IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение

    Е, на нас не ни остава друго, освен да пишем врели-некипели, за да знаят хората какво и как се е случило. То вече е без значение. Онзи ден разказвах на едни младежи за Феята и Ропотамо. Мислеха, че им говоря за Властелина на пръстените - и там са същите врели-некипели. Имам десет кв. м. площ пред нашата кооперация - моя собственост. Плочките изровени, питам общината - чие е задължението за тях? Те ми казват - а, това не е наша работа, вие си се оправяйте. Има и такива случаи, в които случаен човек може да влезе в ролята на собственик на такива едни малки градски парцели.
    Приватизацията на Феята и Ропотамо, е съвсем различна работа от това за което пишем. Прав си ,че вече няма никакво значение какво и как е било защото днес това няма как вече да се случи. Днес, обаче виждам едни други случващи се неща, като това ,че маса хора с пари кеш се включват на тъмно зелено в строеж на нови сгради и след 2 г. преди акт 16 ги продават с много добри печалби. Всяка далавера с времето си

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение

      Хахаха, е тези мантри са ми много любими. Не се връщали имотите на хората, а ? Е, не знам как се е случвало връщането защото ги купувах след това ,но хората си ги връщаха и то масово, а такива като теб, днес, можете да пишете всякакви врели-некипели ама не се получава. Изобщо не ме е интересувало какви панелни квартали са искали да строят комунистите защото знаех, че вече нищо нямаше да построят и това което ти пиша днес всеки може да го види само като мине по булевардите. Не знам дали знаете за случката с горубленския дядо, който продаде на Метро, 1 дек. по средата на паркинга им за нечуваните тогава 100 $ кв.м., ама днес дори и това ни се струва евтинко, нали ? Е, толкова не са се връщали имотите
      Остави горубленския дядо,ами кажи от къде взе пари за имоти през 90,те ?
      Колко куфарчета изпра,кажи на хората ?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение

        Хахаха, е тези мантри са ми много любими. Не се връщали имотите на хората, а ? Е, не знам как се е случвало връщането защото ги купувах след това ,но хората си ги връщаха и то масово, а такива като теб, днес, можете да пишете всякакви врели-некипели ама не се получава. Изобщо не ме е интересувало какви панелни квартали са искали да строят комунистите защото знаех, че вече нищо нямаше да построят и това което ти пиша днес всеки може да го види само като мине по булевардите. Не знам дали знаете за случката с горубленския дядо, който продаде на Метро, 1 дек. по средата на паркинга им за нечуваните тогава 100 $ кв.м., ама днес дори и това ни се струва евтинко, нали ? Е, толкова не са се връщали имотите
        Е, на нас не ни остава друго, освен да пишем врели-некипели, за да знаят хората какво и как се е случило. То вече е без значение. Онзи ден разказвах на едни младежи за Феята и Ропотамо. Мислеха, че им говоря за Властелина на пръстените - и там са същите врели-некипели. Имам десет кв. м. площ пред нашата кооперация - моя собственост. Плочките изровени, питам общината - чие е задължението за тях? Те ми казват - а, това не е наша работа, вие си се оправяйте. Има и такива случаи, в които случаен човек може да влезе в ролята на собственик на такива едни малки градски парцели.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение

          Ако отворим старите кадастри на ГДИС за района на бул. "Вл. Вазов", ще се натъкнем на едни доста амбициозни застроителни планове на панелни комплекси за петилетки напред чак до Враждебна - така се планираше навремето. Успяха да построят само булеварда. Подобни ниви не се връщаха, защото влизаха в графата - обекти от национално значение. Това не е Делиормана. В същото време, паралелно с това, тези земи започнаха своя нов живот - беше ясно, че панелки там няма да има, затвориха и ДК-тата в София. Но планът си оставаше, за да не могат хората да си върнат нищо, като им даваха за компенсация нещо около Богров до Кариерите. В своя нов живот тези земи започнаха да се преактуват и оттам нататък се осъществиха въпросните абракадабри, но само и единствено по геометрията на Лобачевски, в която две успоредни прави в безкрайността се пресичат. Там, в безкрайността, необезпокоявани от никого, седяха на гюме нашите хора и нещата се случваха. За 5 долара ли, за десет ли - няма значение. Става въпрос за технологията. Какво остава пък за Цариградско шосе, освен ако не става въпрос за района около разклона за Вакарел - там, на втора линия, вероятно още съществуват някакви възможности за несломимия предприемачески дух.
          Хахаха, е тези мантри са ми много любими. Не се връщали имотите на хората, а ? Е, не знам как се е случвало връщането защото ги купувах след това ,но хората си ги връщаха и то масово, а такива като теб, днес, можете да пишете всякакви врели-некипели ама не се получава. Изобщо не ме е интересувало какви панелни квартали са искали да строят комунистите защото знаех, че вече нищо нямаше да построят и това което ти пиша днес всеки може да го види само като мине по булевардите. Не знам дали знаете за случката с горубленския дядо, който продаде на Метро, 1 дек. по средата на паркинга им за нечуваните тогава 100 $ кв.м., ама днес дори и това ни се струва евтинко, нали ? Е, толкова не са се връщали имотите

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение

            Наистина пишеш за неща които изобщо не знаеш ! Имаш ли представа какво количество парцели се продаваха по протежението на бъдещия тогава бул. Вл. Вазов ? Знаеш ли ,че един такъв парцел /нива/ го купих за 5 $ кв.м. и след като го вкарах в регулация след години и построиха булеварда го продадох на една голяма компания и с парите купих къщата в селото до Женева. Имаш ли представа колко евтини бяха парцелите на втора линия на Цариградско шосе ? Тогава маса хора си върнаха имотите и ги продаваха за без пари ама днес пишем ,че не е вярно. Е, вярно е и още как
            Ако отворим старите кадастри на ГДИС за района на бул. "Вл. Вазов", ще се натъкнем на едни доста амбициозни застроителни планове на панелни комплекси за петилетки напред чак до Враждебна - така се планираше навремето. Успяха да построят само булеварда. Подобни ниви не се връщаха, защото влизаха в графата - обекти от национално значение. Това не е Делиормана. В същото време, паралелно с това, тези земи започнаха своя нов живот - беше ясно, че панелки там няма да има, затвориха и ДК-тата в София. Но планът си оставаше, за да не могат хората да си върнат нищо, като им даваха за компенсация нещо около Богров до Кариерите. В своя нов живот тези земи започнаха да се преактуват и оттам нататък се осъществиха въпросните абракадабри, но само и единствено по геометрията на Лобачевски, в която две успоредни прави в безкрайността се пресичат. Там, в безкрайността, необезпокоявани от никого, седяха на гюме нашите хора и нещата се случваха. За 5 долара ли, за десет ли - няма значение. Става въпрос за технологията. Какво остава пък за Цариградско шосе, освен ако не става въпрос за района около разклона за Вакарел - там, на втора линия, вероятно още съществуват някакви възможности за несломимия предприемачески дух.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

              при сегашни цени смятал ли си за колко години се избива от рентата
              при моите сметки винаги е излизало с няколко години повече от апартамент
              Плъхчо, когато купувах Изток, за 55000 $, знаеш ли колко хора ми казваха, че съм луда ? Много ме убеждаваха, че никога няма да видя построени имотите си защото ги купих на много тъмно зелено. Маса народ, ми обясняваха, че това са много пари / с което бях съгласна / и цените ще паднат / с което не бях съгласна/ защото българите сме много бедни и заплатите са много ниски ! Какво се случи след построяването знаеш ли ? Веднага дадох апартаментите под наем за 700 $ и всички припаднаха. Сегашните цени са високи, но и доходите ни няма да са каквито са днес и то много скоро. Не бих мислила така, признавам си, знам ,че дори и днес ако се купи нещо на добра локация ще е добра сделка

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

                при сегашни цени смятал ли си за колко години се избива от рентата
                при моите сметки винаги е излизало с няколко години повече от апартамент
                Идеята е по-скоро като дълготрайно вложение в актив, чиято стойност ще се повишава с годините, не толкова избиване за н брой години.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение

                  Пълни щуротии - хората са се страхували дори малък бизнес да завъртят. Тогава хората, особено младите към този момент, нямаха никакъв страх, защото не знаеха за какво става въпрос - че всичко е пунта мара и трансформация на политическа власт в икономическа чрез поколенчески и партийни-комсомолски взаимосвързаности. Всичко извън този кръг изгоря, нищо не остана. Убиха на хората предприемчивия дух. Колкото до парцелите - хората може да са мързеливи, но не и глупаци, дето ще ти продадат парцелите си без пари. После - какви парцели? Първо - връщане на собственици, което почти никога не се случва, защото става замяна с компенсиран такъв заради ЗУТ и ГДИС, който не струва, а онзи в реалните граници отива в ръцете на нашите хора - наистина без пари. Кой не помни комисиите на Антоан Николов? Така вървяха парцелите. Ами мафиотите от "Софийски имоти", кой режеше баницата и кому даваха от нея - пак нашите хора. Срамно е да се говори за това и не става въпрос за успели и неуспели, а за една огромна неправда.
                  Наистина пишеш за неща които изобщо не знаеш ! Имаш ли представа какво количество парцели се продаваха по протежението на бъдещия тогава бул. Вл. Вазов ? Знаеш ли ,че един такъв парцел /нива/ го купих за 5 $ кв.м. и след като го вкарах в регулация след години и построиха булеварда го продадох на една голяма компания и с парите купих къщата в селото до Женева. Имаш ли представа колко евтини бяха парцелите на втора линия на Цариградско шосе ? Тогава маса хора си върнаха имотите и ги продаваха за без пари ама днес пишем ,че не е вярно. Е, вярно е и още как

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение

                    Не знам как се отписват и взимат апартаменти от БОДК, но със сигурност знам, че дипломатите не живеят в ап. на БОДК ,само. Парцели се купуват от собственици, които са толкова мързеливи ,че не искаха да помислят дори ,че София, се развива ,дори не си правеха труда да се поинтересуват какво се предвижда в бъдеще. Продаваха ги масово за без пари тогава ,сега вече може и да съжаляват много, но е късно. След 1991 г. вече беше извършена реституцията и тогава магазините и ресторантите вече бяха частна собственост в голямата си част. Тогава обаче бяха много скъпи, след някоя и друга година нещата се промениха ,а сега, сега ще си замълча какво е мнението ми за тях
                    Много хора, тогава като живи свидетели се страхуваха дори малък бизнес да завъртят, а това беше златното време и днес се кълнат ,че това е било невъзможно или си измислят всякакви оправдателни неща пред себе си и злобеят с/у успелите. Жалко е да се четат подобни пасквили !!! Наистина е тъжно, много тъжно.
                    Пълни щуротии - хората са се страхували дори малък бизнес да завъртят. Тогава хората, особено младите към този момент, нямаха никакъв страх, защото не знаеха за какво става въпрос - че всичко е пунта мара и трансформация на политическа власт в икономическа чрез поколенчески и партийни-комсомолски взаимосвързаности. Всичко извън този кръг изгоря, нищо не остана. Убиха на хората предприемчивия дух. Колкото до парцелите - хората може да са мързеливи, но не и глупаци, дето ще ти продадат парцелите си без пари. После - какви парцели? Първо - връщане на собственици, което почти никога не се случва, защото става замяна с компенсиран такъв заради ЗУТ и ГДИС, който не струва, а онзи в реалните граници отива в ръцете на нашите хора - наистина без пари. Кой не помни комисиите на Антоан Николов? Така вървяха парцелите. Ами мафиотите от "Софийски имоти", кой режеше баницата и кому даваха от нея - пак нашите хора. Срамно е да се говори за това и не става въпрос за успели и неуспели, а за една огромна неправда.

                    Коментар


                    • Купилите на върха през 2008 осъзнаха своята грешка само година по-късно през 2009 и чакаха възвръщане на "инвестицията" 10 години, през 2019.
                      Обръщам внимание най-вече към младите, хубаво да си направят сметката, защото в противен случай ги очаква същата съдба. Десет години пропуснати ползи, десет години загуба, а печалбата ще бъде за хиените които ги облъчват във форума!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от hazard

                        Tи ли вре шлосере, ще решаваш кой какво мнение ще има в ТАЗИ тема, ако ще 3 имота да си купил и 2 да си наследил, кратуната празна, от икономика бъкел не знаеш.
                        Искаш ли да ти затворя темата, за да спреш да имаш някакви измислени претенции и да отворя нова подобна такава ???

                        Ебаси и тролските повишители тук, всеки който има обратно мнение на троловете, те се нахвърлят срещу него -Панелния лорд, Лева, BONI, ledosvetlenie, и друга паплач, я по-кротко.
                        Това с имотите вре шумкари е маратон, не е спринт, толкова ли не ви увря кратуната, пилците се броят наесен, тоест както са набалончени сега цените, може да дойде предизвикана криза със 50% спад, справка 2000г и 2008г,
                        Еврото идвало у нас, младежите от Горно Нанадолнище идвали у кочината София, гастарите се връщали - тия мантри само пред блока Лорде или ги разправяй на внуците, извън твоя Лидълски алкохолизъм съществуват здрави икономически логики - пазара на НИ е яко набалончен във БГ.

                        Докторе, купи ли, ще купуваш ли, нали все още е евтино айде скачай, ако не - по-скромно го давай, или само за тебе няма предлагане, в такъв случай не разпъвай лукуми тук.
                        Браво , Хазартче . Много правилно мислиш , със великолепни разбирания кой, какъв и какво е в имотния пазар . Имало още нормално разсъздаващи хора , ей .
                        Само за кака ти Дюри леко си сгрешил . През 90те , от когато и е форумната легенда за разказване е била не на 20 , а на 35 . Била е още по зряла , затова е и взимала толкова правилни решения , и затова сега е в Швейцария - като погледне картичката на бюрото в офиса

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Meandmyself Разгледай мнение

                          Потвърждавам. Единственото, за което съжалявам през през времето е, че не купих и земеделска земя, а имаше много покрай мен, на смешни цени. Но, каквото, такова.
                          при сегашни цени смятал ли си за колко години се избива от рентата
                          при моите сметки винаги е излизало с няколко години повече от апартамент
                          препоръка е

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от hazard

                            Е, през 90та година си била 20 годишна, нито познания си имала за НИ, нито свои кинти.
                            Оттам нататък, кому парите са изпирани през теб във следващите 10-15 год не е моя работа, само не се барай за вундеркинг, че не хваща дикиш.
                            Още един ,който си фантазира какво съм имала и как съм си изкарвала парите Е, това също съм писала и много хора от тук пишещите знаят как ама вече не мисля да го споделям и ще ти кажа и защо. За жалост все повече хора не се интересуват как са се случвали ,а и днес как се случват нещата и само гледат да обиждат с фантазиите си пишещите тук.
                            Ето, днес знам какво, къде и защо може да се намери и купи евтино и се надявам да го направя лично тази седмица. Писах на някой хора тук за това на л.с., но никога вече няма да го направя масово за всички. Никога ! След една година само ще се намерят хора, които ако разберат какво и къде съм купила за малко пари ще ме нарекат лъжкиня и няма да се замислят защо не са го разбрали

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение

                              Доторе, в София не можеше да вземеш на ЕПК килера във фоайето от общината, ако не си правилният човек. Как се отписват и вземат апартаменти на БОДК, как се вземат парцели, как се вземат общински обекти за ползване като ресторанти и магазини? Защото подобни обекти са раздавани, не са купувани. Да, плащаше се за тях, но парите не вършеха работа, да не говорим, че имаше всякакви измислени финансови инструменти като компенсаторки, бонове, бобени зърна и откровени купони за кухни за диабетици. Не на нас, помним това време, всичкото това е играно на живо. Жив свидетел съм на времето и строител на Прехода. Тъжно, много тъжно. Днес живея на езерото в Дружба, на 2 км. от КЦМ-то, сега е част от гръцката "Виахалко". Близко ми е до работата.
                              Не знам как се отписват и взимат апартаменти от БОДК, но със сигурност знам, че дипломатите не живеят в ап. на БОДК ,само. Парцели се купуват от собственици, които са толкова мързеливи ,че не искаха да помислят дори ,че София, се развива ,дори не си правеха труда да се поинтересуват какво се предвижда в бъдеще. Продаваха ги масово за без пари тогава ,сега вече може и да съжаляват много, но е късно. След 1991 г. вече беше извършена реституцията и тогава магазините и ресторантите вече бяха частна собственост в голямата си част. Тогава обаче бяха много скъпи, след някоя и друга година нещата се промениха ,а сега, сега ще си замълча какво е мнението ми за тях
                              Много хора, тогава като живи свидетели се страхуваха дори малък бизнес да завъртят, а това беше златното време и днес се кълнат ,че това е било невъзможно или си измислят всякакви оправдателни неща пред себе си и злобеят с/у успелите. Жалко е да се четат подобни пасквили !!! Наистина е тъжно, много тъжно.

                              Коментар




                              • Пазарът е без аналог в изминалите години - имаме по-високи цени на имотите, но по-добри доходи на домакинствата и налично изгодно банково финансиране, както и ограничено предлагане, което скоро няма да може да бъде наваксано", обяснява Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties.

                                В сектора са склонни да смятат, че пазарът сега достига равновесие на по-високо ценово ниво. "Характерът на равновесието се променя и през следващите няколко години пазарът ще функционира в различна от обичайната за последното десетилетие среда - инфлация, изпреварващ ръст на цените на недвижимите имоти, устойчиво търсене, ниски номинални лихвени проценти", казва Мирослав Владимиров, член на съвета на директорите на "Ера България".
                                СПЕЦИАЛЕН ПРОЕКТ ЗА MASTERCARD Димитър Караниколов: Нашите лични действия в този момент пряко засягат някой друг, някъде другаде


                                "Предлагането допълнително се ограничава от това, че собствениците отлагат продажбата на имотите си, а инвеститорите - проектите си за ново строителство, тъй като очакват по-ясни перспективи за срокове и ценообразуване. Изобщо пазарът е в условия на остър недостиг на качествени оферти на първичен и вторичен пазар"

                                Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties Засилено търсене, слабо предлагане


                                Голямото търсене и недостатъчното предлагане, и двете стимулирани от нарастването на инфлацията, са основното обяснение за ръста в цените на имотите сега. "Тенденциите продължават и подобно на предходните 12 месеца се изразяват в по-слабо предлагане спрямо по-засиленото търсене. Пазарът продължава да е "на продавача", казва Страхил Иванов, управител на "Явлена". "Високата инфлация генерира нова вълна покупки на имоти с цел инвестиция, а и пазарът на жилища за собствено ползване остава стабилен и растящ", коментира Тихомир Тошев, кредитен консултант и изпълнителен директор на "Кредит център".

                                "Предлагането допълнително се ограничава от това, че собствениците отлагат продажбата на имотите си, а инвеститорите - проектите си за ново строителство, тъй като очакват по-ясни перспективи за срокове и ценообразуване. Изобщо пазарът е в условия на остър недостиг на качествени оферти на първичен и вторичен пазар", казва Полина Стойкова. Данните на ocenime.bg потвърждават това най-вече за София, а и във Варна.

                                "Ръстът в обемите ново строителство продължава, но все още е далеч от нивата на интерес към този продукт. В допълнение, някои инвеститори задържат проектите си, докато не успеят да формулират коректна крайна цена. Така че към момента цените на жилищата не дават индикации за спад или дори задържане в краткосрочен план", обяснява Гергана Тенекеджиева, изпълнителен директор на "Адрес".
                                "Реалният ръст в цените на имотите за 2020 г. е 5.2%, за 2021 - 4.9%. Поскъпването на годишна база, което се наблюдава през последните няколко тримесечия, е съпоставимо с това от края на 2016 г. и началото на 2017 г. През 2016 г. нарастването стана по-чувствително - с 5.3%. Различното е, че сега поскъпването е в условията на висока инфлация и високи нива на ипотечно кредитиране"

                                Мирослав Владимиров, член на СД на "ЕРА България" Цените растат


                                По данни на Bulgarian Properties през първото тримесечие на 2022 г. цените като цяло нарастват с много по-бърз темп от предишния в резултат на инфлацията и ограниченото предлагане. В София годишното нарастване на цените на жилищата е 17% през периода януари - март 2022 г. при 13% през предходното четвърто тримесечие на 2021 г.

                                Ако от данните се приспадне инфлацията, картината не изглежда толкова драматична. "Реалният ръст в цените на имотите за 2020 г. е 5.2%, за 2021 - 4.9%. Поскъпването на годишна база, което се наблюдава през последните няколко тримесечия, е съпоставимо с това от края на 2016 г. и началото на 2017 г. В реално изражение имотите започваха да поскъпват от 2014 г. - с 0.1%. През 2016 г. нарастването става по-чувствително - с 5.3%. Различното е, че сега поскъпването е в условията на висока инфлация и високи нива на ипотечно кредитиране", коментира Мирослав Владимиров. "Покупката на имот винаги е добра стъпка. Исторически това са активите с най-висока доходност. Но тези сделки крият много рискове и хората трябва да са не само предприемчиви, но и внимателни."

                                Добромир Ганев, председател на НС "Недвижими имоти" и управител на "Форос" https://www.capital.bg/biznes/imoti/...rhut_se_vijda/
                                Last edited by keep_calm; 15.05.2022, 12:35.

                                Коментар

                                Working...
                                X