IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

EURIBOR, Основен Депозитен Индекс или Референтен Лихвен Процент

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Виж сега, Петров, при така зададените параметри, офертата на Прокредит ти е най-изгодна, обаче явно не си търсил по други места и затова си се набил на нея. Сега по точки:
    - Има и други банки, които предлагат левов кредит, вързан за Юрибор.
    - Отделно, все тая е дали кредититът ти е в лева или евро (изключвам превалутирането, което ще ти разход всеки месец) - ако си мислиш, че в договорът ти няма клауза, според която, ако има форсмажор (падане на борда, смяна на курса лев-евро, висока инфлация и т.н.), то кредитът ти автоматично става евров, много жестоко се лъжеш
    - Застраховка Живот можеш да си направиш абсолютно навсякъде, няма дружество, което да не я предлага - нито едно. Е, има некомпетентни служители и незнаещи какво искат клиенти
    - Някои банки покриват и застраховка Имот на ипотекирания имот - безплатно
    - разходите и сам си ги дал, сметката и сам можеш да си я направиш

    От горепосочените банки, аз лично не бих избрал нито една и бих те посъветвал да потърсиш и някои по-малки банки - Токуда, Д Банк, да погледнеш и ЦКБ, но това си е изцяло мое мнение, а кредита ти ще си го плащаш . И не по-малко важно - лихвите сега са ниски, но след 5-10 години може да са двойни и това да е в реда на нещата - добави си едни 300 лева отгоре на вноската и виж как ще ти е бюджета. Ако можеш да издържиш, хвърляй се смело - веднъж се живее и времето си върви, а по-хубаво от собствен дом, напревен според твоя вкус, няма. Успех, щом си преценил, че това е твоята комбинация от тухли и бетон, наречена дом!
    Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

    Коментар


    • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
      Общо взето и без лихва да ми дават не бих взел кредит при тези цени.


      пп.не е препоръка
      2 години търсим жилище и отлагаме по-добри времена, а те не идват. За това време не искам да казвам какви пари за наем сме дали. Цените щели да паднат 2020 година ама до тогава още толкова за наеми. Жилището е голямо и в хубва квартал. Цената на кв излиза около 1000 ЕУР - почти готово за живеене.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
        Общо взето и без лихва да ми дават не бих взел кредит при тези цени.


        пп.не е препоръка
        Да, ама гледаш през твоята камбанария и най-вероятно имаш собствено жилище. Ако имаш деца (или искаш да имаш) и ти се е случвало наемодателя да те гони, че му трябва имота, може би ще мислиш друго.

        Коментар


        • Общо взето и без лихва да ми дават не бих взел кредит при тези цени.


          пп.не е препоръка

          Коментар


          • Прилагам условията от 3 банки. Всички е в ЛВ. Питали сме и ОББ и ДСК, но условията там са доста по-лоши.
            Стойност на имота 120 хил EUR, сума по кредит 80 хил евро.
            Само Прокредит обвързва лихва по кредит в лв към EURIBOR.
            Периода на кредита е 20 години за Прокредит и 25 години за Булбанк и Райфайзен.
            Застраховка живот искат Райфайзен и Булбанка - посочената сума е на човек на месец. Вече съм искал офертие за застраховка отделно от няколко застрахователни дружества.
            В последните две колони съм описал какви такси търсят и дал искат кредитна карта овърдрафт и т.н.

            Банка Лихва ГПР Месечна Вноска Години Тотал сума за връщане Застраховка живот Застраховка Имущество Такса сметка на месец Първоначални такси
            Райфайзен 2.8 4 810 25 243000 88 200 4.9 567
            фикс 6 месец Само за 1 от двамата Процент от пазарна оценка и кредитна карта Оценка имот се плаща допълнително
            Уни Булбанк 2.8 3.64 780 25 235000 67 180 4.9 675
            Мени се месец за месец За един Процент от главница Оценка имот се плаща допълнително
            Прокредит 2.75 3.04 935 20 220000 180 10 330
            в ЛВ към EURIBOR Затраховка живот допълнително без застраховка живот - не предлагат Няма Намаляваща овърдрафт, кредитна карта С оценка имот включена

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
              ЧУдех се дали да давам акъл, че доста специалисти са се изказали, но нали съм самарянин

              Младежо Петров - вземай това, дето ти е базирано на Юрибор и си свиркай. На разните разбирачеи, дето не знаели как може да се прилага Юрибор за левов кредит - ами може и се предлага от не една банка, просто БНБ спряха изчисляването на Софибор и всеки реши да се оправя както може. Бягай като дявол от тамян от всички друго - разни БПЛ, референтни лихвени и т.н., че на такъв кОр ще се наденеш, че ти е бедна фантазията! Също така изключително много бягай от Уникредит (не съм срещал други такива уникуми, но може и да има), които форимират лигвите си като надбавка+премия, те тази премия така ще ти влезе, че ще е майка плаче, щото се променя по усмотрение на банката

              С две думи - търсиш си банка с лихва Юрибор+фискирана надбавка. Запомни ли го - Юрибор + фиксирана надбавка, задължително наблегни на думичката "фиксирана". Всякакви други словосъчетания ще ти влязат и излязат да не казвам откъде и как Рязък съм, защото има много разбирачи, а такива, като теб, дето уж добронамерено питат, накрая не слушат никой, а лсед това реват като вдовица, че ги били излъгали. Още веднъж - търсиш само и единствено кредит, формиран от Юрибор+фискирана надбавка. Нищо друго! Намираш си такава банка, всички други ти отиват в игнор листата, пишеш тук офертите, пишеш кой какво ти дава/иска допълнително - разни пакети, безплатни или платени застраховки имот и живот, пък теглим калема и смятаме. Толкоз. Бъди здрав!
              подкрепям. индекс +фиксирана надбавка. всичко друго крие подводни камъни колкото и апетитно да изглежда в момента, не лошо да споделиш освен лихвите и какво и на каква цена ще купуваш. щото лихвата може да е изгодна , ама главницата да е голяма



              ПП. не е препоръка за теглене на кредит.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                ЧУдех се дали да давам акъл, че доста специалисти са се изказали, но нали съм самарянин

                Младежо Петров - вземай това, дето ти е базирано на Юрибор и си свиркай. На разните разбирачеи, дето не знаели как може да се прилага Юрибор за левов кредит - ами може и се предлага от не една банка, просто БНБ спряха изчисляването на Софибор и всеки реши да се оправя както може. Бягай като дявол от тамян от всички друго - разни БПЛ, референтни лихвени и т.н., че на такъв кОр ще се наденеш, че ти е бедна фантазията! Също така изключително много бягай от Уникредит (не съм срещал други такива уникуми, но може и да има), които форимират лигвите си като надбавка+премия, те тази премия така ще ти влезе, че ще е майка плаче, щото се променя по усмотрение на банката

                С две думи - търсиш си банка с лихва Юрибор+фискирана надбавка. Запомни ли го - Юрибор + фиксирана надбавка, задължително наблегни на думичката "фиксирана". Всякакви други словосъчетания ще ти влязат и излязат да не казвам откъде и как Рязък съм, защото има много разбирачи, а такива, като теб, дето уж добронамерено питат, накрая не слушат никой, а лсед това реват като вдовица, че ги били излъгали. Още веднъж - търсиш само и единствено кредит, формиран от Юрибор+фискирана надбавка. Нищо друго! Намираш си такава банка, всички други ти отиват в игнор листата, пишеш тук офертите, пишеш кой какво ти дава/иска допълнително - разни пакети, безплатни или платени застраховки имот и живот, пък теглим калема и смятаме. Толкоз. Бъди здрав!
                Благодаря, ще се опитам да сумирам офертите в един ексел и ще пусна за коментар. Единствената банка, която дава ЛВ към Euribor e Procredit. А аз в EUR не искам да тегля. Проблемът е, че Прокредит дават максимално 20 г, а аз търся за 25-30 години, за да ни е по-спокойно с месечните вноски. Идеята по принцип е да се погасява предсрочно, но .... И другото е, че Прокредит не предлагат застраховка живот, а ние искаме да си направим, че знае ли какво ще се случи - 20 години са много. Ходих отделно в Алианц и SDI нямат такъв тип застраховка. Ако някои можем да ме посъветва къде да проверя?

                Коментар


                • ЧУдех се дали да давам акъл, че доста специалисти са се изказали, но нали съм самарянин

                  Младежо Петров - вземай това, дето ти е базирано на Юрибор и си свиркай. На разните разбирачеи, дето не знаели как може да се прилага Юрибор за левов кредит - ами може и се предлага от не една банка, просто БНБ спряха изчисляването на Софибор и всеки реши да се оправя както може. Бягай като дявол от тамян от всички друго - разни БПЛ, референтни лихвени и т.н., че на такъв кОр ще се наденеш, че ти е бедна фантазията! Също така изключително много бягай от Уникредит (не съм срещал други такива уникуми, но може и да има), които форимират лигвите си като надбавка+премия, те тази премия така ще ти влезе, че ще е майка плаче, щото се променя по усмотрение на банката

                  С две думи - търсиш си банка с лихва Юрибор+фискирана надбавка. Запомни ли го - Юрибор + фиксирана надбавка, задължително наблегни на думичката "фиксирана". Всякакви други словосъчетания ще ти влязат и излязат да не казвам откъде и как Рязък съм, защото има много разбирачи, а такива, като теб, дето уж добронамерено питат, накрая не слушат никой, а лсед това реват като вдовица, че ги били излъгали. Още веднъж - търсиш само и единствено кредит, формиран от Юрибор+фискирана надбавка. Нищо друго! Намираш си такава банка, всички други ти отиват в игнор листата, пишеш тук офертите, пишеш кой какво ти дава/иска допълнително - разни пакети, безплатни или платени застраховки имот и живот, пък теглим калема и смятаме. Толкоз. Бъди здрав!
                  Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Zalmoxis Разгледай мнение

                    Не мисля че има голяма взаимовръзка между комунистите и българските лихвени индекси.(Особено с надзор от страна на ЕЦБ върху БНБ и БГ банките) Ако последните са разписани по ясна методология, то те ще се повишат когато се повишат лихвите по депозитите. А това ще стане когато Централните банки повишат лихвите ФЕД ( вече го сториха, и ще продължават) ЕЦБ ( Еурибор),догодина..

                    Euribor от своя страна ще се повиши още със повишаването на лихвите от ЕЦБ, може и да имаш малко отсрочка ако избереш референтния вариянт. Всичко опира до прозрачността в методологията.
                    Аз пък мисля точно обратното. Няколко месеца до година може и да не се усети, но после им се отваря дупка от няколко милиарда, спешно търсят заеми, емитират ДЦК и българските лихви скачат. Ако нямаше бързи избори след фалита на КТБ, можеше и бордът да гръмне. С други думи повишаване на юрибор ще доведе до повишаване на лихвите у нас, но повишаване на българските лихви е слабо вероятно да се отрази на юрибор.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Petrov_iv Разгледай мнение

                      Много благодаря! В момента Райфайзен са ми оферирали 2.80 лихва = 2.67( фиксиран коефициент) + този референтен индекс от БНБ, който в момента е 0.13. Виждам, че този индекс 2014 е бил на 4, което означава в най-лошия случай лихва от 6 + % - честно казано не знам дали това е възможно, но да кажем, че при лихва 4-5 горе долу ще издържи бюджета .
                      Възможно е лихва от 5-6 %.. но може би след 3-4 години.. кой знае.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение

                        Не очаквам скоро да има сериозно разминаване между юрибор и индексите на БНБ. Но никой не може да ти гарантира, че след изборите през 2021 няма пак комунистите да дойдат на власт и пак да осерат всичко. Тогава биха скочили българските лихвени индекси и ако кредитът е вързан към юрибор ще си on the save side.
                        Не мисля че има голяма взаимовръзка между комунистите и българските лихвени индекси.(Особено с надзор от страна на ЕЦБ върху БНБ и БГ банките) Ако последните са разписани по ясна методология, то те ще се повишат когато се повишат лихвите по депозитите. А това ще стане когато Централните банки повишат лихвите ФЕД ( вече го сториха, и ще продължават) ЕЦБ ( Еурибор),догодина..

                        Euribor от своя страна ще се повиши още със повишаването на лихвите от ЕЦБ, може и да имаш малко отсрочка ако избереш референтния вариянт. Всичко опира до прозрачността в методологията.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Zalmoxis Разгледай мнение

                          Стига да е разписана ясно методологията на банката, не би трябвало да има подводни камъни при самото изчисляване. Че ще се вдитат е ясно, щом има буфер е добре. Сметни си сегашната вноска която ще плащаш и увеличи лихвата с 3-4-5 процента за да видиш как ще се отрази на вноската. Това е нещо като стрес тест за семейния бюджет
                          Много благодаря! В момента Райфайзен са ми оферирали 2.80 лихва = 2.67( фиксиран коефициент) + този референтен индекс от БНБ, който в момента е 0.13. Виждам, че този индекс 2014 е бил на 4, което означава в най-лошия случай лихва от 6 + % - честно казано не знам дали това е възможно, но да кажем, че при лихва 4-5 горе долу ще издържи бюджета .

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Petrov_iv Разгледай мнение
                            Добро утро и благодаря за отговорите! Въпросът ми не беше толкова свързан с това дали ще се вдигат или не лихвите, но всяка информация би била полезна за мен. Знам, че има очаквания за вдигане на лихвите през следващата година и за това исках да се посъветвам изборът на кое би дал повече прозчаност при евентуалното бъдещо преизичисления на лихвата. Попаднала ми е изгодна сделка с приличен дял самоучастие и предвид факта, че съм заложил един буфер в доходите си за евнтуално вдигане на месечната вноска, все още обмислям дали да дейставам.
                            По въпроса - и на мен ми се вижда странно, че Прокредит връзват ипотека в ЛВ към Euribor и очаквам да има подводни камъни.
                            Колкото до Райфайзен и Булбанк, дават ми добри условия. Защо не ги препоръчвате и коя банка бихте ми препоръчали? При Райфазен лихвата се изчислява от фиксиран коефициент + Референтен лихвен индекс (даван от БНБ) --> изглежда ми достатъчно прозрачно, което не означава, че лихвата няма да се вдигне (това го очаквам), но при евентуално вдигане да е ясно как точно се изчислява новата лихва.
                            Не очаквам скоро да има сериозно разминаване между юрибор и индексите на БНБ. Но никой не може да ти гарантира, че след изборите през 2021 няма пак комунистите да дойдат на власт и пак да осерат всичко. Тогава биха скочили българските лихвени индекси и ако кредитът е вързан към юрибор ще си on the save side.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Petrov_iv Разгледай мнение
                              Колкото до Райфайзен и Булбанк, дават ми добри условия. Защо не ги препоръчвате и коя банка бихте ми препоръчали? При Райфазен лихвата се изчислява от фиксиран коефициент + Референтен лихвен индекс (даван от БНБ) --> изглежда ми достатъчно прозрачно, което не означава, че лихвата няма да се вдигне (това го очаквам), но при евентуално вдигане да е ясно как точно се изчислява новата лихва.
                              Стига да е разписана ясно методологията на банката, не би трябвало да има подводни камъни при самото изчисляване. Че ще се вдитат е ясно, щом има буфер е добре. Сметни си сегашната вноска която ще плащаш и увеличи лихвата с 3-4-5 процента за да видиш как ще се отрази на вноската. Това е нещо като стрес тест за семейния бюджет

                              Коментар


                              • При определяне на лихва със референтен лихвен процент повечето банки ползват данните от БНБ за лихвени проценти по салда на депозити за сектор домакинства. Тук --> http://www.bnb.bg/Statistics/StMonet...Rate/index.htm последния файл.,

                                Оттам гледаш маркираното в зелено на скрийншота.. 0.19 е ДСК; 0.13 е Райфайзен. Върху този лихвен процент банката ти слага надценка.Ако ти предлагат 3.00 % лихва значи е надценката е 3.00- 0.13 = 2.87. Като се вдигнат лихвите по депозитите ще ти се вдигне и лихвата. Кога, с колко...

                                За кредит деноминиран в лева но определящ се от Euribor.. ми е малко съмнително...
                                гледай кредита да не надвишава 20%, от общия семеен доход. Прецени колко сигурен би бил дохода ти в следващите 15-20 (30??) години.


                                и т.н. и т.н.

                                Успех!
                                Click image for larger version

Name:	screenshot.JPG
Views:	2
Size:	35.1 КБ
ID:	3416076

                                Attached Files

                                Коментар

                                Working...
                                X