдно вече - например петрола се изстрелва на 70 долара барелчето, а авиокомпании като уиз еър и луфтханза са на рекордни нива. като петрола беше 27 долара барелчето преди само две години, тези две компании бяха наполовина от сегашните цени и всеки ми се чудеше защо купувам луфтханза. значи високия петрол носи милиарди загуби на авиокомпаниите, но цените си се вдигат и вдигат... и това е пример за един сектор само. гледам оня ден нетфликс минал 100 милиарда капитализация. компания която гори по два милиарда кеш на година, но видиш ли имали 8 милиона нови абонати! може да губим, но компенсираме с количество? а стартъпите да не коментирам, тесла е по-скъпа от форд дето прави 7 милиарда печалба миналата година, днес гледам Cabify дето е латиноамериканския убер набрал още 160 милиона. за тек крънч казали че преди време били на печалба, а сега били пак близо до това! нещо в света не е наред хора

            ето текста ако на някой му е интересно
            https://techcrunch.com/2018/01/22/ub...-4b-valuation/

            Cabify is also one of the rare few on-demand transportation services that has claimed profitability — specifically, it’s claimed this in the past and today says it’s “very close.”

            “We are profitable in some markets,” a spokesperson told TechCrunch, “and Maxi Mobility as a whole is very close to reaching profitability.”

            Last edited by Black and white cat-foot; 25.01.2018, 17:26.
            destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

            Коментар


            • Онлайн семинар: Прогнози 2018: В какво е подходящо да се инвестира и кои активи да се избягват на 30 януари 2018 г. от 18:30 ч.

              Коментар


              • Да: но могъщите кули са пълни - потенциал - къде? Строят се нови офис сгради, но дали няма мутрозапушване в секторът? СФИ има плюсът, че повечето наематели са от групата. Не забравяй обаче разводняването на акциите - нефрапиращо - но: редовно. Възможности за капиталов ръст - ако това имаш предвид - има. Иначе - инвестиционно-имотаджийската политика на групата в бъдеще ще бъде насочена в друго дружество.
                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                  Не знам... аз я разкритикувах, че най-доходоносните 4 акции са само 11% от портфейлът... това и дърпа общата сгода надолулу. Тази година привилегированите жабоци ще я дръпнат нагоре - има повече бройки от мене.

                  Колеги - що така скокна Имотаджийското - някаква новина ли пъкна - или обикновено балончене?
                  Тъкмо и аз това щях да казвам. Уж надценена СФИ, уж няма потенциал а всяка година стабилен ръст. Според мен самия потенциал пред офис площите в България е голям. Наемите са най-ниските в целия ЕС, строят се постоянно нови офис сгради които в повечето случай се наемат още на зелено. Докато IT и аутсорсинг бизнесите растат, смятам че и цената тук ще расте. От 1-2 години си мисля че дори и акцията да не се вдига поне няма и да пада.
                  Last edited by mancev; 24.01.2018, 20:55.

                  Коментар


                  • Не знам... аз я разкритикувах, че най-доходоносните 4 акции са само 11% от портфейлът... това и дърпа общата сгода надолулу. Тази година привилегированите жабоци ще я дръпнат нагоре - има повече бройки от мене.

                    Колеги - що така скокна Имотаджийското - някаква новина ли пъкна - или обикновено балончене?
                    Last edited by Императорът; 24.01.2018, 20:04.
                    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                      Ърм, вярвам Патето няма да ми се сърди, ако пусна инфо и за нейният портфейл. Не че не ме е питала никога за мнение, но все пак сама си е вземала решенията... колелцето и колчетата - то се знае - аз нарисувах:


                      https://imgur.com/a/awbTj
                      Той този портфейл повече ми харесва от твоя импе

                      Коментар


                      • Ърм, вярвам Патето няма да ми се сърди, ако пусна инфо и за нейният портфейл. Не че не ме е питала никога за мнение, но все пак сама си е вземала решенията... колелцето и колчетата - то се знае - аз нарисувах:


                        https://imgur.com/a/awbTj
                        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                        Коментар


                        • Е - Манцев - то и аз не смятам да излизам напълно от СФИ - просто продадох една част. Ако няма сериозни ръстове на печалбата и дивидентът (нещо което ще е трудно), цената няма как да расте до безкрайност.
                          Атерата има потенциал - защото първите лизингови договори започват да изтичат след две години. Те нека ми снасят по 18-20 стинки дивидент, пък цената да си стои на тия нива - аз зор не давам. Бизнесът им е стабилен и с добър мениджмънт.
                          За Жабоците - при тия нива на доходност мениджмънтът не е особен проблем - а постоянен спад на цената - сам прецени - е невъзможен. Няма как акциите да станат по левче (например), при положение, че се раздава 25 стотинки дивидент - а и да стане - баси якото - ще набия 50% от портфейлът си в. Ако една акция ти носи 20-25% дивидентна доходност - стабилно - година след година - тебе ще ти пука ли какво се говори за нея?
                          Цената на Трейдингът е висока - но при това постепенно и стръмно нарастване на приходи и печалби - и на дивидент - след три години ще ти се вижда ниска.
                          Монбатовици съм имал навремето 2-3 пъти, вече са ми ного скъпи.
                          Принципно не гледам единствено дивидентът, а проучвам цялата компания, затова имам в портфейлът си не чак толкова доходни немски и американски акции. Просто компании като Жабокът, Атерата и СФИ са ми нещо като супердоходни депозити, които ми финансират реинвестиционният процес. Други компании са ми за стратегическа мощ. При трети - търся дългосрочен растеж - например Трейдингът, който ми е с най-голяма тежест в портфейлът.
                          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                          Коментар


                          • ATERA 0.57%
                            BREF 7.37%
                            CCB 18.03%
                            CHIM 24.30%
                            DOVUHL 6.67%
                            FIB 17.62%
                            PETHL 5.41%
                            SFARM 2.17%
                            SKK 2.44%
                            SVIL 5.97%
                            ZHBG 4.81%
                            95.35%
                            Останалото е около 10 позиции и е в процес на окрупняване или изчистване.

                            Коментар


                            • Радвайте се, че имате портфейли Човекъ без портфейл е като маймунек на път без табела
                              Не е препоръка... !!!
                              "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                                Не ни досаждаш, то се знай - но - тежестта на Имотаджийското не е ли твърде голяма в твоят портфейл? Аз мисля - освен ако не построят нова могъща кула - потенциалът им изчерпан вече почти съвсем напълно е. Допълнително отегчаващо обстоятелство е постепенното разводняване на капиталът - заради знаем какви причини. При настоящата цена дивидентната им доходност - понеже и ти като мен туй гледаш - отива на 4% и надолу. Това е вече не ного секси. Гледам - имаш малко Атерки - и нямаш пукната Жаба. Аз пък - обратно - от Софарма Имоти - прелях към Атерката - мисля споменах това. Преди време сторих обратното, направих в Имотите един нелош капиталов ръст и сега си връщам старото разпределение полека-лека.
                                Странен избор за пръва инвестиция навън - защото - ако е за гувичене с довидент - има къде по-сгодни компании, а и по-могъщи, а и разпродажбата на бизнеси не ме кефи някак подсъзнателно.
                                Трейдингът заслужава тоже повече внимание - защото бизнесът им расте силно и - експанзира. Аз там съм в ступор - по посочената причина не ща да продавам, а и не искам повече да купувам, защото и без това - основна тежест в.

                                Монбатовиците и Любовните послания вече не са ли тотално несгодни, ако гледаме само дивидентът? А бамчицата като не снася, що не я чупиш? Купи си HSBC щом обичаш дивидент. Не ти давам мозък, разсъждавам си просто.
                                Десет поредни години плащане на дивидент е нещото което ме кара да държа и да не продавам СФИ. Не знам дали потенциала е изчерпан или не, но от няколко години се говори че няма потенциал, но акцията си расте всяка година и поддържа стабилен дивидент. Както съм казвал и друг път, аз си смятам дивидентната доходност на база средната цена на придобиване, а тя при СФИ ми е доста под сегашната Единствено разводняването на капитала не ми харесва, но не смятам да продавам поне докато не се изплати прословутия заем за кулите. Не купувам Атера защото не виждам голям потенциал в земеделската земя, рентите си стоят на едни нива. Цената не се движи нагоре, а следователно няма основание да очаквам и покачване на цената на акцията. Хубаво е че плащат хубави дивиденти, така че и тук не смятам нито да купувам, нито да продавам. Жабите не ми харесват като концепция, като бизнес, като мениджмънт и т.н. Да има някаква дивидентна доходност, но тя е за сметка на постоянен спад в цената. За Теленор вече споменах че съм се спрял повече на държавата, отколкото на компанията. Не търся задължително най-високите дивиденти, а по-скоро приемливи + капиталова печалба. Смятам че това е правилния подход, поне за мен. Прекаленото втренчване в най-високата дивидентна доходност дори понякога пречи според мен. За трейдинга си прав, остана ми някакъв кеш и най-вероятно още тази седмица ще го инвестирам там, но мисля че цената е доста висока, въпреки добрите резултати и въпреки редовните приемливи дивиденти. Монбат ми е малък процент, и не смятам да продавам. Компанията е добра, мениджмънта е добър. При ПИБ имам над 100% ръст и ще следя какво ще стане. Банката ми харесва, може да почне да плаща дивиденти, може да влезе чужд инвеститор. А и нито едно от двете да не се случи здраве да е. За HSBC ти благодаря за съвета, но за момента не смятам да правя някакви размествания. Може би след време ако се случи някаква корекция тогава...
                                Last edited by mancev; 22.01.2018, 23:07.

                                Коментар

                                Working...
                                X