IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електрически автомобили - как започват да влияят на пазарите

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Mateev, рекламират микроинвертори, които в мрежата въобще не инжестират - само собствено потребление на къщата покриват и ако има нужда добавят от мрежата. Виждал ли си описанията на такива ? Защото ако нямаш договор и електромер, който да ти отчита енергията която вкарваш в мрежата, направо ти върти електромера тока който даваш на мрежата и го отчита като консумиран от теб. Тази работа с отдаване на енергия към мрежата е доста сложна материя. Тези инвертори ги дават че с до под 10 волта по високо напрежение успяват да подадат към твоите електроуреди.
    D.Y.F-091066

    Коментар


    • Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение
      Матеев, трябва да си осъвремениш знанията
      за предимствата на съвременните микроинвертори

      Направих експеримент, с непрозрачен картон, формат А4.
      И това, което наблюдавах, потвърди очакванията ми
      Мощността спадна с 40 % само на засенчения панел,
      при засенчване на клетки с площ А4
      (Матеев ще ни каже колко клетки има засенчени).

      Мощността на "стринга" от 6 панела спадна
      от 2474 W (413+401+410+408+413+429)
      на 2287 W (408+395+408+413+410+253)
      т.е. мощността спадна със 7.56 %






      При твоите микроинвертори няма стрингове. Те имат по два входа, в които се свързва по 1 панел. Тоест всеки твой панел си има собствен MPP тракер, и затова срив в единия панел не влияе на другия. Тоест при засенчване на една клетка на един от панелите страда само този панел. Има и още нещо, което всъщност отдавна си го има във всички панели, дори и в най-старите. Това са по два байпас шотки диода, сложени отзад на панела в една малка пластмасова кутийка.

      Клетките в панела са свързани последователно, но в две групи, като всяка една група си има собствен шотки байпас диод. Този диод е именно за борба със засенчването на единични клетки. От електрическа гледна точка работи добре, защото засенчването на 1 клетка не изключва целия панел, а само половината от него, но от топлинна гледна точка там в пластмасовата кутийка става огромно прегряване на съответния шотки диод. Представи си - 1V х 10А = 10W отделена топлинна мощност в кутийка, по-малка от цигарена. Ако това се случи за продължителен период от време, стига се дотам, че пластмасата на кутийката се топи и дори може да стане причина за пожар.

      Отварял съм много такива кутийки на много такива панели от различни производители. Във всичките имаше байпас диоди, дори някъде не бяха Шотки, но в нито един от производителите не си бяха направили труда да осигурят такъв монтаж, щото да се осигури интензивно охлаждане. Просто два запоени диода във въздуха, и ако човек случайно пипне нагретия диод, буквално кожата му оставаше на него.

      Още едно време обсъждахме по форумите защо тези кутийки с байпас диодите не ги правеха алуминиеви и залети със смола, за да може да се осигури по-добро охлаждане, и стигнахме до извода, че това е защото на производителя не му пука за прегряването на диодите. А това прегряване със сигурност увеличава дифузията в PN прехода и със сигурност силно накъсява времето на живот на диода. Предполагам, че с течение на времето тези диоди един по един изгарят (прекъсват), защото им се топи кристала. Първо дават накъсо, но цялата енергия на клетките на панела се стоварва върху кристала на този диод, кристала буквално се изпарява, диода цъфва като майска роза и прекъсва. От там нататък панела продължава да си работи, но вече не е защитен с байпас диод. И ако отвориш панелите на една стара централа, ще видиш, че повечето или всичките байпас диоди отдавна са сдали багажа (цъфнали са като майски рози).

      Колкото до мощността - при тебе конкретно мощността е спаднала с 40%, а не с 50%, защото засенчената отпред клетка все пак е била осветявана малко отзад от дифузната радиация,

      ПП: Като гледам на снимката какви тънички алуминиеви профили има по твоите панели, започвам да си мисля, че механично са много слаби. Старите панели бяха с алуминиев профил 40х40х1 и това им придаваше голяма здравина. Сега като гледат тези новите - ами че те изцяло разчитат на здравината на стъклата, което си е направо смешно.

      Още нещо - не се вижда на снимката, но тази триъгълна конструкция как си я опаянтил към земята? Защото ако само си я сложиш на поляната, без никакъв бетон под нея и без дълбоки анкери в земята, считай че още първия по-силен вятър ще започне да я търкала из двора ти, а кекавите панели ще се потрошат. Само за сведение - конструкцията ти е длъжна по строителни нормативи да гарантира устойчивост при сили на вятъра от 90 kg на кв.м. И ако площта на 6-те ти панела е 10 кв.м., то тогава те трябва да издържат на сила 10х90=900 кг. Сигурен ли си, че отзад можеш да ги натиснеш с 1 тон сила, и те да издържат и да не се прекатурят?
      Last edited by Mateev; 03.04.2025, 21:38.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
        Докато пишех постинга да ти разясня каква ти е петата ти излагация, ти се изхитри да направиш 6-та излагация. Не разбра ли, че трябва да се поспреш малко. Не си компетентен по PV централите. Това че имаш такава те прави само потребител и нищо повече, така че не се напъвй да доказваш нещо друго, което го нямаш.

        Инверторите са СТРИНГОВИ, защото във всеки един от тях влизат по няколко стринга от панели.

        Група от последователно свързани панели се нарича СТРИНГ.
        Група от няколко паралелни стринга влиза в инвертора и затова той се нарича СТРИНГОВ инвертор.

        Понятието СТРИНГОВ инвертор се появи чак когато се появиха микроинверторите. Преди това си беше само ИНВЕРТОР, а това че е стрингов се подразбирашe просто защото нямаше други.

        ПП: Потребител на лека кола не те прави инженер или механик. Потребител на обществена храна не те прави готвач. Така че не се напъвай да се правиш на PV експерт, защото не си такъв. Ти си просто потребител и нищо повече.
        Това злобно заяждане го игнорирах оня ден. Не ми се занимаваше с глупости -
        да обяснявам, че "стринг" на български не означава нищо друго,
        освен транскрипция на английската дума "string"

        Днес попаднах на професионален превод на документация на фирмата APSystems.
        и по-точно на фрагмент от техническа документация относно микроинверторите им:
        "Более надежны, чем централизованные или струнные инверторы"
        https://manuals.plus/ru/apsystems/ds...verters-manual

        Няма да се учудя, ако Матеев обяви за невежи и инженерите на APSystems


        Коментар


        • barbaron, в тази дескрипция на микроинверторите само 97% ефективност, като видиш - търговска тактика. Ефективността на подобен преобразувател няма как да е постоянна като стойност. Като падне много производството и може да се произведат малко ватчета поради много слаба радиация в един момент всеки един инвертор става с 0% ефективност. Собствената му консумация изяжда тези ватчета е по принцип ефективността варира, т.е. тя ще бъде някаква графика в зависимост от произвежданата енергия - тази за преобразуване. С подобно описание това нещо е спестено и номера минава както се казва. Пак като ги произвеждат и ни ги продават китайците тези неща, може би трябва да сме доволни понеже ние сме неспособни. Защо не си направил монтажа да са хоризонтални панелите, дългата страна да е отдолу, така височината ще бъде по ниска. Има едномоторни позиционери за по 3 - 4 големи панела, като се позиционират правилно панелите правят два пъти повече ток. Те имат и прост механизъм с който от време на време, в месеца веднъж да се завърта механизма около стойката и само с един мотор за позициониране, ако има два единия просто би стоял и много рядко ще помръдва. По естетичен вид имат също - 3 позиционера един до друг. Имат това предимство, че производството на ток започва много по рано и приключва много по късно.
          D.Y.F-091066

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
            Чакайте да попитам, т.к. (НАИСТИНА!) не знам:
            Тези "микро" инвертори, монолитни ли са (като един (голям) чип с там, полагащите му се активни и реактивни елементи, или са на платка, изпълнени с дискретни елементи?
            Микроинверторите са олекотена и опростена версия на големите стрингови инвертори. Преимуществото им е, че за вход се ползват единични панели, откъдето силовите полеви транзистори са от най-евтините възможни с напрежение 60V. Два панела, всеки от които се включва в отделен вход на инвертора с отделен MPP тракер. При такава конфигурация засенчване на един от панелите не оказва влияние на другия панел, което всъщност е и плюс на микроинверторите.

            За да може входното 60V напрежение да се вдигне до 400V, необходимо за AC частта, се използва DC/AC преобразовател с висока честота и галванично разделяне (феритния пръстен).

            Плюс на микроинвертора е, че се монтира директно отзад на панелите или конструкцията, и че няма нужда от сериозно охлаждане. Минус е, че в една централка не могат да работят в паралел повече от 5-6 микроинвертора, и от тука идва и основното предназначение - микроинверторите стават само за малки домашни централки и за нищо друго.

            Като цяло тези малки централки стават евтини защото отпада необходимостта от сложно ГРТ с арестори. Няма нужда и от трифазни защити и устройства, следящи баланса на фазите. Има обаче един много сериозен проблем - ако няколко комшии решат да правят централки с микроинвертори и те се случат на обща фаза, лимита от общо 5-6 инвертора на фаза се запазва. Така че ако единия ги използва всичките, другия ще духа супата.

            В общия случай фирмите, занимаващи се със сериозни централи, са различни от фирмичките, играещи си да монтират микроцентралки с микроинвертори, при които всичко е като конструктор Лего и на практика няма никаква нужда от проектиране на каквото и да било.

            При микроинверторите има един много сериозен проблем, който публично не се споменава. Ако дадена централка с микроинвертори е далеко от трафопоста и при много консуматори напрежението кляка с много, както е в повечете села, микроинвертори в края на линията в последната къща го повдигат с много, дотолкова, щото да излезе извън диапазона от допустини напрежения. Ефекта е, че на бабичките им горят старите крушки с нажежаема жичка. Също така бабичките наблюдават цвето музика - има слънце, напрежението им става 250-260V, няма слънце и пада на 190-200V. Има и завишен процент на повреди на всякакви електронни системи, захранвани от мрежата (телевизори, LED осветление и т.н.). Също така при натоварени линии има силно изкривяване на баланса на фазите. Например по едната фаза е 260V, защото има микроинверторна централка, а по другата само 200V, защото няма централка, но е натоварена. Такъв дисбаланс предизвиква силни вибрации в трифазните мотори, защото се изкривява кръговото въртящо поле, а някъде се стига до директно падане на защитите, следящи баланса на фазите.

            Аз още едно време съм имал проблеми с такива малки 5kW централки в края на селската линия, при които централките за да си отдадат енергията вдигаха напрежението до 260V. Бабетата в селото започнаха да се жалват и се стигна дотам присъединяването на такива централки директно да се заабрани на национално ниво. В момента дори и една централка да е малка, от ЕРП-то я задължават да си изкопае трасе със собствен кабел до трафопоста и присъединяването се прави там в него, а не някъде по линия НН.

            Коментар




            • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
              Чакайте да попитам, т.к. (НАИСТИНА!) не знам:
              Тези "микро" инвертори, монолитни ли са (като един (голям) чип с там, полагащите му се активни и реактивни елементи, или са на платка, изпълнени с дискретни елементи?
              -------------- Достъпна документация : Пълна принципна схема не е публично достъпна

              Информация за микроинвертор APSystems DS3-H

              Основни характеристики
              - Модел: DS3-H Duo
              - Тип: Еднофазен микроинвертор
              - Изходна мощност: 960 VA (960 W)[1][3][6]
              - MPPT: 2 независими канала за максимално проследяване на мощността[1][4][6]
              - Максимален входен ток: 20A[1][3]
              - Съвместимост: Работи с PV модули до 670 W+[1][6]

              Технически параметри
              ,
              Параметър Стойност
              Захранване 230V AC
              Напрежение DC 16–60V
              Ефективност 97.3%
              Гаранция 20 години
              Тегло 2.6 kg
              Размери 281x231x41 mm
              Защита IP67 (водоустойчив)
              .
              Ключови функционалности
              1. Reactive Power Control (RPC): Управление на реактивната мощност за стабилизиране на мрежата[1][6].
              2. ZigBee комуникация: Шифрована безжична връзка за мониторинг в реално време[3][6].
              3. Дизайн: Компактен с силиконово покритие за подобрена термодисперсия и водоустойчивост[1][6].
              4. Съвместимост: Работи с панели от 60, 72, 120 и 144 клетки, включително двулицеви [6].

              Предимства
              - Независимо управление: Всеки PV модул работи с отделен MPPT за максимизиране на добива[4][6].
              - Лесно мащабиране: Възможност за свързване на до 5 микроинвертора в мрежа (общо 10 панела)[6].
              - Мониторинг: 24/7 достъп до данни чрез мобилно приложение или уеб портал[1][7].

              Снимки
              За визуализация на продукта препоръчваме да посетите официалния сайт на APSystems или линковете към онлайн магазини в предоставените източници (напр.[6]).

              Този микроинвертор е подходящ за жилищни и търговски инсталации, комбинирайки висока ефективност с надеждност в екстремни условия.

              Citations:
              [1] https://latam.apsystems.com/en/portf...systems-ds3-h/
              [2] https://cdn.myshop-solaire.com/mysho...hnique_ds3.pdf
              [3] https://www.ampipwr.eu/nl/shop/12001...-ds3h-960w-123
              [4] https://generateur-electrique.fr/ond...duo-960va.html
              [5] https://www.upwatt.com/apsystems-mic...nophase-2.html
              [6] https://allo.solar/micro-onduleurs-9...apsystems.html
              [7] https://www.planetsoarshop.com/en/pr...-year-warranty
              [8] https://diysolarforum.com/threads/ap...verters.49068/
              [9] http://www.ned-energie.fr/produits/a...s3h-mono-960va
              [10] https://idealsolar.fr/micro-onduleur...tems-ds3H.html
              [11] https://emea.apsystems.com/document/...s3-l-ds3-h-fr/
              [12] https://www.youtube.com/watch?v=U788b4Y8yjk
              [13] https://www.youtube.com/watch?v=95-19tS9Spo
              [14] https://www.ase-energy.com/4581-kit-...-25-a-3kw.html
              [15] https://emea.apsystems.com/ds3/
              [16] https://www.planetsoarshop.com/fr/pr...arantie-20-ans
              --------------------------------------
              Електронна схема на микроинвертор APSystems DS3-H**
              Микроинверторът DS3-H използва **двуканален MPPT** и интегрирана комуникация ZigBee, които определят неговата електронна архитектура. Въпреки липсата на публична пълна принципна схема в предоставените източници, ключовите компоненти и логика на връзките могат да бъдат описани на базата на техническите данни и ръководствата[1][4][6].

              Основни електронни модули
              1. DC входен интерфейс
              - 2 независими DC входа** с максимално напрежение 60V и ток до 20A за всеки канал[1].
              - MPPT трекери**: Отделни за всеки вход, оптимизиращи добива при слънчеви панели с различен наклон или засенчване.

              2. Инверторен етап
              - DC/AC преобразувател** с висока ефективност (до 97.3%), генериращ 230V AC[1][4].
              - RPC (Reactive Power Control)**: Интегриран контрол на реактивната мощност за стабилизиране на мрежата[1].

              3. Комуникационен модул
              - ZigBee с шифроване**: Позволява безжично свързване с Energy Communication Unit (ECU) за мониторинг[1][6].

              4. Защитни системи
              - GFDI (Ground Fault Detection Interruption)**: Автоматично изключване при засичане на грешка в заземяването[1].
              - IP67**: Херметично изпълнение срещу влага и прах[2].

              Принципна логика на връзките
              1. DC страна
              - Всеки PV панел се свързва към отделен MPPT вход чрез MC4 конектори.
              - Защитни диоди и филтри за EMI (електромагнитна съвместимост).

              2. AC страна
              - Изходът се свързва към мрежата чрез **Y3 AC Bus Cable** (фаза: кафява; неутрал: синя; земя: жълто-зелена)[1].
              - Ограничение: Максимум 6 микроинвертора на клон при 2.5 mm² кабел[1].

              3. Комуникация
              - ZigBee модулът комуникира с ECU за централизиран мониторинг и диагностика[6].

              Достъпна документация
              Пълна принципна схема не е публично достъпна, но следните ресурси предоставят частична информация:
              - Схеми на свързване**: Фигура 12 в ръководството за инсталация[1].
              - Технически данни**: Входно/изходни параметри в *DS3-H Datasheet*[4].

              За подробности препоръчваме да се свържете директно с **APsystems** или техните оторизирани партньори[1][7].

              Citations:
              [1] https://global.apsystems.com/wp-cont...2022-07-15.pdf
              [2] https://www.planetsoarshop.com/fr/pr...arantie-20-ans
              [3] https://manuals.plus/bg/apsystems/ds...verters-manual
              [4] https://emea.apsystems.com/document/...-datasheet-nl/
              [5] https://www.civisol.fr/index.php?con...attachment=759
              [6] https://manuals.plus/ru/apsystems/ds...verters-manual
              [7] https://emea.apsystems.com/document/...ertifications/
              [8] https://www.rexel.fr/frx/Cat%C3%A9gorie/Production-d'%C3%A9nergie---Photovolta%C3%AFque/Conversion-d'%C3%A9nergie-PV-et-onduleur/Micro-onduleur-PV/APsystems-Micro-onduleur-DS3-H-960VA-avec-2-MPPT-monophas%C3%A9-230V-AC-50Hz/AWYDS3-H-EU/p/73978606[/URL]
              Last edited by barbaron; 03.04.2025, 19:20.

              Коментар


              • https://www.youtube.com/watch?v=XVTdA0szFuY&t=149s
                D.Y.F-091066

                Коментар


                • Чакайте да попитам, т.к. (НАИСТИНА!) не знам:
                  Тези "микро" инвертори, монолитни ли са (като един (голям) чип с там, полагащите му се активни и реактивни елементи, или са на платка, изпълнени с дискретни елементи?
                  Last edited by Pyramid; 03.04.2025, 17:46.

                  Коментар


                  • Представете си за голямото количество гигавати пикова мощност инсталирани панели - какви са загубите от това че не се натоварват на макс винаги, а и ако се товарят добре възвръщаемостта на похарчените средства за тях ще бъде по добра, доста по добра.
                    D.Y.F-091066

                    Коментар


                    • barbaron, ако ти обърнеш хоризонтално с дългата им страна към земята, ще можеш да ги отлепиш от земята. Какъв е този тормоз, от някакъв паразитен архитект ? Така е по грозно да са монтирани. Пак пада електропроизводството, от замърсяване и засенчване пада. Към микроинвертор пак имаш свързани последователно свързани в стрингове клетки и като се засенчи някоя, тя не пропуска тока от другите - скача и съпротивлението, дефакто другите не получават товар, а те произвеждат само под товар и производството зависи от товара много. Затова ако правиш например водород и той веднага се вложи в някаква химична реакция, ще ги товариш на макс - винаги толкова, колкото в дадения момент могат да произведат според осветеността им.
                      D.Y.F-091066

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                        Всички клетки в модула са свързани последователно, за да се вдигне неговото напрежение. Една клетка дава само 0.5V и 5-10А в зависимост от нейната площ. Когато са големи стрингови инвертори, всички панели в един стринг също са свързани последователно. И така буквално се получава, че 800-1000 клетки са свързани последователно.

                        И това е най-големият бич на фотоволтаичните централи - последователното свързване на клетките. Причината - ако по някакъв начин ограничим тока в една единствена клетка, същия малък ток ще тече през всичките 800-1000 клетки. Тоест ако само една клетка я засенчим на 20%, тотално на целия стринг мощността ще се срине с 20%. Ако я засенчим на 90%, тотално в целия стринг мощността ще се намали с 90%.

                        Ако ви е мерак - направете си експеримент. Вземете лист или картон с черен цвят и покрийте с него една единствена клета, и сами ще видите, че губите 80-90% от мощността. Не е 100%, защото все пак тази клетка се осветява отзад с дифузна радиация.
                        Матеев, трябва да си осъвремениш знанията
                        за предимствата на съвременните микроинвертори

                        Направих експеримент, с непрозрачен картон, формат А4.
                        И това, което наблюдавах, потвърди очакванията ми
                        Мощността спадна с 40 % само на засенчения панел,
                        при засенчване на клетки с площ А4
                        (Матеев ще ни каже колко клетки има засенчени).

                        Мощността на "стринга" от 6 панела спадна
                        от 2474 W (413+401+410+408+413+429)
                        на 2287 W (408+395+408+413+410+253)
                        т.е. мощността спадна със 7.56 %






                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение
                          Сняг около Париж е много рядко явление
                          Нямам право да ги вдигам по-високо, защото съм в
                          зона с културни исторически ценности (близо до едно замъче)
                          и локалният Architect de France не ми разрешава
                          Поне една педя не може ли да ги повдигнеш, щото ако са буквално на земята, ще има и пръски кал при валене на дъжд. Иначе ще си ги следиш и ще поддържаш първия ред клетки и стъкло да са чисти.

                          Още един проблем може да ти си се появи. Появява се не навсякъде, а само при определени централи, около които има определени видове птичета. Та някои птичета много обичат да кацат по горния ръб на панелите, и след това да серат по тях. Буквално ги осират, а това също са си замърсявания и засенчване.

                          Ако при тебе се случи това, решението е да се опъне една тел на 10-15 сантиметра над горния ръб на панелите и леко назад. Тогава птичетата кацат на телта, а не на панелите. Пак серат, но понеже телта вече е зад панелите, цвъчките не падат по тях.

                          Понякога, много много рядко, някоя голяма птица в небето като се изходи, и на някой от панелите пада голяма цвъчка няколко сантиметра в диаметър. Видиш ли такава, чисти я, защото тя отнема 10-15% от площта на клетката, а от там и на целия панел (стринг).
                          Last edited by Mateev; 03.04.2025, 15:41.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                            Всички клетки в модула са свързани последователно, за да се вдигне неговото напрежение. Една клетка дава само 0.5V и 5-10А в зависимост от нейната площ. Когато са големи стрингови инвертори, всички панели в един стринг също са свързани последователно. И така буквално се получава, че 800-1000 клетки са свързани последователно.

                            И това е най-големият бич на фотоволтаичните централи - последователното свързване на клетките. Причината - ако по някакъв начин ограничим тока в една единствена клетка, същия малък ток ще тече през всичките 800-1000 клетки. Тоест ако само една клетка я засенчим на 20%, тотално на целия стринг мощността ще се срине с 20%. Ако я засенчим на 90%, тотално в целия стринг мощността ще се намали с 90%.

                            Ако ви е мерак - направете си експеримент. Вземете лист или картон с черен цвят и покрийте с него една единствена клета, и сами ще видите, че губите 80-90% от мощността. Не е 100%, защото все пак тази клетка се осветява отзад с дифузна радиация.

                            Благодарение на този недостатък най-опасни за централите са различниве видове засенчвания:
                            - от контура на хоризонта (баири, планини)
                            - от далечни засенчващи обекти (сгради, телевизиони кули)
                            - от близки засенчващи предмети (дървета, стълбове, трева, предишния ред панели, замърсявания по стъклото и т.н.)

                            Всичкото това намалява електропроизводството, при това драстично. Една единствена дебела сянка от електрически стълб върху една единствена клетка срива електропроизводството с 60-70%, защото директната радиация я губим (слънцето се е скрило зад стълба) и по модулите пада само дифузна радиация от цялото небе, която е 3-4 пъти по-слаба от директната.

                            За да не се случва това както при тебе с тревата, панелите се издигат на метална конструкция така, щото предния ръб да е на височина 80 см. Всички централи на моите клиенти ги проектирах точно така. Тези 80 см са предостатъчни за да няма засенчвания от трева и плевели, както и за да може зимно време снега като се свлече, да падне на земята, а не да остане в основата на панела и да засенчи 1-2 реда с клетки.
                            Сняг около Париж е много рядко явление
                            Нямам право да ги вдигам по-високо, защото съм в
                            зона с културни исторически ценности (близо до едно замъче)
                            и локалният Architect de France не ми разрешава

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение


                              Чак такъв ефект не очаквах

                              Около 12:00 почистих на ръка тревата в долната част на панелите.
                              Сянката покриваше само около 15 - 20 см.
                              И сега се любувам на ефекта +1000 Wp за 6 * 520 Wp

                              Чакам Матеев да ни обясни това явление
                              Всички клетки в модула са свързани последователно, за да се вдигне неговото напрежение. Една клетка дава само 0.5V и 5-10А в зависимост от нейната площ. Когато са големи стрингови инвертори, всички панели в един стринг също са свързани последователно. И така буквално се получава, че 800-1000 клетки са свързани последователно.

                              И това е най-големият бич на фотоволтаичните централи - последователното свързване на клетките. Причината - ако по някакъв начин ограничим тока в една единствена клетка, същия малък ток ще тече през всичките 800-1000 клетки. Тоест ако само една клетка я засенчим на 20%, тотално на целия стринг мощността ще се срине с 20%. Ако я засенчим на 90%, тотално в целия стринг мощността ще се намали с 90%.

                              Ако ви е мерак - направете си експеримент. Вземете лист или картон с черен цвят и покрийте с него една единствена клета, и сами ще видите, че губите 80-90% от мощността. Не е 100%, защото все пак тази клетка се осветява отзад с дифузна радиация.

                              Благодарение на този недостатък най-опасни за централите са различниве видове засенчвания:
                              - от контура на хоризонта (баири, планини)
                              - от далечни засенчващи обекти (сгради, телевизиони кули)
                              - от близки засенчващи предмети (дървета, стълбове, трева, предишния ред панели, замърсявания по стъклото и т.н.)

                              Всичкото това намалява електропроизводството, при това драстично. Една единствена дебела сянка от електрически стълб върху една единствена клетка срива електропроизводството с 60-70%, защото директната радиация я губим (слънцето се е скрило зад стълба) и по модулите пада само дифузна радиация от цялото небе, която е 3-4 пъти по-слаба от директната.

                              За да не се случва това както при тебе с тревата, панелите се издигат на метална конструкция така, щото предния ръб да е на височина 80 см. Всички централи на моите клиенти ги проектирах точно така. Тези 80 см са предостатъчни за да няма засенчвания от трева и плевели, както и за да може зимно време снега като се свлече, да падне на земята, а не да остане в основата на панела и да засенчи 1-2 реда с клетки.
                              Last edited by Mateev; 03.04.2025, 14:54.

                              Коментар




                              • Чак такъв ефект не очаквах

                                Около 12:00 почистих на ръка тревата в долната част на панелите.
                                Сянката покриваше само около 15 - 20 см.
                                И сега се любувам на ефекта +1000 Wp за 6 * 520 Wp

                                Чакам Матеев да ни обясни това явление

                                Коментар

                                Working...
                                X