
supertrader, не му обръщай внимание на габровския мармот-експерт

За автомобили още не са подходящи, но за съвременни сгради са екстра

-------------------------
Интегрираните в сградата фотоволтаици (BIPV) съчетават естетически и енергийни функции, предлагайки иновативно решение за подобряване на енергийната ефективност на сградите, като същевременно отговарят на архитектурните нужди. Ето един преглед на прозрачността и ефективността на BIPV технологиите:
## **Прегледност на BIPV модулите**
- - **Нива на прозрачност** : BIPV модулите предлагат възможности за прозрачност от 10 до 40 %, което позволява интегрирането им във фасади, прозорци или покривни прозорци, като същевременно пропускат естествена светлина[2][3].
- - Полупрозрачни модули**: Тези системи позволяват на естествената светлина да навлиза в сградите, като същевременно произвеждат електроенергия. Те са идеални за архитектурни приложения като остъклени фасади и покриви, като съчетават естетика и функционалност[3][5].
- - **Енергийна ефективност** : BIPV модулите имат типична ефективност от около 15 %, която е конкурентна на стандартите в соларната индустрия. Някои усъвършенствани модели, като PERC BIPV модулите, постигат ефективност от 17,98 %[2][3].
- - Производство на енергия** : Производството на енергия обикновено варира между 100 и 150 W/m² в зависимост от размера на модула и слънчевото греене[2].
- - Двулицеви модули**: Тези модули увеличават добива на енергия с до 30 %, като абсорбират светлината от двете страни, което е особено полезно в отразяващи среди[3].
- - **Трайност** : BIPV модулите са проектирани да издържат повече от 25 години с минимална деградация, което гарантира стабилно производство на енергия в дългосрочен план[2].
- - Намаляване на разходите**: Чрез интегриране на модулите директно в сградната обвивка (фасади, покриви) те заместват някои традиционни материали, като намаляват първоначалните разходи, докато произвеждат енергия[4].
- - Самостоятелно потребление на енергия**: BIPV позволява енергията да се произвежда директно на мястото, където се консумира, като по този начин се намаляват загубите, свързани с преноса на електроенергия[4].
- BIPV модулите се предлагат в различни цветове и дизайни, за да отговарят на архитектурните нужди. Това дава възможност на архитектите да проектират сгради, които са естетически привлекателни и същевременно отговарят на екологичните стандарти[3][8].
- Полупрозрачните и цветни решения позволяват хармонично интегриране в различни видове сгради (жилищни, търговски)[3][8].
Накратко, BIPV предлага уникална комбинация от енергийна ефективност, естетическа гъвкавост и дълготрайност, с разнообразни възможности за удовлетворяване на съвременните архитектурни изисквания.
Цитати:
[1] https://www.businessresearchinsights...-market-114906
[2] https://www.zr-glass.com/fr/dlp/bipv-solar-glass
[3] https://xpert.digital/fr/plaetique-s...eros-solaires/
[4] https://innovation-eco.com/nouvelles...e-au-batiment/
[5] https://guidebatimentdurable.brussel...-batiment-bipv
[6] https://www.construction21.org/franc...-la-ville.html
[7] https://www.basengreen.com/fr/a-key-...-bipv-systems/
[8] https://solarchitecture.ch/fr/bipv-m...ed-pv-modules/ xml-ph-
Коментар