IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от M-yMaker Разгледай мнение
    Реалната земя само господ знае колко % ъп е направила! Моята ли имаш предвид, "ОСРеднената" на Адванса ли, недокупената на Еларг ли - коя ??? Локейшън, брат, локейшън! В земеделието също е от значение! В "златно-гърнено" изражение не съм го смятал, но когато до някой парцел от твоите земи закупени преди месеци, строят заводи, градят поливни системи, и/или си продал някои парчета по 2-5 евро/м2 на чужденци с идеи, не е ли същото. Имах една позната обичаше да казва "Друго си е да ти дрънкат ключовете в джоба"(визирам в случая собствеността а не апартаментите), т.е. ти сам да си си чорбаджия, а не друг (или брат'чед му) да ми решава, стопанисва, арендова и продава на цена и лице на който той намери за добре. Честно казано радвам се (и отново те поздравявам) да те видя толкова доволен за доходността ти за последната една година (няма ирония, ей). Тези 100% ъп атери, дано да са компенсирали реалното поскъпване на пакет от 1000 дка, въпреки, че знам че никога няма да тръгнеш да си ги купуваш тепърва. никога не съм имал за продан 400 000 атери, че да ти кажа кое по-лесно се продава... това беше и причината рисковия ми капитал да го сложа на Еларг! Преди една година както и сега пак ще ти кажа това което мисля - добре е да се занимаваш с това което (поне си мислиш че) разбираш - мисли опростено, както се казва като "добрички арендатор" ! Ако не можеш да ме разбереш ще ти цитирам мотото на Адванса погледнато през твоята призма: "Купувайте акции момчета, вече не ги произвеждат!" Колкото до Агрия - пак съм съгласен с теб!
    И сега, както и преди една година продължаваме да вярваме в едни и същи неща, леко променени спрямо камбанарията от която гледаме. Дали физическа или на хартия е земята не е толкова важно. По важното според мен е да се инвестира не просто в земя а да и се добавя стойност чрез комасация,обработка и поливни системи. Разликата във възвръщаемоста е в пъти. Живота е кратък Няма да живеем вечно и затова трябва да търсим максималната доходност.Да си 100% сигурен в нещо е най-късия път към провала. Ако бях сигурен че съм прав нямаше да пиша. Смисъла на разговора е да намерим истината.
    В крайна сметка различията при инвеститорите идват от това че имат различни разбирания за думичката инвестиция. Ако се търси текуща доходност и сигурност не виждам нещо по-добро от земята. Мен ме устройва идеално понеже съм минал на принципа: "Яж, пий и си носи новите дрехи", пък то яденето пиенето и дрехите от земята идват
    В този ред на мисли ще постна една притча за тези които приемат инвестирането прекалено сериозно
    Един много богат турчин легнал на смъртно легло. Повикал при себе си най-големия син и му казал:
    - Сине, всичко оставям на теб, но имам една молба. Имам едни скъсани чорапи, които много обичам и искам да взема с мен на ония свят. Моля те, погреби ме с тях! Оставям ти едно писмо, което да прочетеш, след като ме погребете.
    - Добре тате – съгласил се синът, - ще изпълня желанието ти.
    Споминал се богаташа. Отишъл синът при ходжата, но той бил категоричен, че не може да погребе бащата с чорапи, защото мюсюлманите погребват чисто голи своите покойници. Какво ли не правил синът, давал пари, молил се, но ходжата бил непреклонен. След погребението синът отворил писмото и вътре пишело „ Сине, видя ли, и едни скъсани чорапи не успях да взема със себе си на небето!“
    Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
      А ти колко гърнета злато намери ?
      Ти и преди година така ми говореше. Добре че не те послушах тогава хАрТЕРА та за последната година направи над 100% доходност. А реалната земя колко % направи? А ако реша да напускам кое ще продам по лесно? Хартиите или земята? Иначе за протокола аз вече предпочитам хАРГРИЯ. 1 декар пак ми излиза толкова, но знам че е обработваем на 100% и вземам като бонус разни трактори, комбайни, зърнобази, мелници, достатъчни за обработката на още 4 декара наети земи
      Реалната земя само господ знае колко % ъп е направила! Моята ли имаш предвид, "ОСРеднената" на Адванса ли, недокупената на Еларг ли - коя ??? Локейшън, брат, локейшън! В земеделието също е от значение! В "златно-гърнено" изражение не съм го смятал, но когато до някой парцел от твоите земи закупени преди месеци, строят заводи, градят поливни системи, и/или си продал някои парчета по 2-5 евро/м2 на чужденци с идеи, не е ли същото. Имах една позната обичаше да казва "Друго си е да ти дрънкат ключовете в джоба"(визирам в случая собствеността а не апартаментите), т.е. ти сам да си си чорбаджия, а не друг (или брат'чед му) да ми решава, стопанисва, арендова и продава на цена и лице на който той намери за добре. Честно казано радвам се (и отново те поздравявам) да те видя толкова доволен за доходността ти за последната една година (няма ирония, ей). Тези 100% ъп атери, дано да са компенсирали реалното поскъпване на пакет от 1000 дка, въпреки, че знам че никога няма да тръгнеш да си ги купуваш тепърва. никога не съм имал за продан 400 000 атери, че да ти кажа кое по-лесно се продава... това беше и причината рисковия ми капитал да го сложа на Еларг! Преди една година както и сега пак ще ти кажа това което мисля - добре е да се занимаваш с това което (поне си мислиш че) разбираш - мисли опростено, както се казва като "добрички арендатор" ! Ако не можеш да ме разбереш ще ти цитирам мотото на Адванса погледнато през твоята призма: "Купувайте акции момчета, вече не ги произвеждат!" Колкото до Агрия - пак съм съгласен с теб!
      и тоз коментар е без препоръка

      Коментар


      • Първоначално изпратено от M-yMaker Разгледай мнение
        Alonso, на 500 до 1000 дка знаеш ли колко гърнета със злато може да има заровени... помисли си пак дали ги предпочиташ пред хАрТЕРкИ !
        А ти колко гърнета злато намери ?
        Ти и преди година така ми говореше. Добре че не те послушах тогава хАрТЕРА та за последната година направи над 100% доходност. А реалната земя колко % направи? А ако реша да напускам кое ще продам по лесно? Хартиите или земята? Иначе за протокола аз вече предпочитам хАРГРИЯ. 1 декар пак ми излиза толкова, но знам че е обработваем на 100% и вземам като бонус разни трактори, комбайни, зърнобази, мелници, достатъчни за обработката на още 4 декара наети земи
        Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

        Коментар


        • Alonso, на 500 до 1000 дка знаеш ли колко гърнета със злато може да има заровени... помисли си пак дали ги предпочиташ пред хАрТЕРкИ !
          и тоз коментар е без препоръка

          Коментар


          • Колегата Алонсо е развил виждането си, за което получава моите адмирации !!!
            Аз съм убеден, че живота по селата щеше да бъде много по-различен ако земеделските стопанства бяха в размер на 200-1000 дек. До сега можеше да има много овощни градини и поливно земеделие. Липсата на държавна политика през годините даде възможност за създаване на едри земеделски стопани, защото дребните не оцеляха. Връщане назад няма, сега сме много конкуретнти в зърнопроизводството и поне това трябва да ползваме.

            Коментар


            • И какво от това?

              Коментар


              • Правилно е човек като инвестира някъде а мисли най лошото развитие на нещата
                Когато черешите вървят на лев е добре и за този дето има себестойност 20 и за този дето му излиза 50 стинки килото.
                Ако на мен ми излиза килото 20 а на теб 50. Сега продаваме на лев и сме добре, ама ако стане въпрос да сваляме цени, то аз ще сваля на 30 стотинки. А ТИ НА КОЛКО ЩЕ СВАЛИШ ?

                Сравнителен анализ на ефективността при поливно
                и неполивно земеделие за хибридна царевица:
                Добиви на декар в кг
                неполивни 550
                поливни 1400
                Печалба при продажна цена 350лв
                неполивни 130
                поливни 200
                Себестойност на тон
                неполивни 150
                поливни 220
                Източник: http://www.agriabg.com/UserFiles/Fil..._2013-2014.pdf

                Та поиграх си и аз и си направих една екселска табличка. Не знам как да я постна тук и затова ще напиша на ръка различните варианти.
                За база съм взел годишни разходи за обработка 80 лева, годишни разходи за поливане 100 лева и добиви 500 килограма при неполивни и 1500 килограма при поливни условия. Това което се променя е само цената на продукцията.
                При цена 30 стотинки печалбата от декар при неполивни условия е 80 лева срещу 280 при поливни.
                При цена 20 стотинки печалбата от декар при неполивни условия е 30 лева срещу 130 при поливни.
                Интересното обаче става при 15 стотинки
                При цена 15 стотинки печалбата от декар при неполивни условия е 0 лева срещу 50 при поливни.
                Та от всичките тези сметки моят извод е, че в момента земеделието в България и Америка е еднакво ефективно и конкурентноспособно. Повишените транспортни разходи които те правят за доставка успяват да компенсират с повишените добиви от поливането което там е масова практика.
                Ако обаче направим земеделие с тяхната ефективност, никой няма как да произведе и достави зърно на цена по ниска от нашата. Дори и те да правят дъмпинг и да продават на нула печалба, ние пак ще печелим по едни 100 лева на тон.
                Ето затова аз лично предпочитам терата пред физическото притежание на земя. Самата възможност за комасация дава възможности които няма как да се реализират ако човек притежава едни собствени примерно 500 или 1000 декара земя
                ПП: Не случайно пиша тук вместо на скайп. Надявам се така да провокираме и други да си кажат мнението.
                Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Don Archon Разгледай мнение
                  Според мен ако падне цената на петрола, ще паднат и разходите за обработка на земята, но цените на рентите едва ли ще паднат. По-скоро ще си останат на същото ниво. Едва ли ще върнат назад, което означава че производителите ще увеличат печалбите заради намалелите разходи. Цените на петрола е възможно да паднат поради по-голямото негово производство от страна на Америка (по новата технология от Шелови скали или там както беше не се сещам в момента), но цената на земята няма как да падне, защото тя не се произвежда и я има в ограничено количество.

                  Не е препоръка ! Просто лично мнение по въпроса !
                  Може и така да стане.
                  Относно цените на петрола има предвид не разходите за обработка, защото цената на петрола не е толков аголям разход. Примерно за годишното обработване на 1 дек зъз зърнени се разходват от добрите земеделци 5-5,5 литра нафта. Да приемем, че е 6 литра. При спад в цената с 0,5лв, икономията е само 3 лв на декар.
                  Допълнително може да се спечели от атонтине торове, където при торене с 35 кг амониева селитра /не всичко се тори с толкова/ може да се спебели максимум 5-6 лв или общо 8-9 лв на дек.
                  Имах предвид, че при спад в потреблението на царевица и маслени за биогорива, един малък спад в цената от зърното от примерно 5ст, прави на декър по-нисък приход от 20-25 лв.Ако цената спадне с 10-15ст???
                  Тази година ясно пролича, че дори и пшеницата има достатъчно голяма еластичнст между търсене и цена. Високите цени неминуемо предизвикват ръст в производството.
                  Интересно ще е за мен да проследя в няколко последователни години дали САЩ могат да произвеждат над 320 млн. тона царевица, а Бразилия над 68-70 млн. тона. Същото важи и за Китай - над 195 млн. тона.

                  Коментар


                  • Според мен ако падне цената на петрола, ще паднат и разходите за обработка на земята, но цените на рентите едва ли ще паднат. По-скоро ще си останат на същото ниво. Едва ли ще върнат назад, което означава че производителите ще увеличат печалбите заради намалелите разходи. Цените на петрола е възможно да паднат поради по-голямото негово производство от страна на Америка (по новата технология от Шелови скали или там както беше не се сещам в момента), но цената на земята няма как да падне, защото тя не се произвежда и я има в ограничено количество.

                    Не е препоръка ! Просто лично мнение по въпроса !
                    Last edited by Don Archon; 17.02.2013, 10:24.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
                      е, беше
                      Като гледам Агрия какви печалби правят и като смятам какви биха били печалбите ако ги нямаше разходите за това бурно развитие не изглежда да са зле арендаторите. От друга страна твърдиш че те точно правят неефективно земеделие. Та само мога да гадая какви печалби реализират арендаторите които правят ефективно земеделие
                      В тоя ред на мисли, някой смятал ли е колко излиза декара, купен през Агрия груп. Ще се радвам да обсъдим с някой който е смятал там
                      Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от noker.bg Разгледай мнение
                        Незнам в какво състояние са, но в момента тяхната гилдия е най-добре в сравнение с другите.
                        е, беше

                        Коментар


                        • Незнам в какво състояние са, но в момента тяхната гилдия е най-добре в сравнение с другите.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от bate Goiko Разгледай мнение
                            Продажбите на земя защо спряха?
                            няма кой ад купува на високи цени
                            земеделците не са в цветущо финансово състояние точно поради големите покупки на земя

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от bate Goiko Разгледай мнение
                              Продажбите на земя защо спряха?
                              защото има демографски спад.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
                                Ако падне петрола ще паднат и торовете и разходите за обработка и земята ти пак ще носи печалба и съответно рента. А това дето го пишеш за американските проблеми и запаси мисля не ни засяга чак толкова. Ние сме много близо до основните вносители на зърнени култури - африка и близкия изток. Ако се опре до свръхпроизводство имаме конкурентно предимство от едни минимум 100 лева на тон транспортни разходи които не плащаме за разлика от америка, канада и русия. За инфлацията наистина е дълга тема, но не забравяй че основните купувачи на земя ги води точно този страх.Дали ще има или не няма да споря, но съм сигурен че страха няма да изчезне така лесно Нормално е човек да се притеснява за инвестициите си, но мисля че песимизмът ти е малко преувеличен
                                ДАНО !!!!!!!!!!
                                кой бяга от висока рента ????

                                бирата къде остана????

                                Коментар

                                Working...
                                X