Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Как инвестираме? - Нашите любими инвестиционни стратегии

Collapse
X
Collapse

503 Service Unavailable

No server is available to handle this request.
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Колеги, предварително се извинявам за може би глупавите въпроси, но искам да ви питам няколко неща. Досега инвестирах с поръчки, и то основно на БФБ. За чуждите борси комисионната ми е разЛична, но примерно за Норвегия тя е 0,5%, но минимум 50 евро. Въпроса ми е следния, виждам че комисионните при Елана глобъл трейдър са значително по-ниски. Дължи ли се такса съхранение за акциите в сметката (при мен има такава от 0,05% на месец за чуждите акции). Накрая на годината от платформата или от офиса, ще ми издадат ли някакъв документ за получените дивиденти, които да декларирам пред НАП? Смятам да се насоча към скандинавските акции, раздаващи дивидент, с дългосрочна перспектива, но тази такса съхранение допълнително ми изяжда дивидента (впредвид високия данък дивидент). Ще съм благодарен за всяко мнение и препоръка.

    Коментар


    • Добре де, освен криптосите другите са по-вероятни и не толкова доходоносни, но предполагам, че става въпрос за малко вероятни събития с огромни риск/печалба съотношения. Тук покупка на биткойн на 0.20 цента със стоп 0 и таргет 10 000 да речем риск/печалба е брутално.

      Ако оставим настрана терминологията предполагам, че се доближават идеите.
      Keep going ...

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Mr.Profit Разгледай мнение

        Много стойностно мнение по тема, която ме вълнува от известно време. Криптовалутите според мен го описаха много добре... отделно Тръмп, Брекзит, отпадането на фиксираната цена на швейцарския франк спрямо еврото, домакинската загуба на Манчестър Юнайтед от Севиля Примерите са доста и без да съм чел Талеб предполагам, че тях визира като събития черен лебед. Доколко обаче са случайни е много интересен въпрос, който също ме вълнува. Последните месеци съм фокусиран върху наблюдения на няколко потенциални бъдещи такива, а като възможност за отиграване Форексът няма равен според мен. Ти занимаваш ли с Форекс?
        Това не са черни лебеди Митко

        Коментар


        • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
          Това със стратегиите е обширна тема, но има нещичко което ми е доста интересно. Нека да разгледаме различните ситуации, когато аз съм заедно с или срещу масата и се оказвам прав или бъркам. В случай, че съм заедно с тълпата и всички се окажем прави, то аз няма да спечеля почти никави пари, защото цената вече ще се е придвижила съобразно очакванията. В случай, че се окаже, че разсъждавам като тълпата и се окаже, че сме сбъркали ще загубя зверски много пари. Изненадата ще придижи цената много бързо в друга посока. В случай, че разсъждавам различно от тълпата и се окаже че съм сбъркал бих загубил много малко пари, защото цената вече ще е там. Много малкият брой объркали като мен няма да имат сила да преместят значително цената в нежелана от мен поска. При ситуация, където аз се окажа прав а другите бъркат ще направя много пари, защото масата ще трябва да предприеме действия съобразно новите си представи. Това ще измести драстично цената в моята посока. Така погледнато аз мога да загубя много пари само когато съм с тълпата или да спечеля много само когато съм срещу нея. Но това не означава винаги да се играе контра на масата. Човек трябва да е търпелив и да намира масови заблуди. Чак когато имаме ясно офермени нерационални мнения на тълпите да застава срещу тях.
          Освен това за мен е неразбираемо хората да разглеждат мисленето отделно от действителността. Те са толкова тясно преплетени, че не може да се прецени къде започва света и къде е възприятието ни за него. Всяка промяна в мисленето ни ще доведе до действия. Всяко наше действие ще промени света. Всяка промяна в света ще промени мисленето ни. Няма как да ги разглеждаме отделно.
          Това е дълга тема, която отнема часове и пие много бира.
          Много стойностно мнение по тема, която ме вълнува от известно време. Криптовалутите според мен го описаха много добре... отделно Тръмп, Брекзит, отпадането на фиксираната цена на швейцарския франк спрямо еврото, домакинската загуба на Манчестър Юнайтед от Севиля Примерите са доста и без да съм чел Талеб предполагам, че тях визира като събития черен лебед. Доколко обаче са случайни е много интересен въпрос, който също ме вълнува. Последните месеци съм фокусиран върху наблюдения на няколко потенциални бъдещи такива, а като възможност за отиграване Форексът няма равен според мен. Ти занимаваш ли с Форекс?
          Keep going ...

          Коментар


          • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение
            HY, последното изречение можеш да го обособиш като подпис, така няма да е нужно да го пишеш постоянно
            Мерси. Имаш право

            Коментар


            • HY, последното изречение можеш да го обособиш като подпис, така няма да е нужно да го пишеш постоянно

              Коментар


              • Първоначално изпратено от vgc Разгледай мнение

                Не бяха въпроси, а опит за избиване на комплекси ... и освен това ми припомниха защо изключително рядко пиша в инвестора ...

                Успех ви пожелавам.
                Отговори на въпроси те? Нормално е човек като бъде конфронтиран с нещо извън неговата стратегия или тя да бъде поставена под въпрос да реагира по необучен начин. Просто стратегия ти в рамките на последният няколко години е разумна, но не е тествана при промяна в икономическия цикъл. Къв ти е хеджа, къв ти е хоризонта ? Преди дами пускаш некви стратегии, отговори на фундаментални въпроси.
                Last edited by aleks262; 30.03.2018, 21:13.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                  Aз пък не видях нищо толкова обидно в поста на колегата та да предполага такъв агресивен отговор...
                  Въпросите които зададе си бяха повече от логични и на място.
                  Добре би било да се имат предвид каквато и да е инвестиционната стратегия.
                  Не бяха въпроси, а опит за избиване на комплекси ... и освен това ми припомниха защо изключително рядко пиша в инвестора ...

                  Успех ви пожелавам.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от vgc Разгледай мнение
                    Ти пък кой си, че се пробваш да ме поучаваш вече за трети път, и то без да се аргументираш?

                    Ако имаш, изложи детайлите на собствената си инвестиционна стратегия, ако ли не, не мисля че някой го интересува какво мислиш или си фантазираш по темата.
                    Aз пък не видях нищо толкова обидно в поста на колегата та да предполага такъв агресивен отговор...
                    Въпросите които зададе си бяха повече от логични и на място.
                    Добре би било да се имат предвид каквато и да е инвестиционната стратегия.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                      Това със стратегиите е обширна тема, но има нещичко което ми е доста интересно. Нека да разгледаме различните ситуации, когато аз съм заедно с или срещу масата и се оказвам прав или бъркам. В случай, че съм заедно с тълпата и всички се окажем прави, то аз няма да спечеля почти никави пари, защото цената вече ще се е придвижила съобразно очакванията. В случай, че се окаже, че разсъждавам като тълпата и се окаже, че сме сбъркали ще загубя зверски много пари. Изненадата ще придижи цената много бързо в друга посока. В случай, че разсъждавам различно от тълпата и се окаже че съм сбъркал бих загубил много малко пари, защото цената вече ще е там. Много малкият брой объркали като мен няма да имат сила да преместят значително цената в нежелана от мен поска. При ситуация, където аз се окажа прав а другите бъркат ще направя много пари, защото масата ще трябва да предприеме действия съобразно новите си представи. Това ще измести драстично цената в моята посока. Така погледнато аз мога да загубя много пари само когато съм с тълпата или да спечеля много само когато съм срещу нея. Но това не означава винаги да се играе контра на масата. Човек трябва да е търпелив и да намира масови заблуди. Чак когато имаме ясно офермени нерационални мнения на тълпите да застава срещу тях.
                      Освен това за мен е неразбираемо хората да разглеждат мисленето отделно от действителността. Те са толкова тясно преплетени, че не може да се прецени къде започва света и къде е възприятието ни за него. Всяка промяна в мисленето ни ще доведе до действия. Всяко наше действие ще промени света. Всяка промяна в света ще промени мисленето ни. Няма как да ги разглеждаме отделно.
                      Това е дълга тема, която отнема часове и пие много бира.
                      Това е добро мнение. Но последните години да бъдеш срещу масата бе грешно. Сега вече се наблюдават тенденции където може да се позиционираш срещу масата търсейки един от глобалните дисбаланси. Но въпреки това остава игра на бюджет и ликвидност. Ликвидността е новият ливъридж. Но както каза, дълга тема и не искам на онзи пич със сюмгата от Марина Харвест да му развалям мисълта

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от vgc Разгледай мнение
                        Ти пък кой си, че се пробваш да ме поучаваш вече за трети път, и то без да се аргументираш?

                        Ако имаш, изложи детайлите на собствената си инвестиционна стратегия, ако ли не, не мисля че някой го интересува какво мислиш или си фантазираш по темата.
                        Ми таксиметър на такси ама чета вестник капитал и смятам че знам повече

                        Коментар


                        • Това със стратегиите е обширна тема, но има нещичко което ми е доста интересно. Нека да разгледаме различните ситуации, когато аз съм заедно с или срещу масата и се оказвам прав или бъркам. В случай, че съм заедно с тълпата и всички се окажем прави, то аз няма да спечеля почти никави пари, защото цената вече ще се е придвижила съобразно очакванията. В случай, че се окаже, че разсъждавам като тълпата и се окаже, че сме сбъркали ще загубя зверски много пари. Изненадата ще придижи цената много бързо в друга посока. В случай, че разсъждавам различно от тълпата и се окаже че съм сбъркал бих загубил много малко пари, защото цената вече ще е там. Много малкият брой объркали като мен няма да имат сила да преместят значително цената в нежелана от мен поска. При ситуация, където аз се окажа прав а другите бъркат ще направя много пари, защото масата ще трябва да предприеме действия съобразно новите си представи. Това ще измести драстично цената в моята посока. Така погледнато аз мога да загубя много пари само когато съм с тълпата или да спечеля много само когато съм срещу нея. Но това не означава винаги да се играе контра на масата. Човек трябва да е търпелив и да намира масови заблуди. Чак когато имаме ясно офермени нерационални мнения на тълпите да застава срещу тях.
                          Освен това за мен е неразбираемо хората да разглеждат мисленето отделно от действителността. Те са толкова тясно преплетени, че не може да се прецени къде започва света и къде е възприятието ни за него. Всяка промяна в мисленето ни ще доведе до действия. Всяко наше действие ще промени света. Всяка промяна в света ще промени мисленето ни. Няма как да ги разглеждаме отделно.
                          Това е дълга тема, която отнема часове и пие много бира.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от HY Spread Разгледай мнение

                            Много акцентираш върху акции и техните показатели без да си зададеш въпроса а) къде е кредитният цикъл и б) защо трябва да държа една акция повече от 10 години ...
                            Ти пък кой си, че се пробваш да ме поучаваш вече за трети път, и то без да се аргументираш?

                            Ако имаш, изложи детайлите на собствената си инвестиционна стратегия, ако ли не, не мисля че някой го интересува какво мислиш или си фантазираш по темата.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от vgc Разгледай мнение

                              Специално акциите на Marine Harvest Asa ги купих през платформата на Елана. Иначе понеже тези десет правила които публикувах са в следствие на темата за европейски акции която водя тук: https://forexforum.bg/viewtopic.php?...rt=100#p199137 крайната им цел е да се формализират до скоринг картончета. Иначе показах на Теленор количественият анализ правен от Морнингстар, а ето през Гугъл как се стига до количественият за норвежците: https://www.google.bg/search?q=Marin...orningstar+pdf

                              При мен на първа позиция излиза това:
                              http://quotes.morningstar.com/stock/...tcode=MLE&cur=

                              Отнасящо се за компанията.
                              Много акцентираш върху акции и техните показатели без да си зададеш въпроса а) къде е кредитният цикъл и б) защо трябва да държа една акция повече от 10 години. Последните 5 години които е на загуба е пълен олигофрен, дори и лаиняните български акции се качаха. Покажи показатели ти като окапи пазара. От рибните компании както казах Марина харвест е с непостоянна дивидентна политика макар и да е прекрасна компания. Не е даваи за пример

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от vgc Разгледай мнение

                                Специално акциите на Marine Harvest Asa ги купих през платформата на Елана. Иначе понеже тези десет правила които публикувах са в следствие на темата за европейски акции която водя тук: https://forexforum.bg/viewtopic.php?...rt=100#p199137 крайната им цел е да се формализират до скоринг картончета. Иначе показах на Теленор количественият анализ правен от Морнингстар, а ето през Гугъл как се стига до количественият за норвежците: https://www.google.bg/search?q=Marin...orningstar+pdf

                                При мен на първа позиция излиза това:
                                http://quotes.morningstar.com/stock/...tcode=MLE&cur=

                                Отнасящо се за компанията.
                                +1 Полезна информация

                                Коментар

                                Working...
                                X