IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

    не съм го чул да се оплаква
    силните стенания идват откъм глухия коловоз с многото увити във вес'ници и кашони революционери и топ акционери
    Това е представителната извадка на обитателите в тази тема начело с професУра, инвеститора в артии (зазидания) и зърнара. Последния, вчера разбрах, станал фотоволтаик.

    Коментар


    • Привет банда :-) Не съм се мяракал от 5-6 години, ама пусто, в нищо ново съм не инвестирал. Ама си ви чета редвно, гледам Лордчето все още си е тука, още преподава, само не разбрах защо в избата живее, ама той си знае :-) Иначе, щото за пенсии и животец на стари години става дума, та да се похваля, че се пенсионирах :-) Занимавал съм се професионално с недвижими имоти доста години. То що квартири съм сменил, колко пъти купувах и продавах, губи ми се вече бройката...Останавих един апартамен да има за дъщерята и една вила за мен и жената...Та...ако може един съвет към младите у форума....Пичове, ако искате да се пенсионирате на 50 и да си гледате животеца в некое китно планинско селце, инвестирайте докато сте млади, не в тухли акции и железа, а в умна и работлива жена....всичко останало ще си дойде от само себе си :-) :-) :-)

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение

        Че какъв живот е животът на един банков роб - байРОП ?!?

        Да опъва там хомотя и да не дращи глупости в темата.
        не съм го чул да се оплаква
        силните стенания идват откъм глухия коловоз с многото увити във вес'ници и кашони революционери и топ акционери
        препоръка е

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение
          така ще кажаеш
          а я виж лордчето, имоти в софия и около
          и ваканционно имотче в топ центъра на бургас
          да не е луд да чака пенция, че да се порадва на живота
          Че какъв живот е животът на един банков роб - байРОП ?!?
          Да опъва там хомотя и да не дращи глупости в темата.

          пп
          Това да мислиш: Сега на 15-то число ще имам ли пари за вноската - какъв живот е това?
          Не ми го хвали тоя воденичен камък!
          Last edited by Julius_BG; 21.02.2024, 20:22.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение

            Ех, рано е още за покупки... до пенсия има още мн. време - няма кой да я поддържа междувременно.
            така ще кажаеш
            а я виж лордчето, имоти в софия и около
            и ваканционно имотче в топ центъра на бургас
            да не е луд да чака пенция, че да се порадва на живота
            препоръка е

            Коментар


            • Определено играта е апартамент в хубава част на центъра на СФ, после виличка близо до СФ, след това етажче от къщичка с дворче в близка Гърция. Ако имах семейство, това бил се стремил да постигна.
              Но вместо това съм се насочил да доя наематели в средни квартали в СФ за да се пенсионирам възможно най-рано. Мързел, какво да правиш.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

                юлка, не помня да си ни канил на твоята къща по адриатиката
                защо, питам аз и отговор не искам
                Ех, рано е още за покупки... до пенсия има още мн. време - няма кой да я поддържа междувременно.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
                  На правилното място си дошъл! Каквото ти кажат непознати във форум - точно това трябва да направиш, браво!

                  За второто - как пък всички по един и същ клиширан път вървите?! Къща у Сф, вила на планина / море, пффф. Па купи си нещо по адриатическото крайбрежие - Хърватия, Черна гора... кеф ти кухня, кеф ти въздух, кеф ти гледки - идеално място човек да се порадва още малко на живота последните си години.
                  юлка, не помня да си ни канил на твоята къща по адриатиката
                  защо, питам аз и отговор не искам
                  препоръка е

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от COVID-19 Разгледай мнение
                    Перонци, купихте ли имот днес или сте като тоя?

                    https://scontent.fsof5-1.fna.fbcdn.n...kQ&oe=65DAE289
                    няма тема за имоти из целия интернет, под която да не се е облекчил
                    кога работи това момче!??
                    препоръка е

                    Коментар


                    • Перонци, купихте ли имот днес или сте като тоя?

                      https://scontent.fsof5-1.fna.fbcdn.n...kQ&oe=65DAE289
                      Last edited by COVID-19; 21.02.2024, 19:58.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от okean Разгледай мнение
                        Тази тема следя от 2-3 седмици. А за покупка на имоти съм мислил на приливи и отливи много пъти през последните няколко години.
                        Къща близо до София, ваканционно жилище в планината или на морето и тн. Последните ми размисли са за второ жилище близо до дома ми, за да се позлва от роднини.
                        На правилното място си дошъл! Каквото ти кажат непознати във форум - точно това трябва да направиш, браво!

                        За второто - как пък всички по един и същ клиширан път вървите?! Къща у Сф, вила на планина / море, пффф. Па купи си нещо по адриатическото крайбрежие - Хърватия, Черна гора... кеф ти кухня, кеф ти въздух, кеф ти гледки - идеално място човек да се порадва още малко на живота последните си години.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от direkto4eto2 Разгледай мнение

                          Ще ти дам моята гледна точка като активен инвеститор в НИ (но далеч все пак от хората, които се занимават професионално с това).

                          Бих считал, че закупуването на собствен имот е в някакъв порядък инвестиране: влагане на капитал в очакване на бъдещи ползи.

                          В случая алтернативната опция е живеене под наем, което има икономически и неикономически съображения.

                          ИКОНОМИЧЕСКИ
                          Абсолютно възможно е (и то не само сега) да се живее под наем и да има икономически смисъл: най-просто казано капиталът, който бъде затворен може да бъде затворен в друг актив, който да дава по-печалба. Когато обаче има привлечен капитал (ипотека), изчисленията стават малко по-сложни и има неизвестност във времето с лихвите и цената на имота (която я има все пак в повечето инвестиции).

                          Важно: истинските разходи за собствен имот са:
                          - алтернативен разход на затворения капитал (пропуснати ползи от неинвестиране другаде): най-основно самоучастие, такси, начален ремонт и оборудване. Това е малко абстрактна компонента, но често бива пропусната.
                          - Лихви (компонентата от вноската, която не е главница)
                          - данъци, такси, такса стълбище
                          - амортизация (1% на година овехтяване на всичко в имота)
                          - ремонти, които изникват. Вкл. общи части.

                          Приходи (вкл. нереализирани печалби):
                          - преоценяване на имота (загуба, ако цените падат)
                          - Спестен наем за живеене в еквивалентен имот. Лично аз гледам на моя имот като инвестиция, в която имам перфектния наемател: АЗ.

                          Повечето хора сравняват сумата по вноската със сумата по еквивалентен наем. Това е меко казано несериозно.

                          Други фактори могат да бъдат (не)ликвидност, риск от регулации, войни и т.н.


                          Като се тегли чертата, според мен абсолютно си струва да се купи имот, но истинската причина е...


                          НЕИКОНОМИЧЕСКИ
                          - Индивидуалност: който имот искаш, както го искаш направен, с каквито промени когато ги искаш
                          - Стабилност и независимост: независим от хрумките на хазяи за вдигане на цени, продажба, мъмрене и т.н.

                          Основното неикономическо съображение да се живее под наем е гъвкавост: не знаеш къде ще бъдеш след 3 години. Не е за подценяване.


                          Аз абсолютно бих те посъветвал да купиш имот за собствено дългосрочно ползване.
                          За инвестиция за отдаване под наем сега по-скоро не, колкото и да ми е жал.

                          Благодаря за изчерпателната информация.
                          Обмислям закупуване на допълнително жилище. За ползване от роднини ще е. Идеята е да има полза за тях средносрочно, пък дългосрочно да има капиталова печалба за мен.
                          Примерно да купя нещо сега, да се ползва десетина години и после да мога да го продам с адекватна печалба.
                          Няма спешност от страна на роднините и дали ще се купи сега или след 2-3 години няма значение. Затова имам и чуденка дали сега или малко по-късно да взема нещо.
                          Друг фактор е силно ограниченото предлагане и в момента всичко е с някакви компромиси.
                          Имам надежди за по-активен вторичен пазар близките години.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от БОНВИВАН1 Разгледай мнение

                            Привет!
                            От колко време следиш темата и имаш желание за покупка а имот?
                            Че тук има вече има следящи, които скоро ще се пенсионират?
                            Предполагам не си от тях и следиш темата от 1-2 год.
                            Тази тема следя от 2-3 седмици. А за покупка на имоти съм мислил на приливи и отливи много пъти през последните няколко години.
                            Къща близо до София, ваканционно жилище в планината или на морето и тн. Последните ми размисли са за второ жилище близо до дома ми, за да се позлва от роднини.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от okean Разгледай мнение
                              Здравейте,
                              Следя от известно време темата и днес реших да се регистрирам.
                              Доколкото разбирам има 3 лагера тук:
                              - повишители
                              - понижители
                              - наблюдатели

                              Друго разделение, което виждам е:
                              - инвеститори
                              - проекто-инвеститори, все още чакащи точния момент

                              Засега съм наблюдадел проекто-инвеститор. Но не знам дали ще се считам за инвеститор, ако купувам с цел да се ползва от семейството, а не за печалба.
                              Привет!
                              От колко време следиш темата и имаш желание за покупка а имот?
                              Че тук има вече има следящи, които скоро ще се пенсионират?
                              Предполагам не си от тях и следиш темата от 1-2 год.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от БОНВИВАН1 Разгледай мнение

                                Пускането на метрото след 2-3 години доста ще вдигне цените на имотите в Слатина и Гео Милев
                                Не смяташ ли, че е PRICED IN. Все пак го строят над 1 година вече.

                                Коментар

                                Working...
                                X