IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

EURIBOR, Основен Депозитен Индекс или Референтен Лихвен Процент

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

    Сетил се кога да тегли кредит. При супер хлъзгави лихви, изкуствено напомпана икономика чрез пак същите изкуствено занижени лихви, които тепърва почват да се вдигат, и не на последно място имоти, надценени, с над 40 %, в големите градове на България.
    Успех!
    Тегли смело, ич го не мисли !
    Както вече казах, темата не е дали да тегля или не.

    Коментар


    • Добро утро и благодаря за отговорите! Въпросът ми не беше толкова свързан с това дали ще се вдигат или не лихвите, но всяка информация би била полезна за мен. Знам, че има очаквания за вдигане на лихвите през следващата година и за това исках да се посъветвам изборът на кое би дал повече прозчаност при евентуалното бъдещо преизичисления на лихвата. Попаднала ми е изгодна сделка с приличен дял самоучастие и предвид факта, че съм заложил един буфер в доходите си за евнтуално вдигане на месечната вноска, все още обмислям дали да дейставам.
      По въпроса - и на мен ми се вижда странно, че Прокредит връзват ипотека в ЛВ към Euribor и очаквам да има подводни камъни.
      Колкото до Райфайзен и Булбанк, дават ми добри условия. Защо не ги препоръчвате и коя банка бихте ми препоръчали? При Райфазен лихвата се изчислява от фиксиран коефициент + Референтен лихвен индекс (даван от БНБ) --> изглежда ми достатъчно прозрачно, което не означава, че лихвата няма да се вдигне (това го очаквам), но при евентуално вдигане да е ясно как точно се изчислява новата лихва.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Petrov_iv Разгледай мнение
        Здравейте,

        Обмисляме теглене на ипотечен кредит и се колебая между условията на различните банки и най-вече към какво обвързват лихвения процент.

        Прокредит - дават да се тегли кредит в ЛВ вързан спрямо EURIBOR - условията са горе долу добри, но не най-добри. Струва ми се обаче, че прозрачността при опеределяне на лихвата е най-голяма в техния случай.
        Уникредит - обвързват лихвата спрямо Основен Депозитен Индекс, който се изчислява по някаква методология, която е не твърде ясна за мен
        Райфайзен - обвързват лихвава по Референтен Лихвен Процент пак по някава методология - не съвсем прозрачна за мен.

        Какво е вашето мнение за изброението по-горе индекси? При положение, че условията на Прокредит за прилични, това ли е по-сигурният в дългосрочен план избор.

        Благодаря предварително и ще съм благодарен на добър тон
        Сетил се кога да тегли кредит. При супер хлъзгави лихви, изкуствено напомпана икономика чрез пак същите изкуствено занижени лихви, които тепърва почват да се вдигат, и не на последно място имоти, надценени, с над 40 %, в големите градове на България.
        Успех!
        Тегли смело, ич го не мисли !

        Коментар


        • Първоначално изпратено от polax Разгледай мнение

          Можеш ли поне веднъж да бъдеш малко по-подробна?
          Защо не може да пипне самоволно лихвата?
          А, ако лихвата се формира от два компонента юрибор+банков компонент, който банката си изчислява и може да варира при определени условия?

          Мисля, че няма банка с кристално ясни условия на формиране на лихва.
          Отново глупости, банкови компоненти, фантазии. Променливата част на лихвата може да се базира ЕДИНСТВЕНО на формула от пазарни индекси или индикатори. Банката НЕ МОЖЕ самоволно да променя лихвата или индексите на които се базира. Като са подписали юрибор, само промяната в юрибор има значение, дори ако банката дава 10 процента по депозитите.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение

            Пълни глупости. Ако кредитът е обвързан с юрибор банката не може да пипне самоволно лихвата.
            US 30 Year Mortgage Rate is at 4.75%, compared to 4.81% last week and 3.90% last year. This is lower than the long term average of 8.09%.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение

              Пълни глупости. Ако кредитът е обвързан с юрибор банката не може да пипне самоволно лихвата.
              Можеш ли поне веднъж да бъдеш малко по-подробна?
              Защо не може да пипне самоволно лихвата?
              А, ако лихвата се формира от два компонента юрибор+банков компонент, който банката си изчислява и може да варира при определени условия?

              Мисля, че няма банка с кристално ясни условия на формиране на лихва.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

                Тона хич нема да ти хареса като ти дигнат лихвата двойно, след некоя друга година, и за капак икономиката може да е в рецесия и твоите доходи да не са същите.

                https://ycharts.com/indicators/30_year_mortgage_rate

                И България не е САЩ. даже не сме в еврозоната. Тук лихвата може да отиде на майната си където винаги е била.
                Пълни глупости. Ако кредитът е обвързан с юрибор банката не може да пипне самоволно лихвата.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Petrov_iv Разгледай мнение
                  Здравейте,

                  Обмисляме теглене на ипотечен кредит и се колебая между условията на различните банки и най-вече към какво обвързват лихвения процент.

                  Прокредит - дават да се тегли кредит в ЛВ вързан спрямо EURIBOR - условията са горе долу добри, но не най-добри. Струва ми се обаче, че прозрачността при опеределяне на лихвата е най-голяма в техния случай.
                  Уникредит - обвързват лихвата спрямо Основен Депозитен Индекс, който се изчислява по някаква методология, която е не твърде ясна за мен
                  Райфайзен - обвързват лихвава по Референтен Лихвен Процент пак по някава методология - не съвсем прозрачна за мен.

                  Какво е вашето мнение за изброението по-горе индекси? При положение, че условията на Прокредит за прилични, това ли е по-сигурният в дългосрочен план избор.

                  Благодаря предварително и ще съм благодарен на добър тон
                  Тона хич нема да ти хареса като ти дигнат лихвата двойно, след некоя друга година, и за капак икономиката може да е в рецесия и твоите доходи да не са същите.

                  https://ycharts.com/indicators/30_year_mortgage_rate

                  И България не е САЩ. даже не сме в еврозоната. Тук лихвата може да отиде на майната си където винаги е била.
                  Last edited by Todor Sabev; 09.12.2018, 08:18.

                  Коментар


                  • С Райфайзен и Уникредит не съветвам да влизаш с такава важна сделка като ипотечен кредит. Прокредит на пръв поглед имат ясни и прости условия, но станеш ли им клиент... такива такси са сложили, че ще забравиш за лихвата! С добри условия по ипотечни кредити са две български банки, които са и публични. Като казвам добри условия имам предвид, не само лихвата, но и всички други съпътстващи разходи, както и процента на обезпечаване. Работя в банковата система. Успех!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Petrov_iv Разгледай мнение
                      Здравейте,

                      Обмисляме теглене на ипотечен кредит и се колебая между условията на различните банки и най-вече към какво обвързват лихвения процент.

                      Прокредит - дават да се тегли кредит в ЛВ вързан спрямо EURIBOR - условията са горе долу добри, но не най-добри. Струва ми се обаче, че прозрачността при опеределяне на лихвата е най-голяма в техния случай.
                      Уникредит - обвързват лихвата спрямо Основен Депозитен Индекс, който се изчислява по някаква методология, която е не твърде ясна за мен
                      Райфайзен - обвързват лихвава по Референтен Лихвен Процент пак по някава методология - не съвсем прозрачна за мен.

                      Какво е вашето мнение за изброението по-горе индекси? При положение, че условията на Прокредит за прилични, това ли е по-сигурният в дългосрочен план избор.

                      Благодаря предварително и ще съм благодарен на добър тон
                      От написаното не става ясно как се формират тези индекси. Служителите в Райфайзен твърдят, че техният РЛП се базира на индекса на БНБ без да правят промени и да добавят компоненти. Не знам обаче, колко е вярно това.
                      Чудя се как Прокредит дават кредит в лева, а го обвързват с euribor? Може би само са заменили Софибор с Юрибор.

                      Коментар


                      • EURIBOR, Основен Депозитен Индекс или Референтен Лихвен Процент

                        Здравейте,

                        Обмисляме теглене на ипотечен кредит и се колебая между условията на различните банки и най-вече към какво обвързват лихвения процент.

                        Прокредит - дават да се тегли кредит в ЛВ вързан спрямо EURIBOR - условията са горе долу добри, но не най-добри. Струва ми се обаче, че прозрачността при опеределяне на лихвата е най-голяма в техния случай.
                        Уникредит - обвързват лихвата спрямо Основен Депозитен Индекс, който се изчислява по някаква методология, която е не твърде ясна за мен
                        Райфайзен - обвързват лихвава по Референтен Лихвен Процент пак по някава методология - не съвсем прозрачна за мен.

                        Какво е вашето мнение за изброението по-горе индекси? При положение, че условията на Прокредит за прилични, това ли е по-сигурният в дългосрочен план избор.

                        Благодаря предварително и ще съм благодарен на добър тон
                      Working...
                      X