IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Вярно ли ако някои ти обработва земята 10 г., става негова?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Не мога да разбера, що за лирически отклонения по един толкова елементарен въпрос, който е уреден още от римско време.

    Първоначално изпратено от хендехох Разгледай мнение
    Вярно ли ако някои ти обработва земята 10 г., става негова?
    Моля за отговор
    Така зададен въпроса, тоест без да се наслагват върху правоотношението някакви облигационни отношения (като например наем, аренда, итн), отговорът е еднозначен и ясен. Да. Ако едно лице установи непрекъснато владение върху имота в продължение на 10 години (при недобросъвестно владение), то това лице има право след 10 години да се позове на изтеклата придобивна давност и да се легитимира като собственик примерно по установителен или осъдителен иск. Може и по реда на обстоятелната проверка да иска да му се издаде нотариален акт за собственост. Много е важно да се отбележи, че владението трябва да е непрекъснато, да е явно и спокойно (тоест без насилие).

    Ако обаче дадено лице упражнява фактическата власт върху даден имот и извлича плодовете му по силата на някакво облигационно отношение (примерно договор за наем или аренда), то е налице обикновено държане на вещта. Наемателят, арендаторът са държатели на вещта, не са владелци. Те упражняват фактическата власт върху вещта, но липсва намерението да "своят" вещта (това е вещноправният термин за искането да се придобие собствеността на вещта). Ако ще и 100 години да държат вещта, няма да станат собственици, понеже я държат за другиго (за собственика).
    Това е в общи линии казано, като за средно образование.


    Към Грую Груев : Преди 1951г. основните положения на вещното ни право са били уредени в Закона са собствеността, имуществата и сервитутите (1904г.), който в общи линии следва традициите на френското, италианското и белгийското право (романската правна система).

    Коментар


    • 2.7. КОГАТО ЛИПСВА ДОКУМЕНТ ЗА СОБСТВЕНОСТ
      Много собственици най-вече в селата, които са наследили стари имоти, не притежават документ за собственост.

      В практиката съществуват различни случаи.

      Например имотът се владее и ползва от няколко поколения поред, води се на техните наследодатели в имотните регистри на общината. И това е всичко. Историята на имота не може да се проследи в Агенцията по вписване.

      Друг пример. Собствениците на земя са построили домове със собствени сили и средства. За тези жилища са били изработени и одобрени архитектурни планове и са получили разрешение за строителство (протокол за дадена строителна линия, разрешение за ползване на вода от ВиК, разрешение за свързване към елмрежата). Построяват къща и живеят в нея. Плащат данъци. Но не притежават документ за собственост.

      Обикновено възниква необходимост от документ за собственост, когато собственикът или неговите наследници решат да се разпореждат с имота. Тези собственици, когато разполагат с надлежни писмени доказателства, следва да се снабдят с констативен нотариален акт за собственост чрез Нотариус по чл. 483 от ГПК. Ако не разполагат с такива доказателства или те не са достатъчни, Нотариусът извършва обстоятелствена проверка за придобиване на собственост по давност. Това са така наречените констативни нотариални актове.

      2.8. КОНСТАТИВНИ НОТАРИАЛНИ АКТОВЕ
      Нотариалните актове, познати в българското законодателство, са разделени на две основни групи:

      Нотариални актове, удостоверяващи извършването на правна сделка с недвижим имот;
      Нотариални актове, удостоверяващи право на собственост върху недвижим имот, т.е. така наречените констативни нотариални актове.
      С костативен нотариален акт Собственикът може да се сдобие в случаите:

      1. С надлежни писмени доказателства (документи) се установява пред Нотариуса, в чиито район е местонахождението на имота, правото на собственост. В практиката най-често срещаните случаи за издаване на констативни нотариални актове са, когато молителят е станал собственик по правоприемство, т.е. съществува нотариален акт на името на праводателя. В други случаи, когато молителят притежава документ на свое име, което е достатъчно доказателство за право на собственост, но не е нотариален акт, т.н.

      2. Не се разполага с писмени доказателства за правото на собственост или те са недостатъчни.

      Случва се да липсват каквито и да са документи за имота. Например притежава се нотариален акт за собственост на земята под къщата, но за къщата няма.

      В обстоятелствената проверка пред Нотариуса се посочва като основен придобивен способ давностно владение по чл. 79 от Закона за собствеността. Тълкованието на този член е, че владението е упражнявано чрез постоянна фактическа власт явно, непрекъснато, несъмнено и спокойно в продъжение на повече от 10 години (5 години, ако владението е добросъвестно). На база събраните доказателства Нотариуса признава правото на собственост, като се произнася с мотивирано постановление и издава констативен нотариален акт за собственост, с който не се учредява, а само се удостоверява правото на собственост. Този акт не се ползва със сила на присъдено нещо и няма конститутивно действие. Удостовереното в него право произтича от факти и обстоятелства, стоящи извън акта.

      Нотариусът извършва обстоятелствена проверка за придобиване на собственост по давност чрез разпит на трима свидетели (чл. 483, ал. 2 от ГПК).

      За да се сдобие Собственикът с документ за собственост, трябва да подаде чрез кметството молба-декларация по образец до Нотариуса, в чийто район е имотът. В нея се посочват: трите имена на Собственика, местоживеене, ЕГН, данни за имота (местонахождение, пространство и граници) и данни за свидетелите (имена, адреси). Молбата се утвърждава от кмета на общината (района). Вземат се и документи за платени данъци от молителя за имота, и че имотът не е държавен или общински. Ако проблемът е дворно място, задължително се представят скица на имота и данъчна оценка.

      В чл. 480, 471 от ГКП е цитирано кои не могат да бъдат свидетели: недееспособните, неграмотните на български език, слепите, глухите и немите, семейството и роднините на Нотариуса, и др. Свидетелите трябва да установят категорично, че лицето, което не притежава документ за собственост, е владяло имота (описан в молбата) 10 години без прекъсване и продължава да го владее от свое име, на свое основание и за своя сметка. Показанията се протоколират и се подписват от свидетелите и Нотариуса. Така, чрез надлежни писмени или гласни доказателствени средства, се доказва правото на собственост. Нотариусът приключва производството с постановление, с което се признава правото на собственост и се издава констативен нотариален акт. С образуване на делото се плаща нотариална такса, която е еднократна.

      ДОБРЕ Е ДА СЕ ЗНАЕ

      Свидетелите носят наказателна отговорност за неверни данни.

      Може в даден конкретен случай Нотариусът да откаже да извърши обстоятелствена проверка, ако събраните доказателства не са достатъчни.

      ВАЖНО!

      Само имотите, собственост на държавата и общината, не могат да се придобиват по давност.

      2.9. КОНСТАТИВНИЯТ НОТАРИАЛЕН АКТ МОЖЕ ДА СЕ ОСПОРВА ПРЕД СЪДА
      Издаването на констативен нотариален акт за собственост на недвижим имот е едностранно. Нотариусът се базира само на показанията на трима свидетели, с цел да осигури на собственика възможност да се снабди с документ (ако няма такъв) за правото си на собственост. В този случай правото на собственост произтича от давностното владение (съответно 5 или 10 години), упражнявано от лицето, претендиращо да е собственик.

      Констативният нотариален акт не създава право на собственост, а само удостоверява същото. Така че, ако актът е издаден на несобственика на недвижим имот, собственикът не изгубва своето право на собственост и при спор може да доказва това право в съда с всички допустими от закона доказателствени средства.

      Констативният нотариален акт не съставлява пълно доказателство за вписаното в него, ако не са признати по съдебен ред обстоятелствата в него. Констатациите в акта, издаден по обстоятелствена проверка, подлежат на опровергаване при всеки спор за собственост, без да е необходимо отделно производство за целта.

      В практиката съществуват случаи, когато страната с нотариален акт за даден имот, оспорва другата страна, която притежава констативен нотариален акт за този имот. Следва да се признае собствеността на една от страните. Спорът се решава по съдебен ред. Делото може да мине през различни инстанции по реда, предвиден в Гражданско-процесуалния кодекс, като последната, най-висшата е Върховният касационен съд (ВКС)

      ВАЖНО!

      Констативният нотариален акт е оборимо доказателство за правото на собственост на титуляра му и не се ползва със силата на присъдено нещо.

      Засегнатите лица от наличието на констативен нотариален акт за собственост на недвижим имот могат да оспорят пред съда фактите, от които се извежда правото на собственост.

      2.11. ДОБРОСЪВЕСТНО И НЕДОБРОСЪВЕСТНО ВЛАДЕНИЕ
      „Добросъвестно и недобросъвестно“ владение имат специфично значение, което се отличава от това на думите в разговорния език.

      Недобросъвестният владелец владее чужда вещ, като знае, че не е неин собственик.

      Добросъвестният владелец владее чуждата вещ с убеждението, че е неин собственик. Чистата съвест няма нищо общо с характера на владението.

      Законодателят прави разлика между двата вида владение във връзка с придобиването на право на собственост по давност.

      Цитираното в чл. 79, ал. 1 от ЗС общо правило, че Правото на собственост по давност се придобива с непрекъснато владение в продължение на десет години, се отнася за недобросъвестния владелец. Това не е посочено изрично в закона.

      Изводът се налага от чл.79, ал. 2 от ЗС, според който “ако владението е добросъвестно, правото на собственост се придобива с непрекъснато владение в продължение на пет години”.
      Мнението не е препоръка за търговия с ценни книжа!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Hari Разгледай мнение
        Закона си го има, но не става толкова лесно.

        ако накой е порърпевш, най лесно е да пусне оплакване в полицията. Най добре е да издебне момента когато нахалникът има някава реколта на чуждата нива.

        Ако хептен пак го мразиш келеша който ти е на нивата пусни оплакването направо до прокуратурате. Те ще трябва да му образуват дело и връшане назад няма.

        п.с. Имам подобен проблем.
        много сложно го правиш - просто питай фермера дали да подаваш оплакване или ще се разберете сами. ако е подавал документи за субсидии едно такова оплакване му спира парите за целия масив а това са мноооого туареци. 99% съм сигурен че ще се разплатите до края на деня...

        Коментар


        • Закона си го има, но не става толкова лесно.

          ако накой е порърпевш, най лесно е да пусне оплакване в полицията. Най добре е да издебне момента когато нахалникът има някава реколта на чуждата нива.

          Ако хептен пак го мразиш келеша който ти е на нивата пусни оплакването направо до прокуратурате. Те ще трябва да му образуват дело и връшане назад няма.

          п.с. Имам подобен проблем.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от ludakrava Разгледай мнение
            .. пък аз ако имам нотариус и без тоя закон пак ще ти зема нивата ако не внимаваш...
            Точно.. Ако нямаш пари или връзки, пиши я бегала частната собственост в БГ.
            http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

            Коментар


            • закона си го има от преди лили иванова да се роди, ама трудно се доказва с него владеене 10г - демек трябва ти нотариус. пък аз ако имам нотариус и без тоя закон пак ще ти зема нивата ако не внимаваш.

              а селските мутри вече не обработват масово чужда земя както беше преди години - работата става от общината или кмета на селото. ако обработва чужда земя може да му изгорят субсидиите при евентуална жалба от потърпевш.

              на кратко - стига рев.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от jikev Разгледай мнение
                Стига спам!
                Това наистина си е клауза поощряваща добро стопанисване на земята! Добре е за всички. Губещи са само, собственици нехаещи за имотите си!
                Чак пък да е добре за всички .... хехехе .. Апетита е насочен вероятно към частната. Например има доста възрастни хора, които и по физически причини "нехаят" за земята било поради деменция или защото са на легло например, а наследниците им не могат да се разполагат, а често дори не знаят, че са наследници на земя. И в момента някой арендатори обработват земя която не е тяхна. Със закона ще я прилапат, а наследниците като разберат вече ще е късно. Ще стане като с боновите книжки на много хора които поради незнание или друга причина дори не знаеха, че вече не са собственици на акции. В момента в който проявиха интерес, се оказа, че някой отдавна вече им е продал акциите с фалшиви пълномощни. Имаше към 250 000 обрани по тази схема към 2004 - 2008 г. но медиите и съда (има хиляди дела, но не се придвижват) не коментират схемата.
                100 % има измама някаква в закона (иначе що ще го приемат?) и се ловя на бас за бутилка бърбън, че и тоя път ще се развият някакви схеми
                Last edited by Jay Gould; 18.11.2011, 21:28.
                http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                Коментар


                • Чл. 86. (Изм. - ДВ, бр. 31 от 1990 г., доп. - ДВ, бр. 33 от 1996 г.) (*) Не може да се придобие по давност вещ, която е публична държавна или общинска собственост.
                  Стига спам!
                  Това наистина си е клауза поощряваща добро стопанисване на земята!
                  Добре е за всички.
                  Губещи са само, собственици нехаещи за имотите си!
                  Last edited by jikev; 18.11.2011, 20:57.

                  Коментар


                  • Много ти благодаря Грую Груев

                    Коментар


                    • Няма нито един закон последните 22 години в които да няма някаква явна или скрита измама. Самия факт, че се приема нещо, говори, че ще има нещо нередно в него иначе въобще не биха се заели да го правят. Бъдете реалисти, щом нещо се прави тук, то едва ли е за нещо добро. В България не са откраднати още само земята и жилищния фонд. Всичко друго вече е раздадено или разграбени. Просто сега им дойде реда и се и ще се работи в тази насока. 100 % има някакви капани заложени в промяната, иначе защо да я правят?!
                      Ако някой от вас смята, че не съм прав, посочете ми поне един закон, донесъл нещо положително за икономиката или за страната в последните 20 г.
                      Last edited by Jay Gould; 18.11.2011, 19:36.
                      http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                      Коментар


                      • за последен път се включвам по темата - пълна неблагодарност, не стига, че ви ограмотявам безплатно, ми пък и изразявате мнения, дето са крайно некомпетентни и ми се карате:

                        Идеята на закона не е да ти окраде земята (макар да има и такива случаи), а да се обработва максимално много земя. Ако земята ти е пустееща и никой не се е засилил да я оре или нещо от сорта, то тя може да си стои така с хилядолетия, без всякакъв проблем. Но ако земята ти е пустееща, ти нищо не правиш с нея, не си я отдал по никакъв начин, не е включена в кооперация и някой ти я оре непрекъснато 10 години без ти изобщо да протестираш пред съда - ами, сори, ще ти я отнемат, просто яво на теб, тази иначе ценна земя, не ти трябва по никаъв начин. И не можея да ме убедиш, че ще имаш земя в Добруджа или където и да е и няма да я навестиш поне веднъж за 10 години, няма да я отдадеш под наем и т.н. Ноу уей, дето се вика.

                        И законът за собствеността, в тази му редакция, е от 1951, подчертавам 1951 година, като се базира на стар закон - не мис е занимава да търся колко назад в годините го има това нещо, но доколкото си спомням имаше подобни врътки с многото турски имоти в страната след Освобождението и легализирането им - огромната част от тях са си палтени чинно от нашите, но има и имоти, на които собствениците са избите и няма кой да предяви иск - ами който оре земята, негова си е. Щатите имат подобни примери със завладяването на Запада, в Австралия е същото, а ко се поровя (което няма да направя) яе намеря и римската норма по случая.

                        Уека и доходна
                        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                          Наличието на подобен закон е голяма глупост , можеш ли да кажеш в коя държава го има такъв закон ? Земята може да си е пустееща и с фиктивен договор да се даде под наем , никой не задължава наемателя да я обработва. Това може да е всичко друго но не и закон целящ намаляване на пустеещите земи. Освен това плодородна и пустееща земя няма , те тази която са я обработвали в ТКЗ - тата забрави че всичката е плодородна и си заслужава да се обработва. Ти имаш ли представа какво е да ореш каманак с огромна денивелация и да заравяш в него тонове метал под формата на скъсани лемежи на плужните тела и каква реколта ще получиш от този каманак.
                          "Наличието на подобен закон е голяма глупост , можеш ли да кажеш в коя държава го има такъв закон ? " От времето на Стамболов е май основата на закона.След войни,болести и хаос.Макар и архаичен,сега при инвалидизирано от ромите замеделие,експерти от недвижимите имоти са си отгледали законодателно лоби .А и едри арендатори има вече-местни и офшорни
                          Last edited by Minavast; 18.11.2011, 19:05.

                          Коментар


                          • И нещо важно - не мислете, че всички закони, измислени от нашите тиквочи, са юридически легитимни.... просто в правото има йерархия, има основополагащи правни норми, които стоят над частните закони.
                            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                            Коментар


                            • Петъре - недоглеждане от моя страна - не бях обърнал внимание, че там е написано за движимости, но не виждам разликата. Или според тебе да заграбиш някому земята не е престъпление?

                              Грую - не знам кои постулати не са ми ясни, но знам, че частната собственост е неприкосновена, но-о-о - само на теория в тая държава - иначе на дело "държавата" не прави нищо, за да защити имотът на хората - и това е една от основните причини земята да пустее в огромни региони от България.
                              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                              Коментар


                              • Грую Груев

                                Наличието на подобен закон е голяма глупост , можеш ли да кажеш в коя държава го има такъв закон ? Земята може да си е пустееща и с фиктивен договор да се даде под наем , никой не задължава наемателя да я обработва. Това може да е всичко друго но не и закон целящ намаляване на пустеещите земи. Освен това плодородна и пустееща земя няма , те тази която са я обработвали в ТКЗ - тата забрави че всичката е плодородна и си заслужава да се обработва. Ти имаш ли представа какво е да ореш каманак с огромна денивелация и да заравяш в него тонове метал под формата на скъсани лемежи на плужните тела и каква реколта ще получиш от този каманак.
                                D.Y.F-091066

                                Коментар

                                Working...
                                X