IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Как инвестираме? - Нашите любими инвестиционни стратегии

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Импе принай с ръка на сърцето, коко ти е издут портфейла Елмазите и рубините няма да брои, Дори и сапфирите въпреки че ако тез последните са истинкски според мен са ценни
    Не е препоръка... !!!
    "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

    Коментар


    • Нека турим в темата и малко конкретика, за да сме си и по-полезни.

      До края на годината смятам да сторя туй:

      - Да си взема Sanofi - могъща е, разраства се - а и като им видя реклама по телевизията, ядосвам се, че нямам.
      - Тоже да вляза и в Lukoil - залагам и все така ще залагам на слузта, а това - компания, контролираща огромни находища на слуз.
      - Да допълня Gazprom.
      - Да допълня Rio Tinto.
      - Да си взема и малко британски Мидички, че сега имам само холандски, а и разликата в цената е малка - срещу 15% разлика в дивидентът зарад данъците.

      В този ред - за да пазарувам преди ексдивидентните дати - защото обичам да гувича дивиденти, а и така си подпомагам по малко всяка следваща покупка. Това е особено важно за пръвите три, защото те дават годишни дивиденти. Вярвам в стратегическата важност на фармациите и на добивната индустрия, също тоже и че природния газ е бъдещето на енергетиката, а слузта ще остане все така незаменима.


      Да.
      Last edited by Императорът; 27.03.2018, 00:16. Причина: 15%
      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

      Коментар


      • А-а-а, ясно.
        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
          Хъ-ърм. Ъм.

          Пак нИ тЪ разбрах, ама айде
          Корадо България, известно още като кораВото или Лаченото
          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

          Коментар


          • Хъ-ърм. Ъм.

            Пак нИ тЪ разбрах, ама айде
            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
              Кой е: "Лаченото"?
              КораВото, нали така се изписва LACH - един път и аз да кажа глупост, която ти не знаеш
              Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

              Коментар


              • Кой е: "Лаченото"?
                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение
                  На мен като че ли последните години стратегията за дивидентните кучета най ми допада ! Не гоня най висок такъв, а да е от компании, които редовно изплащат. Портфейла ми е изцяло в такива компании.
                  Без да искам да се заяждам, но дивидентна компания и инвестиция във фибанкасъту ми звучи като дървено желязо. Иначе поздравления за Лаченото - на мен дори в момента ми се струва безумно надуто, но пазарът друго казва, а той винаги е прав!
                  Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                  Коментар


                  • Слузта се завръща с гръм и трясък като могъща инвестиция - с този анализ аз съм съгласен.

                    https://www.investor.bg/surovini/365...striia-258226/
                    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от vgc Разгледай мнение
                      Това е така обаче не съвсем и избирайки примерно балансиран ETF то неговата инвестиционна стратегия в общият случай е да купи акциите на други борсово търгувани фондове за което им плаща от вашият джоб още едни 1% + 0.5% такси, които пък излизайки на реалният пазар инкасират още едни около 2% скрити за вас разходи. На финала като се плати и съответен данък изведнъж се оказва че човек е платил реално едни 4-5% разходи и то в добрия случай само защото е чул че последната от цялата верига разходи е ниска.


                      - В период на спадащи лихвени нива (този период току що приключи) се пазаруват приоритетно облигации (може и просто по-мързеливият дългосрочен банков депозит). До колкото простосмъртният човек не разполага с достатъчен капитал за покупка директно на европейски облигации, то единствено в този случай е оправдано да се използва съответен инвестиционен фонд.
                      Относно разходите не съм съвсем съгласен, че трябва да се разбира точно така. Макар и да сте прав за процентите, за такса/ разход може да се приеме само директния разход за покупката. Така наречените скрити разходи може да се преценят по отклонението в доходността на ЕТФ-а спрямо неговия бенчмарк. Така че оттам можеш да направиш преценка дали си заслужава инвестицията. Но определено всичко това трябва да се има предвид при инвестицията.
                      А за периода на спадащи лихви и облигациите... бих казал, че е валидно само в началото на периода, когато още има добри облигации с висок купон. После може да стане грозно. Примерно, ако преди 2 години си купувал 10 годишни бундове на 0 или отрицателна лихва. ЕЦБ като почне да вдига лихвите след 1-2 години там ще стане страшно с цената на облигациите. Естествено, ако държиш облигацията до края на срока това не те бърка.

                      Коментар


                      • Ако се говори за инвестиционна стратегия и цели, то човек е добре да е наясно с реалността. За таз цел съм показал графиката за "Старият свят" от таз годишното издание на "Credit Suisse Global Investment Returns Yearbook 2018", която се публикува ежегодно тук: https://www.credit-suisse.com/corpor...lications.html
                        Ако човек се раздели до някъде с мечтите си, то трябва да приеме факта, че като коригира инфлационно доходността си, то от облигации не може да очаква повече от 2% средногодишно, а от акции повече от 5% годишна реална дългосрочна доходност. В допълнение всеки един излишно платен разход намалява тази доходност и много лесно може да я обърне в отрицателна. Веднага давам пример с рекламираните напоследък борсово търгувани фондове, чието основно според тях "преимущество" са ниските такси - примерно 1% разход при покупката им и още само 0.5% годишна такса за поддръжка. Това е така обаче не съвсем и избирайки примерно балансиран ETF то неговата инвестиционна стратегия в общият случай е да купи акциите на други борсово търгувани фондове за което им плаща от вашият джоб още едни 1% + 0.5% такси, които пък излизайки на реалният пазар инкасират още едни около 2% скрити за вас разходи. На финала като се плати и съответен данък изведнъж се оказва че човек е платил реално едни 4-5% разходи и то в добрия случай само защото е чул че последната от цялата верига разходи е ниска.

                        След това отклонение да обобщя моята идея за инвестиционна стратегия:
                        - За да се избегне валутният риск и съпътстващите го такси при превалутиране, работещият в България човек трябва да инвестира в европейски финансови продукти - най-добре имащи думичката евро в описанието си (не ми харесва идеята да дам левчета и да не знам по какъв валутен курс ще ми ги превалутират поне два пъти после).
                        - За да има възможност човек да ребалансира евтино периодично портфолиото си или просто да си поиграе на спекулант, то той е добре да намали максимално дължимите данъци. За целата логичният избор за българските данъкоплатци е да инвестират в акции и финансови продукти от ЕИП - те по нищо не отстъпват примерно на щатските си събратя като показатели, а в дългосрочен план в следствие на спестените данъци и намалени транзакционни разходи ще донесат по-висока реална доходност.
                        - В период на спадащи лихвени нива (този период току що приключи) се пазаруват приоритетно облигации (може и просто по-мързеливият дългосрочен банков депозит). До колкото простосмъртният човек не разполага с достатъчен капитал за покупка директно на европейски облигации, то единствено в този случай е оправдано да се използва съответен инвестиционен фонд.
                        - В период на повишаващи се лихвени нива (този период тепърва започва) се купуват акции на европейски компании директно през лицензирана европейска борса. Няма абсолютно никакъв смисъл да се минава през управляващо дружество освен ако човек не е абсолютен мързел.
                        - В период на предстояща финансова криза (предстои ли в момента или не световна търговска война) портфолиото на човек трябва да се насочи към медицински и фармацевтични корпорации или към компании опериращи в хранително вкусовата промишленост. Просто последното от което се лишава човек като му изтънее портфейла са храна и лекарства.
                        - До колкото човек може да приеме че текущата борсова цена на дадена компания е справедлива и че никой не може да предвиди каква ще е справедливата цена утре, то основният критерий по който трябва да се подбират акции за портфейла е въпросът: "Има ли тази компания бъдеще и дали тя ще оперира след 10, още по-добре след 20 години?" Идеята на този срок е проста - трябва да се даде време на избраната акция за да реализира очакваният 5 процентен статистически разтеж над инфлацията в стойността и.
                        Last edited by vgc; 26.03.2018, 13:07.

                        Коментар


                        • На мен като че ли последните години стратегията за дивидентните кучета най ми допада ! Не гоня най висок такъв, а да е от компании, които редовно изплащат. Портфейла ми е изцяло в такива компании.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение

                            имаш лайк за тоя пост, другия път като качваш колелца, качи и снимка на някоя от картините
                            Ха-ха - добре - аз рисувам нелошо, мисля
                            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

                              Аферим, браво - посрами често безогледното ни комерсиалство

                              И аз обичам такива работи, но не ми се дават пари за картини, затуй сам си нарисувах няколко, за да ми е по-арт.
                              имаш лайк за тоя пост, другия път като качваш колелца, качи и снимка на някоя от картините
                              “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Чичо Манчо Разгледай мнение

                                Благодаря Фрости! Интересни мисли споделя този човек. Не само това, което си цитирал за борсата, но изобщо за живота му в Америка. Не го бях чувал досега.
                                Ти кво си чувал ?

                                Коментар

                                Working...
                                X