IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Адванс Терафонд АДСИЦ (ATER / ATERA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Има резон в мислите и на двамата - на Дарис и на Императора. Погледнете графиката за търговията с Атера през м. Юни миналата година - паднала е до 2,05 лв. , а след това за месец - два е изплувала нагоре с 0,25 лв. Подобно на Императора аз кеширах 20 % от бройката, (а тя не е малка в портфейла ми) веднага след "Exdiividend day". Използвам кеша за други позиции, които ще качат до края на м. Септемри НАДЯВАМ СЕ.
    Верно, че тази дъждовна година, фермерите ще бъдат по-внимателни при продажбата на пшеницата, макар че цената се покачи малко. Но, царевицата е като гора с по два кочана на стебло и както всяка година печалбата от нея вероятно ще бъде преобладаваща за печалбата на фермерите. Слънчогледът също е много добре.
    Не е препоръка за търговия с "Атерата" или с други позиции, just an opinion!
    Last edited by Professor; 25.08.2018, 16:01.

    Коментар


    • Форти е прав - ама и в думите на Дарисов има логика. Мисля - не под два кинта - ама ще видим.

      Аз намалих с около 30% бройката туканка - навън има ного по-секси неща за пазаруване - последно: BNP Paribas излових като поспадна покрай турските работи... допълних си и малко Прости Жабоци... щото за моментът Атерата явно не ми заработва добра сгода, а не искам догодина доходността на портфейлът ми да намалява.
      Last edited by Императорът; 25.08.2018, 14:51. Причина: Несгода.
      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

      Коментар


      • Първоначално изпратено от daris Разгледай мнение

        Цената няма да слезе под 2.00, ... това е психология, от всякъде е ясно /поне за мен/ ... дай боже да стигне до 2.00 да си по накупя!
        Не знам защо се коментират в тази тема някакви сметки, проценти колко от къде ... за мен аз коментирах още преди дни, че българина който в момента купува въобще акции от нашата борса го интересува само и единствено дивидента, хората които изкарват и спестяват парички и страдат от факта че няма лихви в банката търсят спасение в дивидентните акции на борсата, ... само че ... като ударят на дърво и бягат.
        Аз още веднъж ще си кажа тезата ... смятам че управителите на Атера играят на котка и мишка с нас инвеститорите ... не случайно не продават тези месеци, държат високи цени за да продадат скъпо и да подсигурят минимален дивидент в края на годината. Те нямат далавера ако цената на акцията е висока ... те имат далавера като обявят дивидента като процент да е голям спрямо акцията и това да се обяви.
        Малко в сферата на фантазиите, но ще ми е интересно да прочета вашите мнения
        те си работят за тях основно, не за акционерите
        интересите много си разминават
        а и фермерите ги поставиха на място, нямаше как далаверата да продължава много години
        фермерите се изучиха, имат пари и ги харчат вече разумно

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Dmirkata Разгледай мнение
          Ок, ама аз се въздържа до 1,95 ... само дано не падне след това още много по-долу ...
          Цената няма да слезе под 2.00, ... това е психология, от всякъде е ясно /поне за мен/ ... дай боже да стигне до 2.00 да си по накупя!
          Не знам защо се коментират в тази тема някакви сметки, проценти колко от къде ... за мен аз коментирах още преди дни, че българина който в момента купува въобще акции от нашата борса го интересува само и единствено дивидента, хората които изкарват и спестяват парички и страдат от факта че няма лихви в банката търсят спасение в дивидентните акции на борсата, ... само че ... като ударят на дърво и бягат.
          Аз още веднъж ще си кажа тезата ... смятам че управителите на Атера играят на котка и мишка с нас инвеститорите ... не случайно не продават тези месеци, държат високи цени за да продадат скъпо и да подсигурят минимален дивидент в края на годината. Те нямат далавера ако цената на акцията е висока ... те имат далавера като обявят дивидента като процент да е голям спрямо акцията и това да се обяви.
          Малко в сферата на фантазиите, но ще ми е интересно да прочета вашите мнения
          Мнението ми не е препоръка!!!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
            Мда, мда и вътрешното инфо за някои, ама те никога няма да си го признаят, най-малкото защото е наказуемо Борсата си е хазарт отвсякъде.. Смех

            Сори, ... ще я чакам под 2-ката, ако слезе. На държащите - успех!
            Ок, ама аз се въздържа до 1,95 ... само дано не падне след това още много по-долу ...
            не е препоръка за покупка или продажба ,всяко съвпадение с реални лица,факти и събитя е случайна !!!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение


              Но това изречение в червено ("От горното следва, че разсрочените продажби не са включени в дивидентите") изобщо не го разбрах. Няколко пъти го препрочитам, но не знам как стигаш до тази причинно-следствена връзка. С молба да разясниш малко по-подробно какво имаш предвид.
              Е, и други не ме разбират, не е търсен ефект да ме препрочитат като класик, така си драскам. Важно е да се разбираме със самите себе си и с най-близките. А за сарказма ...ти си знаеш.
              Колкото до причинно-следствената връзка...ами у наше село казват, че щом една жена яде риба... значи, че не е фригидна.

              По същество.
              Продажбите на разсрочено, отнесени към директни, са около 70% по отчет - следователно би трябвало да свалят декарите за 1 ст.дивидент, а не обратно.Освен това не може да разпределяш печалба от нещо, което не си приключил, освен задатъка и лихвите.Другото подлежи на възстановяване при отказ на купувача. При лизинга е по-различно от разсроченото, вероятно затова там няма мераклии.Струва ми се, че си пропуснал 2.4 от год. бележки

              стр.22 и 23
              Приятен ден на всички!
              Last edited by 1984; 23.08.2018, 11:30.

              Коментар


              • кат-рия /земя-17г.
                1-ва - 20 + 3
                2-ра - 4 664 -311
                3-та-59 917 -9619
                4-та-68 321 -7598
                5-та-41 061 - 976
                6-та- 14 812 -2841
                7-ма - 4 290 - 336
                8-ма- 2 120 - 115
                9-та - 2 152 - 82
                10-та - 1 658 - 59
                тотал = 196 821*
                на ст-т=186 363х.л
                аренда -159 089дка
                за 6 525х.л.
                Урб. Площ 133дка.
                на ст-т= 15 230х.л
                УПИ = 2,194дка.
                на ст-т = 2,446х.л.
                преoц-ки 87 377х.л.
                Об.ст-ст 204,038лв
                пр-лиз-г 7,160дка
                прод-би 9,917 дка
                средна ц.= 1 204лв.
                тотал = 196 821д.
                тот.лиз-г -21 178
                нал. Дка. 196 821д
                С минус за продадените декари през съответната године или с + са купени съответно през годината - и това до някъде с промяната на средната цена на придобиване - вариации ...- но без яснота по въпросите които повдигнах - няма никаква полза !
                След като работят със строго тяхни брокита и държат отворени предварителни договори за продажби влачени през годините - НЯМА НИКАКЪВ СМИСЪЛ още веднъж- за да повярвам и аз самия!

                Коментар


                • кат-рия /земя-16г.
                  1-ва - + 17
                  2-ра - 4 975 +242
                  3-та- 69 536 -2229
                  4-та-75 919 -3054
                  5-та-43 902 - 976
                  6-та- 16 724 -1300
                  7-ма - 4 626 - 41
                  8-ма- 2 235 + 85
                  9-та - 2 234 + 95
                  10-та - 1 717 - 10
                  тотал = 221 885
                  на ст-т=187 951х.л
                  аренда -163 141дка
                  за 7 736х.л.
                  Урб. Площ 128дка.
                  на ст-т= 12 430х.л
                  УПИ = 11дка.
                  на ст-т = 3 203х.л.
                  преoц-ки 87 377х.л.
                  пр-лиз-г 12 066дка
                  прод-би 15 168дка
                  средна ц.= 1 318лв.
                  тотал = 221 885
                  лиз-г -14 018
                  нал. Дка. 207867

                  Коментар


                  • кат-рия /земя-15г.
                    1-ва - -131
                    2-ра - 4 733+1 014
                    3-та -71 765+4905
                    4-та -78 973+ 779
                    5-та -44 878+3270
                    6-та -18 024+ 537
                    7-ма- 4 667+ 154
                    8-ма- 2 150+ 480
                    9-та - 2 139+ 235
                    10-та - 1 727+ 337
                    тотал = 229 056
                    на ст-т=194 130х.л
                    аренда -170 820дка
                    за 7 150х.л.
                    Урб. Площ 128дка.
                    на ст-т= 11 435х.л
                    УПИ = 11дка.
                    на ст-т = 2 996х.л.
                    пр-лиз-г 1 952дка
                    прод-би 7 212дка
                    средна ц.= 1 373лв.

                    Коментар


                    • кат-рия /земя-14г.
                      1-ва - 131
                      2-ра - 3 719 + 89
                      3-та- 66 860 - 3753
                      4-та- 78 194 - 696
                      5-та- 41 608 - 3090
                      6-та- 17 487 - 960
                      7-ма- 4 513 - 184
                      8-ма- 1 670 + 414
                      9-та - 1 904 + 69
                      10-та - 1 390 + 207
                      тотал = 217 476
                      на ст-т=158 011х.л
                      аренда -162 707дка
                      за 5 872х.л.
                      в проц. Рег-я 128дка.
                      на ст-т= 11 312х.л
                      УПИ = 11дка.
                      на ст-т = 2 686х.л.
                      прод-би 31 462дка
                      средна ц. = 1 149лв.

                      Коментар


                      • eто и това правех, но вече не виждам смисъл те умишлено ни водят за носовете!- лично мнение

                        активи;-
                        кат-рия /земя-2012г.
                        1-ва - 131- 58
                        2-ра - 6 816 + 371
                        3-та- 74 834-23433
                        4-та-90 398-15258
                        5-та- 46 345 - 7360
                        6-та- 17 240 - 4627
                        7-ма- 4 735 - 94
                        8-ма- 841 + 265
                        9-та - 1 674 + 251
                        10-та - 1 110 + 65
                        тотал = 244 124д.
                        на ст-т=118 797х.л
                        аренда -191 183дка
                        за 5 886х.л.
                        в проц. Рег-я 128дка.
                        на ст-т= 12 319х.л
                        УПИ = 11дка.
                        на ст-т = 3 091х.л.
                        прод-би 79 296дка
                        средна ц. = 873лв.
                        кат-рия /земя-13г.
                        1-ва - 131
                        2-ра - 3 630- 3186
                        3-та- 70 613- 4221
                        4-та- 78 890-11508
                        5-та- 44 698- 1647
                        6-та- 18 447+1207
                        7-ма- 4 697- 38
                        8-ма- 1 256+ 415
                        9-та - 1 835+ 161
                        10-та - 1 183 + 73
                        тотал = 225 380д.
                        на ст-т=149 282х.л
                        аренда -163 454дка
                        за 5 797х.л.
                        в проц. Рег-я 128дка.
                        на ст-т= 11 696х.л
                        УПИ = 11дка.
                        на ст-т = 2 892х.л.
                        прод-би 46 069дка
                        средна ц. = 1 072лв.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от inta53 Разгледай мнение

                          Прав си за всичко, но и никой не може да хване крайните годишни резултати и да ги разбие по пера- ЗАЩОТО ;
                          през 2016г. също имаше предсрочно платени(приключени) лизингови договори -мах ги записани , но и аз вече не се отказах да ги следя!
                          -през миналата 17г. също имаха доста ~ 5хил. дка. (на посоки ги хвърлям вече) изплатени (предварително) със съответните отбивки от "договорната-разсрочена" цена ...
                          така че, не знам и как им одитират одиторите, а и като прибавим онези ~2 184дка. сключени предварителни д-ри за продажба на активи от миналата година и намалели до ~1780дка в 1/2годишен до сега- КАШАТА Е ВРЯЛА!!!
                          Съгласен съм. И аз на няколко пъти констатирам, че вече обявени неща, след това се променят... декари, цени на продажба. Стандартно има и разлика между бюлетините и ГФО. Погледнете примерно бюлетина за Декември'2017 и сравнете декарите обявени там за продадени разсрочено през 2017-а с тези описани в ГФО....

                          Дано се стегнат с отчетността ! Тази компания винаги ми е била еталон за прозрачност и точност. Дано не изоставят това !

                          Първоначално изпратено от 1984 Разгледай мнение

                          Привет!
                          Вероятно си обърнал внимание как се формира дивидента тук - освен ренти, които носят между 4.5 и 5.5 ст., другото се заработва от продажби и малко лихви. От 2013, когато за пръв път продаваха над 1000лв., 1ст. дивидент се заработва от 1400 - 1300дка продадени.За 2017 бяха нужни 1700дка за ст. дивидент - вероятно микса е включвал и скорозакупени земи, старите се пообраха
                          От горното следва, че разсрочените продажби не са включени в дивидентите.Може да ги приемеш като преоценки.

                          Освен това имат продажби на разср. и тази година:
                          31 декември имат 17 148дка,
                          30 юни са 19 157дка с договор
                          фин.лизинг е без промяна , по 2 980дка
                          Предсрочно погасени, по опцията за 19 - 48месец, са под 1000дка по мои сметки.
                          Благодаря за мнението - интересен подход за смятане на дивидента, въпреки че аз съм го смятал все по по-различен начин. В някаква степен разбирам логиката ти през количество продадени декари за 1-ца дивидент, и определено спадналия дивидент е поради факта, че вече продават по-скъпо закупени земи (както казваш евтините се "пообраха"), което и формира по-малка печалба.

                          Но това изречение в червено ("От горното следва, че разсрочените продажби не са включени в дивидентите") изобщо не го разбрах. Няколко пъти го препрочитам, но не знам как стигаш до тази причинно-следствена връзка. С молба да разясниш малко по-подробно какво имаш предвид.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от kurta007 Разгледай мнение

                            Пиша от болницата.Получих 3 микро-инфаркта и 2 инсулта гледайки цената днес.Но докторите казват че ще се оправя.
                            Поздрави
                            С подобни неща, шега не бива. Споровете са си спорове, различните гледни точки също. Дори добродушните шеги и критика са позитивни, но да се шегуваме с подобни неща... не бива... Поздрави и на теб !

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от kurta007 Разгледай мнение

                              Пиша от болницата.Получих 3 микро-инфаркта и 2 инсулта гледайки цената днес.Но докторите казват че ще се оправя.
                              Поздрави
                              Добре е, че не си се озъбил

                              Кураж - на борсата е така - понякога ни бият мишкуняците, друг път - ние ги бием
                              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                                Вълчане - кураж, брат....
                                Пиша от болницата.Получих 3 микро-инфаркта и 2 инсулта гледайки цената днес.Но докторите казват че ще се оправя.
                                Поздрави

                                Коментар

                                Working...
                                X