IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ (5BU / BREF)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от penman Разгледай мнение
    nobody, явно си нямаш хабер от имоти! Но къде ще инвестираш си е твоя работа! Като човек, който от години се занимава с това, мога да ти припомня основна максима за имотите - локация, локация и пак локация! А локацията на проекта е чудесна, при добър мениджмънт няма да останат незаети площи, дори и при презасищане в офис сектора. Празни ще останат други сгради, но не и тази! Ако аз бях мажоритарен собственик не бих теглил кредит за завършването й (лихвите неминуемо ще нарастват), а ще продам "работещи" (както папагалски повтарят някои форумци) обекти - например Камбаните. Той, а дори и тези в бизнес парка може да се поопразнят от наематели при евентуално презасищане, но но не и новия проект.
    Аз също бих продал Камбаните по принцип. Щеше да има много мнения, че са изтървали питомното за да гонят дивото и щеше да има много недоволни. По принцип никой който е гонил питомното не е спечелил, но това си е мое мнение. Иначе БРЕФ и мен вече не ме кефи много ама не виждам алтернатива. Алтернатива освен кеш. Сценариите за криза са ясни. Ако има криза, ще пада всичко без значение в коя точно акция сме инвестирали според мен. Относно пренасищането незнайно защо, но не се притеснявам толкова. Смятам че тук хората знаят какво правят. Примерно пазара на автомобили или смартфони си е пренаситен по дефоулт. Просто тези, които си знаят работата си печелят а тези, които допускат грешки не печелят много или губят. Нормални работи са това
    Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

    Коментар


    • nobody, явно си нямаш хабер от имоти! Но къде ще инвестираш си е твоя работа! Като човек, който от години се занимава с това, мога да ти припомня основна максима за имотите - локация, локация и пак локация! А локацията на проекта е чудесна, при добър мениджмънт няма да останат незаети площи, дори и при презасищане в офис сектора. Празни ще останат други сгради, но не и тази! Ако аз бях мажоритарен собственик не бих теглил кредит за завършването й (лихвите неминуемо ще нарастват), а ще продам "работещи" (както папагалски повтарят някои форумци) обекти - например Камбаните. Той, а дори и тези в бизнес парка може да се поопразнят от наематели при евентуално презасищане, но но не и новия проект.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ivopashov Разгледай мнение
        Винаги може да продадеш част от сградата за да финансираш остатъка от строителството или да покриеш заем ако нещата отидат на зле. Така може да имаш 20 000 м2 сграда например и 0 заем. Има го разбира се риска, че никой няма да иска да я купи и дори на по-малката част пак трябва да се търсят наематели. Та това което искам да кажа е, че не трябва да се мисли "тези 35 000м2 са твърде много и твърде голям риск". Винаги може да се раздели. Въпрос на execution. Има и опцията да се продаде изцяло. Дори и да се случи частична или цяла продажба и дори пазарът да е слаб, все си мисля че продажната цена ще е > тази която е реализирана и пак ще има печалба.

        Също така ако стигнеш до Акт 14 със собствени средства не е зле. Финансиране след това не би трябвало да е много трудно. Особено за клас А имот, особено за фирма с добри приходи и печалби. И колко да са лихвите след това? Ако се вземе 40 млн лв кредит (може би е много) на 4% за 20 години, това са 240 000 лв на месец вноска или 120 000 Е. При наеми за офиси клас А по 10-12 Е на месец на м2 това са под 10000 - 12000 м2 отдадена площ (или ~ 30% от надземната сграда). Още малко ще трябва за да се плащат текущи разходи по поддръжка, данъци и тн.
        Не искам да звуча негативно, защото проектът изглежда добре, но имаме няколко разминавания. Да се продаде по средата или докато не е завършена ще е много, много трудно, ако пазарът не върви, а това е което говорим. Ако са я завършили може да има излизане, нашият пазар вече не е толкова неликвиден. Веднъж завършена рискът ще намалее.

        Относно банковото финансиране 20 години са малко агресивни, ако са 10 тогава говорим за 19 000 кв. м. на 11 евро за обслужване на дълга. Това вече са 2/3 от площите. За да има и за акционерите говорим за почти цялата сграда.

        Не казвам, че така ще стане. Но се усеща едно пренебрегване на реалната ситуация. Проектите в София са доста, а София до сега привличаше младите хора от цялата страна, малко или много. Сега обаче Пловдив и до някъде Варна и Бургас излизат на картата и това преселение вече е към края си според мен.

        Коментар


        • Винаги може да продадеш част от сградата за да финансираш остатъка от строителството или да покриеш заем ако нещата отидат на зле. Така може да имаш 20 000 м2 сграда например и 0 заем. Има го разбира се риска, че никой няма да иска да я купи и дори на по-малката част пак трябва да се търсят наематели. Та това което искам да кажа е, че не трябва да се мисли "тези 35 000м2 са твърде много и твърде голям риск". Винаги може да се раздели. Въпрос на execution. Има и опцията да се продаде изцяло. Дори и да се случи частична или цяла продажба и дори пазарът да е слаб, все си мисля че продажната цена ще е > тази която е реализирана и пак ще има печалба.

          Също така ако стигнеш до Акт 14 със собствени средства не е зле. Финансиране след това не би трябвало да е много трудно. Особено за клас А имот, особено за фирма с добри приходи и печалби. И колко да са лихвите след това? Ако се вземе 40 млн лв кредит (може би е много) на 4% за 20 години, това са 240 000 лв на месец вноска или 120 000 Е. При наеми за офиси клас А по 10-12 Е на месец на м2 това са под 10000 - 12000 м2 отдадена площ (или ~ 30% от надземната сграда). Още малко ще трябва за да се плащат текущи разходи по поддръжка, данъци и тн.

          Дори лихвите да станат 6-7% пак ни трябват под или около 40% отдадена площ за да се покриват разходите.

          Разбира се, всеки иска да е над това защото все пак имаше dilution. Aко пазарът отиде в посока, че не можем да отдадем 30-40% от тази сграда, мисля че и вие и аз ще си имаме доста по-големи проблеми от цената на акцията на БРЕФ.

          (Edit) За да носят и допълнителните 30-те млн набран капитал по 5-6 % дивидентна доходност на година, то това са още около 7000 м2 отдадени. Или още ~20%. Ta 50-60% отдадена клас А сграда не би трябвало да е чудо невиждано в който и да е пазар ако всичко се изпълни добре. Така и кредита ще се плаща и новия капитал ще носи доходност. Всичко над това (ха дано) ще отива за по-голям дивидент както по стария така и по новия капитал.

          Цифрите са малко бакалски и ще се радвам на корекция ако бъркам някъде.
          Last edited by ivopashov; 13.11.2018, 16:26.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от nobody Разгледай мнение

            Ако смяташ, че да се реализира сграда с 35 000 кв. м. надземно РЗП в момента в София е нисък риск, тогава явно имаме фундаментално разминаване в гледните точки. Ако задължително трябва да инвестирам в недвижими имоти бих купил дружество с отдадени сгради или да развива нещо по-скромно и то да не е голям процент от съществуващия портфейл.
            Разбирам те. Няма фундаментално разминаване. Аз също искам това, което искаш и ти. Затова питах кое е това дружество, което има отдадени сгради и се развива по-скромно? И да не е в имоти пак става. Ако не е тайна разбира се....
            Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

              ....Въпроса е да гледаме положително не нещата. Да търсим високата доходност, съчетана с ниският риск. Та въпроса ми беше, къде да търся по-висока доходност и по-нисък риск според теб? В кеш или някой друг актив?
              Ако смяташ, че да се реализира сграда с 35 000 кв. м. надземно РЗП в момента в София е нисък риск, тогава явно имаме фундаментално разминаване в гледните точки. Ако задължително трябва да инвестирам в недвижими имоти бих купил дружество с отдадени сгради или да развива нещо по-скромно и то да не е голям процент от съществуващия портфейл.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от nobody Разгледай мнение

                Всеки си преценява, аз само излагам факти. Рискът е примерно, че сградата стига Акт14 със собствени средства, пазарът се забавя, банките не искат да финансират останалото и вложените 30 млн. лв. не носят някакво време приход. Така доходността за акционерите ще падне доста, защото този проект е много голям.

                При всички положения, ако има забавяне, дори да се замрази много рано, пак ще удари доходността. Ако се завърши и остане незапълнена ще е пак зле, защото ще има лихви. На пазара има някои готови, хубави сгради, които се продават, и с тези пари можеше да се купи някоя.
                Разбира се че е възможно. Така както е възможно, например да ме блъсне кола, докато отивам към работа. Всичко е възможно, както и обратното. Въпроса е да гледаме положително не нещата. Да търсим високата доходност, съчетана с ниският риск. Та въпроса ми беше, къде да търся по-висока доходност и по-нисък риск според теб? В кеш или някой друг актив?
                Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

                  ОК. Да продаваме значи? Като продадем, какво да правим с кеша? Да го стискаме ли или имаш по-добра идея? Къде няма опасност от прегряване? Какво значи прегряване? Ако приемем че пазара прегрее, това какво значи? Че всички офис сгради ще останат без наематели или само някои? Ако само някои от офис сградите останат без наематели. то БРЕФ от тези със или без наематели ще бъдат и защо?
                  Всеки си преценява, аз само излагам факти. Рискът е примерно, че сградата стига Акт14 със собствени средства, пазарът се забавя, банките не искат да финансират останалото и вложените 30 млн. лв. не носят някакво време приход. Така доходността за акционерите ще падне доста, защото този проект е много голям.

                  При всички положения, ако има забавяне, дори да се замрази много рано, пак ще удари доходността. Ако се завърши и остане незапълнена ще е пак зле, защото ще има лихви. На пазара има някои готови, хубави сгради, които се продават, и с тези пари можеше да се купи някоя.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от nobody Разгледай мнение
                    Тук, за който не следи офис пазара от близо, искам да отбележа, че сградите на БРЕФ и на Маркан са по 30 000 кв. м. отдаваема площ. Това е адски много - сграда 15 в Бизнес Парка е 20 000 кв.м., сградите на GTC до Бизнес Парка са по 15 000 кв.м., като втората е за втори етап. Тези са сравними с Telus Tower (City Tower) на пл. Македония, която стоя замразена доста време.

                    Маркан строят с пари на ПИБ за момента, поне това излиза като залози, но няма финансиране за цялата.

                    Има опасност от прегряване на пазара, а БРЕФ са адски назад с този проект. Рискът си е доста голям в тази фаза на пазара.
                    ОК. Да продаваме значи? Като продадем, какво да правим с кеша? Да го стискаме ли или имаш по-добра идея? Къде няма опасност от прегряване? Какво значи прегряване? Ако приемем че пазара прегрее, това какво значи? Че всички офис сгради ще останат без наематели или само някои? Ако само някои от офис сградите останат без наематели. то БРЕФ от тези със или без наематели ще бъдат и защо?
                    Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                    Коментар


                    • Тук, за който не следи офис пазара от близо, искам да отбележа, че сградите на БРЕФ и на Маркан са по 30 000 кв. м. отдаваема площ. Това е адски много - сграда 15 в Бизнес Парка е 20 000 кв.м., сградите на GTC до Бизнес Парка са по 15 000 кв.м., като втората е за втори етап. Тези са сравними с Telus Tower (City Tower) на пл. Македония, която стоя замразена доста време.

                      Маркан строят с пари на ПИБ за момента, поне това излиза като залози, но няма финансиране за цялата.

                      Има опасност от прегряване на пазара, а БРЕФ са адски назад с този проект. Рискът си е доста голям в тази фаза на пазара.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение

                        Това за единия процент, има ли го черно на бяло някъде?
                        мисля в отчета бе подробно описано... Виж междинния доклад.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                          Най накрая. Приемам че таксата от днес е 1%, а от друга страна някои записали акции може като ги получат да продадат и да понатиснат цената...
                          Това за единия процент, има ли го черно на бяло някъде?
                          Last edited by mancev; 07.11.2018, 09:34.

                          Коментар


                          • Най накрая. Приемам че таксата от днес е 1%, а от друга страна някои записали акции може като ги получат да продадат и да понатиснат цената...

                            Коментар


                            • да живее ТР
                              УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА, На основание чл. 17, т. 1 от Регламент (ЕС) 596/2014 г., във връзка с извършеното успешно увеличение на капитала на ФОНД ЗА НЕДВИЖИМИ ИМОТИ БЪЛГАРИЯ АДСИЦ чрез първично публично предлагане на акции, въз основа на решението за увеличаване на капитала, прието от Съвета на директорите на дружеството на 20.04.2018 г., и съгласно Проспект за първично публично предлагане на акции на дружеството, потвърден от Комисия за финансов надзор с Решение № 619-Е от 15.06.2018 г., Ви уведомявам, за следното: На 06.11.2018 г. успешно приключи вписване в Търговския регистър при Агенция по вписванията на промени във вписани обстоятелства по част „Капитал“ по партидата на ФОНД ЗА НЕДВИЖИМИ ИМОТИ БЪЛГАРИЯ АДСИЦ. В резултат от направеното вписване основния капитал на дружеството е увеличен на 34,641,925лв., разпределени в 34,641,925 броя обикновени безналични акции, с право на глас и с номинална стойност от 1 (един) лев всяка. Предстои новите акции да бъдат вписани в Централния депозитар.
                              Last edited by ceneto; 06.11.2018, 21:39.
                              “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                                Имайки становище на КФН зад искането си, тук вече трябва да станат нещата. Хубавото е че забавянето на вписването реално е в синхрон със забавата на разрешителното за строеж. Въпреки това може да заведат едно дело на ТР за щети и пропуснати ползи за - да кажем 100К?

                                Иначе от 01.10. имаме още 900квадрата под наем и почти пълни доходоносни сгради!

                                След вписване в ТР и обещанието за таксата ще бъде изпълнено и сумата отделяна към МНИ би трябвало да остане същата или дори малко по-малка.

                                Печалбата към 3трим. е малко над 8ст. и дори последното трим печалбата да изчезне в преоценки, пак имаме едни 4% дохдност.

                                Няма значение че сградата на Маркант върви по-бързо. БРЕФ са доказали че могат да пълнят празни сгради , а и лоацията с една бъдеща метро станция си изглежда супер апетитна и гарантираща успех.

                                Успех на акционерите - имам 100бр.
                                Здравей Тони! Преоценките в края на годината нямам да се отразят върху печалбата за разпределение. По скоро намалението ще дойде от изплатените възнаграждения на ин.посредници свързано с увеличението на капитала. Очаквам около 9.3стотинки дивидент.

                                Коментар

                                Working...
                                X