IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от 1984 Разгледай мнение
    Влияние върху еректиралата цена на царевицата вероятно оказват и търговските бариери:
    Аржентина забрани износа на царевица от миналата сряда
    Русия налага квоти за износ на всички зърна + 25евро такса за тон изнесена пшеница, до юли.
    Нефтът поскъпна с над 10% за месец
    Като добавим и "детенцето"(Ла Ниня)...
    Аржентина отмени забраната,а Русия всеки ден редактира промените-не са тези!!

    Коментар



    • abc

      "И понеже аз залагам на фундамента на дружеството, малките продажби на земя и малките дивиденти през годините съответно съм използвал за да купувам акции на евтинко от такива, за които движещ е дивидента."

      +++++++++++

      (Ps. От един сорт сме.. и аз имам слабост и най-уютно се чувствам в тая акция и се възползвах доволно от цената 1.70-1.75 )

      Коментар


      • Влияние върху еректиралата цена на царевицата вероятно оказват и търговските бариери:
        Аржентина забрани износа на царевица от миналата сряда
        Русия налага квоти за износ на всички зърна + 25евро такса за тон изнесена пшеница, до юли.
        Нефтът поскъпна с над 10% за месец
        Като добавим и "детенцето"(Ла Ниня)...

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Иво Орозов Разгледай мнение
          Кефиш, Фортис!
          Мене па ме кефи margen !

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение

            Тази акция конкретно си има специфика - движението на цената е силно обвързано с резултатите и разпределяния (или очакван за разпределние) дивидент, като за добро или лошо, исторически погледнато инвеститорите малко са наблягали на иначе правилно изтъкнатата от теб ликвидационна стойност. Но в годините съм си играл да пресмятам Нетна стойност на активите на 1 акция и повярвай ми, никога пазарните котировки не са ги и доближавали ДОРИ при много добри дивидентни очаквания....

            Иначе определно съм съгласен с теб, че на пазара се търгуват очаквания.... Определено бих стиснал ръката и почерпил, всеки който при слабите резултатите до момента решава да се включи дългосрочно ! Би било странно защо не го е направил при 1.70-1.75 в продължение на месеци и при очаквания все пак да се случат продажби в рамките на 2020, отколкото при +0,10 лв. цена при евентуално (считаме че НЕ знаем резултатите за Декември) ясни слаби резултати.... но определено бих бил впечатлен от такъв инвеститор - лично аз дълги години съм бил такъв....

            Но дали това е случая... предполагам следващите няколко дни ще разберем като излезе бюлетина....
            За последните 5 год цените на земята в западна и централна Бг/ където са основните притежания на Атера/ се повишиха с повече от 50%.
            И понеже аз залагам на фундамента на дружеството, малките продажби на земя и малките дивиденти през годините съответно съм използвал за да купувам акции на евтинко от такива, за които движещ е дивидента.
            Та поради това към момента експозицията ми на БФБ е на 70% тук..
            Без това да е препоръка, разбира се.
            Last edited by abc; 14.01.2021, 20:06.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
              .....
              Да видим до къде ще стигнат с производството на царевица, преди не внасяха, сега се скъсват. Нещо друго става, което е скрито – все още не е на яве. Предполагам, че стигнаха близо до лимита на добивите от царевица без да тровят прекалено много земята си.
              това важи за почти всички световни производители и тук има потенциал за БГ земеделието, НО ако започне да се работи сериозно по адекватна политика за водите. Ние тук сме на приливи и отливи, а ония ДПС вецовете мафията точат язовирите на корем. За всички останали или няма или се окраде и разсипа инфтаструктурата на напоителни системи. Затова зърно и слъчоглед и се кръстят за дъжд нашите зърнари.

              това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

              Коментар


              • Кефиш, Фортис!

                Коментар


                • Мисля, че не е така и свиневъдството им има още къде да се възстановява. Ако не беше така, няма да продължава огромния внос на свинско от основно Европа и Бразилия, но също и САЩ и Канада. На практика ако не се бяха появили случаите на АЧС при диви прасета в Германия и Китай да забрани вноса от там, в началото на тази година от Европа щяхме да продължава да имаме рекорден износ за Китай. Той пак е огромен, но отпадналата Германия трудно може да бъде компенсирана от Испания - основно от тези двете вървеше износа, тъй като там бяха одобрените предприятия.

                  Факт е, че индустрията им се възстановява много по-бързо от очакваното - помня доклади на Rabobank и ABN Amro, а те са най-вътре в нещата, които казваха, че няма начин да се възстановят преди 2024. Та това е, няма нищо задкулисно и необяснимо - просто пазарно взаимодействие на търсене, предлагане и цена. Просто китайското правителство малко изпреварва събитията като пуска по-оптимистични данни, но докладите от хората на терен са малко по-различни.
                  Мненията ми не са препоръка за търговия.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение

                    Свиневъдството в Китай беше сериозно засегнато от ASF - имаше от 30 до дори 50%, според някои доклади, намаляване на поголовието. Огромната липса ма месо местно производство беше компенсирана с внос, но в основната си част това месо просто спря да се потребява, тъй като цената му нарасна прекалено много и голяма част от потребителите се отдръпнаха, като заместиха свинското с алтернативни протеини, или просто намалиха консумацията. Като цяло Китай започна да излиза от кризата, причинена на АЧС и поголовието да се възстановява, като голяма част от индустрията се консолидира и производството се окрупни в по-големи индустриални ферми, за сметка на многобройните малки ферми преди това.

                    Горното го пиша като предистория за следващия отговор на въпросите, свързани с потреблението на месото. Реално, при възстановяване на индустрията и нормализиране на цените, местния пазар има огромен незадоволен апетит за свинско. Всичко, което китайските ферми могат да произведат, ще се изконсумира вътре в страната без проблем. Като цяло Китай, преди да ги удари сериозно АЧС, в голяма степен се е самозадоволявал със свинско - просто предстои нещата да се върнат там, където бяха преди 3-4 години, преди АЧС. Така че наистина, Китай ще има необходимост от това зърно.
                    Това, което визираш беше. Високите цени на свинското през последната година стимулира много силно изграждането на големи ферми в страната. Сега отрасъла им вече е на друго ниво. До 2-3 месеца броя на прасетата им ще достигне този от преди чумата и сигурно ще го надвиши.

                    През последните дни цените на свинското в Далиян спаднаха чувствително в очакване на огромно предлагане. При преобладаващо промишлено производство цената на свинското няма да е толкова висока. За консумацията на месо – да, може да нарасне, но всичко си има граници. Предполагам, че ще се образуват и излишъци.

                    Това се случи с политическата подкрепа на властта – просто всеки голям бизнес с пари трябваше да направи ферма – иначе нямаше да е покровителстван от властта.

                    Да видим до къде ще стигнат с производството на царевица, преди не внасяха, сега се скъсват. Нещо друго става, което е скрито – все още не е на яве. Предполагам, че стигнаха близо до лимита на добивите от царевица без да тровят прекалено много земята си.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
                      3.Пазарът изглежда се промени от изключително бързото нарастване производството на свине в Китай. Къде обаче ще отиде това месо и до сега какво е ставало? Тук е нещо като затъмнение. Много е вероятно властите в Китай да са си поставили за цел самообезпечаване със свинско месо. За следващите 1-3 г прогнози сочат импорт на царевица в размер 40-50 млн. тона при под 7 млн. тона през последните години. Китайците правят планове за разширяване производството на царевица – нещо, което те загърбиха преди 5 години.
                      Свиневъдството в Китай беше сериозно засегнато от ASF - имаше от 30 до дори 50%, според някои доклади, намаляване на поголовието. Огромната липса ма месо местно производство беше компенсирана с внос, но в основната си част това месо просто спря да се потребява, тъй като цената му нарасна прекалено много и голяма част от потребителите се отдръпнаха, като заместиха свинското с алтернативни протеини, или просто намалиха консумацията. Като цяло Китай започна да излиза от кризата, причинена на АЧС и поголовието да се възстановява, като голяма част от индустрията се консолидира и производството се окрупни в по-големи индустриални ферми, за сметка на многобройните малки ферми преди това.

                      Горното го пиша като предистория за следващия отговор на въпросите, свързани с потреблението на месото. Реално, при възстановяване на индустрията и нормализиране на цените, местния пазар има огромен незадоволен апетит за свинско. Всичко, което китайските ферми могат да произведат, ще се изконсумира вътре в страната без проблем. Като цяло Китай, преди да ги удари сериозно АЧС, в голяма степен се е самозадоволявал със свинско - просто предстои нещата да се върнат там, където бяха преди 3-4 години, преди АЧС. Така че наистина, Китай ще има необходимост от това зърно.
                      Мненията ми не са препоръка за търговия.

                      Коментар


                      • Според мен тази акция вече е с голям потенциал за ръст. Защо го мисля това:
                        1.До средата на лятото зърненият пазар се държеше без никаква промяна от последните 7 години – преобладаващо мечи настроения, обичайно по-голямо производство на всички култури над потребленито. Тук имаше малки изключения – примерно царевицата, което се дължеше на данните от Китай, но от тази страна нищо не е сигурно като инфо.
                        2.През лятото в Китай видяхме няколко тайфуна, които явно нанесоха доста щети на царевичната реколта, но едва ли пазарът кардинално ще се повлияе от това. За тази година се очаква китайците да внесат 21-22 млн. тона царевица, според USDA 17.5 млн. тона, а самите китайци пишат за 10 млн. тона. Но това количество ли промени пазара? Май не.
                        3.Пазарът изглежда се промени от изключително бързото нарастване производството на свине в Китай. Къде обаче ще отиде това месо и до сега какво е ставало? Тук е нещо като затъмнение. Много е вероятно властите в Китай да са си поставили за цел самообезпечаване със свинско месо. За следващите 1-3 г прогнози сочат импорт на царевица в размер 40-50 млн. тона при под 7 млн. тона през последните години. Китайците правят планове за разширяване производството на царевица – нещо, което те загърбиха преди 5 години.
                        4.Китайците ще купят 100 – 110 млн. тона соя за този сезон. Увеличават си и запасите от соя с 2 млн. тона до 28.6 млн. тона – най-големите в света. Дори и Аржентина ще са с по-малко запаси. Само за сравнение – в края на текущия сезон запасите от соя в САЩ ще бъдат 3.8 млн. тона, което е под 3% от годишното потребление в страната – изключително нисък резултат.
                        5.Реколтите от всички култури през 2020г по света бяха добри или отлични. Намаленията бяха за пшеницата в ЕС, царевица в Румъния, България и от части Украйна. За сметка на това в Русия се гони рекорд от над 85 млн. тона пшеница.
                        6.Индия е със свръх реколта от пшеница и от нетен вносител страната може да бъде износител.
                        7.Реколтите от пшеница в Аржентина и Австралия са добра и отлична.
                        8.Сега има опасения за реколтите в Аржентина – царевица и соя, но каквито и да са спадовете – няма да са над 5 млн. тона по отделно и за двете култури.
                        На този фон цените на всичко растат то много. Тази година фермерите в централна и западна България направиха изключителни печалби – ако не са продали преди октомври. Сега цените стигат 420 за пшеница, 1050 за слънчоглед, 380 за царевица.
                        Какво ни чака през 2021г? Първите цени за пшеницата на жътва са 320-330 лева/тон от производител и над 800 лв/тон за слънчогледа. Какво вещае това? Ако няма сериозно засушаване – отново печалби над 80 лв/декар /с и планета рента/.
                        Определено многото пари по света навлязоха и тук.
                        Фермерите пак ще засилят покупките на земя и рентите няма да останат на тези нива. Предполагам Адвасн вече са взели мерки да се възползват.
                        Моята прогноза е за цена над 2,3 лв тук и то скоро.

                        Коментар


                        • Трудно се играе срещу хора, които четат утрешния вестник

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от fur6ton Разгледай мнение
                            На пазара все пак се търгуват основно очаквания. Не винаги можете да приложите подобно аналогично мислене за година назад. Все пак пазара не е математическа задача, която може да се реши точно. Да не забравяме, че ликвидационната стойност на Адванс все още е далеч по-висока от пазарната цена, така че тези, които са склонни евентуално да преживеят още една година с нисък дивидент най-вероятно си задържат акциите. Това, което забелязвам е, че фрий-флоута намаляваше постоянно през декември, което би трябвало да означава, че Ен Ен си купуват акции. И на пазара като цяло се забелязва някакво уживяване.
                            Тази акция конкретно си има специфика - движението на цената е силно обвързано с резултатите и разпределяния (или очакван за разпределние) дивидент, като за добро или лошо, исторически погледнато инвеститорите малко са наблягали на иначе правилно изтъкнатата от теб ликвидационна стойност. Но в годините съм си играл да пресмятам Нетна стойност на активите на 1 акция и повярвай ми, никога пазарните котировки не са ги и доближавали ДОРИ при много добри дивидентни очаквания....

                            Иначе определно съм съгласен с теб, че на пазара се търгуват очаквания.... Определено бих стиснал ръката и почерпил, всеки който при слабите резултатите до момента решава да се включи дългосрочно ! Би било странно защо не го е направил при 1.70-1.75 в продължение на месеци и при очаквания все пак да се случат продажби в рамките на 2020, отколкото при +0,10 лв. цена при евентуално (считаме че НЕ знаем резултатите за Декември) ясни слаби резултати.... но определено бих бил впечатлен от такъв инвеститор - лично аз дълги години съм бил такъв....

                            Но дали това е случая... предполагам следващите няколко дни ще разберем като излезе бюлетина....

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от fur6ton Разгледай мнение
                              На пазара все пак се търгуват основно очаквания. Не винаги можете да приложите подобно аналогично мислене за година назад. Все пак пазара не е математическа задача, която може да се реши точно. Да не забравяме, че ликвидационната стойност на Адванс все още е далеч по-висока от пазарната цена, така че тези, които са склонни евентуално да преживеят още една година с нисък дивидент най-вероятно си задържат акциите. Това, което забелязвам е, че фрий-флоута намаляваше постоянно през декември, което би трябвало да означава, че Ен Ен си купуват акции. И на пазара като цяло се забелязва някакво уживяване.
                              Много добре си го казал колега. Пазара не е само Математика, а много повече очаквания и сантимент. Наистина ФФ намалява постоянно, което показва че акционер с над 5% купува акции. Явно за него не са важни толкова месечните продажби и точния годишен дивидент, а има по-дългосрочна визия и стратегия.
                              Ще се радвам ако наистина това са фондовете на НН. Би ни показало, че те не просто продават и намаляват експозицията си към БФБ, а по скоро преструктурират портфейла си, в което няма нищо лошо и даже е полезно за пазара.

                              Коментар


                              • На пазара все пак се търгуват основно очаквания. Не винаги можете да приложите подобно аналогично мислене за година назад. Все пак пазара не е математическа задача, която може да се реши точно. Да не забравяме, че ликвидационната стойност на Адванс все още е далеч по-висока от пазарната цена, така че тези, които са склонни евентуално да преживеят още една година с нисък дивидент най-вероятно си задържат акциите. Това, което забелязвам е, че фрий-флоута намаляваше постоянно през декември, което би трябвало да означава, че Ен Ен си купуват акции. И на пазара като цяло се забелязва някакво уживяване.

                                Коментар

                                Working...
                                X