IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Парите за брокера са стотинки, на фона на цената. Предскачал съм няколко пъти-имам легендарни истории, които още разказваме на маса, но имам и случаи, които са ми вършили безценна работа. Дори съм склонен да ми дам повече пари, ако ми уреди имота на добра цена. Проблемът е цялостния сегъп на пазара, и покрай него и брокерите изнагляха.
    А за давамв под наем-само и единствено с брокер, повече тази грешка не правя, да си пусна сам обявата!

    Коментар


    • Здравейте инвеститори . Следя темата с интерес. Аз съм аматьор. Надявам се, че ще ви е полезно да видите аматьорското ми мнение. Все пак на един пазар инвестираме и за едни и същи ресурси се борим. Първо - няма никаква прилика между покупката на НИ за собствени нужди и за инвестиция. Както казваха в един гангстерски филм - „Не правя на жена си нещата, които правя на любовницата си. Защо? Нали с тази уста после целува децата ни…“. Идеята е, че когато купуваш, за да живееш там, не гледаш възвращаемост, доходност, Р/Е и подобни. Трябва да ти харесва имота по съвсем други показатели. Иначе никога няма да стане ДОМ. Ще си остане НИ. Понеже това е форум за инвеститори, ще се съсредоточа върху НИ с цел инвестиция. Там има само един показател - Р/Е. Нищо друго няма значение. Било север, било на първи или на последен етаж, било в гаден квартал и т.н.. Щом има добро Р/Е нищо друго няма значение. Няма да живеем там. Иначе ставаме като фанатиците, които си купуват само зелени акции, защото и те са зелени. И вярват в това. И са готови да ядат дърво, защото отстояват вярванията си. Но когато искаш да правиш пари от НИ не трябва да си представяш, че ти ще живееш там. Това е голяма грешка, която струва много скъпо. Този НИ е най-обикновена нисколихвена пасивна инвестиция, която просто трябва да бие инфлацията с малко. И ние се борим да има оптимално Р/Е. Първо, за да инвестираме в НИ трябва вече да си имаме наше НИ. Но не като горд собственик на ипотечен кредит. Наш си НИ. След това трябва да съберем малко капитал. Чак тогава можем да мислим да ставаме инвеститори в НИ. За да не съм голословен ще дам личен пример. Имам си собствен дом от 2005-та. Никога не съм имал кредит. В началото на 2017-та решавам да се включа в строителния бум. Разбира се, със закъснение - нали съм аматьор. Отварям един сайт - имот бг , в който, както навсякъде е пълно с фалшиви обяви. Но има статистика за Р/Е. По квартали. Във всеки квартал има фалшиви обяви. Както за продава, така и за дава под наем. Но това не влияе на Р/Е. Гледам Лозенец тристаен 30, а Студентски едностаен 13. Живял съм в Лозенец. Отраснал съм там. Хубав квартал за живот е. Но няма такава тъпа инвестиция - 30 Р/Е. Тея луди ли са. Набих в Щутгарт, Софийско. Бих сайта - 12 Р/Е. Бих и инфлацията. Повторих година по-късно. Пак успех. Лошото дойде като измислиха вируса, защото чужденците си тръгнаха. Останаха само нашите. И Р/Е отиде на 14. Но това е смятано при входа от преди 5 години. Ако човек тръгне сега да купува там ще е на 20 Р/Е. Идеята ми е, че през 2017 си мислех, че купувам скъпо, защото беше почти ол-тайм-хай. Но аз съм доволен. Р/Е е ОК за мен. И другите са доволни. Когато купих, сградата нямаше още акт 16. Бях 4-ти собственик. Не е смешно. 4-ти. Този преди мен, 3-тият го беше купил на 750 три месеца по-рано и ми го продаде на 900. По акт. По ролетката ми си беше 1200. И си мислех да не се набутвам, че е скъпо. Но 12 Р/Е доказа, че е ОК. А тримата преди мен си бяха ОК. Бяха изнесли най-големия риск. С много добра печалба всеки. И строителя си беше ОК. И алчните брокерасти си бяха ОК. Всеки път. И чужденчетата, които получаваха покрив над главите си бяха ОК. Уин-уин ситуация за всички. Идеята ми е, че не трябва да се гледа на инвестицията в НИ като скъпо или евтино е в момента. А само като Р/Е. Когато човек прави ремонт за себе си, ще сложи хубави плочки, мебели и т.н. Когато е за наем - каквото има на промоция от най-евтините сайтове. Защото скъпите ремонти нямат избиване. Но когато си е за теб и за семейството ти, тогава не гледаш Р/Е, а искаш да живееш в дом. На хубаво място и добре обзаведен.
      Иначе към момента - наемите са ниски, а цените безобразно високи. Демографията е в кофата. Куца инвестиция при тези условия. Мнение на аматьор.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от LipGallagher
        Като спомена Oscar de la Hoya пазарлъци се сетих нещо. Един авер отива да гледа апартамент под наем преди години. Харесва му апартамента, собственика одобрително гледа бъдещия наемател, а брокера седи и потрива ръчички за комисион. Обаче те си кимат един на друг и буквално изгонват брокера от апартамента. Предлагам същия approach и по огледи за покупка, това също ще се отрази на цените. Ако нищо не подписвате преди огледите тези лешояди ще се принудят да разберат какво е истинска работа.
        Хубаво си го намислил, остава и собствениците сами да почнат да си пускат обяви на имотите, защото 95% ползват брокери учудващо и за мен.

        Коментар


        • И е така, и не е баш.

          1. Преди 7-8 години в тези райони можеше да се купи на безценица, спрямо сегашното ниво. Така че, наистина е въпрос на тайминг и късмет.Скоро участвах в наддаване за един парцел за много пари за мен /7 цифрена сума/ и бях направил оценки за ипотека на няколко имота.Всички са около 3.5-4 пъти цената, за която съм ги купил.
          2. Сегашните цени са нереални, поне за мен.Миналта седмица гледах апарт на Патриарха, срещу НДК,100 м2, за 500 к евро.. за ремонт… някох смята ли това за нормална оферта?!
          3. Ако говприм за място за живеене, цената не трябва те имтересува толкова-ако смяташ , че си намерил “мястото” -пазариш се и скачаш. За инвестиции е съвсем друга бира.
          4. Малко встрани от ЖИ, но за всканционните да дам съвет-в момента пиша от Пампорово, хотел Ива и Елена, на самите писти. Гледам продават доста апарти наоколо. За Нова Година бяхме пак на ски по глетчери и рязбрах нещо, което ме втрещи. До 20-30 годиини, ВСИЧКИ ски курпрти под 2000 метра ще изчезнат. Реално ските ще станат супер скъп и елитарен спорт, за малцина.Вижте историята за глечера Чакалтая в Боливия-над 5000 м надморска е .В момента е призрачен град, с изоставени хотели и писти и без капка сняг. Някои неща, които приемаме за даденост, не са!
          Та както се казва, замислете се какъв свят ще оставим на Лили Иванова
          И се наслаждавайте на ВСЕКИ ден със сняг, без да купувате НИ!

          Първоначално изпратено от LipGallagher


          Явно в нещо съм много добър за да продължавате да мислите, че съм някой стар ваш другар. Вече написах как може да се провери.

          Та ето ти и два възможни отговора:
          1. Да, имаше много предложения в последните 2 години, но на какви цени Също какво разбираш под център. Изброявал съм кое за мен е център.
          Цените за по 300 - 400 хил. ойро (айде ще пиша евро вече, че нали съм бил трол с моите дойче марки) ще ми е много интересно как "ще наваксат" . И да, съгласен съм, ако в гоце делчев искат по 2200, много ясно в центъра ще искат поне <a href="tel:3000-3500">3000-3500</a>. Когато един балон се раздува по законите на физика налягането се разпределя равномерно по цялата му площ

          2. Обсъждаш ми доходите, евалата На хипотезата ти, че са ми трябвали 20 години да спестя 160 хиляди евро, което далече на са ми всичките спестявания, а е сумата, която бих вложил за жилище, аз ще ти отговоря със следната моя хипотеза. Това, което клавиатурни философи изкарват за година, аз го вадя за месец. В пъти над заплатаджийте на средно ниво съм, а ти ми тука халюцинираш за почивки и нови коли, браво!

          СЛАБ съм като доходи, викаш Не знаеш колко ми е дохода, но съм СЛАБ. Кажи някакъв доход да се ориентирам, силен или слаб съм ?

          На ПП-то - ама една дума не повярвах

          Успех с повишаването на цените, и като продаваш дано случиш на младите ми колеги. От тях ще има и за хляб и за салам - сигурен съм!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение

            Па тука повечето са панелообитатели + оня в землянката в пуевенското село
            Ти къде мислиш че живеят, в Тадж Махал?
            кАжи обаче ти какъв палат обитаваш, някъде из селата на швабистан.
            препоръка е

            Коментар


            • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

              И ти смяташ че цените ще са надолу ли? И ти ли си мечтател? Ще ти подскажа, поне още 20% нагоре ще са нивата на които ще се радваш след спада след поне 5 години.
              Тука от 5 години се навъдиха много успешни и с голями доходи бизнесмени, които не купуват за нищо на света. Добре, че са по-бедните от тях, та пазара бумти като доменна пещ

              Коментар


              • Първоначално изпратено от LipGallagher
                Независимо от цените, нали така ?
                И ти смяташ че цените ще са надолу ли? И ти ли си мечтател? Ще ти подскажа, поне още 20% нагоре ще са нивата на които ще се радваш след спада след поне 5 години.
                Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                Коментар


                • Първоначално изпратено от LipGallagher

                  Имам пълното право да викам на еврото - дойче марки. Има невърнати около 40 милиона марки до ден днешен, немските банки все още могат да ти ги объртнат в евро. При това на изключително изненадващ курс, 1 дойче марка = 1 евро
                  Сигурен ли си в това, което пишеш?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от LipGallagher

                    С колко са мнооооооого по-доходни от мене ?
                    Ми не знам, може би с малко, а може и да са под теб щом си стъпваш на портмонето и пипаш тавана, но може би са по-умели инвеститори и знаят къде, кога и какво да купят.
                    Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от LipGallagher

                      Очевидно е, че това не е хубаво жилище. Освен ако не си живял преди това в юрта. Възмонжно е да стане много хубаво жилище след ремонт за поне още 50-70к евра. Това ми е критерият за локация. Линка е за демонстрация какво искате вие, повишителите, към момента.
                      Па тука повечето са панелообитатели + оня в землянката в пуевенското село
                      Ти къде мислиш че живеят, в Тадж Махал?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                        това, което търсеше не го намери, а да се свре в някой найсе етажа блок в 55кв за 75К евро - кое му е мотивацията?
                        разбирам да трябваше образова деца да си натиска парцала в София, но за едните кръчми и натоварен трафик да седи?

                        всичко е въпрос на гледна точка , а хора живеят на какви ли не места. дай всички да дойдат в София да теглят кредити и да се кефят на маломерки?
                        За извън СОфия на шушлеци никой кредит не дава - така и тая
                        Което е директно признание че в Б-стан пазар има само в столицата - и то плачевен.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

                          Добра е относително понятие.кажи числото.
                          Средна от всички около 7,5-8% нето...като имам и не-толкова добре представили се.
                          Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

                            За много години, Радев! Бачкам и неам време. С курорта отпреди години свърши. Расте, имам добра доходност за последната година. Набих още, общо към 55К€. И ввче всичко накуп, никви вноски. И другите ще набия, но ми трябват за имот, ако не намеря до Април спирам с имотите.
                            Добра е относително понятие.кажи числото.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

                              ООО Докторе ,къде се затри последно време.За много години.Расте ли фонда дет го купи?
                              За много години, Радев! Бачкам и неам време. С курорта отпреди години свърши. Расте, имам добра доходност за последната година. Набих още, общо към 55К€. И ввче всичко накуп, никви вноски. И другите ще набия, но ми трябват за имот, ако не намеря до Април спирам с имотите.
                              Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

                                Е, добре де, ти предлагаш. Значи не е нула. Продавай с отбив около 5-7% от исканата цена и бегай бръже.
                                ООО Докторе ,къде се затри последно време.За много години.Расте ли фонда дет го купи?

                                Коментар

                                Working...
                                X