IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Привлечен или собствен капитал

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
    смех , колега ти явно си лаик. и не си виждал баланс на фирма.земи погледни един и пак разправяй вицове.имуществото е актив а не капитал
    За кое по-точно колегата греши ?
    Мнението ми не е препоръка за покупка или продажба на ценни книжа

    Коментар


    • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
      смех , колега ти явно си лаик. и не си виждал баланс на фирма.земи погледни един и пак разправяй вицове.имуществото е актив а не капитал
      А ти май си виждал само Баланс съставен в България съгласно Националните стандарти обаче съгласно МСФО балансът няма задължителна форма. Но едната страна на баланса се нарича "Активи", а другата - "Собствен капитал и пасиви". Изисква се активите и пасивите да се представят като текущи/нетекущи, освен ако не е по-подходящо да се представят според ликвидността им - дългосрочни/краткосрочни (обикновено при финансовите институциите).

      Коментар


      • смех , колега ти явно си лаик. и не си виждал баланс на фирма.земи погледни един и пак разправяй вицове.имуществото е актив а не капитал

        Коментар


        • Първоначално изпратено от vankata23 Разгледай мнение
          Не. Никога финансирането на заем от банката не е препоръчително пред финансирането чрез собствен капитал.

          Е с уговорката, че лихвата по заема е по-висока от лихвата по депозита, разбира се. и с уговорката, че не ти е идеята да нашибаш банката и да фалираме фирмата, и с уговорката, че данък печалба не ти е 35%, където може да приспаднеш тея лихвички от печалбата и да се окажеш уцелил к*оравото.... абе схващаш логиката.
          Сметки, сметки и пак сметки. Не е толкова сложно да събереш две и две, или пък да умножиш лихвения процент.

          А заемния капитал е по-евтин от емитирането на акции. Примера от първия ти пост трябва да е - имам 500к, проекта е 1кк. Как да се финансирГАМ? Да се нашибам с един партнер 50/50 и да ми даде 500к или да тегля заем за 500к. Тук По-евтино в дългосрочен план е да теглиш заем. Защото партнера ще те нашиба с 50/50, делим по равно между наЗе си доживот. Или докато не му откупиш обратно "фифти-ТУ". А на банкерите ще си тръгнат веднага след като им изплатиш 500к + една здравословна 8%-това лихвичка.

          Сложна е играта с еврунгерите и доларунгерите. А ако тея неща са ти толкова непонятни от тея постове, по-добре заЕби таа работа.
          така де и аз това разправям ама не знам дали се изразих добре

          Коментар


          • в учебника при задаване на задачта се изхожда от презупцията че не ти стига капитал. а ти си дал пример в които ти стига .така че естествено със депозита

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
              то се гледа от гледна точка на фирмата. а там собствения капитал е пасив
              И ти си един многознайко собствения капитал не е пасив, а си е собствен капитал
              Ако беше прочел малко повече преди да започнеш да пишеш толкова категорично щеше да изглеждаш по сериозно, а не да дообъркваш младите хора
              Пасивите са външните източници за финансиране на активите. Те са задълженията на предприятието и водят до намаляване на икономическата изгода. Собствен капитал са имуществото или права, които собствениците инвестират в предприятието (задължения към акционерите). Затова собственият капитал означава каква част от активите на предприятието са собствени.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Legioner Разгледай мнение
                При това положение може ли да разбирам, че при този пример който дадох най рационално е да участвам с максимално малко количество пари в инвестицията примерно 100к лв. от бманката да взема 400к за да допълня инвестицията. А остатъка от моя депозит, отново 400 да продължи да се олихвява в банката.
                Не. Никога финансирането на заем от банката не е препоръчително пред финансирането чрез собствен капитал.

                Е с уговорката, че лихвата по заема е по-висока от лихвата по депозита, разбира се. и с уговорката, че не ти е идеята да нашибаш банката и да фалираме фирмата, и с уговорката, че данък печалба не ти е 35%, където може да приспаднеш тея лихвички от печалбата и да се окажеш уцелил к*оравото.... абе схващаш логиката.
                Сметки, сметки и пак сметки. Не е толкова сложно да събереш две и две, или пък да умножиш лихвения процент.

                А заемния капитал е по-евтин от емитирането на акции. Примера от първия ти пост трябва да е - имам 500к, проекта е 1кк. Как да се финансирГАМ? Да се нашибам с един партнер 50/50 и да ми даде 500к или да тегля заем за 500к. Тук По-евтино в дългосрочен план е да теглиш заем. Защото партнера ще те нашиба с 50/50, делим по равно между наЗе си доживот. Или докато не му откупиш обратно "фифти-ТУ". А на банкерите ще си тръгнат веднага след като им изплатиш 500к + една здравословна 8%-това лихвичка.

                Сложна е играта с еврунгерите и доларунгерите. А ако тея неща са ти толкова непонятни от тея постове, по-добре заЕби таа работа.
                Last edited by vankata23; 17.08.2015, 13:03.
                #dagoduhatbednite

                Коментар


                • ако парите не можеш да ги докажеш банката е решението.Но ако ги имаш то ползвай тях.Лихвите се признават за разход , но лихвите по К са по високи в общия случай от лихвите но депозитите, да не говорим че по лихвите по депозитите имаш и данък.Отделно бюрокрацията, загубата на време после изплащането ,разходи по платежни и одобрение за кредита това за мен само ще те натовари с излишни грижи вместо да действаш и да си правиш бизнеса.Не си товари главата с глупости ами си вади депозита и работи.

                  Коментар


                  • Целият форум се е напълнил с многознайковци и на съвсем резонен въпрос, при който по същество е ясно какво трябва да се отговори почват да обясняват, че банката няма да се съгласи на 0% самоучастие и дали питащият е студент...

                    Евала на XY.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Legioner Разгледай мнение
                      Добре ако се абстрахираме от икономически теории, ако имам възможност да построя сграда примерно или да направя инвестиция за примерно 500к лв. И в момента имам точно 500к на влог в ДСК и възможност да изтегля кредит от Булбанк в размер на 500к. кое ще е по рационално - да разваля депозита или да тегля кредит
                      А кога ти изтича депозита ?
                      Мнението ми не е препоръка за покупка или продажба на ценни книжа

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Legioner Разгледай мнение
                        При това положение може ли да разбирам, че при този пример който дадох най рационално е да участвам с максимално малко количество пари в инвестицията примерно 100к лв. от бманката да взема 400к за да допълня инвестицията. А остатъка от моя депозит, отново 400 да продължи да се олихвява в банката.
                        E каква пък доходност ти ности този депозит? Те лихвите по депизити никви ги няма вече (следва да имаш предвид, че върху лихвата ще ти начислят и данък). Давай със собствени средства, освен лихвата ще си спестиш и нотариални такси, всякакви други банкови такси, застраховки и т.н. А и най-важното- ще си спестиш нерви да се разправяш с някой тъп банков чиновник.

                        Коментар


                        • При това положение може ли да разбирам, че при този пример който дадох най рационално е да участвам с максимално малко количество пари в инвестицията примерно 100к лв. от бманката да взема 400к за да допълня инвестицията. А остатъка от моя депозит, отново 400 да продължи да се олихвява в банката.

                          Коментар


                          • Гледам, никой не може да ти даде ясен отговор, само се правят на знаещи тука.... Ако имаш 500 к на депозит на 4% лихва, а кредитът който ти отпускат е на 7-8% лихва, естествено, че по-изгодно е да реализираш проекта (за 500к ) със свои средства. 4% се явява алтернативна цена на капитала, която е по0малко от 7-8% цена от бамката.

                            Това, за което говориш ти е друго обаче. НАистина заемният капитал е по-евтин от емитирането на акции (собствен капитал за фирмата). Това е защото тук се следва основното правило при пазарната икономика - по-малък риск - по-малка възвръщаемост. Заемния капитал принципно носи по-малка възвръщаемост и се води по-ниско рискова инвестиция от акциите (кредиторите имат приоритетни претенции при ликвидация от акционерите). Освен че е по-евтин, като цяло вдига възвръщеамостта на акция (ако е печеливш проекта), понеже като вземем заем активите на компанията, с които може да печели се увеличават, а капиталът (акциите) остава същия. Това е най-просто казано.
                            Мнението не е препоръка за сделки!

                            Коментар


                            • то се гледа от гледна точка на фирмата. а там собствения капитал е пасив

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Legioner Разгледай мнение
                                Явно не си ме разбрал... целия капитал за инвестицията го имам и е на влог, въпроса е да разваля ли влога или да ползвам банков кредит и влога да си ми седи.
                                явно ти не си разбрал учебника. там е даден точно примера който аз визирам.става дума че привлечения капитал е по ефтин от собствения . ама хич без собствен няма как да стане
                                Last edited by nradev; 17.08.2015, 00:11.

                                Коментар

                                Working...
                                X