IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нещо като инструкция, как човек може да започне да инвестира в акции на БФБ-София

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
    я да каже пусналия темата ка да намерим повече от 10 читави акции на БФБ. ако иска да ги изброи
    Да вземем да дефинираме "читави"?

    Моето предложение:
    Читава акция е тази, която:
    1. има free float 51% или повече;
    2. има ежедневен оборот над ... айде от мен да мине, 10 000лв. за последната година;
    3. е носила редовен (по възможност растящ) дивидент през последните ... айде от мен да мине, 5 години, в размер на ... айде от мен да мине, 2% или повече (спрямо ex dividend date).

    Никакви претенции към бранш, мениджмънт, ценова история, перспективи, Р/Е, Р/В, RoА/Е и прочие алабализми.

    Естествено, трите неща трябва да се изпълняват едновременно. При необходимост мога да обоснова смисъла на всяко от условията.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Dimitar. Разгледай мнение
      Абе, нямаше ли цяла тема на тази тема?
      имаше ....................... наскоро тони12345 питаше дали да прави репо щото тогава усетил, че бил момента...
      fuск the bеаr - give me the bееr

      Коментар


      • Първоначално изпратено от polki Разгледай мнение
        ......... лошото е, че след няколко години хората започват да си вярват, че вече много разбират от инвестиции и започват да взимат пари на заем с надеждата да станат милионери, а точно тогава следва БУМ
        Абе, нямаше ли цяла тема на тази тема?

        Коментар


        • Първоначално изпратено от polki Разгледай мнение
          когато започнат да се инвестират истински пари след третата година например вместо да се вкарат 2000 лева и да се купят 20 акции по 100 лв. е по-добре за 20 месеца да се вкарват по 100 лв./месечно на БФБ

          както в миналото много пъти съм писал във форума е хубаво всеки човек да си определи някаква сума която всеки месец вкарва на бфб и след 30-40 години ще има прилична пенсия .................... лошото е, че след няколко години хората започват да си вярват, че вече много разбират от инвестиции и започват да взимат пари на заем с надеждата да станат милионери, а точно тогава следва БУМ
          +1
          влагането на равни суми е правило, но трудно за спазване
          обикновено хората са смели на върха и влагат много, вклю на кредит, а на дъното не само, че не купуват, а и продават панически

          е как индексите няма да бият фонд мениджърите и обикновените хора?

          Освен това индексите се самопречистват от мърша (поевтиняващите акции отпадат от индекса), докато хората си държат мършата в портфейлите ....

          на върха на пазарите имате увеличени доходи и преследващи ви кредитори (да ви дават)
          на дъното ви преследват пак кредитори, но за да ви вземат, а може да сте и безработен (от фалирала банка например)

          и освен това натискът на тълпата, за ХХ% от хората е неудържим

          сложих постинг в блога
          Защо индексите бият фонд мениджърите в над 80% от случаите?
          http://zaparite.blogspot.com/2015/04/80.html
          .
          .
          .
          .
          .
          Last edited by mpy_yordanov; 22.04.2015, 02:55.

          Коментар


          • я да каже пусналия темата ка да намерим повече от 10 читави акции на БФБ. ако иска да ги изброи

            Коментар


            • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение
              Идеята е, че влизайки в пазара с малко, ще свикнем да го следим. Нещо което няма да се случи, ако не сме вложили. Затова търговията с демо сметки е пълна глупост, тотално не я препоръчвам, включително и защото няма нищо общо с реалната. Когато си с реални пари, било то и само с 1 лв., мозъкът мисли по-съвсем друг начин, отколкото когато е на демо.
              изкара логика

              аз мисля, че има хора които успешно могат да тренират и на тефтера, а има хора които и 1 лев да вложат; и 10 лева да вложат; и 100 лева да вложат; и 1000 лева да вложат ще си играят все едно играят на демо...

              Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение
              Стъпките са,

              1. избирате някои акции (честно казано не е от значение кои, моля само да не са пени-сток (фалирали евтини компании)) По-добре да купите от 10 компании или повече, отколкото от една, защото така ще следите повече "зайчета" и ще трупате повече знание

              2. съставяте си кратък анализ за всяка, защо е купена, какво очаквате (дивидент, цена) и кога (задължително е, за да може след това да си сверите дали се е изпълнило). Ползвайте онлайн дневник като drive.google.com . Въобще дневникът е единственият приятел на инвеститора, не само на тинейджъра

              4. Абонирайте се за информация за вашите компании и тя ще идва на мейла
              http://x3news.com/?page=MyX3News
              просто я четете и мислете

              7 Веднъж на всеки 6 месеца преценявайте, как вървят инвестициите си и решавайте дали да задържите, продадете или купите още

              В най-лошия случай ще загубите 1 000 / 2 000 лв., ако всички компании фалират...... Едва ли ще спечелите много пари, но основната цел е да натрупате знания. След 10 години, ще можете да влезете в пазара сериозно, без да се притеснявате. Сега ако влезете сериозно, можете и да фалирате.
              1, взима си човека едно тефтерче,
              2, определя от колко лева ще му е портфейла в акции и записва сумата най-отгоре
              3, започва да пише на коя дата купува дадена компания, пише колко акции купува - ако иска да пише защо я купува тази акция и кога смята да я продаде
              4, когато продаде някоя акция си записва на коя дата я продава, на каква цена я продава, и каква печалба/загуба реализира
              5, най-рано след година или две може да се направи някаква равносметка

              разликата между това да вложиш реални 2000 лв.на борсата или виртуални 2000 лв. да си ги водиш на тефтер е :

              - страха който ще има при загуба на реални пари
              - при първи успешни сделки (късмета на начинаещия) с двето хиляди лева е възможно да се отвори д/пето и да се вложат още десетина хилки където нещата вече може тотално да се омажат

              нужна е дисциплина и самоконтрол

              когато започнат да се инвестират истински пари след третата година например вместо да се вкарат 2000 лева и да се купят 20 акции по 100 лв. е по-добре за 20 месеца да се вкарват по 100 лв./месечно на БФБ

              както в миналото много пъти съм писал във форума е хубаво всеки човек да си определи някаква сума която всеки месец вкарва на бфб и след 30-40 години ще има прилична пенсия .................... лошото е, че след няколко години хората започват да си вярват, че вече много разбират от инвестиции и започват да взимат пари на заем с надеждата да станат милионери, а точно тогава следва БУМ
              fuск the bеаr - give me the bееr

              Коментар


              • Първоначално изпратено от polki Разгледай мнение
                10 години ?!?!??!? ................... къде се учи 10 години, че не се сещам

                Колко години е университета? .................. около 5 години --------------- някой може и за 10 години да не завърши - прав си

                За колко години ви премина средното образование? ................. около 3-4 години ---------------- някой може и 10 години да е учил за средно, но не съм чувал за такъв случай...

                Колко години се учихте да карате кола, колело, ски, ролери, кънки на лед? Колко години се учихте да плувате? .................. не съм чувал някой да се учи 10 години за да усвои тези дейности...
                Искам да ги поуплаша, за да подходят по-сериозно

                Истината е, че всеки ще скъса синджира на втория ден и ще влезе all in the market

                Поздрави

                Коментар


                • Първоначално изпратено от mpy_yordanov Разгледай мнение
                  Колко време ще се учите? Ами 10 години. Едва тогава ще знаете „откъде излиза топлата вода“, ще сте преживяли достатъчно. За колко години ви премина средното образование? Колко години е университета? Колко години се учихте да карате кола, колело, ски, ролери, кънки на лед? Колко години се учихте да плувате? За колко години се научихте как се гледа дете? Има правило за 10 000 часа. Едва след като вложите толкова време в едно нещо, тогава ставате добър.
                  10 години ?!?!??!? ................... къде се учи 10 години, че не се сещам

                  Колко години е университета? .................. около 5 години --------------- някой може и за 10 години да не завърши - прав си

                  За колко години ви премина средното образование? ................. около 3-4 години ---------------- някой може и 10 години да е учил за средно, но не съм чувал за такъв случай...

                  Колко години се учихте да карате кола, колело, ски, ролери, кънки на лед? Колко години се учихте да плувате? .................. не съм чувал някой да се учи 10 години за да усвои тези дейности...
                  fuск the bеаr - give me the bееr

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
                    в дебелите книги пише че 5 акции са достатъчни за диверсификация. оттам на горе не се променя съществено. а системния риск не може да се избегне ако ще 1000 акции да имаш
                    5 акции е 20% риск от загуба на портфейла от акция. Всяка компания има долна граница от 0$. Който ги е писал дебелите книги да си държи по 5 акции

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                      В момента имам към 50 позиции, не мисля че съм падал под 30 последните години, на сигурно 12-13 пазара.

                      Аз отигравам теми, а не компании. Имам си някаква собствена идея какво ще е бъдещето на света залагам на тази моя идея. 5-6 теми с по няколко компании във всяка тема.

                      Но темата е за БФБ. А този начин на инвестиране няма как да стане тук.
                      в дебелите книги пише че 5 акции са достатъчни за диверсификация. оттам на горе не се променя съществено. а системния риск не може да се избегне ако ще 1000 акции да имаш

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                        Браво, Марияне - и ти като мен си учител - аз научил доста хора да инвестират - но: наживо.

                        Радев - ти си неинвеститор - не че си ми неприятен като съфорумец, но често се чудя какво търсиш туканка, честно.

                        Равновесиев - що не идваш на сборища? - Там винаги е забавно.
                        ти как позна че съм неинвеститор. е ако имаш предвид фондове и БФБ вярно не съм. едно верме имах акции на БФБ и докато излеза цената падна с 3% . мерси за такава ликвидност
                        Last edited by nradev; 21.04.2015, 23:48.

                        Коментар


                        • Нещо като може да е просто - що пък да не го направим сложно по стара бг традиция.
                          10 годин щели да учат.....ай стига майтапи бе

                          Той дедо Бъфю всъщност няколко пъти го препоръча вече на ритейлърите - да си вземат един SPY и хич да не се занимават с глупости.
                          И пак ще бият над 85% от суперизучените и "можещи" елитни фонд мениджъри.

                          Другото ще си дойде с времето.

                          ПС На бфб-то - да чакат нова 2012г, сега не е препоръчителен риска за новобранки.
                          Last edited by pipbel; 21.04.2015, 21:47.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                            Що, ела неофициално - да се запознаем... туканка не си ли приказваме разни работи?
                            Тук са празни работи, ама така и така съм пред компютъра по забавно е някак си, особено ако стане един хубав спор и модераторите спят

                            Пък на общи събрания нали ги гледам протоколите - пълна скука. От време на време ходя на някое представяне за ИПО на бфб - ми то дори като се опитват да ти продадат акции са скучни и до момента единствената полза която съм имал от тези представяния са че като ги видя и ги чуя и веднага решавам на тези пукнат лев няма да им дам. до сега никое представяне не ми е променило мнението от първоначален скептицизъм към оптимизъм, но доста са накланяли нещата на обратно.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от SOFIX Разгледай мнение
                              Равен, ти не инвестираш, а играеш тото.

                              Ти на 30 пазара ли инвестираше? Как успяваш да ги следиш? Как си подбираш акциите? Или затваряш очи и квото се падне?
                              В момента имам към 50 позиции, не мисля че съм падал под 30 последните години, на сигурно 12-13 пазара.

                              Аз отигравам теми, а не компании. Имам си някаква собствена идея какво ще е бъдещето на света залагам на тази моя идея. 5-6 теми с по няколко компании във всяка тема.

                              Но темата е за БФБ. А този начин на инвестиране няма как да стане тук.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                                Ми донеси си - никой няма да те джоби - ще си поркаме и ще си гласуваме.
                                Според мен няма да дадат- ще ги е страх да не ги замерваме след това с бутилките

                                Коментар

                                Working...
                                X