IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Това лято на имотния пазар на морето имаше оживление.

    Една историческа града, която беше изкоремна, почнаха да я строят изцяло, заради хубавата локация.

    Отново в идеалния център имаше някаква недостроена измишльотина. И я изринаха, ще ползват хубавия парцел.


    Две братовчедки също са си купили морски апартаменти наскоро.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

      Сметките са много лесни. Не е нужно да си никакъв експерт. не знам каква е средната продължителност на дълга и как идват падежите, но се съмнявам да е повече от 5 години средно / приемам че сега всичко им е на нула % от ЕЦБ, макар и вероятно да е повече/ Това значи 30% за рефинансиране всяка година - на 8% са 2.4% повече от БВП всяка година. Добави и дефицита, който с тези 2.4% ще клони към 10% всяка година НОВ дълг, а не рефинансиране. Още 0.8% от БВП. Това е перпетуум мобиле направо :-) Следващата няма да са 3.2% за лихви повече от БВП, а двойно и т.н.
      Така че да могат да издържат със сигурност.... няколко години . макс 5....докато има кой да им ''купува'' дълга или ако не им го опростят / това печатане ли е ?/
      Ето как стоят нещата:

      The country looks vulnerable versus peers because its bond issuance is tilted towards shorter maturities, with 35% of its outstanding debt due by end-2024.
      А сега да смятаме - 35% от 150% са 52.% от БВП. При 8 процента лихва означава 4% дефицит само заради лихвените плащания на Италия. Отделно още толкоз жабарите си правят ей така без криза. Още толкоз ако спасяват банки/ бизнеси/ потребители. маматаситрака.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

        Италианският дълг е в голямата си част в баланса на ЕЦБ и те получават обратно значителна част от лихвите. Това малко хора го знаят, но е факт. Освен това лихвите по съществуващите облигации са фиксирани на ниските нива, а тези държави не са глупави и теглиха огромни дългове при тези смешни лихви.
        Покачването на лихвите ще затрудни страните при тегленето на нови дългове, но плащанията по дълга ще растат с бавен темп. Ще се наложи да пестят много и да затягат бюджетите си, но няма да е нищо фатално. Има достатъчно анализи, които подкрепят тезата, че дори при 8% лихви по нови дългове Италия няма да има особени проблеми да си обслужва дълга. Дотам едва ли ще се стигне, но дори едни 5% по облигациите означават 8%-10% за ипотекарите.
        Ама ти броиш само държавния дълг, а колко компании които сега са на границата на оцеляването при тези цени на енергоносителите ще издържат 8-10% лихви по техния дълг? И колко ще е дефицита в бюджета ако фалират тези компании и вече като държавата трябва да финансира по- големия дефицит на новите лихвени проценти ще стане интересно . ......

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

          Аз и сега не бих купил на 2000 в тази кочина. Казал съм 1500 и не мърдам грам нагоре, най-малкото защото това е цена, отговаряща на инфлацията. За 4000 може вече да се купи реална квадратура в средноголям немски град. София е на 100 години назад в развитието си - какви 2000 Евро, какви 5 лева?

          Май при тези цени ще си ги менкате един на друг имотите няколкото заблудени инвеститора и ще си създавате виртуални капиталови, нормален човек няма да има, който да даде такава сума.
          Най-накрая да разбереш какво пишем с Купата от години.
          само лека корекция - няма да може и да иска.... и става вечен наемател....Особено ако наистина се вдигнат толкова много лихвите по ипотечките както се надявате...

          Коментар


          • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

            цените рАстАт :-)))) Помниш ли като се мръщеше на 2К в Южният парк на завършени, а сега пускаш обяви на 4-5К за ремонт :-)))
            Аз и сега не бих купил на 2000 в тази кочина. Казал съм 1500 и не мърдам грам нагоре, най-малкото защото това е цена, отговаряща на инфлацията. За 4000 може вече да се купи реална квадратура в средноголям немски град. София е на 100 години назад в развитието си - какви 2000 Евро, какви 5 лева?

            Май при тези цени ще си ги менкате един на друг имотите няколкото заблудени инвеститора и ще си създавате виртуални капиталови, нормален човек няма да има, който да даде такава сума.
            Last edited by X_Y; 05.09.2022, 13:14.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

              Да де, разбрахме. В големите икономики всички са будали.
              цените рАстАт :-)))) Помниш ли като се мръщеше на 2К в Южният парк на завършени, а сега пускаш обяви на 4-5К за ремонт :-)))
              Last edited by X_Y; 05.09.2022, 13:14.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                Друго казват сметките на експертите обаче. Мнението на софийските брокери не е много ценено сред западните анализатори.
                Сметките са много лесни. Не е нужно да си никакъв експерт. не знам каква е средната продължителност на дълга и как идват падежите, но се съмнявам да е повече от 5 години средно / приемам че сега всичко им е на нула % от ЕЦБ, макар и вероятно да е повече/ Това значи 30% за рефинансиране всяка година - на 8% са 2.4% повече от БВП всяка година. Добави и дефицита, който с тези 2.4% ще клони към 10% всяка година НОВ дълг, а не рефинансиране. Още 0.8% от БВП. Това е перпетуум мобиле направо :-) Следващата няма да са 3.2% за лихви повече от БВП, а двойно и т.н.
                Така че да могат да издържат със сигурност.... няколко години . макс 5....докато има кой да им ''купува'' дълга или ако не им го опростят / това печатане ли е ?/
                Last edited by pesimist4o na kvadrat; 05.09.2022, 12:56.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                  100 лева в момента са вече нищо. Дори ако трябва ще затегнат малко коланите и са ок. Точно така трябва 1000 лева по-голяма внозка , за да закъсат и това съчетано с безработица над 10%.
                  Що реши, че като имам празен имот нямам възвръщаемост ?! Че тя е по-добра от почти всичко друго до момента. Ообено тези, които са извън твоят контрол / разбирай акции, облигации, койни...само бизнес може да бие имотя/. Толкова ли е трудно да разбереш, че всички дето се надяваме да сме резервирали имаме кеш в повече и искаме да го материализираме ? В олио и розАви домати не става. Златото е минало, хазарт особено виртуален не ни се играе и остават само имотите..... Не е до избор, а до липса на такъв....А моят строител не ги продава тези имоти дето и има ....има си достатъчно кеш, защо да ги продава ?! Да има повече ненужен кеш ли ?!
                  Никога не съм следил тези големите имотни компании в Германия как са, така че не знам. Но те са просто листнати компании...бизнеса е без значение. Лошо управление от незаинтересовани лица несобственици и разбира се изтичане на печалбата по свързани с бордове, високи меринджеи и т.н. структури... Нищо ново....:-) Ощъкват се основни оенсионни фондове и други инвеститорски такива + директни частни инвеститори. Как може да не си разбрал досега, че борсите и акциите са измислени, за да точат кеша на ''дребните'' будали , а не те да печелят....:-)
                  Да де, разбрахме. В големите икономики всички са будали.
                  Last edited by X_Y; 05.09.2022, 13:13.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение
                    Свръхликвидността най-малко е подпомогнала обикновения ипотекар. Максимум заплатата да му се е вдигнала от 1800 лева на 2000 лева. Тези 200 лева се изяждат само от повишението на лихвите в четвъртък. Останалите повишения (а те няма да са малко и малки) не ги смятаме. Не смятаме и факта, че за отопление и храна вече трябва да плаща двойно и тройно.
                    Така е, имаме насреща повишени заплати, респективно повишени разходи за труд на фирмите, което е видно във всички статистики. Ето тук обаче ти идва грешката. Че смяташ средни заплати и някакви хипотетични 150 000Е, вместо да продължиш по пътя на парите. А той е, че тежестта на ипотеките на населението се прехвърля върху фирмите, което води до временно отлагане. На борсата обаче акциите и цените на активите се понижават, което води до издърпване на ликвидността от ръцете на компаниите и повишение на риска.

                    За разлика от физическите лица, бизнеса се осланя на финансова логика и единствения начин за спасение е намаляването на разходите, чрез съкращения на неефективните звена. В противен случай - фалит. От тук следва повишаваща се безработица, която вече пряко рефлектира върху обслужването на ипотеките. Вече сигурно си мислиш, че голямото БУМ е налице, но все още не. Топката с ипотеките вече е прехвърлена на Търговските Банки, които трябва да преценят дали могат да издържат броя на лошите кредити, или ще тичат вкупом към Централните банки да се жалват за количествени улеснения. Понеже е видно, че ТБ раздадоха пари на калпак без реална оценка на риска мисля, че е ясно кой е по-вероятният сценарий.

                    И отново стигаме до извода, че топката е в ръцете на ЦБ, които в момент на рецесия могат да кажат НЕ на печатането на пари и да сринат пазара, или рецесията да е просто корекция в графиката на имотите. Именно затова и казах, че бързаш в предния пост.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                      Викаш при 150% дълг от БВП на 8% лихва колко процента са от БВП ? Понее не мога да смятам сигурно не са 12%, ама ти мое да ми кажеш колко са ? И колко ще стане дефицита тогава ако сега е към 10 с надежда да падне малко ?
                      Кажи ко е туй хохшуле щото не разбирам немски и ми е интересно ? Яко нещо ли е ? :-)))) Искам да знам къде да не пращам чаветата като им дойде време :-)

                      Пп Жонка знам, че нема целите 150% веднага да станат на 8% при рефинансирането. Ама по 20% на година да рефинансират на толкова пак стига за потопа....
                      Друго казват сметките на експертите обаче. Мнението на софийските брокери не е много ценено сред западните анализатори.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Zalmoxis Разгледай мнение

                        Човек, спри се, че се излагаш.

                        8% лихва на 150 % дълг от БВП ?
                        Ти се излагаш. 8% върху новия дълг, от които голяма част се връща от ЕЦБ. Тези 150% съшествуващи са на съвсем различна лихва, която си остава същата ако ще и 200% да стане ОЛП.

                        Вземете прочетете малко сериозни източници, не слушайте само разни неграмотни брокери, които нямат никакво понятие от тематиката.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                          Ти изобщо можеш ли да сметнеш 12% от нещо си? Очевидно не, нито си в състояние даже да прочетеш и да осмислиш какво съм написал.
                          Ходи разправяй глупостите си на клиентите в агенцийката, не и на мен - схвана ли брокерче?
                          Викаш при 150% дълг от БВП на 8% лихва колко процента са от БВП ? Понее не мога да смятам сигурно не са 12%, ама ти мое да ми кажеш колко са ? И колко ще стане дефицита тогава ако сега е към 10 с надежда да падне малко ?
                          Кажи ко е туй хохшуле щото не разбирам немски и ми е интересно ? Яко нещо ли е ? :-)))) Искам да знам къде да не пращам чаветата като им дойде време :-)

                          Пп Жонка знам, че нема целите 150% веднага да станат на 8% при рефинансирането. Ама по 20% на година да рефинансират на толкова пак стига за потопа....

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                            Ти изобщо можеш ли да сметнеш 12% от нещо си? Очевидно не, нито си в състояние даже да прочетеш и да осмислиш какво съм написал.
                            Ходи разправяй глупостите си на клиентите в агенцийката, не и на мен - схвана ли брокерче?
                            Човек, спри се, че се излагаш.

                            8% лихва на 150 % дълг от БВП ?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                              Хаха, според теб тези 180 лева от идния четвъртък малко ли ще са за ипотекаря със средна заплата и дълг от 150к? 10% от заплатата да отива за допълнителни лихви само от едно вдигане - голям кеф нали?
                              При 8 процента лихва вноската ще скокчи не със 180 лева, а с 1200 лева. Тогава дори по-тлъстите риби вече ще са на сухо, а по-хилавите отдавна ще са се вмирисали на слънцето.

                              Напротив, на вторите им дреме най-много - не всички са с психични отклонения, не всички искат да имат по 1000 ненужни боклука стоящи празни и всеки иска да има някаква възвръщаемост на вложените средства. Твоят строител ще издуха супата много скоро - едно е да имаш празни жилища и луднал пазар, друго е да имаш още повече празни жилища и никой да не те търси да купува. Границата тук е много тънка. Колкото и народ да има с пари в брой, ипотекарите са движещата сила - ако ги няма тях, хората с кеша няма как да изкупят всичко, остават празни имоти и всичко гърми.

                              Виж акциите на една Воновия в Германия - инвеститорите искат дивиденти, искат кеш флоу. Не ги интересува виртуалната капиталова и колко имота има в баланса им - CEOто е под ножа. Високи капиталови разходи, непродуктивен капитал, отлив на инвеститори, нисък курс, дефолт. Това е положението. Ако твоят велик инвеститор е господ и се различава много от големите - добре, може и да си прав, но не ми се вярва.

                              Изобщо не ви знам как още си вярвате, че тази пиклива държава може да се оправи по-лесно в този хаос от големите? Първи вие ще изядете дървото.
                              100 лева в момента са вече нищо. Дори ако трябва ще затегнат малко коланите и са ок. Точно така трябва 1000 лева по-голяма внозка , за да закъсат и това съчетано с безработица над 10%.
                              Що реши, че като имам празен имот нямам възвръщаемост ?! Че тя е по-добра от почти всичко друго до момента. Ообено тези, които са извън твоят контрол / разбирай акции, облигации, койни...само бизнес може да бие имотя/. Толкова ли е трудно да разбереш, че всички дето се надяваме да сме резервирали имаме кеш в повече и искаме да го материализираме ? В олио и розАви домати не става. Златото е минало, хазарт особено виртуален не ни се играе и остават само имотите..... Не е до избор, а до липса на такъв....А моят строител не ги продава тези имоти дето и има ....има си достатъчно кеш, защо да ги продава ?! Да има повече ненужен кеш ли ?!
                              Никога не съм следил тези големите имотни компании в Германия как са, така че не знам. Но те са просто листнати компании...бизнеса е без значение. Лошо управление от незаинтересовани лица несобственици и разбира се изтичане на печалбата по свързани с бордове, високи меринджеи и т.н. структури... Нищо ново....:-) Ощъкват се основни оенсионни фондове и други инвеститорски такива + директни частни инвеститори. Как може да не си разбрал досега, че борсите и акциите са измислени, за да точат кеша на ''дребните'' будали , а не те да печелят....:-)

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                                Хахахахахахахахха, Италия при 8% лихва по дълга ще е супер.......
                                Хахахаххахаххахахха ...просто няма да го плаща :-)))))
                                Те сега при вероятно нулеви лихви за обслужване са под водата , ама ще намерят още 12% от БВП / 150% дълг при 8% лихва/ да плащат лихви.... Та Дефицита да е в норма - малко под 20% на година :-)))))
                                https://www.reuters.com/world/europe...dp-2022-07-05/
                                Хахахахха - как Бони казваше на онова дет си учил - хохшуле кво значи ?
                                Ти изобщо можеш ли да сметнеш 12% от нещо си? Очевидно не, нито си в състояние даже да прочетеш и да осмислиш какво съм написал.
                                Ходи разправяй глупостите си на клиентите в агенцийката, не и на мен - схвана ли брокерче?

                                ПС:
                                https://www.finanzen.net/anleihen/a3...talien-anleihe
                                Умнико, виж колко е купонът по тази облигация. Идните 15 години Италия ще плаща 0.75% и ни стотинка повече. Едно вдигане до 8% ще повлияе на рефинансирането, но почти няма да се усети от бюджета им или ще се усети, но бавно и плавно, а ЕЦБ има и други механизми, с които да предотврати ексцесии. В Радомирския рабфак не са ви учили на финанси и иономика, гледай си там пияндурниците и не се меси в разговори, от които не отбираш грам.
                                Last edited by ejonny2376; 05.09.2022, 12:32.

                                Коментар

                                Working...
                                X