IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Привлечен или собствен капитал

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • А на държавно ниво как стоят нещата - емисия на облигации (не печатане) или по високи ставки

    Коментар


    • Първоначално изпратено от irena Разгледай мнение
      Да сподели риска с банката? Банката как ще го наиграе после, че ще си мечтае да е бил изгорял само с депозита
      и това е вярно

      Коментар


      • Първоначално изпратено от andy2000 Разгледай мнение
        Колегите, хранейки се един друг, пообясниха нещата.
        Имай предвид и друго - по-добре да споделиш риска с банката отколкото ти да носиш целия. Ако 100% си сигурен, че няма да глътнеш вода тогава давай със 100% собствени пари, но за такъв бизнес не съм чувал ... освен свързан с държава и корупция оплетени.
        Да сподели риска с банката? Банката как ще го наиграе после, че ще си мечтае да е бил изгорял само с депозита

        Коментар


        • Първоначално изпратено от PIMP Разгледай мнение
          Никоя фирма няма задължение към акционерите си да върне капитала, освен ако няма изрично гласуване за обратно изкупуване!
          при ликвидация има

          Коментар


          • Първоначално изпратено от andy2000 Разгледай мнение
            Нормално застраховката да струва пари. Безплатен обяд няма ... освен ако не е държавната софра
            зависи колко е скъп кредита

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
              споделяйки го с банката това ти струва лихвата
              Нормално застраховката да струва пари. Безплатен обяд няма ... освен ако не е държавната софра

              Коментар


              • Първоначално изпратено от andy2000 Разгледай мнение
                Колегите, хранейки се един друг, пообясниха нещата.
                Имай предвид и друго - по-добре да споделиш риска с банката отколкото ти да носиш целия. Ако 100% си сигурен, че няма да глътнеш вода тогава давай със 100% собствени пари, но за такъв бизнес не съм чувал ... освен свързан с държава и корупция оплетени.
                споделяйки го с банката това ти струва лихвата

                Коментар


                • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
                  задачата трябва да се формулира така. имам 500К .има проект за 1000к . другите 500к на заем ли да ги взема или да си намеря съдружник.
                  ето какво съм казал, като Ванката горе долу

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от pepe1234 Разгледай мнение
                    XY ти го е написал доста добре. По принцип е въпрос на сметки, кое ще ти е по-изгодно. За мен на 100% е ясно, че ако нямаш алтернативна инвестиция за останалите 400к, която да надхвърля процентуално лихвите по заема, то ще си назад генерално погледнато и е по-добре да си ги вложиш.

                    Но има и други неща т.е. риска, зависи как е обезпечен този заем и с какви гаранции и т.н. Има върху какво да се помисли... дори и чисто юридически... така че има други нефинансови фактори които могат да се обмислят.

                    Принципно чисто финансово какъвто и левъридж (заеман капитал) да изпозваш ще повишиш възвъщаемостта на 100к, а от другите 400к ще имаш пропуснати ползи. Това в крайна сметка ще е по-неизгодния вариант.
                    така е

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Legioner Разгледай мнение
                      Явно не си ме разбрал... целия капитал за инвестицията го имам и е на влог, въпроса е да разваля ли влога или да ползвам банков кредит и влога да си ми седи.
                      заблуда ти е в това че ти го гледаш от гледна точчка на собственика . а в учебника се гледа от гледна точка на фирмата

                      Коментар


                      • Колегите, хранейки се един друг, пообясниха нещата.
                        Имай предвид и друго - по-добре да споделиш риска с банката отколкото ти да носиш целия. Ако 100% си сигурен, че няма да глътнеш вода тогава давай със 100% собствени пари, но за такъв бизнес не съм чувал ... освен свързан с държава и корупция оплетени.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Legioner Разгледай мнение
                          При това положение може ли да разбирам, че при този пример който дадох най рационално е да участвам с максимално малко количество пари в инвестицията примерно 100к лв. от бманката да взема 400к за да допълня инвестицията. А остатъка от моя депозит, отново 400 да продължи да се олихвява в банката.
                          XY ти го е написал доста добре. По принцип е въпрос на сметки, кое ще ти е по-изгодно. За мен на 100% е ясно, че ако нямаш алтернативна инвестиция за останалите 400к, която да надхвърля процентуално лихвите по заема, то ще си назад генерално погледнато и е по-добре да си ги вложиш.

                          Но има и други неща т.е. риска, зависи как е обезпечен този заем и с какви гаранции и т.н. Има върху какво да се помисли... дори и чисто юридически... така че има други нефинансови фактори които могат да се обмислят.

                          Принципно чисто финансово какъвто и левъридж (заеман капитал) да изпозваш ще повишиш възвъщаемостта на 100к, а от другите 400к ще имаш пропуснати ползи. Това в крайна сметка ще е по-неизгодния вариант.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
                            ами той твърди че собствения капитал е актив. щото учил недоучил. собствения капитал от гледна точка на фирмата е пасив защото фирмата го дължи на акционерите.
                            Никоя фирма няма задължение към акционерите си да върне капитала, освен ако няма изрично гласуване за обратно изкупуване!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
                              ами той твърди че собствения капитал е актив. щото учил недоучил. собствения капитал от гледна точка на фирмата е пасив защото фирмата го дължи на акционерите.
                              къде прочете че съм писъл че собствения капитал е Актив?
                              Last edited by chronos; 17.08.2015, 14:29.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от MrSi Разгледай мнение
                                За кое по-точно колегата греши ?
                                ами той твърди че собствения капитал е актив. щото учил недоучил. собствения капитал от гледна точка на фирмата е пасив защото фирмата го дължи на акционерите.

                                Коментар

                                Working...
                                X