Първоначално изпратено от retro_69
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Изгодни ли са за Б-я проектите Б-с-Александропулис и БЕЛЕНЕ
Collapse
X
-
Брей каква новина чета сега .Иде реч ,че някой хорица имали пари да построят на АЕЦ,,Белене''
Уважаеми журналисти, Група частни инвеститори проявяваме интерес към реализиране на проекта АЕЦ „Белене”. Предлагаме да поемем управлението на проекта с цел довеждането му до успешна реализация, като откупим държавния дял и възстановим на държавата всички досега извършени разходи.Преди насрочването на Национален референдум 27.01.2013 г. с въпрос „Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждането на нова ядрена електроцентрала?”, правителството на Р България отложи преговорите за втората атомна централа до приключване на допитването до гражданите.
Централната избирателна комисия обяви резултатите от гласуването в националния референдум, което показа по-скоро положителната нагласа в обществото към атомната енергия. Това ни дава основание да обявим своето намерение и интерес към изграждане на АЕЦ „Белене“. С цел публичност и прозрачност на намеренията ни, информираме медиите и обществеността, че екипът ни ще внесе официално предложение до Министерски съвет и Народно събрание на Република България.
Нашият интерес е за строителство на нова АЕЦ на площадката в Белене като частен проект. Като аргументи в своя полза за улесняване на решението за приемане на предложението ни ще посочим експертните анализи на независими експерти, които са категорични, че за държавата е неизгодно да инвестира в този проект при досегашните допускания и условия, както и категоричното изявление на Премиера на Р България АЕЦ „Белене“ да бъде построена само при наличието на частни инвеститори. Собствените ни допускания и разчети категорично показват бъдещата нужда от надеждни източници на електроенергия, както и рентабилността на проекта.
Искаме да поемем държавния дял в този проект в неговата цялост, като се ангажираме да спазим всички изисквания за безопасност и възстановим на държавата в разумен срок всички досега извършени разходи. От страна на държавата бихме искали гаранции, с които тя се ангажира да осигури свободен пазар на енергията у нас съобразно директивите на ЕС, да не създава изкуствени административни пречки, с които да забави изпълнението на проекта, както и да обезпечи отказа си от бъдеща национализация. Не изискваме от държавата да се ангажира с предварителен договор за изкупуване на произведената енергия и не очакваме гаранции от българското правителство за успеха на проекта. Либерализацията на пазара чрез отварянето му за независими доставчици и търговци на енергия за нас е достатъчно условие, което от своя страна ще доведе и до редица безспорни ползи за бизнеса и потребителите. Преструктурирането на проекта като частен ще даде възможност на всички заинтересовани лица да участват в него при ясно регламентирани условия и перспектива.
Считаме, че Р България ще извлече безспорни ползи от изграждането на АЕЦ „Белене“ – ще бъдат създадени над 5000 работни места в процеса на изграждане, значителен обем от работите ще бъдат възложени на вътрешни подизпълнители, а икономиката ще увеличи експортния си потенциал. Либерализирането на пазара на енергия ще допринесе за по-голяма сигурност на доставките и енергийната система и ще даде възможност на съществуващата АЕЦ „Козлодуй“ да формира значително по-голяма печалба, с което по естествен път да натрупа необходимите й средства за модернизация и последващо извеждане от експлоатация.
Екипът ни има намерение да внесе официално предложение до Министерски съвет и Народно събрание на Република България в началото на месец февруари 2013 година.
С уважение,
Ангел Деспотов – представител на инвеститорите,
тел за контакт: +491608173193
Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнениеАко помоля за линк, ще ми пратиш ли?
Отвори капитал, напиши аец горе вдясно, и воала!
Коментар
-
Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнениеДа ви е честито предстоящото ново "зелено" сурвакане!
"Благодарим" на всичко привърженици на "зелена" енергия и поздравяваме всичките ви женски роднини.
Проблеми със зеления ток може да натоварят сметките с още 4 процента
Коментар
-
Да ви е честито предстоящото ново "зелено" сурвакане!
"Благодарим" на всичко привърженици на "зелена" енергия и поздравяваме всичките ви женски роднини.
Проблеми със зеления ток може да натоварят сметките с още 4 процентаНе спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
Коментар
-
Първоначално изпратено от MILOM Разгледай мнениеказва го шефа на централата-справка в.Капитал-интервюто
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнениеГрешно ли прочетох нещо, или си написал 200 /двеста/ милиона Евро? Имаш предвид само замяна на работещите в момента турбоагрегатни групи? /турбина+турбогенератор/? Едва ли ще е достатъчно, ще трябва да се пипат още разпределителните уредби, трансформаторите...
Иначе, аз също съм убеден, че, едно /стига да е вече технически гарантирано и да не снижава сигурността на системата като цяло/ повишаване на КПД е най-добрият вариант.
Поради последното, още, преди 5 години, предложих проекта за отопление на София от там, виж темата "И нека Силата бъде с нас"http://milom.blog.bg/
Коментар
-
Първоначално изпратено от MILOM Разгледай мнениеако има белене-трябва да се затвори Козлодуй
и не мога да разбера напъна-вместо да се дадат 200млн евро за модернизация на Козлодуй -да се харчат 10-на милиарда за нова
пък след 15 години да се огледаме и да решим какво да правим
Иначе, аз също съм убеден, че, едно /стига да е вече технически гарантирано и да не снижава сигурността на системата като цяло/ повишаване на КПД е най-добрият вариант.
Поради последното, още, преди 5 години, предложих проекта за отопление на София от там, виж темата "И нека Силата бъде с нас"Last edited by Pyramid; 31.01.2013, 12:22.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнениеПравилно. Не може. Не и към момента.
Но,
1. АЕЦ до пуск на първи блок има да се строи ПОНЕ 5 години
Боко у Сопот, ръснА акъл-акълище, и се изнесе оттам, като най-малко, Спасител на нацията.
и не мога да разбера напъна-вместо да се дадат 200млн евро за модернизация на Козлодуй -да се харчат 10-на милиарда за нова
пък след 15 години да се огледаме и да решим какво да правимhttp://milom.blog.bg/
Коментар
-
Първоначално изпратено от MILOM Разгледай мнениецената от 6,3млрд евро е само за 2 блока-нищо друго от инфраструктурата на една АЕЦ не е включено в тази цена.
Все още няма построена АЕЦ навсякъде по света
която да е завършена в срок и според първоначалната цена
справка който иска-Финландия,САЩ и т.н.
Няколко пъти се опитах да обясня ,че 4000МВт базова мощност не може да се поеме от нашата енергосистема.
Но,
1. АЕЦ до пуск на първи блок има да се строи ПОНЕ 5 години
2. Много нещо старее,междувременно. И пуши, и смърди. И трябва да започне поетапното му изклчване
3. Междувременно, 5. и 6. на Козлодуй, я ги, я-не ги удължат с 10, да не говорим за 20 и 30 години
4. Муждувременно, надявам се, да започне постепенно оживление на производството у нас. И не само у нас
5. Откога българската енергийна система работи само в границите на държавата?
6. В микса с останалите източници, дори и на 19 стотинки изкупна да влезе /а, разбивката, дори и на 11 милиарда евро за ЦЯЛАТА централа, не показва, като се замислиш, чак толкова висока цена/ като цяло, цената няма да скочи. Работата е там, че, първо се пускат 1000MW, след още няколко години-другите 1000, като междувременно, отпадат още стари барутници, кадилници и може също да се изключи някой хилядник (ей така, "случайно, да се окаже с повече фосфор в корпуса на стария руски реактор")
7. Още, говорим за след поне 5 години СТРОЕЖ, а те почват след проучвания и т.н., ако се строи в Козлодуй, със съответните промени в световната консумация и производство на енергия и промени в цените /поевтиняване на парите/
8. това, че АЕЦ-ІІ може да е 2000 MW, не означава - със сигурност, ще може да се отложи или отмени поръчка за ВВЕР, ако дотогава излезе успешен ториев, които са, според американските прогнози, ПОНЕ 30 до 50% по-евтини...И много по-еластични, тоест, лесно се засилват и снижават мощностите им до 50% - ще рече, тогава и новите 1000 MW може да се окажат не базова, а оперативно регулируема мощност...
Накратко, думата ми е, нещата са по-гъвкави, и цената за едното чудо, може да се окаже и по-ниска при по-евтини пари. Естествено, следва да се оптимизира и преговорният процес, и самите условия по договора. И да се гледа отвсякъде, а не само от една страна, както имат практика някои, дето препоръчват на машиностроително предприятие да прави фойерверки, например. ДойдЕ Боко у Сопот, ръснА акъл-акълище, и се изнесе оттам, като най-малко, Спасител на нацията.
Коментар
-
Първоначално изпратено от UNSS Разгледай мнениеДобре де, ако можеш да погледнеш в доклада на HSBC интерконекторните връзки с комшиите и да кажеш допълнителната мощност от 2000 МВт, дали не може да се експортира, според мен може....... Идеята е да произведем домати, не колкото можем да изядем, а колкото можем да продадем
за да са енергонезависими-Румъния,Сърбия,Македония ,Гърция
Унгария изнася на 30евро/МВт/ч
http://www.capital.bg/politika_i_iko...at_drastichno/
единствения платежоспособен и дефицитен
пазар около нас е Италия
но дотам ще са доста загуби по преносаhttp://milom.blog.bg/
Коментар
-
Данните са взети от доклад на Ърнст анд Янг за финансовата 2011г. на АЕЦ Козлодуй.
През 2011г АЕЦ работи в следните режими:
ЯЕБ № 3,4: в експлоатационен режим - състояние “Е”;
ЯЕБ № 5,6: в редовна експлоатация, съгласно графика за натоварване.
ЯЕБ 3 и 4 са 440МВт, а ЯЕБ 5 и 6 са 1000МВт, като експлоатираната мощност за 2011г. е 2000МВт и можем да използваме публичните данни за АЕЦ Козлодуй и да пренесем данните в анализа за АЕЦ Белене... Единствената разлика при този сравнителен анализ ще бъдат различните разходи за амортизация, поради различната стойност на централите, които са построени в период от време разлика около над 20-30 години... Двете централи са поставени при една и съща нормативна рамка, извършват дейност на един и същи пазар, разходите за човешки ресурс, осигуровки, данъчна среда са едни и същи.......
Продажби на регулиран пазар, регулатора е ДКЕВР
- изменение на регулираните цени Решение на ДКЕВР № Ц-22/29.06.2011г. (съответно 15,30 лв/MWh за енергия, и 27,00 лв/MWh за разполагаемост);
Цени на електрическата енергия на производители, определени от регулатора
http://www.dker.bg/pagebg.php?P=401&SP=402
Данните за продадената енергия на АЕЦ Козлодуй за 2011г.
Продажби на регулиран пазар
- Нетна енергия - 8 765 320 МВтч за 136 069 х.лв.
- Брутна разполагаемост - 9 361 522 Мвтч за 257 690 х.лв.
-Общо - 393 759 х.лв.
Продажби на свободен пазар - 6 498 824 МВтч за 441 116 х.лв.
За 2011г. средната цена, на която е продавала АЕЦ Козлодуй на свободен пазар е 67,88лв. или около над 4 пъти над цената, на която продава на регулиран пазар.... Можем да допуснем че вътрешния пазар няма да може да поеме електроенергията, произведена от АЕЦ Белене, поради договорите, които е сключила НЕК с другите производители на енергия, а всички останали недоговорени количества енергия НЕК ще ги изкупува от АЕЦ Козлодуй...
Данни за Финансова 2011г.
1.Приходи от продажба на електроенергия и топлоенергия - 837 151 х.лв.
2.Печалба за периода – 113 434 х.лв.
2.1. Дивидент в размер на 91 354 х.лв.
3.Разходи за материали и консумативи са – 163 567 х.лв., в т.ч.
3.1. Ядрено гориво 153 384 х.лв.
4. Разходи за персонала, общо 4 198 работници – 184 853 х.лв., в т.ч.
4.1. Възнаграждения - 150 715 х. лв.
4.2. Социални осигуровки – 31 058 х. лв.
5. Други разходи – 147 048 х. лв., в т.ч.
5.1. Провизия за задължения за отработено ядрено гориво - 30,221 х.лв.
5.2. Годишна вноска за фонд Извеждане на ядрени съоръжения отексплоатация – 62 618 х.лв.
5.3. Годишна вноска във фонд "Радиоактивни отпадъци" - 25,047 х. лв.
Вноски 5.2 и 5.3 влизат във фискалния резерв, увеличавайки го даваме възможност Дянков да си харчи......
Или ако обобщим какво е снесла Златната кокошка на Бг енергетиката за 2011г: Дивидент – 91 млн., Вноска във фискален резерв - 88 млн., изплатени възнаграждения на персонала– 150 млн, осигуровки – 31млн. и т.н..........
Както знаем Ядрената енергия е най-екологично чиста, другата неоспорима полза е възможността за търговия на квоти на парникови газове Со2,
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...xide_emissions
България има годишна квота 50 539 000тона,
а около 40 000 000 тона годишно са свободни за търгуване годишно или около 200 млн тона за периода 2008-2012година.
http://www.capital.bg/politika_i_iko...co2_za_prodan/
източник страницата на АЕЦ:
http://www.kznpp.org/index.php?lang=...ety&p1=ecology
Спестените емисии на СО2 и парникови газове от електропроизводството на АЕЦ Козлодуй в сравнение с конвенционален ТЕЦ през 2011. Или 21 294 000 тона, като цената варира 5 - 13 евра на тон, очакванията за периода 2015-2020 цената на тон въглеводородни емисии е 15-20 евро/тон, поради намаляване на квотите. Или електроенергия произведена от АЕЦ в сравнение с ТЕЦ има ефект на стойност 100-350 млн. евра на година, което дава възможност на държавата за продажба на емисии, като част от тези пари влизат в държавния бюджен, а друга част за развитието на екопроекти за Зелено производство и пестене на енергия.
Коментар
-
Първоначално изпратено от MILOM Разгледай мнениецената от 6,3млрд евро е само за 2 блока-нищо друго от инфраструктурата на една АЕЦ не е включено в тази цена.
Все още няма построена АЕЦ навсякъде по света
която да е завършена в срок и според първоначалната цена
справка който иска-Финландия,САЩ и т.н.
Няколко пъти се опитах да обясня ,че 4000МВт базова мощност не може да се поеме от нашата енергосистема.
Коментар
-
Първоначално изпратено от UNSS Разгледай мнениеНе си прав, няма такава цена от 11 млрд евра. лихвите се капитализират до въвеждане в експлоатация, след това вече влизат в ОПР-то, като разход... свалил съм си отчета на АЕЦ-а за 2011, утре ще систематизирам данните и ще ги постна...
Нямам представа, каква част от ДМА-то е руски продукт и каква част е СМР, но цените в строителството много са паднали. Значи частта от построяването на Белене, която е местен продукт е с по-ниска цена......
Публичната информация, че проекта през 2006г. е струвал 4 млрд...
РосАтом е предложила 6,3млрд, за мен това е максималната цена, при условие че цените в строителството са се сринали
Цената е Договор!... Обаче това не могат да го разберат Пилешките глави, които не мислят, а дъвчат дъвката изплюта от Боко ФАЛЦЕТА
Все още няма построена АЕЦ навсякъде по света
която да е завършена в срок и според първоначалната цена
справка който иска-Финландия,САЩ и т.н.
Няколко пъти се опитах да обясня ,че 4000МВт базова мощност не може да се поеме от нашата енергосистема.http://milom.blog.bg/
Коментар
-
Първоначално изпратено от UNSS Разгледай мнениеНе си прав, няма такава цена от 11 млрд евра. лихвите се капитализират до въвеждане в експлоатация, след това вече влизат в ОПР-то, като разход... свалил съм си отчета на АЕЦ-а за 2011, утре ще систематизирам данните и ще ги постна...
Нямам представа, каква част от ДМА-то е руски продукт и каква част е СМР, но цените в строителството много са паднали. Значи частта от построяването на Белене, която е местен продукт е с по-ниска цена......
Публичната информация, че проекта през 2006г. е струвал 4 млрд...
РосАтом е предложила 6,3млрд, за мен това е максималната цена, при условие че цените в строителството са се сринали
Цената е Договор!... Обаче това не могат да го разберат Пилешките глави, които не мислят, а дъвчат дъвката изплюта от Боко ФАЛЦЕТАМнението ми не е препоръка за вземане на инвестиционно решение.
Коментар
Коментар