If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Електрически автомобили - как започват да влияят на пазарите
Старши научен сътрудник II степен и старши научен сътрудник I степен са научни звания на хабилитирани учени в научните институти.
Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 112 от 1995 г.) Научното звание "старши научен сътрудник II степен" се дава на лица с научна степен, които освен труда, въз основа на който са получили научна степен "доктор", имат и други отпечатани научни изследвания или оригинални творчески постижения на високо научно равнище.
Та ти на кое от всички условия отговаряше и какъв труд представи за да получиш звание доцент- ст.н.сътрудник втора степен
Атестацията от ВАК ще ти я покажа само ако се обзаложим на 2 кила кръв
или на 900 000 евро
Mateev, има големи специалисти по PV системите и когато трябва за себе си да си направят нещо - грешка. Един гледах му се наложило да живее оффгрийд, сложил си 4 панела големи по 570 вата и като теб един голям инвертор. При облачно време панелите правят много малко производство, но той го замерва колко му подават в инвертора - 180 вата. От инвертора към акумулатора - нищо, защото инвертора ги изяжда за собствена консумация. Има микроинвертори с опцията да зареждат акумулатор, аматьорите му пишеха под клипа да си вземе такива и ще може да зарежда, колкото да има осветление и компютър ток в акумулаторите. Остави го Барби, той сега се е запалил, неговото е повече ентусиазъм.
MPPT (Maximum Power Point Tracking) е технология, която се използва в соларните инвертори и контролери за оптимизиране на мощността, произведена от фотоволтаичните панели. Ето какво означава и защо е важна за микроинверторите:
Какво е MPPT?
MPPT представлява алгоритъм, който динамично следи и регулира напрежението и тока на соларните панели, така че те да работят на максималната си точка на мощност (Maximum Power Point). Тази точка варира в зависимост от фактори като:
- Интензитет на слънчевата светлина.
- Температура на панелите.
- Засенчване или замърсяване.
Защо MPPT е важно за микроинверторите?
1. Оптимизация на мощността:
Микроинверторите с MPPT технология гарантират, че всеки панел работи на своята максимална точка на мощност, независимо от условията. Това е особено полезно при системи с различни ориентации или засенчени панели.
2. Повишена ефективност:
MPPT може да увеличи производството на енергия с до 30% в сравнение с традиционните PWM контролери. Това води до по-добра възвръщаемост на инвестицията.
3. Бърза адаптация:
Микроинверторите с MPPT реагират бързо на промените в условията (например облаци или промяна в температурата), което минимизира загубите на мощност.
4. Независимост между панелите:
Всеки микроинвертор има собствен MPPT канал, което позволява индивидуално управление на панелите. Това е предимство при системи с различни характеристики на панелите (например различна възраст или ориентация).
Заключение
MPPT технологията е ключова за микроинверторите, тъй като осигурява максимално производство на енергия и висока ефективност дори при променящи се условия. Това я прави незаменима за оптимизацията и надеждността на фотоволтаичните системи.
Барби - това вече ти е 8-мата излагация. Какво общо има МППТ с обсъжданата тематика? Все едно като си купиш лека кола и да започнеш да заливаш форума с ИИ бисери що е това болтче, що е това гайка и как едното се завива в другото. Такъв тип постинги демонстрират само твоето невежество и нищо друго. Хората от 100 години карат коли и са наясно що е това болтче и гайка, а наш барби го научава едва днес и му изглежда толкова велико и толкова значимо, щото иска да се похвали и на всички останали.
Оня от помощното в Германия да не се обажда Темата е сложна за него
Не знам как ги наричате в България и русия. Тук ги наричат String Inverters
и съответват точно на твоите инвертори
Докато пишех постинга да ти разясня каква ти е петата ти излагация, ти се изхитри да направиш 6-та излагация. Не разбра ли, че трябва да се поспреш малко. Не си компетентен по PV централите. Това че имаш такава те прави само потребител и нищо повече, така че не се напъвй да доказваш нещо друго, което го нямаш.
Инверторите са СТРИНГОВИ, защото във всеки един от тях влизат по няколко стринга от панели.
Група от последователно свързани панели се нарича СТРИНГ.
Група от няколко паралелни стринга влиза в инвертора и затова той се нарича СТРИНГОВ инвертор.
Понятието СТРИНГОВ инвертор се появи чак когато се появиха микроинверторите. Преди това си беше само ИНВЕРТОР, а това че е стрингов се подразбирашe просто защото нямаше други.
ПП: Потребител на лека кола не те прави инженер или механик. Потребител на обществена храна не те прави готвач. Така че не се напъвай да се правиш на PV експерт, защото не си такъв. Ти си просто потребител и нищо повече.
Оня от помощното в Германия да не се обажда Темата е сложна за него
Не знам как ги наричате в България. Тук ги наричат String Inverters
и съответват точно на твоите инвертори
Барби ще обясниш ли как се става старши научен сътрудник на математическите науки. Гледай да бъде по просто, така като за мен
Нека да ти помогна-
В България научните звания са регламентирани от Закона за научните степени и звания и Закона за висшето образование.
Научен сътрудник III степен, научен сътрудник II степен и научен сътрудник I степен са научни звания на нехабилитирани учени в научните институти. Тази научна йерархия не е установена нормативно, но е добила популярност в практиката и не се подлага на съмнение. Те съответстват на научните звания асистент, старши асистент и главен асистент във висшите училища.
Старши научен сътрудник II степен и старши научен сътрудник I степен са научни звания на хабилитирани учени в научните институти. Първото звание съответства на званието доцент, а второто - на професор във висшите училища.
Интересно , а какви ли са били изискванията за да достигнеш до дадената степен
Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 112 от 1995 г.) Научното звание "старши научен сътрудник II степен" се дава на лица с научна степен, които освен труда, въз основа на който са получили научна степен "доктор", имат и други отпечатани научни изследвания или оригинални творчески постижения на високо научно равнище.
Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 112 от 1995 г.) Научното звание "доцент" се дава на лица с научна степен, които освен труда, въз основа на който са получили научната степен "доктор", имат и други отпечатани научни изследвания или оригинални творчески постижения на високо научно равнище, при осигурен минимум педагогическа дейност, определен с правилник.
Чл. 12. Научното звание "доцент" или "старши научен сътрудник II степен" може да бъде дадено и на лице с висше образование, което няма научна степен, но е висококвалифициран специалист от практиката или има продължителен научнопедагогически или научноизследователски стаж и отговаря на останалите изисквания. В тези случаи кандидатът представя хабилитационен труд.
Тааааааааааааааааа ти на кое от всички условия отговаряше и какъв труд представи за да получиш звание доцент- ст.н.сътрудник втора степен
Неща които отдавна знам, но нямам време за губене, затова помолих моя сътрудник
-------------------------
За да определим кой инвертор е по-ефикасен, трябва да сравним съотношението между изходната мощност (AC) и входната мощност (DC), което показва ефективността на преобразуването. Ето изчисленията:
Заключение
Микроинвертор B е по-ефикасен с ефективност от 92.31%, докато инвертор A има ефективност от 80%. Това показва, че микроинверторите са по-подходящи за оптимално преобразуване на енергия, особено за малки и средни инсталации.
Такааааа - очаквах да направиш такава излагация, плод на собственото ти невежество, но те изчаках ти да я кажеш, а не ИИ ...
А сега ето къде е истината:
1. Както микроинверторите, така и големите стрингови инвертори (стрингови а не струнни ), имат много висока ефективност при преобразуване от DC към AC. Тази ефективност е на ниво 97-98%. Тоест загубите от преобразуване са само 2-3% и сред проектантите на централи се приема, че това са стандартни загуби, от които няма как да се избяга.
2. Има загуби и в опроводяването на DC частта. Прието е, че те не трябва да надхвърлят 1%, в резултат на което проектанта увеличава сечението на проводниците дотогава, докато свали тези загуби под 1%.
3. Има загуби и в AC частта - това са проводниците от локалните табла до ГРТ (Главно Разпределително Табло) и след това силовия AC кабел от ГРТ до трафопоста и електромера. За тези загуби също е прието, че не трябва да надхвърлят 1%, в резултат на което проектантите отново увеличават сеченията на проводниците и силовия кабел дотогава, докато сведат AC загубите до ниво под 1%.
4. Следователно сред проектантските среди се счита, че сумарните допустими загуби в инвертора и окабеляването не трябва да надхвърлят 5% (2-3 % + 1% + 1%)
5. От тука всеки един олигофрен би трябало да се досети, че е редно DC мощността на панелите да се увеличи с 5% спрямо AC мощността на инверторите.
6. В конкретния случай с Барби това увеличение е 1040 / 960 = 1.083+(3 в период) или 8.3%.
7. От тези 8.3% увеличение 5% ги губим в загуби, и остава преоразмеряване само 3.3%. Това е едно нищо, още повече че се очаква деградация на панелите с времето. В изключително редки случаи (може би 2-3 пъти в годината за по 5-10 минути) ще наблюдаваме, че инверота посредством своя МППТ тракер реже тези излишни 3.3% просто защото инвертора не може да ги преглътне.
8. През останалото време обаче (99.999% от времето) тези 3.3% преоразмеряване дават допълнително 3.3% повече електроенергия.
9. При мене е абсолютно същото, само че аз умишлено съм направил 30 000 / 24 000 = 1.25 или 25% преоразмеряване.
10. От тях 5% губя в инвертора и окабеляването, и ми остават чисти 20% преоразмеряване в PV мощността
11. При такова голямо преоразмеряване има доста повече случаи и периоди от време, когато инвертора отрязва излишната мощност просто защото не може да я преглътне.
12. Това се случва през лятото при ярки слънчеви дни и измита атмосфера (веднага след дъжд). Симулацията показва, че в годишен план губя общо 5% заради моментите от време, в които инвеертора не може да преглътне такава мощност, но в останалите периоди от време имам 20% по-голямо електропроизводство.
13. Разликата от двете ми дава 15% по-голямо годишно електропроизводство спрямо други аналогични 24 kW централи, заредени с вярното количество PV панели.
14. Може ли една централа да се направи преоразмерена още повече дори и от моята? Разбира се че може, но тогава можем да изпаднем в ситуацията колкото произведем допълнително, толкова да загубим в пиковите моменти от време. Затова си има някакъв разумен лимит на преоразмеряването, но той не може от раз да бъде видян с просто око. Трябва да се направи симулация с PvSyst и да се проиграе цяла една година минута по минута, щото да се определи оптималната мощност за преоразмеряване така, че да създава максимално средностатистическо електропроизводство съгласно конкретните дадености - контур на хоризонта, локални засенчващи обекти, ориентация и наклон на панелите, разстояние между редовете с панели и т.н
Та драги ми Барби - в опитите си да ме клъвнеш пак се изложи, а причината естествено е твоето невежество по PV централите, което не искаш да си го признаеш. Това вече ти се случва за 5-то пореден път (да се изложиш). Ако се опитааш за 6-ти път отново да ме клъвнеш за нещо друго, най-вероятно пак ще се изложиш. Така че е крайно време да се откажеш да спориш с мене на тема PV централи, защото във всеки един спор се излагаш все повече и повече. Всички вече те разбраха, че не си компетентен, така че няма смисъл да се напъваш повече.
Ти си просто един потребител, купил си малко панели да им се кефи, но това в никакъв случай не те прави компетентен по PV централите. Има хиляди неща, които не ги знаеш, така че не се напъвай в този бранш да се правиш на по-умен, отколкото си.
Микроинверторите предлагат редица предимства пред струнните инвертори, особено за малки и средни фотоволтаични системи. Ето основните им преимущества:
1. Независимост на панелите - Всеки панел работи независимо, благодарение на отделния микроинвертор. Това означава, че засенчването, замърсяването или повредата на един панел не влияят върху ефективността на останалите панели в системата[1][3][4].
2. Максимално използване на мощността - Микроинверторите поддържат максимална мощност (MPPT) за всеки панел индивидуално, което позволява оптимално производство на енергия дори при различни условия (например различни наклони или ориентации)[2][5].
3. Гъвкавост при монтажа - Панелите могат да бъдат разположени с различни наклони и ориентации, което е идеално за сложни покриви или архитектурни ограничения. Това не е възможно при струнните инвертори, които изискват еднакви условия за всички панели[2][3].
4. Лесен мониторинг - Микроинверторите позволяват мониторинг на ниво модул, което улеснява идентифицирането на проблеми и оптимизацията на системата[1][3].
5. По-висока безопасност - Те работят с ниско напрежение (20–40 V), което намалява риска от пожари и прави системата по-безопасна в сравнение със струнните инвертори, които използват високо напрежение[4][6].
6. Лесно разширение - Към съществуваща система могат лесно да се добавят нови панели без необходимост от промяна или замяна на инвертора[5].
7. По-малко влияние от температурни промени - Микроинверторите осигуряват стабилна работа независимо от температурните изменения, което не е възможно при класическите PV системи[2][5].
В заключение, микроинверторите са идеални за сложни покривни инсталации, малки системи и места с променливи условия, докато струнните инвертори са по-подходящи за големи и еднородни соларни масиви.
barbaron, системите които работят с високо напрежение са по ефективни, загубите от съпротивление при високо напрежение са много по ниски. Не гледай какво пишат производителите по тях, те обикновенно дават максималната стойност за ефективноста. При реална експлоатация ефективността е много по ниска, в импулсни преобразователи 90 - 95 % ефективност в режим на експлоатация е само пожелателна. Един прост инвертор за да преобразува няколко киловата мощност - 2..3 за да бъде с висока ефективност трябва да е трансформаторен тип и теглото му е голямо, цената също. Провери в интернет за такива инвертори да видиш цени от порядъка на хиляди евро. Те наистина са с висока ефективност. Единствения начин за намаляване на теглото е високото напрежение, ако преобразува 400 волта в 360 например това е благоприятно за ефективността.
Мерси, нямаше нужда
Твоите данни, графики и съвети са последното нещо на света, което бих ползвал
Но все пак погледнах, за да сравня
Твоя инвертор: 24000 kW(AC) / 30000 kW(DC) = 0,8
Моите микроинвертори DS3H: 960 / (520*2) = 0,92
Твоя инвертор: 30000 kW(DC) от панелите => 24000 kW(AC) в мрежата
Моите микроинвертори DS3H: 26000 kW(DC) от панелите =>24000 kW(AC) в мрежата
Пропусна изречението, с което нещо искаш да се похвалиш, или може би да ми зададеш някакъв въпрос?
Намекнах ти, че си на път отново да се изложиш, и явно все още не си се досетил.
Хайде давай, изплюй камъчето.....
Или просто си признай, че не ти е ясно защо, и аз най-приятелски ще ти обясня, без да чакам дори и едно Благодаря.
Сега проверих договора си с ЕОН. Оказа се, че токът от първата най-стара централа го изкупува от мене по 69 стотинки и го прави това до ден днешен. Централата е 24 kW (толкова са инверторите), но в DC частта е заредена с 30 kWp панели. Това ти го казвам за да можеш сам да си сметнеш ефективността на електропроизводството по вече дадените от мене данни и графики.
Мерси, нямаше нужда
Твоите данни, графики и съвети са последното нещо на света, което бих ползвал
Но все пак погледнах, за да сравня
Твоя инвертор: 24000 kW(AC) / 30000 kW(DC) = 0,8
Моите микроинвертори DS3H: 960 / (520*2) = 0,92
Твоя инвертор: 30000 kW(DC) от панелите => 24000 kW(AC) в мрежата
Моите микроинвертори DS3H: 26000 kW(DC) от панелите =>24000 kW(AC) в мрежата
Зелената енергетика затова не върви, навсякъде едни бардаци и не че са неизползваеми тези неща.Тя може пазарно - нормално да се развива. Правят се огромни загуби от непроизведен ток, когато може да произвежда и цената ставала отрицателна, а това се посреща с овации. Смотана работа.
Коментар