IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Отива мой приятел да се осведоми за цената на едностаен апартамент в новостроящата се сграда на "Артекс" до метростанция "Г.М. Димитров". В офиса в центъра му обясняват едва ли не, че няма по-добър избор на жилище на света. Оферират 1700 евро на квадрат без ДДС. Отделно, след закупуване на имота, дължи ежемесечна такса за поддръжка (почистване, озеленяване...) от 300 лева. Казвам му, че трябва някой да е луд да даде тези пари, ако ще клекалото в тоалетната да е от злато. Тези са се самозабравили. Сградата е огромна и прилича на лустросан затвор. Вчера като минах оттам, преброих към 15 етажа. Представих си някой да живее на последния етаж с изглед към околния микс от панеляк, бизнес кулите на Донев, лъскавата сграда на ПИБ и така нататък. Отвратително.
    Last edited by sultan; 07.04.2021, 09:34.

    Коментар


    • Пожелавам успех на понижители и повишители, да купят или излязат навреме от ненужни и неносещи доходносг имоти.
      Когато мога ще чета и мога да пускам по някоя безсмислена шега, но нямам време да следя форума и е по-добре да се оттегля, пък и обикновено съм паразитирал тук, много от участниците ще ми благодарят че напускам.
      Успех на всички!
      Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

      Коментар


      • Относно поскъпването на имотите през 2020 г. - това, че Сливен бие София процентно е изненадващо, но и не толкова съществено.

        5% ръст на цените в София могат да са равни на цял имот в Сливен.

        офтопик: аз не пиша много тук, да не кажа изобщо. Прочетох последните 2 страници, доста се пише в тази тема изглежда, а коментарите на ejohnny са spot on. Адмирации за тях, тотално съм съгласен за данъците, печатането и всичко. Радвам се да прочета истинско дясно мислене тук!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

          Чакай сега, какво значи "не е честно спрямо другите държави"? Всяка държава е свободна да си определя сама данъчната политика. И аз искам Германия да въведе 10% плосък данък, тогава няма да мисля постоянно схеми как да избягвам данъците върху немските ми доходи. Но нещата са по-сложни.

          И не ми казвай, че ако изгоним малкото кадърни хора, които се върнаха с повече данъци, е добра стратегия. Ти явно искаш да купиш евтин имот, но и да живееш в държава-призрак. Ако е така, отиди в Молдова или Украйна например. Каква е ползата от това?

          В Германия има прогресивен данък, доста болезнен при това. Корпоративният и той е висок, имат и местен данък за фирмите. Защо тогава имотите растат? И там балонът се надува все повече и повече, а икономиката им се задъхва. Всичко живо налива в имоти заради евтините пари. Данъците не помагат с нищо, само пречат.
          Първо, няма да изгоним малкото кадърни хора защото това ще се случи повсеместно (140 държави), второ България и с 20% пак ще е по-нисък данъка.
          И трето, не ти ли хрумва че Германия точно затова се задъхва, защото и бягат бизнесите към ниските данъци? А имотите в Германия са просто продукт на наплива имигранти който Меркел пусна в невероятен обем. Пак ти казвам прочети статията, Меркел е в екстаз от тоя минимален глобален данък. Има много варианти да си вкараш парите в продуктивни неща като разходи, тях данък не ги лови.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение

            На програмиста ако му вземеш 1000 и го изгониш от БГ той ще си продаде апарта и цената на апартите ще падне. С по-малко търсене на продукти и инфлацията ще падне. Щото ако не падне след програмиста ще тръгнат и непрограмистите.
            Ефекта от повече данъци наистина ще е катастрофален (за имотите ). Но това е естественото състояние на държавата, а не че е някакъв новопоявил се феномен. Държавата и балона тук отдавна е на изкуствено дишане и не е честно спрямо другите държави да има толкова нисък данък. Прочети добре статията https://www.businessinsider.com/jane...oration-2021-4 . Race to the bottom за данъци свърши. Намяването на данъците в западна европа за което говориш е срещу САЩ същото което България прави срещу Европа.
            Чакай сега, какво значи "не е честно спрямо другите държави"? Всяка държава е свободна да си определя сама данъчната политика. И аз искам Германия да въведе 10% плосък данък, тогава няма да мисля постоянно схеми как да избягвам данъците върху немските ми доходи. Но нещата са по-сложни.

            И не ми казвай, че ако изгоним малкото кадърни хора, които се върнаха с повече данъци, е добра стратегия. Ти явно искаш да купиш евтин имот, но и да живееш в държава-призрак. Ако е така, отиди в Молдова или Украйна например. Каква е ползата от това?

            В Германия има прогресивен данък, доста болезнен при това. Корпоративният и той е висок, имат и местен данък за фирмите. Защо тогава имотите растат? И там балонът се надува все повече и повече, а икономиката им се задъхва. Всичко живо налива в имоти заради евтините пари. Знаеш ли какви милиарди влизат от Азия чрез разни фондове?Инвеститори, доволни и на 1% доходност, понеже не им се поема риск? Данъците не помагат с нищо, само пречат.
            И пак - имотите им са по-достъпни от българските. Балонът в България, специално в София, е може би един от най-издутите балони в световен мащаб. Но причината не са ниските данъци.
            Last edited by ejonny2376; 06.04.2021, 19:55.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

              Разликата е огромна - от инфлация мога да се опазя, от данъци не мога (или е по-трудно). Всеки има шанса да избира как да си инвестира парите. Някой иска просто да ги изхарчи за кеф и е в правото си да го направи. На програмиста с 5000-10000 лева заплата ако му вземеш 1000 лева отгоре, значи да го изгониш на минутата от БГ. А имотите и инфлацията няма да мръднат и грам - ако ще и 90% данък да въведеш. Това ти го гарантирам, защото работя с подобни хора (а и аз дефакто съм един от тях, макар и да имам опции къде да облагам доходите си и го правя по оптимален за мен начин). Ефектът от повече данъци е винаги отрицателен за всяка една икономика, а за България ще бъде катастрофален. Неслучайно данъчната тежест в Западна Европа намалява с всяка изминала година.

              Плановете на БСП са повече от абсурдни и за щастие БСП вече не са никакъв фактор. Макар и да не одобрявам Слави, Маи и подобни политически субекти - относно плоския данък никой от избраните партии няма подобни глупави идеи. Всички се обявиха за необлагаем минимум и запазване на ставката от 10%, макар и да не виждам това също как може да се осъществи на този етап.
              На програмиста ако му вземеш 1000 и го изгониш от БГ той ще си продаде апарта и цената на апартите ще падне. С по-малко търсене на продукти и инфлацията ще падне. Щото ако не падне след програмиста ще тръгнат и непрограмистите.
              Ефекта от повече данъци наистина ще е катастрофален (за имотите ). Но това е естественото състояние на държавата, а не че е някакъв новопоявил се феномен. Държавата и балона тук отдавна е на изкуствено дишане и не е честно спрямо другите държави да има толкова нисък данък. Прочети добре статията https://www.businessinsider.com/jane...oration-2021-4 . Race to the bottom за данъци свърши. Намяването на данъците в западна европа за което говориш е срещу САЩ същото което България прави срещу Европа.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение

                Пак ти казвам, дали ще ти вдигнат данъка или инфлацията на активите ще те обложи разлика няма. Инфлацията на активите създава много пари без някой да е работил за тях и това е проблем за най-бедните както и за икономиката. Кой ще работи ако можеш вместо това да купиш активи и да чакаш да им се вдигне цената, после вземаш заем за оскъпяването и още "активи"? Данъците са инструмента за контрол на въздушните непродуктивни пари.

                Крадени пари или без произход са безполезни от години вече. Единствено добре изпрани вършат работа а там има много труд и много риск. Не си струва освен за най-недосегаемите но и те са на привършване.
                Разликата е огромна - от инфлация мога да се опазя, от данъци не мога (или е по-трудно). Всеки има шанса да избира как да си инвестира парите. Някой иска просто да ги изхарчи за кеф и е в правото си да го направи. На програмиста с 5000-10000 лева заплата ако му вземеш 1000 лева отгоре, значи да го изгониш на минутата от БГ. А имотите и инфлацията няма да мръднат и грам - ако ще и 90% данък да въведеш. Това ти го гарантирам, защото работя с подобни хора (а и аз дефакто съм един от тях, макар и да имам опции къде да облагам доходите си и го правя по оптимален за мен начин). Ефектът от повече данъци е винаги отрицателен за всяка една икономика, а за България ще бъде катастрофален. Постъпленията от данъци ще намалеят, като тежестта ще се поеме от хората със средни доходи и осигуряващите се на реални такива, а най-богатите ще спрат да плащат и сегашните 10%. Бедните пък не са засегнати от данъка изобщо - не ми казвай че 50 лева месечно са някакъв фактор. По-добре заплатата му да скочи от 500 на 1000 лева, отколкото да му спестиш 50 лева от данък. В тази посока трябва да се работи.

                Неслучайно данъчната тежест в Западна Европа намалява с всяка изминала година - в Германия например махнаха солидарния данък за ГДР и от тази година всеки със средна заплата има към 200 Евро месечно повече. Никой не е луд в момент на криза да вдига данъци и да натоварва излишно най-предприемчивите и качествени кадри, които крепят и без това разклатената икономика.

                Плановете на БСП са повече от абсурдни и за щастие БСП вече не са никакъв фактор. Тази партия живее още в 80те - никакъв напредък оттогава, никаква визия, само идиотизми. Макар и да не одобрявам Слави, Маи и подобни политически субекти - относно плоския данък никой от избраните партии няма подобни глупави идеи. Всички се обявиха за необлагаем минимум и запазване на ставката от 10%, макар и да не виждам това също как може да се осъществи на този етап.

                ""Данъците са инструмента за контрол на въздушните непродуктивни пари""
                Тук отново си в заблуда. Единственият инструмент за такъв контрол е лихвата - лихвата е цената на паричния ресурс. Както и контрол върху кредитирането. В момента политиката на ЕЦБ е пагубна, защото парите се заемат без цена. Именно това води до имотния балон, до балон на акциите и много други балони. Ако при средна инфлация от 2%-3% можеше да се получава една нормална безрискова лихва от 5%, нещата щяха да са коренно различни - парите щяха да се влагат само във високопродуктивни бизнеси, а цените на имотите щяха да се движат от фундаментални принципи, както всяка една друга стока на пазара.
                Last edited by ejonny2376; 06.04.2021, 19:17.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                  Напротив, 20те процента ще ударят точно тези, които най-малко трябва да бъдат удряни. Върху крадени пари данък не се плаща, нито върху изпрани. Ще загуби този, който е осигуряван на реалната си заплата и работодателят му, защото ще трябва да му вдигне заплатата, за да го запази. А допълнителните 10% ще отидат за ремонт на ремонта на ремонта на някой тротоар (разбирай в някоя партийна касичка). Докато не станем Швеция, място за каквито и да било данъчни увеличения в България няма. А дотогава има много вода да изтече. Лявото е лукс, който могат да си позволят само богати, некорумпирани държави.
                  Пак ти казвам, дали ще ти вдигнат данъка или инфлацията на активите ще те обложи разлика няма. Инфлацията на активите създава много пари без някой да е работил за тях и това е проблем за най-бедните както и за икономиката. Кой ще работи ако можеш вместо това да купиш активи и да чакаш да им се вдигне цената, после вземаш заем за оскъпяването и още "активи"? Данъците са инструмента за контрол на въздушните непродуктивни пари.

                  Крадени пари или без произход са безполезни от години вече. Единствено добре изпрани вършат работа а там има много труд и много риск. Не си струва освен за най-недосегаемите но и те са на привършване.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение

                    Дали ще плащаш 10% или 20% данък, ако всички други го плащат, в реално изражение разлика няма. Дори всички данъци да се крадат самото наличие на данъка ограничава поощрението на тоя който краде и пере след това понеже пак ще трябва да го плати поне два пъти.

                    И ако толкова не ти се плаща данъка може да го избегнеш като реинвестираш в бизнес. Данъците са единствения механизъм за контрол на инфлацията в средна на нулеви лихви, това трябва да е ясно. Дали ще печатат пари, емитират дълг или събират линейно данъци резултата е един и същ.
                    Напротив, 20те процента ще ударят точно тези, които най-малко трябва да бъдат удряни. Върху крадени пари данък не се плаща, нито върху изпрани. Ще загуби този, който е осигуряван на реалната си заплата и работодателят му, защото ще трябва да му вдигне заплатата, за да го запази. А допълнителните 10% ще отидат за ремонт на ремонта на ремонта на някой тротоар (разбирай в някоя партийна касичка). Докато не станем Швеция, място за каквито и да било данъчни увеличения в България няма. А дотогава има много вода да изтече. Лявото е лукс, който могат да си позволят само богати, некорумпирани държави.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                      Заплатка, симпатяга си и имаме доста общи мнения по някои въпроси. Но ми обясни едно - кой от следните два сценария би предпочел ти лично?

                      - Ти плащаш 10% данък от 20к заплата, милионерът Вуте също плаща 10% (и с милионите купува имоти на кило)
                      - И двамата плащате по 20%. На тебе ти е все тая, че имаш малко по-нисък нетен доход, важното е, че Вуте е прецаканият

                      Ако предпочетеш първия вариант, значи си човек на място. Вторият вариант (ала Корнелия Нинова) води до самоунищожение (както и стана с Кака Корна).
                      Дали ще плащаш 10% или 20% данък, ако всички други го плащат, в реално изражение разлика няма. Дори всички данъци да се крадат самото наличие на данъка ограничава поощрението на тоя който краде и пере след това понеже пак ще трябва да го плати поне два пъти.

                      И ако толкова не ти се плаща данъка може да го избегнеш като реинвестираш в бизнес. Данъците са единствения механизъм за контрол на инфлацията в средна на нулеви лихви, това трябва да е ясно. Дали ще печатат пари, емитират дълг или събират линейно данъци резултата е един и същ.

                      Коментар


                      • "Инвecтиpaнeтo в имoти ce cлyчвa нa бaзaтa нa тoвa ĸaĸвo пoзвoлявaт ycтpoйcтвeнитe плaнoвe, ĸoитo имaт гoлям пoтeнциaл - aĸo бъдaт peaлизиpaнo вcичĸo, ĸoeтo oбщия ycтpoйcтвeн плaн пoзвoлявa, в Coфия мoгaт дa ce пocтpoят жилищa зa oщe 1 милиoн дyши, ĸoeтo e aбcypднo и нepeaлиcтичнo",
                        ...
                        "Coфия нямa дa имa нoви ĸвapтaли в пoлeтo или caтeлитни ceлищa. Πo-cĸopo cтoлицaтa тpябвa дa изпoлзвa oгpoмния жилищeн фoнд. B мoмeнтa имa дocтaтъчни жилищни eдиници зa нaceлeниeтo в гpaдa и цялoтo cтpoитeлcтвo cъздaвa дoпълнитeлeн излишъĸ.

                        "Bcяĸa гoдинa вce пo-мaлĸo ce зaceлвaт в Coфия имa пo-мaлĸo пoтeнциaлни нoви житeли. Toвa oзнaчaвa, чe нямa и тoлĸoвa мнoгo нoви ĸyпyвaчи нa жилищa и cъoтвeтнo нямa нyждa oт тoлĸoвa мнoгo имoти"
                        Сегашният устройствен план позволява да бъдат построени нови жилища за още 1 милион души
                        Last edited by seeker33; 06.04.2021, 16:47.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение
                          140 държави ще подпишат споразумение за минимални данъци до края на лятото. Германия се е ангажирала с целия ЕС. https://www.businessinsider.com/jane...oration-2021-4

                          Бих казал пак "сещай се како", ама май никой не се сеща какво означава това за платежоспособността на ипотекарите.

                          Да допълня, минимума ще е над 20%
                          Заплатка, симпатяга си и имаме доста общи мнения по някои въпроси. Но ми обясни едно - кой от следните два сценария би предпочел ти лично?

                          - Ти плащаш 10% данък от 20к заплата, милионерът Вуте също плаща 10% (и с милионите купува имоти на кило)
                          - И двамата плащате по 20%. На тебе ти е все тая, че имаш малко по-нисък нетен доход, важното е, че Вуте е прецаканият

                          Ако предпочетеш първия вариант, значи си човек на място. Вторият вариант (ала Корнелия Нинова) води до самоунищожение (както и стана с Кака Корна).
                          За съжаление левите идеологии са все още твърде разпространени - желанието да се контролират големите маси, без да се гледа диференцирано и с мисъл. Данък от 50% може и да е добър за Швеция, но да е неприложим в България. Историята доказа - социалното и лявото са губещи стратегии, даже унищожителни в много случаи.

                          Причината за надценените имоти в България не са ниските данъци, нито пък по-високите такива ще доведат до срив на цените. По-скоро става въпрос за ниска култура и стереотип на мислене (виж долния ми пост), както и за неконтролируем произвол от страна на банки, липса на светли инвестиционни идеи и сива икономика (строителният сектор е именно в тази сфера). Това обаче ще си дойде на мястото - законите на физиката важат и тук с пълна сила. Винаги идва моментът на равновесието.
                          Last edited by ejonny2376; 06.04.2021, 17:00.

                          Коментар


                          • 140 държави ще подпишат споразумение за минимални данъци до края на лятото. Германия се е ангажирала с целия ЕС. https://www.businessinsider.com/jane...oration-2021-4

                            Бих казал пак "сещай се како", ама май никой не се сеща какво означава това за платежоспособността на ипотекарите.

                            Да допълня, минимума ще е над 20%
                            Last edited by 20000леваЗАПЛАТА; 06.04.2021, 16:15.

                            Коментар


                            • [QUOTE=pesimist4o na kvadrat;n3742914]
                              Първоначално изпратено от ejonny2376

                              QUOTE]

                              Жони, всеки решава за себе си кое и как да е.... Например децата ги правих след 35 / ного кариера ного нещо - преместих се от кръчмата у Бела Вода в елитната у Батановци ! Обаче сега съжалявам , че съм позакъснял. Ако бях тръгнал 5 години по-рано щях да омаам още 2 примерно.... Да искаш добро бъдеще за децата си е нормално, ама да им оставяш бизнеси и не знам какво си се унасяш. Не може всички да са бизнесмени и шефчета в този свят, требе да има и прислуга като мен.... да сервира и поднася....и т.н.....
                              Ако мислех да не правя деца то тогава можех да се пенсионирам ощя на 30 и да не работя повече нищо, да не купувам имоти и т.н. ядове... Знаеш ли колко хубаво е някъде около Индийският океан и някои морета около него.... Почти всяка точка в района е приказка при това не много скъпа....
                              Предполагам точно философията ни за живота води до това да имаме различни инвестиционни разбирания.... А бай Пешо макар и яко директен има много истини в писанията му, та нема да сбъркаш ако игнорираш обидата / личната/ и задълбаеш в смисъла....
                              Може да опитате с инвитро и да имате още деца.

                              И аз смятам, че късната репродукция не е много хубаво, но понякога така се случва.

                              Коментар


                              • [QUOTE=pesimist4o na kvadrat;n3742914]
                                Първоначално изпратено от ejonny2376

                                QUOTE]

                                Жони, всеки решава за себе си кое и как да е.... Например децата ги правих след 35 / ного кариера ного нещо - преместих се от кръчмата у Бела Вода в елитната у Батановци ! Обаче сега съжалявам , че съм позакъснял. Ако бях тръгнал 5 години по-рано щях да омаам още 2 примерно.... Да искаш добро бъдеще за децата си е нормално, ама да им оставяш бизнеси и не знам какво си се унасяш. Не може всички да са бизнесмени и шефчета в този свят, требе да има и прислуга като мен.... да сервира и поднася....и т.н.....
                                Ако мислех да не правя деца то тогава можех да се пенсионирам ощя на 30 и да не работя повече нищо, да не купувам имоти и т.н. ядове... Знаеш ли колко хубаво е някъде около Индийският океан и някои морета около него.... Почти всяка точка в района е приказка при това не много скъпа....
                                Предполагам точно философията ни за живота води до това да имаме различни инвестиционни разбирания.... А бай Пешо макар и яко директен има много истини в писанията му, та нема да сбъркаш ако игнорираш обидата / личната/ и задълбаеш в смисъла....
                                Това тук е анонимен форум - не се познаваме, не си знаем личните мотиви. Зад всеки един житейски избор стои по нещо - добро или лошо. На бай Пешо истините съм ги слушал много пъти и от други хорица като него. Повечето от тях и сега си живеят в 60те години на миналия век - опитват се да превърнат личните си неуспехи в успехи, а чуждите успехи в неуспехи, защото не могат да се примирят с промените в обществото и да се освободят от стереотипите. Не приемат различните, не приемат новото, принизяват успеха на другия, само защото е избрал друг път, по който да тръгне от тях самите. Лошото е, че с тези възгледи си възпитават и децата, а това е лошо. Погледни само младите хора у нас - абсолютни духовни и социални инвалиди. Дядото на първия му казал, че ако стане художник трябвало да умре от глад - по добре да завърши финанси. Бащата на втория пък го съветва да пести всяка стотинка в апартамент, вместо да попътува и да се запознае с други култури по света - апартаментите щели да поскъпват, а ексурзиите са похарчени пари на вятъра. Третият пък е учен от малък как децата били най-важното - вместо един преуспял човек в един момент имаме баща на две деца, които няма какво да облекат, но били "голямото му богатство". По този начин се затриват страшно много таланти. Имаме една огромна тълпа от финансисти без финансова грамотност, от актьори и художници без талант, от инженери без мисъл и иновативност, от програмисти без идея, от неграмотни учители и от некадърни, неспособни майстори, от безотговорни родители, от корумпирани политици. Ако не са различните хора, тези които гледат 20 хода напред, няма никакъв шанс да се просперира - на тези малко хора се дължи целият прогрес на човечеството. Я си помисли - ако всеки купуваше само апартаменти със спестените пари? Щеше ли да има компютри, автомобили и телевизори? Щеше ли да има ресторанти, в които да работиш като сервитьор на повикване? Първото е стереотипът - най-сигурната инвестиция, запазването на парите от инфлация и толкова. Второто е това, което създава БВП и дава прехрана на стадото.

                                Я си представи ситуацията, при която едно от твоите чавета вземе, че придобие едни 100к например. Какво би го посъветвал като баща да направи с тях? Бас ловя - да търси да купи някой двустаен в Стрелбище, понеже били подценени. Никога да не го продава и да го държи за неговите чавета, понеже така ще се запазят парите от инфлация. Я сега си представи, че чавето има някой талант, който по този начин остава недостатъчно стимулиран? Например би могъл да купи някой интересен стартъп с тези пари и да го доразвие, а след 15 години да имаме топ-производител в света на софтуер за автономно пилотиране на дронове. Как ти се струва това, в сравнение с един празен двустаен в Стрелбище?

                                Освобождаване от стереотипите и от приетите правила, личен анализ и оценка кое е важно за теб самия и кое не е - това са характеристиките, които ще изстрелват един много малък процент хора напред. Останалите са Пешовците - те ще се влачат отзад, ще псуват и обиждат наред и ще цитират умнотиите на баба си като единствено правилните.
                                Last edited by ejonny2376; 06.04.2021, 16:19.

                                Коментар

                                Working...
                                X