IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Продават NN България

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от pjc50313869 Разгледай мнение
    Като наближат годините за оттегляне, ще модифирам експозицията така че да отговаря на рисковия ми профил и времеви хоризонт. Има доста свободна информация в интеренет как и кога това да се прави. И продължавам да твърдя, че такава стратегия с ЕТФ е доста достъпна (и най-вече евтина) възможност за всеки, който може да си сложи BuyLimt в електронна брокерска платформа и добри Google-search умения.
    Този който може да си сложи BuyLimt в платформа за търгуване, то възможно най-глупавато нещо което може да направи е да си купи борсово-търгуван фонд и да си мисли че по този начин си осигурява пенсионно портфолио. Като оставим на страна факта че масово народа си купува ЕТФ и си мисли че почти няма платена такса на входа, обаче с твоите пари портфолио мениджъра купува друг дериватен продукт за който се плаща допълнителна такса, а минавайки през другият продукт когато парите въобще стигнат до борсата за да се купят с тях реални акции може да са натоварени с N-на брой такси плюс още M-на брой курсови разлики от банково превалутиране в зависимост от това от къде минават левчетата, а когато дойде момента да се продадат въпросните неясно къде и как купени акции то по обратния път ще се платят още веднъж M+N наброй такси. Не съм видял до сега портфолио мениджър който на въпроса като ти дам 1000 лева, то колко от тях нето ще стигнат до реални акции и да иска да ми отговори ...

    Да обобщя позицията ми, която съм споделял многократно тук във форума:
    - В ДПФ, все тая дали е NN (вече ДЗИ) или друг фонд, се внасят само до 10% от годишната данъчна основа и задължително се ползва данъчна преференция върху въпросната сума както го позволява законодателството в момента. Спестеният данък ще покрие всички такси за няколко години напред във фонда.Освен това тези пари не може да ви ги чопнат банкерите в момента в който ви пуснат запор върху работната заплата което спокойно могат да го направят, независимо дали защото не ви харесват или защото Манго от Факултета е получил кредит на ваше име без да знаете - справка НАП и личните ви данни дето вече ги знаят всички бандити ...
    - Пазете родните УПФ-та, защото иначе като и мине номера, държавата съвсем безцеремонно ще ви накара да работите до 75+ години преди да помислите за пенсия. Тя така или иначе ще се пробва защото за разходно покривните стълбове в Европа това са разчетите, ама поне да не и е съвсем лесно. Като казвам държавата то да се разбира поредната сбирщина от "родни" безпринципни политически формации за които всеки спестен за тях разход за пенсии в държавният бюджет бива харчен по "правилният" начин, т.е. отива в джоба на близките с властта в момента фирми ...
    - Ако на човек му остане някой лев и има интерес на тема акции, то не се занимава с производни и неясно как функциониращи ETF-и а си пазарува директно реални акции. Ако не друго поне ще знае къде са му отишли парите и ще може да ползва всички права на инвеститор в съответната компания.

    п.п. За момента на пенсиониране който се засегна бегло в тази тема, човек може да започне с този симулатор и тази перфектна статия, нищо че са насочени към щатските пазари, то те си важат и за европейските им събратя:
    https://www.retirementsimulation.com/
    https://realinvestmentadvice.com/ret...m-otar-part-2/
    Last edited by vgc; 12.02.2021, 19:34.

    Коментар


    • Има ли начин човек да си дръпне парите от тия в немски фонд, ако вече бачка в Германия?
      Last edited by redcretin; 12.02.2021, 20:39.

      Коментар


      • Аз лично не съм имал проблеми да си намеря ETF на EBS/LSE/Frankfurt или Euronext с KID и да няма ликвидност (винаги е било с тесен спред за обема който искам да пласирам).

        Относно очакванията - тръгнахме от пенсионен продукт за средния човек. Моят хоризонт е малко под 30г., на останалите е също дългосрочен. Смятам, че мога да си позволя корекция в крактосроен период. А разбира се тепърва ще гледаме кога ще се случи корекцията, именно поради причините, които даде - ниски лихви, свърхликвидност и т.н. 2015-та също предивждаха края на бичия тренд, а то отгава пазарът взе, че се удвои. И заотва, че НИКОЙ не знае кога и какво ще се случи, то по-добре бъди в пазара, че като го изтървеш, после няма влизане (личен опит, породоен точно от тези 'прогнози' за края на света).

        Като наближат годините за оттегляне, ще модифирам експозицията така че да отговаря на рисковия ми профил и времеви хоризонт. Има доста свободна информация в интеренет как и кога това да се прави. И продължавам да твърдя, че такава стратегия с ЕТФ е доста достъпна (и най-вече евтина) възможност за всеки, който може да си сложи BuyLimt в електронна брокерска платформа и добри Google-search умения.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от pjc50313869 Разгледай мнение


          Относно №5 - от къде таксите са под 0,5% на година, би ли ми обяснил? Че аз им гледам проспекта и май по-скоро съвпада с FT сайта от 1.68% на година! : https://www.schroders.com/en/il/prof...91076/profile/

          Погледнах го и в платформата си - таксата от 1,68% на година съвпада. Ама не е луд който яде баницата...

          Мислиш, че не мога да постигна подобна алокация с по-евтин фонд ли? Ами то даже SP500 има сходна секторна алокация а за същия период Cumulative return e 300% (x2).

          И моля те, хайде обясни ми точка №4 кое е абсурдното?
          1,68% е за конкретния Sustainbale-growth. Коментарът ми за под 0,50% беше, че има такива с по-нисък man fee по принцип, не за този конкретно (EURO Corp bond).

          Не говорим за широка пазарна алокация, а за по-нестандартна такава. Заради ограничението за купуване на ETF-и с KIID, в Европа човек понякога се налага да избира между UCITS с нищожни обеми. Например ако искаш да инвестираш в Diruption Tech ETF UCITS нямаш особен избор. Фонд фокусиран в това може да ти свърши работа.

          Абсурдно е човек да очаква 10% CAGR от пазара за следващите 5 години. В момента ВСИЧКО се излива в equity просто, защото няма къде другаде да отиде. Доходността по облигациите достигна брутални нива. Преди два дни видях доходност по Corp Junk Bonds 4.68%.. :O това си е брутално. В даден момент облигациите отново ще станат атрактивни и ще има преливане в обратната посока.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от qnidopi Разгледай мнение

            Осъзнавам какво ми казваш. Не съм сигурен, че има смисъл да обяснявам, но ще направя един последен опит:

            1) Сравнявам ДПФ с взаимни фондове, защото са пазарен продукт и с коректни изчисления може да се направи адекватно сравнение за това дали си струват или не. Факта, че за теб всички фондове са едни и същи ми говори колко си запознат конкретния пазар. Има много качествени секторни/целеви фондове, които са невъзможни за репликиране от частен инвеститор без да влезе в много по-високи разходи спрямо покупка на фонда;

            2) Разбира се, че превалутират при покупка на съответния актив. Единствените по-добри курсове за физически лица съм виждал в IBKR, но там има такса, която скапва изгодния курс при по-малко от 1000 в.е. Ако искаш да си правиш вноски на 1/3 мес. няма как да ти излезе по-изгодно ако превалутираш сам. Ако заделяш пари веднъж годишно, само в една валута - става.

            3) Имам сметка в IBRK, не виждам какво общо има това с коментара ми, че превалутирането е разход.

            4) Нагледал съм се на "портфейлни мениджъри", които правят портфейли по този начин. Това не е управление на богатство/риск. Дори не знам какво е. И обиновено резултата не е впечатляващ. Прогнозите ти от CAGR над 10% са абсурдни и това ще ти го каже всеки работил в сферата повече от 5г.

            5) Фондове на Schroders могат да се купят с такси от 0,05% до 0,75% на входа и такси под 0,50% такса на година. Просто не от там, където гледаш ти.

            Виждам, че си голям специалист, просто не си съвсем наясно с всичко. Всеки финансов инструмент си има правилен начин на използване. Твоето очевидно неинформирано и директно отхвърляне на всичко, което не е low-cost ETF показва, че познаваш материята. Просто не толкова добре, колкото си мислиш.

            Относно №5 - от къде таксите са под 0,5% на година, би ли ми обяснил? Че аз им гледам проспекта и май по-скоро съвпада с FT сайта от 1.68% на година! : https://www.schroders.com/en/il/prof...91076/profile/

            Погледнах го и в платформата си - таксата от 1,68% на година съвпада. Ама не е луд който яде баницата...

            Мислиш, че не мога да постигна подобна алокация с по-евтин фонд ли? Ами то даже SP500 има сходна секторна алокация а за същия период Cumulative return e 300% (x2).

            И моля те, хайде обясни ми точка №4 кое е абсурдното?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от VNM Разгледай мнение
              qnidopi
              Щом си фен на ДПФ (няма лошо) се сещам един подход койот може да ти дигне процент два
              Идеята е да внасяш на минимум входни такси а да ти събират минимум такса управление.
              От данните по-долу си личи че за над 200 лв Сила взема 1% на входа но ти не я харесваш. Избираш си друг NN или примерно Родина които имат 4.5% такса управление и това дългосрочно би трябвало да даде отражение.
              Внасяш 1 година в Сила на такса 1% и после местиш в Родина БЕЗ такса (така е по закон) и като резултат получаваш входна такса от 1% и такса управление 4.5%
              Не съм фен на нищо. за мен всичко това са инструменти. Всеки от тях има определено предназначение. В темата се впуснах, за да хвърля малко светлина върху ефективността на ДПФ, тъй като повечето хора просто не са запознати. Честно казано преди да разгледам подробно нещата имах абсолютно същото мнение, като теб и pjc50313869.

              Прав си, че Сила има по-добри показатели, като цяло. Просто според мен средстват алокирани в ДПФ гледат първо фактори, като надежност (ЦКБ не са високо по този показател). Принципно това, което си посочил с внасянето в Сила и после прехвърляне е най-изгодното от финансова гледна точка (за Родина не съм сигурен, но NN таксата за покупка пада до 3% спрямо 1% в Сила). За себе си аз съм сметнал, че активното местене на ДПФ от фонд във фонд не си струва времето/усилията ми. Но това зависи от свободното време, с което разполага човек и заплащането, което получава когато е зает. За някои хора това въобще не е лош вариант ако се прави с еднократна годишна вноска.

              Коментар


              • qnidopi
                Щом си фен на ДПФ (няма лошо) се сещам един подход който може да ти дигне процент два.
                Идеята е да внасяш на минимум входни такси а да ти събират минимум такса управление.
                От данните по-долу си личи че за над 200 лв Сила взема 1% на входа но ти не я харесваш. Избираш си друг, NN или примерно Родина които имат 4.5% такса управление и това дългосрочно би трябвало да даде отражение. Или просто който ти е на душа или го имаш за най-стабилен.
                Внасяш 1 година в Сила на такса 1% и после местиш в Родина БЕЗ такса (така е по закон) и като резултат получаваш входна такса от 1% и такса управление 4.5%
                Last edited by VNM; 12.02.2021, 13:16.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от pjc50313869 Разгледай мнение

                  Ти осъзнаваш ли какво ти казвам? Защо ми сравняваш пенсионен ДПФ с взаимни фондове... за мен лично и двете са сходен продукт за 'ловене' на цацата - активен асет мениджмънт, който само дои клиентите си с такси. Шродерс, мродерс, пайниър, все едни и същи 'активни мениджъри', които имат ОГРОМНИ такси за управление, и не могат да бият пазара. ДПФ е също активно управляван

                  По върпоса за превалутиране - ти защо мислиш, че като вкарваш 1 валута в ДПФ и после те не те превалутират като купуват американски, европейски, швейцарски или други инструменти? Превалутират те и те режат със спред през кръста, ей това ще ти кажа.

                  Отркий си сметка в Interactive Brokers/Saxo Bank/E-trade и може да имаш баланс в каквато валута искаш, или ако превалутираш ще видиш че обръщаш на пазарен курс.

                  Отвори някои примерен ЕТФ, виж му изменението в цената за 10 г. и пак да си говорим. Ето няколко примера, които отворих на бързо четене и промяната им от 2011 г.:
                  - iShares Global Govt Bond UCITS ETF (+40%)
                  - iShares MSCI World EUR Hedged UCITS ETF (+145%)
                  - iShares Core S&P 500 UCITS ETF (+305%),
                  Сега създай едно портфейлче с трите - например 30% FixedIncome, 70% Equity (50/50 между двата equity ETF-a). Ще получа CAGR от 10,5%. Таксите на тези ЕТФ-и са под 0,5%, за СП500 е 0,07%!!! на година. Ако вкараш повече в американски ЕТФ-и нещата отиват на доста над 10.5%.

                  В сравнение, 'специалистите' от шродерс дерат по 5% на вход + 1,3%!!! всяка година и докарват 8,5% - https://markets.ft.com/data/funds/te...0557291076:EUR

                  Защо да им плащам, като сам мога ако по-добре. Ако искаш по-пасивно, сложи по-голям дял на Fixed income, или сложи още някой мн широк индексен фонд.

                  Толкова за 'активните' мениджъри, които могат само да дерат кожи и купуват едно и също всички. ДПФ са същите.
                  Осъзнавам какво ми казваш. Не съм сигурен, че има смисъл да обяснявам, но ще направя един последен опит:

                  1) Сравнявам ДПФ с взаимни фондове, защото са пазарен продукт и с коректни изчисления може да се направи адекватно сравнение за това дали си струват или не. Факта, че за теб всички фондове са едни и същи ми говори колко си запознат конкретния пазар. Има много качествени секторни/целеви фондове, които са невъзможни за репликиране от частен инвеститор без да влезе в много по-високи разходи спрямо покупка на фонда;

                  2) Разбира се, че превалутират при покупка на съответния актив. Единствените по-добри курсове за физически лица съм виждал в IBKR, но там има такса, която скапва изгодния курс при по-малко от 1000 в.е. Ако искаш да си правиш вноски на 1/3 мес. няма как да ти излезе по-изгодно ако превалутираш сам. Ако заделяш пари веднъж годишно, само в една валута - става.

                  3) Имам сметка в IBRK, не виждам какво общо има това с коментара ми, че превалутирането е разход.

                  4) Нагледал съм се на "портфейлни мениджъри", които правят портфейли по този начин. Това не е управление на богатство/риск. Дори не знам какво е. И обиновено резултата не е впечатляващ. Прогнозите ти от CAGR над 10% са абсурдни и това ще ти го каже всеки работил в сферата повече от 5г.

                  5) Фондове на Schroders могат да се купят с такси от 0,05% до 0,75% на входа и такси под 0,50% такса на година. Просто не от там, където гледаш ти.

                  Виждам, че си голям специалист, просто не си съвсем наясно с всичко. Всеки финансов инструмент си има правилен начин на използване. Твоето очевидно неинформирано и директно отхвърляне на всичко, което не е low-cost ETF показва, че познаваш материята. Просто не толкова добре, колкото си мислиш.
                  Last edited by qnidopi; 12.02.2021, 13:21.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение

                    в БФБ
                    Какво значи това? Партидата може ли да се тегли преди определна възраст ... съмнявам се??
                    "the trend is your friend until the end..."

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от qnidopi Разгледай мнение
                      Леле..

                      До VNM: Ако човек иска да си прави вноска в UCITS S&P 500 ETF през IBKR, таксата за покупка е мин. 5 евро, тоест е 1% за поръчка до 500 евро, за по-малки суми е много повече.
                      смени си плана на tiered и това ще ти струва до 1.5 евро
                      “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                      Коментар


                      • Знаех си, че може да се разчита на НН, няма току така да си продадат бизнеса на случайни хора и да предадат клиентите си. Прекрасна новина.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от qnidopi Разгледай мнение
                          Леле..

                          До VNM: Накратко по няколко основни точки от коментара ти.
                          1) благодаря че отбеляза, че не гарантират доходност, макар да не мисля, че някой тук ги бърка с депозит. Това, което ти дава ДПФ е портфейл който през годините се движи между 50-70% дял в облигации. Парите, които алокирам там търсят точно това. Ако изчислиш коректно ефекта от ДО коригирано на 7% (намаляме го с 3% заради таксата на входа и това го приравнява на фондове от ранга на Schroders) не е за пренебрегване. Таксата управление от 10% от печалбата, ако се претегли през представянето за последните 10 години е в размер на 0,53%, което също е доста пазарно. Ако човек иска да си прави вноска в UCITS S&P 500 ETF през IBKR, таксата за покупка е мин. 5 евро, тоест е 1% за поръчка до 500 евро, за по-малки суми е много повече. В ДПФ можеш да внасяш и по 35 лв. на месец ако искаш и коригирано с данъчното облекчение таксата ти е идеална, както обясних по-нагоре.

                          2) Сравнението на таксите ти просто не е коригирано, за да бъде съпоставимо.

                          3) да, ETF с алокация 50/50 неизбежно е по-рисков от ДПФ на NN, защото през последните десет години те държат повече от 50% в облигации. Не държа да ми вярваш.

                          До pjc50313869

                          1) Казвам че когато equity прави 20-30% на година, това идва с определен риск. И когато алокирам пари с очаквана доходност от 6%, това също идва с определен риск. Разбирам управление на риска, всеки е свободен да прави каквото иска, но като това че някой е постигна сериозна положителна доходност не показва, че знае какво прави. От март 2020г. ако накараш 50 маймуни да инвестират в САЩ сигурно 45 от тях ще са докарали над 100% доходност за по-малко от година. Аз не смятам, че те разбират от риск мениджмънт.

                          2) Не те разбирам. За мен ДПФ е просто един ETF, който има алокация, която ме устройва. При коректно сравнение на таксите за вход, управление, липсата на превалутиране и самото му представяне е сравним с успешните фондове Schroders. Затова смяташ, че не разбирам? Ок.


                          Ето малко инфо:

                          За последните 10г. NN има CAGR от 5,21% при отчитане на данъчния ефект.

                          Няколко от успешните фондове на Schroders:
                          International Selection Multi-asset balanced EUR - 2,02%
                          Asian Opportunities (USD) - 8,52%
                          Euro Corporate Bond - 4,80%
                          Global Sustainable growth (EUR hedged) - 8,49%

                          Налице е survivership и profitability bias. Двата фонда с доходност над 8% имат много по-висок риско фактор. При сравнението не се отчита ефекта от превалутиране.

                          ДПФ е инструмент, който може да се използва и не трябва автоматично да се изключва. А за хора с ниска финансова култура е супер.

                          Успех и на вас.
                          Ти осъзнаваш ли какво ти казвам? Защо ми сравняваш пенсионен ДПФ с взаимни фондове... за мен лично и двете са сходен продукт за 'ловене' на цацата - активен асет мениджмънт, който само дои клиентите си с такси. Шродерс, мродерс, пайниър, все едни и същи 'активни мениджъри', които имат ОГРОМНИ такси за управление, и не могат да бият пазара. ДПФ е също активно управляван

                          По върпоса за превалутиране - ти защо мислиш, че като вкарваш 1 валута в ДПФ и после те не те превалутират като купуват американски, европейски, швейцарски или други инструменти? Превалутират те и те режат със спред през кръста, ей това ще ти кажа.

                          Отркий си сметка в Interactive Brokers/Saxo Bank/E-trade и може да имаш баланс в каквато валута искаш, или ако превалутираш ще видиш че обръщаш на пазарен курс.

                          Отвори някои примерен ЕТФ, виж му изменението в цената за 10 г. и пак да си говорим. Ето няколко примера, които отворих на бързо четене и промяната им от 2011 г.:
                          - iShares Global Govt Bond UCITS ETF (+40%)
                          - iShares MSCI World EUR Hedged UCITS ETF (+145%)
                          - iShares Core S&P 500 UCITS ETF (+305%),
                          Сега създай едно портфейлче с трите - например 30% FixedIncome, 70% Equity (50/50 между двата equity ETF-a). Ще получа CAGR от 10,5%. Таксите на тези ЕТФ-и са под 0,5%, за СП500 е 0,07%!!! на година. Ако вкараш повече в американски ЕТФ-и нещата отиват на доста над 10.5%.

                          В сравнение, 'специалистите' от шродерс дерат по 5% на вход + 1,3%!!! всяка година и докарват 8,5% - https://markets.ft.com/data/funds/te...0557291076:EUR

                          Защо да им плащам, като сам мога ако по-добре. Ако искаш по-пасивно, сложи по-голям дял на Fixed income, или сложи още някой мн широк индексен фонд.

                          Толкова за 'активните' мениджъри, които могат само да дерат кожи и купуват едно и също всички. ДПФ са същите.

                          Коментар


                          • Супер. Значи можем просто да си обсъждаме.

                            Лимита за ДО е факт, но по принцип ако искаш да отделяш сума, която достига лимита, не би трябвало цялата да отива във фонд с профила на ДПФ.
                            Има десетгодишни периоди, при които така любимият на много хора бенчмарк S&P 500, има номинална CAGR 0%, а с инфлацията е страшно. Това не значи, че от инструмента няма смисъл. Затова смятам, че ДПФ също има своето приложение, а тъй като в България нещата са доста изостанали, това важи още повече. Простичък данъчен режим и местна валута, ако се комбинира и със стабилна компания (за каквато смятах NN). Има и потенциал за подобрение ако се намалят таксите.

                            Коментар


                            • Аз не искам да се карам и
                              Данъчното облекчение е лимитирано отгоре.
                              Да не губим смисълът на нещата. Идеята на ДПФ е да ти осигури пенция. Това е възможно само при подходяща доходност. 4% едва покрива инфлацията което превръща продукта в спестовен. Лошата новина - нямаш 4% доходност защото това е номинална доходност .
                              Не е коректно да смяташ средногеометрично за 10 години назад защото за този период се промениха 2 важно неща :
                              - лихвата на ЕЦБ => доходността на облигациите
                              - регулацията която настоява за повече облигации в портфейлът

                              Ето ти сравнение на база на реалнио вноски

                              https://disk.yandex.ru/i/48PeWE1YcTfyaA

                              GMean - номинална средногеометрична в случая (както се вижда ) за 5 години назад
                              Rtat% - Абсолютен реален резултат в % без да се смята инфлацията
                              RtatY% - Абсолютен резултат в % на годишна база без да се смята инфлацията
                              YNoDO% - Абсолютен резултат в % на годишна база с включено данъчно облекчение без да се смята инфлацията

                              Коментар


                              • Леле..

                                До VNM: Накратко по няколко основни точки от коментара ти.
                                1) благодаря че отбеляза, че не гарантират доходност, макар да не мисля, че някой тук ги бърка с депозит. Това, което ти дава ДПФ е портфейл който през годините се движи между 50-70% дял в облигации. Парите, които алокирам там търсят точно това. Ако изчислиш коректно ефекта от ДО коригирано на 7% (намаляме го с 3% заради таксата на входа и това го приравнява на фондове от ранга на Schroders) не е за пренебрегване. Таксата управление от 10% от печалбата, ако се претегли през представянето за последните 10 години е в размер на 0,53%, което също е доста пазарно. Ако човек иска да си прави вноска в UCITS S&P 500 ETF през IBKR, таксата за покупка е мин. 5 евро, тоест е 1% за поръчка до 500 евро, за по-малки суми е много повече. В ДПФ можеш да внасяш и по 35 лв. на месец ако искаш и коригирано с данъчното облекчение таксата ти е идеална, както обясних по-нагоре.

                                2) Сравнението на таксите ти просто не е коригирано, за да бъде съпоставимо.

                                3) да, ETF с алокация 50/50 неизбежно е по-рисков от ДПФ на NN, защото през последните десет години те държат повече от 50% в облигации. Не държа да ми вярваш.

                                До pjc50313869

                                1) Казвам че когато equity прави 20-30% на година, това идва с определен риск. И когато алокирам пари с очаквана доходност от 6%, това също идва с определен риск. Разбирам управление на риска, всеки е свободен да прави каквото иска, но като това че някой е постигна сериозна положителна доходност не показва, че знае какво прави. От март 2020г. ако накараш 50 маймуни да инвестират в САЩ сигурно 45 от тях ще са докарали над 100% доходност за по-малко от година. Аз не смятам, че те разбират от риск мениджмънт.

                                2) Не те разбирам. За мен ДПФ е просто един ETF, който има алокация, която ме устройва. При коректно сравнение на таксите за вход, управление, липсата на превалутиране и самото му представяне е сравним с успешните фондове Schroders. Затова смяташ, че не разбирам? Ок.


                                Ето малко инфо:

                                За последните 10г. NN има CAGR от 5,21% при отчитане на данъчния ефект.

                                Няколко от успешните фондове на Schroders:
                                International Selection Multi-asset balanced EUR - 2,02%
                                Asian Opportunities (USD) - 8,52%
                                Euro Corporate Bond - 4,80%
                                Global Sustainable growth (EUR hedged) - 8,49%

                                Налице е survivership и profitability bias. Двата фонда с доходност над 8% имат много по-висок риско фактор. При сравнението не се отчита ефекта от превалутиране.

                                ДПФ е инструмент, който може да се използва и не трябва автоматично да се изключва. А за хора с ниска финансова култура е супер.

                                Успех и на вас.

                                Коментар

                                Working...
                                X