Първоначално изпратено от Traicho_80
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Какво понижение очаквате на жилищните имоти?
Collapse
X
-
Мамите започнаха да изпадат в шок от лихвите. Ама как така?
https://www.bg-mamma.com/?topic=1586509.195
Siyanchety
# 201 8 дек. 2023, 13:45 ч.
S- Мнения: 124
- 3 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от Bailor Разгледай мнение
Никога не трябва да се бърза! Частицата ще, е частица на живота им! Всички централни банки борят инфлация, само двама дървени професУри борят дефлация, смях или плач на заледения перон!!!!
а цените са с 47% надцененипрепоръка е
- 2 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение
ще паднат, ще паднат
само не трябва да се бърза излишно а търпеливо да се изчака
с живо жабе в устатаLast edited by Bailor; 07.12.2023, 20:17.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнениеИма ли жилищен балон в София - икономистите спорят
... цените трябва да паднат с 47%.
....
само не трябва да се бърза излишно а търпеливо да се изчака
с живо жабе в устатапрепоръка е
- 3 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от corner Разгледай мнение
И аз не го харесах , защото като се включат посочените от брокерите параметри ще надмине 80% очакваният "равновесен" спад .
Банката смекчава ситуацията .
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от Julius_
От сектора на недвижимите имоти също не харесаха анализа на Уникредит Булбанк. [BГеорги Павлов, изпълнителен директор на Realto Group[/B] ("Адрес", "Имотека", Unique Estates и др.), също във Facebook разкритикува методиката на банката - че не отчита наследствените имоти, намаляващото население, нарастващото строителство, ............... .
Банката смекчава ситуацията .
- 2 Харесвания
Коментар
-
Има ли жилищен балон в София - икономистите спорят
Анализ на Уникредит Булбанк за достъпността на жилищата в България предизвика невиждан дебат сред икономисти по въпроса има ли балон с цените в София.
От банката казват, че като цяло такъв няма, но през третото тримесечие на 2023 г. цените в повечето райони в града са над равновесните, макар и в умерена степен. За равновесно приемат положение, при което с целия си брутен доход за максимум шест години едно домакинство може да купи среден по големина апартамент (теоретично). В около 35% от локациите обаче цените са такива, че за целта са нужни над десет години. Икономистите на банката са сметнали, че за да се възстанови балансът в София при непроменени доходи, цените трябва да паднат с 47%.
Подуправителят на БНБ Петър Чобанов (който е макроикономист) отрече. В интервю за "Нова телевизия" (14:20 мин.) заяви, че ако е имало балон от подобен мащаб, централната банка и европейските регулатори са щели да го забележат. "Няма нужда да бием камбаната по този начин и да отблъскваме хората от пазара на имоти", каза той и посъветва банката, ако си вярва на доклада, да провизира кредитите си с нужния процент.
БНБ също предупреждава, че при вдигане на лихвите финансовото състояние на кредитополучателите ще се влоши, но банките явно не се съобразяват със съветите да са консервативни при кредитирането, написа в "24 часа" водещият икономист на "Отворено общество" Георги Ангелов. Той отбеляза, че ипотечните кредити растат с 19.2%, което е най-високият темп на растеж от над 14 години насам, и това би трябвало да е червена лампа за регулатора (БНБ). Освен това припомни предупреждение на Европейския съвет за системен риск към България от преди две години, че "увеличеното предлагане на кредити за недвижими имоти може да представлява допълнителен натиск за повишаване на цените на жилищата", което в средносрочен план може да доведе до балон.
Главният икономист на Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов попита във Facebook колко дълго може да се очаква България да се движи по траектория, противоположна на тази в европейските икономики, и устойчиво ли е това. Той смята, че търговските банки и БНБ "неглижират" няколко факта: А именно, че докато ЕЦБ вдигна основната лихва с 4.5 процентни пункта от средата на 2022 г. досега, лихвите по жилищните кредити в България не помръдват. Сега те са по-ниски от тези в еврозоната. И ако пазарът на жилищните кредити в еврозоната не расте, тук в края на октомври той се ускорява до 19.1%. В еврозоната новоотпуснатите ипотечни кредити намаляват на годишна база със 17%, а в България се увеличават също с толкова. И най-важното - резултатът: Докато в ЕС цените на жилищата спадат средно с 1.1% за 12 месеца, в Германия - с 9.9%, в България се повишават с 10.7%.
От сектора на недвижимите имоти също не харесаха анализа на Уникредит Булбанк. Георги Павлов, изпълнителен директор на Realto Group ("Адрес", "Имотека", Unique Estates и др.), също във Facebook разкритикува методиката на банката - че не отчита наследствените имоти, намаляващото население, нарастващото строителство, а освен това включва в данните за доходите и пенсиите. По изчисления на Павлов, който е икономист и математик, средно домакинство в София със средна заплата може да си купи средно по размер и цена жилище, като заделя за ипотечна вноска 30% от дохода си. Доход за двама работещи - 4800 лв., 30% от който е 1440 лв. Толкова е ипотечната вноска при 20-годишен кредит от 133 650 евро при 2.5% лихва, достатъчен да се купи жилище от 81 кв.м. Това на цена 1650 евро на кв.м, колкото според него е средната цена на жилищата в София.
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от corner Разгледай мнение
https://www.bta.bg/bg/news/economy/5...y-do-negativna
Китай трудно ще изпадне в криза , защото е свръхрегулиран - китаецът ще се гърчи и работи само за храна .
Кой европеец ще работи за толкова ?
- 3 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение
В Китай като има цели празни градове, .
Китай трудно ще изпадне в криза , защото е свръхрегулиран - китаецът ще се гърчи и работи само за храна .
Кой европеец ще работи за толкова ?
Коментар
-
Първоначално изпратено от antani Разгледай мнениеОсвен брокерите и банките говорят за балон.
Голямото увеличение на предлагането на нови жилища в София (Графика №13) и намаляващото население (Графика №14) ще способстват за по-нататъшно увеличаване на обезпечеността със жилища. Това ще бъдат важни фактори, които ще увеличат предлагането, и в контекста на намаляващо търсене, (поради процеса на нормализирането на цената на ипотечния кредит) би следвало да доведат до контролиран от властите спад в цените. Процеса ще трябва да се насочва внимателно, тъй като в София има значителен дял празни жилища, което сочи, че предлагането на жилища под наем може шоково да нарасне, ако се стигне до загуба на доходи от страна на домакинствата, поради случващото се на пазара на труда
https://www.unicreditbulbank.bg/medi...eport-2023.pdf
- 4 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнениеАми говорихме го!
Фунията, фуниятааааа.............. когато сичкото паникьор реши да излазя от инвестицията!
Коментар
-
Първоначално изпратено от corner Разгледай мнениеТова го дъвкахме и без анализ неотдавна . Но главният катализатор ще е отчетения спад в цените и усещането за безсмислие на инвестицията. Ще се пробват да продават и като не стане ще опитат да отдават под наем . И това като не стане пак за продажба - ще се блъскат между две стени в низходяща спирала .
Фунията, фуниятааааа.............. когато сичкото паникьор реши да излазя от инвестицията!
- 3 Харесвания
Коментар
Коментар