IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Продават NN България

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Иво Орозов Разгледай мнение
    VNM, няма общо между КБС и ДСК!
    Така е, моя грешка ...

    Коментар


    • VNM, няма общо между КБС и ДСК!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от qnidopi Разгледай мнение
        Моето УПФ е в Родина и затова си направих ДПФ в NN, с цел диверсификация. Бих предпочел да си останат NN, но и с KBC съм склонен да остана.

        Няколко думи по повод цитираните в темата доходности на ПОД, като цяло:

        Когато си избирах фонд за ДПФ на първо място беше т.н. "credibility". Забавни са ми хората, който мрънкат че фонда им поддържал средна доходност от 4% през последните 10 г. Ами прехвърлете си фонда в ЦКБ "Сила", които докарват по 6% годишно. Затова пък инвестират в кухи и свързани фирми, чиито цени ще се сринат в момента, в който се наложи продажба на активи с цел плащане на пенсии.
        Присъствал съм на разговор: "Ще ти дам 9 млн. за фонда, но аз ще ти кажа в кои фирми да ги вкараш"

        Имам пари, които инвестирам с по-виок риск, но тези в ДПФ са в другата крайност. От ДПФ искам малък риск, а не 9% средногодишна доходност. Ако някой очаква нещо такова, то просто няма никаква представа от финансовите пазари като цяло.
        Т.е. казваш, че когато американските пазари правят по 20-30% на година, ти искаш да си имаш твоите 6%? Ок - твоя работа. Но не казвай, че разбираш, а другите не!

        Ще ти кажа при мен как е лично - с пенсионна сметка в западна европейска държава, в която сам избирам алокацията на активи (пенсионният сектор е на светлинни години от у нас). В момента съм 100% equity + дял за компании с висок ESG рейтинг до 30% от общите аквити, защото имам голям хоризонт до пенсиониране. За миналата година са изкарали доходност +15%, за което съм доволен, но и си плащам таксите.

        А ти, щом си избрал и ДПФ значи не разбираш толкова много, за да палащаш на 'портфолио мениджърчета' да изкарат alpha yield, а те даже и не изларват колкото пазара (говоря конкретно за моя пенсионен фонд, но същото е в NN и който и да се хванеш по света и у нас). В сравнение, инвстиционната ми сметка направи над 20%, инвестирана предимно в евтини индексни фондове с годишна такса 0,1-,02% и отново ESG сектор. Защо да плащам на някой да ми 'управлява' парите, като те купуват абсолютно същите инструменти, че и дори доста по-пасивни - етф, сини чипове, ютилити сектор + облигации. Абсолютно същата алокация постигам сам (разбира се по-агресивна), без те да ми взимат 1-2% на година за управление - риск апетита зависи изцяло от теб, fixed income/equity/commodity фонодве колкото щеш. Но за всеки влак си има пътници, щом ти се плаща - плащай за по-ниска доходност Успех!

        ПС: за кредибитлити пойнта съм 100% съгласен за разликата м/у чуждите и местните.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от qnidopi Разгледай мнение
          Моето УПФ е в Родина и затова си направих ДПФ в NN, с цел диверсификация. Бих предпочел да си останат NN, но и с KBC съм склонен да остана.

          Няколко думи по повод цитираните в темата доходности на ПОД, като цяло:

          Когато си избирах фонд за ДПФ на първо място беше т.н. "credibility". Забавни са ми хората, който мрънкат че фонда им поддържал средна доходност от 4% през последните 10 г. Ами прехвърлете си фонда в ЦКБ "Сила", които докарват по 6% годишно. Затова пък инвестират в кухи и свързани фирми, чиито цени ще се сринат в момента, в който се наложи продажба на активи с цел плащане на пенсии.
          Присъствал съм на разговор: "Ще ти дам 9 млн. за фонда, но аз ще ти кажа в кои фирми да ги вкараш"

          Имам пари, които инвестирам с по-виок риск, но тези в ДПФ са в другата крайност. От ДПФ искам малък риск, а не 9% средногодишна доходност. Ако някой очаква нещо такова, то просто няма никаква представа от финансовите пазари като цяло.

          По Темата :
          КБЦ няма да са по- цвете от НН - същите разбойници ще са. ДСК толкова време не можа да стане нормална бака - там нивото на некомпетентност е уникално дори сред банковите среди.

          За ДПФ:

          Не е много много свързана с истината тезата че Сила ще се срине като почне да плаща пенсии. Може да се срине разбира се но по други причини.

          Основание - публикуванта статистика, не ми се рови всеки може сам.
          Само по спомен миналата година гледах периодичните публикации на КФН по отношение на прехвърляне на партиди и капитали от едно ДПФ в друго. УПФ бидейки измамническа разбойническа държаво инароду грабителска схема не ме интересува.
          Та от тази статистика се виждаше че от Сила към други ДПФ излизат сериозни пари (може би най-много), т.е. еквивалент на плащания но доходността се запазва.

          Не разбирам съвсем тезата "Имам по-високорискови инвестиции, а ДПФ ми е за сигурност". Каква сигурност когато по проспект ти казват че не гарантират доходност, като практика редуват една година на + с една година на - и инвестират в инструменти които сам можеш да си купиш при това с в пъти по-ниски такси и по-прозрачно (твое) управление.
          Единстената полза е, че държвата ти дава 10 % данъчно облекчение (ДО) в случая че дочакаш пенсия с ДПО партида , но това се нивелира с годините и се изяжда в голяма часто още на входа от таксите им.
          Неоспорим плюс за сега е че парите са защитени от принудително събиране, но пък ги таксувант на изход.
          ДПФ има смисъл само 1-2 години преди пенсия, когато от ДО можеш да докараш 9%, а другото -берекет версин.
          Само за сравнение ето входните такси + такса управление, а който иска нека ми покаже световен аналог на тези нива на таксуване.
          Доколкото внасянто под 200-300 леа въобше няма смисъл избирам вноска от 499 лв.

          Сила 1.00% + 9% от печалбата
          Доверие 3.50% + 9% от печалбата - имат стъпаловидно намаляване на входа но средно приемам 3.5
          Съгласие 3.50% + 7% от печалбата
          Родина 3.00% + 4.5% от печалбата
          Алианц 4.25% +10% от печалбата
          НН 3.75% + 10% от печалбата
          Бъдеще 4.00% + 10% от печалбата
          Топлина 2.50% + 10% от печалбата
          ПОИ 3.00% + 10% от печалбата

          За сравнение можеш да търгуваш ЕТФи на облигации 50% и акции 50% при сумарни такси под 1%, да не кажа доста под 1%.
          Ако ми кажеш че са по-рискови от ДПФ няма да повярвам.




          Last edited by VNM; 11.02.2021, 10:52.

          Коментар


          • Моето УПФ е в Родина и затова си направих ДПФ в NN, с цел диверсификация. Бих предпочел да си останат NN, но и с KBC съм склонен да остана.

            Няколко думи по повод цитираните в темата доходности на ПОД, като цяло:

            Когато си избирах фонд за ДПФ на първо място беше т.н. "credibility". Забавни са ми хората, който мрънкат че фонда им поддържал средна доходност от 4% през последните 10 г. Ами прехвърлете си фонда в ЦКБ "Сила", които докарват по 6% годишно. Затова пък инвестират в кухи и свързани фирми, чиито цени ще се сринат в момента, в който се наложи продажба на активи с цел плащане на пенсии.
            Присъствал съм на разговор: "Ще ти дам 9 млн. за фонда, но аз ще ти кажа в кои фирми да ги вкараш"

            Имам пари, които инвестирам с по-виок риск, но тези в ДПФ са в другата крайност. От ДПФ искам малък риск, а не 9% средногодишна доходност. Ако някой очаква нещо такова, то просто няма никаква представа от финансовите пазари като цяло.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Свилен Колев Разгледай мнение
              KBC, чрез ДЗИ Животозастраховане, придобива пенсионното дружество NN и управляваните от него 3 пенсионни фонда, както и животозастрахователния бизнес на NN в България.

              https://www.investor.bg/biudjet-i-fi...n-evro-321771/
              Разочарован съм малко, че не е МИТ групата, можеше така да го инвестират в акции, облигации, дялове на перспективни компании, като другите им две ПОК

              Коментар


              • Да видим дали KBC ще запази а и може да увеличава по малко акциите си на БФБ.

                Коментар


                • От известно време се питам, каква файда от "продават", докато, не дойде купувач и наистина, купи. Щото, по тази логика, уж строят АЕЦ Белене от близо 40 години, пък ток още няма от там...

                  Коментар


                  • Страхотно!!!

                    Коментар


                    • Добра новина !

                      Коментар


                      • KBC, чрез ДЗИ Животозастраховане, придобива пенсионното дружество NN и управляваните от него 3 пенсионни фонда, както и животозастрахователния бизнес на NN в България.

                        https://www.investor.bg/biudjet-i-fi...n-evro-321771/
                        Last edited by Свилен Колев; 11.02.2021, 08:54.

                        Коментар


                        • KBC, не е лошо. Отдъхнах си.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от derk Разгледай мнение
                            Преди няколко дни поставих въпрос тук дали може да вярваме на източника на тази информация. Някой получил ли е потвърждение от друг източник.
                            Ако си спомняте имаше нещо подобно с ПОК Доверие, дори тогава имаше уведомление до Виенската фондова боса от Виена иншурънс груп.
                            Защото има едни подозрения, които според мен целят преди изборите да създадат напрежение и уплаха сред българския народ по всички линии. В случая подозренията ми са, че са се прицелили в малко по-интелигентната част, като крайната цел е сбор в чекмеджетата. Все още си мисля, че това е фейк новина. Засега ще се опитам да попитам НН в Нидерландия, ако ми отговорят ще пиша, защото ме касае пряко. При предходния случай, независимо от личните уверения на Даниела Петкова, прехвърлих фондовете на съпругата ми, които бяха в Доверие.наистина тогава нищо не се случи, но заподозрения беше същия. Не използвам имена, защото предишния ми пост беше изтрит. Според мен не трябва да се трием, а да стигаме до истината, независимо от езика, който използваме.
                            IИмам чувството,че нарочно темата се отклонява и променя, видно от коментарите след цитирания мой такъв. За всички неща, които обсъждате си има теми. Тук основните ни усилия трябва да бъдат насочени към това да разберем истина ли е, или не продажбата.

                            Коментар


                            • [QUOTE=VNM;n3715900]
                              Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

                              Аз и с двете съм в Алианц и много се чудя дали да не се махна[/
                              Поздравления.
                              Ударил си най-високите такси и под средната доходност...
                              Само за ДПФ :

                              https://disk.yandex.ru/i/jaALLVpJFasuSA

                              https://disk.yandex.ru/i/lKyhRmtlGtnGgA

                              https://disk.yandex.ru/i/YZGQrO8Z-5tpRw
                              Тва с репото в гитхъб кефи. Респект.

                              Коментар


                              • Last edited by kubrat; 10.02.2021, 15:03.

                                Коментар

                                Working...
                                X