IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от unimog Разгледай мнение
    Home Price

    [ATTACH=CONFIG]n4158887[/ATTACH]

    https://www.redfin.com/news/redfin-h...-january-2024/
    По принцип много следя с интерес развитието на пазарите в САЩ (r/rebubble ми е любим guilty pleasure), обаче не обичам, когато постоянно се повтаря, че "кризата на имотите в САЩ ще стигне и до България". Имотите са локално индивидуални: по държави, градове, квартали и микро-райони. Само стига да видим как са еволюирали цените във всяка една европейска държава след GFC.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от okean Разгледай мнение
      Здравейте,
      Следя от известно време темата и днес реших да се регистрирам.
      Доколкото разбирам има 3 лагера тук:
      - повишители
      - понижители
      - наблюдатели

      Друго разделение, което виждам е:
      - инвеститори
      - проекто-инвеститори, все още чакащи точния момент

      Засега съм наблюдадел проекто-инвеститор. Но не знам дали ще се считам за инвеститор, ако купувам с цел да се ползва от семейството, а не за печалба.
      Ще ти дам моята гледна точка като активен инвеститор в НИ (но далеч все пак от хората, които се занимават професионално с това).

      Бих считал, че закупуването на собствен имот е в някакъв порядък инвестиране: влагане на капитал в очакване на бъдещи ползи.

      В случая алтернативната опция е живеене под наем, което има икономически и неикономически съображения.

      ИКОНОМИЧЕСКИ
      Абсолютно възможно е (и то не само сега) да се живее под наем и да има икономически смисъл: най-просто казано капиталът, който бъде затворен може да бъде затворен в друг актив, който да дава по-печалба. Когато обаче има привлечен капитал (ипотека), изчисленията стават малко по-сложни и има неизвестност във времето с лихвите и цената на имота (която я има все пак в повечето инвестиции).

      Важно: истинските разходи за собствен имот са:
      - алтернативен разход на затворения капитал (пропуснати ползи от неинвестиране другаде): най-основно самоучастие, такси, начален ремонт и оборудване. Това е малко абстрактна компонента, но често бива пропусната.
      - Лихви (компонентата от вноската, която не е главница)
      - данъци, такси, такса стълбище
      - амортизация (1% на година овехтяване на всичко в имота)
      - ремонти, които изникват. Вкл. общи части.

      Приходи (вкл. нереализирани печалби):
      - преоценяване на имота (загуба, ако цените падат)
      - Спестен наем за живеене в еквивалентен имот. Лично аз гледам на моя имот като инвестиция, в която имам перфектния наемател: АЗ.

      Повечето хора сравняват сумата по вноската със сумата по еквивалентен наем. Това е меко казано несериозно.

      Други фактори могат да бъдат (не)ликвидност, риск от регулации, войни и т.н.


      Като се тегли чертата, според мен абсолютно си струва да се купи имот, но истинската причина е...


      НЕИКОНОМИЧЕСКИ
      - Индивидуалност: който имот искаш, както го искаш направен, с каквито промени когато ги искаш
      - Стабилност и независимост: независим от хрумките на хазяи за вдигане на цени, продажба, мъмрене и т.н.

      Основното неикономическо съображение да се живее под наем е гъвкавост: не знаеш къде ще бъдеш след 3 години. Не е за подценяване.


      Аз абсолютно бих те посъветвал да купиш имот за собствено дългосрочно ползване.
      За инвестиция за отдаване под наем сега по-скоро не, колкото и да ми е жал.
      Last edited by direkto4eto2; 21.02.2024, 18:34.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от два_таралежа Разгледай мнение

        да точно така, да купи сле две години когато цените ще са х2, тогава ще се счита за тарикат.
        Засега чакам, най-вече защото търся в район с малко предлагане, което в момента направо липсва.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от petyob Разгледай мнение

          не, не му дава акъл да чака. Тези които търсят да купят, но още не са, тук във форума може да са понижители. Чак х2 не знам, но бих казал, че след 1 година в Гео Милев ще са 20% нагоре. Но къде гледате тази статистика? Няма надежна май
          Пускането на метрото след 2-3 години доста ще вдигне цените на имотите в Слатина и Гео Милев

          Коментар


          • „Фрапорт“ иска да затвори летище Бургас за 6 месеца, взривява сезон 25

            Това е част от презентацията на д-р Франк Кванте и показва, че туристопотокът на летище Бургас е намалял с 36 % за четири години. Във Варна, където има над 10 целогодишни линии се е увеличил драстично

            https://www.flagman.bg/article/314554#google_vignette

            Лорде какво правим с капиталовата?

            Коментар


            • Home Price

              Click image for larger version

Name:	11.JPG
Views:	1
Size:	42.6 КБ
ID:	4158887


              https://www.redfin.com/news/redfin-h...-january-2024/

              Коментар


              • Click image for larger version

Name:	11.JPG
Views:	1
Size:	46.4 КБ
ID:	4158884


                https://fred.stlouisfed.org/series/M2SL

                Коментар


                • Каква е корелацията между М2 или М3 парите и цените на имотите, да кажем в София? Според мен е много голяма, но има ли изчисления? Дали е 90% със забавяне 2-3 месеца?
                  + разбира се, ако има рязко повишение на лихвените проценти по депозитити ще стане различно - парите ще се насочат натам
                  Last edited by petyob; 21.02.2024, 17:01.

                  Коментар


                  • 07:00 USD MBA 30-Year Mortgage Rate 7.06% 6.87%

                    Кога?

                    Коментар


                    • Click image for larger version

Name:	11.JPG
Views:	1
Size:	47.3 КБ
ID:	4158872


                      https://www.ceicdata.com/en/bulgaria...y-aggregate-m2

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от два_таралежа Разгледай мнение

                        т.нар. Пероно-влакогонец, чакащ Годо. След 2 години цените ще са х2, давайте му акъл да чака...
                        не, не му дава акъл да чака. Тези които търсят да купят, но още не са, тук във форума може да са понижители. Чак х2 не знам, но бих казал, че след 1 година в Гео Милев ще са 20% нагоре. Но къде гледате тази статистика? Няма надежна май

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

                          Три броя
                          Супер,

                          Имал пари, купил.
                          2 бр. сигурно са за рентене.


                          Диска не е писал от много време,

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от okean Разгледай мнение
                            Здравейте,
                            Следя от известно време темата и днес реших да се регистрирам.
                            Доколкото разбирам има 3 лагера тук:
                            - повишители
                            - понижители
                            - наблюдатели

                            Друго разделение, което виждам е:
                            - инвеститори
                            - проекто-инвеститори, все още чакащи точния момент

                            Засега съм наблюдадел проекто-инвеститор. Но не знам дали ще се считам за инвеститор, ако купувам с цел да се ползва от семейството, а не за печалба.
                            Понижителите са наблюдатели от години. И ще застареят наблюдавайки графиките от детските стаи. Така че можеш да ги обединиш в твърда група на зрители с нереални очаквания. Чакат понижения от 70% и пак няма да купят, тогава ще чакат още 10ина процента щото пък тренда бил низходящ. Те такива ми ти работи. Психика и несвикване. Иначе са топ анализатори.
                            Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от два_таралежа Разгледай мнение

                              да точно така, да купи сле две години когато цените ще са х2, тогава ще се счита за тарикат.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение

                                Ти колко апартамента имаш вече в Плевен, че не следя редовно темата?
                                Три броя
                                Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                                Коментар

                                Working...
                                X