IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от kurta007 Разгледай мнение

    Значи ако купя акции 1 месец преди дивидентната дата,и продам месец след нея ,получавам цял годишен дивидент ? ,все едно съм притежавал акции през цялата година.Така ли е ?
    Ами точно така е само дето цената спада с колкото е дивидента и няма смисъл

    Коментар


    • Първоначално изпратено от kurta007 Разгледай мнение

      Значи ако купя акции 1 месец преди дивидентната дата,и продам месец след нея ,получавам цял годишен дивидент ? ,все едно съм притежавал акции през цялата година.Така ли е ?
      така е

      Коментар


      • Първоначално изпратено от polax Разгледай мнение

        Втора точка ти е верният отговор, получаваш цял дивидент без значение колко месеца си ги притежавал.
        Значи ако купя акции 1 месец преди дивидентната дата,и продам месец след нея ,получавам цял годишен дивидент ? ,все едно съм притежавал акции през цялата година.Така ли е ?

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

          Не бръзай да вземаш инвестиционни решения само по каквото си чул вчера. Земеделска земя - хубаво - но в България и това не е напълно сигурна дългосрочна инвестиция.
          Имал съм земи в Пловдивско,давал съм на рентиери,и знам как работи системата.Продадох преди време част от нивите на 1000лв ,сега са 1600лв същите ,но аз пък купих с тях друг имот ,така че не съм изгубил.Земя трябваше да се купува преди 10г.Големите риби и чужденци (с поставени хора)я изкупиха .Спомням си как имаше обяви на всеки ъгъл "Изкупуваме земя ,плащаме веднага" .Тука от месец разучавам сферата и разбрах ,че пак големите мафиоти са изкупили земята на цяла БГ тогава.Втория фонд се държи от шефовете на Винпром Пещера.

          В момента чувам ,че в Добруджа почват да продават някой хора ,но не и под 2к/д.Има охлаждане на пазара,но аз не мисля, че ще има голям спад.Пък и купувам дългосрочно 5-10г.С комасирането (вече почти направено) ,покачващите се хранителни цени нагоре заради задаващата се инфлация, земеделската земя е много добра инвестиция дългосрочно.Първия знак за тази инфлация е поскъпването на долара,което тече в момента .Смятам и че до година две,ще отпадне и забраната за купуване от чужденци.(което ще е положително за цената)

          В момента имам хартиики в банката и искам да ги пусна да правят около 5-6%/годишно, без да се занимавам ,и да е горе-долу сигурно.Мислех да купя директно земя в Добруджа ,или там в региона,но чувам че имало проблем с рентиери.Отделно трябва да дам 4-5% допълнителни за такси ,а и дивидента е 1% по-нисък по мой сметки.От друга страна ,едно е да имаш нотариален акт на земята,съвсем друго е да имаш някви цифри някъде.И в моя случай купувайки дългосрочно 5-10г ,само това ме спираше.

          Иначе ако се сещаш за други акции,или друго с подобен дивидент,ще се радвам да ги чуя.
          Last edited by kurta007; 21.05.2018, 08:04.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от kurta007 Разгледай мнение
            Мерси на всички за отговорите. Само за дивидента не разбрах.Нека дам пример, за да го разбера:

            1.Купувам акции малко след ексдивидентната дата ,да речем 1 юни.Продавам си акциите септември същата година.На другата ексдивидентната дата получавам ли дивидент за срока юни-септември ?

            2.Купувам акции декември 2018.Продавам ги малко след следващата ексдивидентната дата ,да речем юни 2019.Цял дивидент ли получавам за 2018/19 или само за периода декември/юни ? И ако е второто как се смята той.Годишния дивидент разделен на месеците който съм притежавал ?
            Втора точка ти е верният отговор, получаваш цял дивидент без значение колко месеца си ги притежавал.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
              Ако има друго: питай
              Мерси на всички за отговорите. Само за дивидента не разбрах.Нека дам пример, за да го разбера:

              1.Купувам акции малко след ексдивидентната дата ,да речем 1 юни.Продавам си акциите септември същата година.На другата ексдивидентната дата получавам ли дивидент за срока юни-септември ?

              2.Купувам акции декември 2018.Продавам ги малко след следващата ексдивидентната дата ,да речем юни 2019.Цял дивидент ли получавам за 2018/19 или само за периода декември/юни ? И ако е второто как се смята той.Годишния дивидент разделен на месеците който съм притежавал ?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Etihad Разгледай мнение
                Моя калкулатор показва над 10ст. след данъка. Провери си пак сметките и инфото.
                Хубаво: 0.1007 кинта на акция, щом за толкова съществено го намираш
                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                  ...
                  Дивидентчето на Атерката тая година е по-ниско - 0.105 лева. Вадиш 5% данък - остават ти 0.0975 лв на акция. Ако си купиш на 2.20 лева акциите - това е доходност от 4.53%
                  Моя калкулатор показва над 10ст. след данъка. Провери си пак сметките и инфото.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от kurta007 Разгледай мнение
                    Здравейте,
                    Решил съм да взема няколко к акции от този фонд .Мисля че идва инфлация от петрола +вдигане на лихвите по кредитите = пукване на имотния БГ балон до 1-2г ,може и малко повече ,като смятам ,че земеделските земи ще останат незасегнати от каквато и да е криза.Или и да има спад,ще е малък.
                    Отностно този фонд чух вчера и ми харесва това, че дивидента е леко по-голям отколкото ако си купя земя в Добружда и се занимавам с аренадатори.Голямата риба си е голяма риба .Плюс е и че спестявам 3-4% такси.

                    Но тук идва и въпросите.Как чисто практично да купя акции?Досега никога не съм купувал акции .Как да го направя ?
                    Чрез посредник да дам поръчка /кой ще препоръчате? /или аз директно с някаква платформа ? /имам доста опит с търговия/ Ликвидността обаче гледам не е голяма и ще трябва лимит ордери.
                    Друг въпрос,аз всъщност акции няма да получа, а някакви удостоверения ,нали така ? И трето как се смята дивидента ? В зависимост дата на купуване на акции или има някакъв отчетен период?
                    Като цяло цената на конкретните акции на този фонд отразяват в голямата си част цената на земеделската земя в БГ ?.Ако тя се качва, би трябвало и акциите да се качват и обратното,нали така?
                    Общо взето елементарни и лаишки въпроси,но не можах да намеря отговор в чич Гугъл
                    Туй е нефонд, но е акционерно дружество - по-точно: АДСИЦ, има разлика

                    Не бръзай да вземаш инвестиционни решения само по каквото си чул вчера. Земеделска земя - хубаво - но в България и това не е напълно сигурна дългосрочна инвестиция. Винаги е по-добре да диверсифицираш между повече бизнеси. Щом смяташ, например - че петролът ще се вдига още, пробвай и с малко петролни акции да речем... там ще видиш какво са баш големи риби, щото нашите са най-ного цацички.

                    Въпроси - отговори - лесно:
                    Ти не можеш сам да си купиш акции, но ти трябва посредник, както са ти казали и колегите. Избери си стабилен и с невисок комисион - аз съм доволен в това отношение от Евро финанс - 0.25% комисиончец, ако пазаруваш през платформа, което препоръчвам, както и колегите. Да, ликвидността на жалката ни борсичка е кежава, макар Адван терафонд да е от най-ликвидните дружества. Няма да получиш никакви хартийки (акции) или удостоверения. Всичко отдавна виртуално е. Не се страхувай - данните за акционерите се съхраняват на три места едновременно - в самото дружество, в регистрите на посредникът и в Централният депозитар. Дивидентът се смята лесно. Дружеството го обявява - в България се плаща веднъж годишно - в някои други държави - 2 или 4 пъти годишно. Няма значение кога си купил акции, към ексдивидентната дата трябва да ги притежаваш - както е рекъл колегата - в България това е 14 дни след Общото сборище на акционерите. Дивидентчето на Атерката тая година е по-ниско - 0.105 лева. Вадиш 5% данък - остават ти 0.0975 лв на акция. Ако си купиш на 2.20 лева акциите - това е доходност от 4.53%. Доста по-зле от миналата година, ама пак като за български акции е прилично.

                    Цената на акциите зависи от ного неща - макар че на нашата борса всичко е доста по-нечувствително и туткаво, отколкото на истинските.

                    Ако има друго: питай
                    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от kurta007 Разгледай мнение
                      Здравейте,
                      Решил съм да взема няколко к акции от този фонд .Мисля че идва инфлация от петрола +вдигане на лихвите по кредитите = пукване на имотния БГ балон до 1-2г ,може и малко повече ,като смятам ,че земеделските земи ще останат незасегнати от каквато и да е криза.Или и да има спад,ще е малък.
                      Отностно този фонд чух вчера и ми харесва това, че дивидента е леко по-голям отколкото ако си купя земя в Добружда и се занимавам с аренадатори.Голямата риба си е голяма риба .Плюс е и че спестявам 3-4% такси.

                      Но тук идва и въпросите.Как чисто практично да купя акции?Досега никога не съм купувал акции .Как да го направя ?
                      Чрез посредник да дам поръчка /кой ще препоръчате? /или аз директно с някаква платформа ? /имам доста опит с търговия/ Ликвидността обаче гледам не е голяма и ще трябва лимит ордери.
                      Друг въпрос,аз всъщност акции няма да получа, а някакви удостоверения ,нали така ? И трето как се смята дивидента ? В зависимост дата на купуване на акции или има някакъв отчетен период?
                      Като цяло цената на конкретните акции на този фонд отразяват в голямата си част цената на земеделската земя в БГ ?.Ако тя се качва, би трябвало и акциите да се качват и обратното,нали така?
                      Общо взето елементарни и лаишки въпроси,но не можах да намеря отговор в чич Гугъл
                      Здравей. Щом имаш опит с търговия, можеш да търгуваш с платформа. Там таксите са по-ниски, а и е по-удобно. Аз лично досега търгувах с поръчки, но от няколко седмици търгувам с платформа, и мога от опит да кажа че втората опция е по-добра. Все пак зависи колко често ще търгуваш. Аз използвам Варчев (за поръчките) и Елана (за платформите) за инвестицонни посредници, и засега съм доволен. Клиент на Елана можеш да станеш изцяло онлайн. Дивидент се изплаща на хората притежаващи акции до определена дата (ex-dividend date), мисля че беше 14 дни след събранието на което е гласуван дивидента. Принципно цената трябва да следи пазара на земя да, но невинаги е така. На БФБ, а и на другите борси се търгуват освен числа, така и усещания, прогнози, очаквания и т.н.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от kurta007 Разгледай мнение
                        Здравейте,
                        Решил съм да взема няколко к акции от този фонд .Мисля че идва инфлация от петрола +вдигане на лихвите по кредитите = пукване на имотния БГ балон до 1-2г ,може и малко повече ,като смятам ,че земеделските земи ще останат незасегнати от каквато и да е криза.Или и да има спад,ще е малък.
                        Отностно този фонд чух вчера и ми харесва това, че дивидента е леко по-голям отколкото ако си купя земя в Добружда и се занимавам с аренадатори.Голямата риба си е голяма риба .Плюс е и че спестявам 3-4% такси.

                        Но тук идва и въпросите.Как чисто практично да купя акции?Досега никога не съм купувал акции .Как да го направя ?
                        Чрез посредник да дам поръчка /кой ще препоръчате? /или аз директно с някаква платформа ? /имам доста опит с търговия/ Ликвидността обаче гледам не е голяма и ще трябва лимит ордери.
                        Друг въпрос,аз всъщност акции няма да получа, а някакви удостоверения ,нали така ? И трето как се смята дивидента ? В зависимост дата на купуване на акции или има някакъв отчетен период?
                        Като цяло цената на конкретните акции на този фонд отразяват в голямата си част цената на земеделската земя в БГ ?.Ако тя се качва, би трябвало и акциите да се качват и обратното,нали така?
                        Общо взето елементарни и лаишки въпроси,но не можах да намеря отговор в чич Гугъл
                        Просто чукни в Гугъл "инвестиционен посредник",избери по -известни и познати имена(Карол,Елана,Бенчмарк) ,звънни на 3-4 и ги питай за условията им те всичко ще ти обяснят.Инсталираш си тяхна платформа,дебнеш момента и купуваш,не знам колко бройки ще търсиш но тук ликвидността е една от най добрите ако става въпрос до 50-100хил бройки
                        Last edited by спекуланта; 20.05.2018, 17:38.

                        Коментар


                        • Здравейте,
                          Решил съм да взема няколко к акции от този фонд .Мисля че идва инфлация от петрола +вдигане на лихвите по кредитите = пукване на имотния БГ балон до 1-2г ,може и малко повече ,като смятам ,че земеделските земи ще останат незасегнати от каквато и да е криза.Или и да има спад,ще е малък.
                          Отностно този фонд чух вчера и ми харесва това, че дивидента е леко по-голям отколкото ако си купя земя в Добружда и се занимавам с аренадатори.Голямата риба си е голяма риба .Плюс е и че спестявам 3-4% такси.

                          Но тук идва и въпросите.Как чисто практично да купя акции?Досега никога не съм купувал акции .Как да го направя ?
                          Чрез посредник да дам поръчка /кой ще препоръчате? /или аз директно с някаква платформа ? /имам доста опит с търговия/ Ликвидността обаче гледам не е голяма и ще трябва лимит ордери.
                          Друг въпрос,аз всъщност акции няма да получа, а някакви удостоверения ,нали така ? И трето как се смята дивидента ? В зависимост дата на купуване на акции или има някакъв отчетен период?
                          Като цяло цената на конкретните акции на този фонд отразяват в голямата си част цената на земеделската земя в БГ ?.Ако тя се качва, би трябвало и акциите да се качват и обратното,нали така?
                          Общо взето елементарни и лаишки въпроси,но не можах да намеря отговор в чич Гугъл
                          Last edited by kurta007; 20.05.2018, 16:08.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от 1984 Разгледай мнение
                            Inta, отчиташ ли по-ниските приходи от рента( около 1.2млн) и по-ниската продажна цена, с над 100лв.на дка, още -1млн?

                            Гледам, че Q1 са купували най-много Враца, Монтана, Плевен и за пръв път от около 2 години увеличават броя на землищата.

                            Пак ще кажа директно, не мога да докажа че не се вижда ефекта от този ЗНАЧИМ за мене нетен приход, но и съм поствал как се движат продажбите по категории З.З. през годините и движението на средна придобиване, затова и изказах мнинието си тук. Останалото е в други ръце, ако някой желае - да постави въпроса на място.
                            пп. На всичко отгоре и цялата сума от 1,8мил. случайно не, но по стечение се разби в две календарни, но по запис са в 2017г. и по текст.
                            Last edited by inta53; 15.05.2018, 22:58.

                            Коментар


                            • Inta, отчиташ ли по-ниските приходи от рента( около 1.2млн) и по-ниската продажна цена, с над 100лв.на дка, още -1млн?

                              Гледам, че Q1 са купували най-много Враца, Монтана, Плевен и за пръв път от около 2 години увеличават броя на землищата.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение

                                Inta, не знам какво визираш ?
                                Тези реинтегрирани провизии си влязоха в ОПР, респективно в печалбата на дружеството подлежаща за разпределение.

                                По-просто казано, тези 1,5 ст. са част от дивидента предложен за разпределение (10,6 ст.).


                                Губи ми се маржа печалба ;- 2016г дир. продажби ~15.1 хил. дка
                                2017г. дир. продажби ~9,9хил. дка + въпросните милион и кусур (не 800-защото си имат и те разход със сигурност), ...
                                Не съм счетоводител-специалист , но тази сума си е бонус нетен (равен на поне 2,5 хил. дка- дир. продажби) и спрямо миналите години изобщо не се усети

                                Коментар

                                Working...
                                X