IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пенсионни Фондове

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Колчо Слепеца Разгледай мнение
    сиреч, сметаш, че отрецателните лихви ще се задържат и не са временно яфление ?
    Това няма много общо с отрицателните лихви. Да каже че либор ти е 2% - за какъв к.р банките да дават дори 2% - и то на големи депозити. За малките депозити като махнеш разходите по набирането и обслужването и я си заслужава да дават по 1% я не. А ако либор ти е 2% инфлацията в европа ще ти е към 2% а инфлацията в България към 4%. Или с други думи за средния депозант подобна "инвестиция" ще носи отрицателна реална доходност от 3% на година

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
      Още известно време депозитите може и да съществуват - поне тези с що годе нормални лихви. Но е въпрос на време почти напълно да изчезнат. Поне за малки суми. Каквито са горе долу почти всички депозити. Нелепо е да обещаваш фиксирана лихва на някой с 10000 лева депозит, и да носиш лихвения риск - като можеш да взимаш пари на едро за по-ниски лихви. Да подържаш цялата инфраструктура включително и персонал за ритейл операции, която силно ти удря рентабилността, и реално ти носи повече загуби отколкото печалби.

      Бъдещето на банките в България е горе долу същото като в цял свят. Преминаване все повече към електронно банкиране, депозитите стават спестовни сметки с почти никакви лихви, кредитирането се концентрира в доста по-малко на брой клонове, набирането на пари се измества към фондове. Високите лихви по депозити просто нямат място в това бъдеще. Те са анахронизъм от средновековното банкиране, което нашите банки правят.

      Алтернативата на средностатическия спестител ще е спестовна сметка в банка с клонящи към нула номинални лихви и силно отрицателни реални лихви. Вноска в консервативни фондове с прилични номинални лихви - но отново отрицателни реални лихви. Или поемане на риск с някакъв процент акции в портфейла.
      сиреч, сметаш, че отрецателните лихви ще се задържат и не са временно яфление ?
      Ходя по въже.Не ръкопляскайте, това е моят път.С костюм на клоун съм, да ми се смеете, когато падна

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Колчо Слепеца Разгледай мнение
        Коля, Коля...
        Умен чойек си, а такива неща си написал (преписал от някой учебник)...
        Пенционните фондове, НЕ СА създадени, за да могат чичо Манчо и леля Гинка, след време да получават пенсия, по добра от НОИ-ската.
        Щото, никой НЕ ГО Е ЕНЯ, за пенсията на чичо Манчо и жена му...
        Или на когото и да е...
        ...
        лек ден и на теб..
        А, а щото Ной ного ги е еня какви пенсии ще плащат след 20 години на сега работещите, нали? Или държавата ного я е еня - затова сега де факто не осигурява дори собствените си служители, нарушавайки собствените си закони.

        Има и друго - мошшшшшеническите обещания. Аз не помня някога ПФ да са обещавали щедро пенсии от 1 Б и нагоре... за разлика от калфин. Той е ного щедър... ама на думи и сега. Ако го слушаш (а има хора, дето слушат и вярват) - след 20 години бедните пенсионери ще прекарват със своите пенсии летата на Ахтопол, Лозенец и Китен - а най-сосно осигуряващите се днес бъдещи пенсионери ще правят: "плис-плис" на малдивските и доминиканските плажове. И покрай всичко това бясна кампания, целяща да подлъже хората - да си подарят парите, натрупани в лошите ПФ - на щедрите Ной. Дори тук Л. Христов смекчи тонът и призна, че пенсията от Ной никога няма да е достатъчна за нормално съществуване.
        Само че след 20 години когато хората, подлъгани от Ной и доверили се на - и по тая причина неблаговолили нито да си следят нещата в ПФ, нито сами да поинвестират или поспестят нещо за стари години - и по тази причина обречени на гладна смърт, няма да могат да търсят сметка на калфин - по чисто технически причини.
        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

        Коментар


        • Още известно време депозитите може и да съществуват - поне тези с що годе нормални лихви. Но е въпрос на време почти напълно да изчезнат. Поне за малки суми. Каквито са горе долу почти всички депозити. Нелепо е да обещаваш фиксирана лихва на някой с 10000 лева депозит, и да носиш лихвения риск - като можеш да взимаш пари на едро за по-ниски лихви. Да подържаш цялата инфраструктура включително и персонал за ритейл операции, която силно ти удря рентабилността, и реално ти носи повече загуби отколкото печалби.

          Бъдещето на банките в България е горе долу същото като в цял свят. Преминаване все повече към електронно банкиране, депозитите стават спестовни сметки с почти никакви лихви, кредитирането се концентрира в доста по-малко на брой клонове, набирането на пари се измества към фондове. Високите лихви по депозити просто нямат място в това бъдеще. Те са анахронизъм от средновековното банкиране, което нашите банки правят.

          Алтернативата на средностатическия спестител ще е спестовна сметка в банка с клонящи към нула номинални лихви и силно отрицателни реални лихви. Вноска в консервативни фондове с прилични номинални лихви - но отново отрицателни реални лихви. Или поемане на риск с някакъв процент акции в портфейла.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Nikola Разгледай мнение
            Мале... Любо Христов е налазил и форума. Наложи ми се да го изтрия от фейса, защото елементарната му адженда против пенсионните фондове ми дойде една идея в повече.

            Дали таксите на пенсионните фондове са високи?

            Със сигурност, но в последните години започва да се забелязва ясна тенденция на тяхното намаляване, която е породена преди всичко от конкуренцията между самите пенсионни фондове. Така, че това това е нещо, което пазара сам ще изчисти през следващите години.

            Каква доходност регистрират пенсионните фондове?

            Тук е основния момент, в който тезата на този човечец издиша. Той си гледа от неговата камбанария на trader, който си търгува от вкъщи по чехли и халат. Когато обаче управляваш пенсионен фонд ти си ограничен в огромна степен от КФН. Тоест регулаторната рамка, в която си принуден да работиш не ти позволява да управляваш по максимално ефективен начин портфейла. Това все пак не е хедж, или договорен фонд. Това е много важен елемент върху, който трябва да се замислите. Тук, дори не искам да влизам в дискусия за състоянието на световната икономика в годините след 2008 година, геополитическите фактори, които оказват влияние върху нея, а оттам и доходността на различните asset classes и тн. Когато държавата ти казва и задължава, къде и колко можеш да инвестираш е много трудно да постигаш някаква адекватна доходност в тези условия.

            За да стане по-ясно за всички. Любо Христов пита, защо не карате с 200 км/ч на път с ограничение 80 км/ч. Ако искаш да спазваш правилата просто няма как да караш с 200.

            НОИ или пенсионен фонд?

            Тук вече тотално се размива границата между здравия разум и деменцията. Не знам, кой рационален човек би искал да разчита на пенсия от държавата, а не от пенсионен фонд. Естествено от пенсионен до пенсионен фонд има разлика, но поне аз ВИНАГИ бих предпочел пенсията ми да е функция на авторитета, която представлява някой пенсионен фонд, отколкото да чакам поредния политик да вземе нов дълг, който да отива за финансиране на системния дефицит на НОИ. Нали се сещате, че това е до време и не може да продължи вечно?

            И още нещо. Когато някой тръгне сляпо да защитава някакви тези винаги обръщайте внимание, какви incentives би имал за това. Дали не плюе по пенсионните фондове, за да иска да ви накара да му дадете своите пари, за да ги управлява и той да взима някаква комисионна?. Дали целта не е да се провеждат някакви безумни обучения пенсионните фондове, и тн.

            Лек ден на всички.
            Коля, Коля...
            Умен чойек си, а такива неща си написал (преписал от някой учебник)...
            Пенционните фондове, НЕ СА създадени, за да могат чичо Манчо и леля Гинка, след време да получават пенсия, по добра от НОИ-ската.
            Щото, никой НЕ ГО Е ЕНЯ, за пенсията на чичо Манчо и жена му...
            Или на когото и да е...
            ...
            лек ден и на теб..
            Ходя по въже.Не ръкопляскайте, това е моят път.С костюм на клоун съм, да ми се смеете, когато падна

            Коментар


            • Първоначално изпратено от педро леон Разгледай мнение
              Импе, гледам задаваш риторичен въпрос. НОИ не зависи от инфлацията, защото там спестявания няма. Съответно не могат и да се обезценяват. Ако плащаш вноски върху средна заплата, ще получаваш и средна пенсия. Независимо колко е инфлацията за периода. Ако плащаш вноски върху максимална заплата, ще получаваш и максимална пенсия.
              Само че средната заплата днес, беше ебаси заплатата преди 18 години. А Ной му хвана цаката - засега в Бургас, после и на други места. Като видят зорът - една кибритка в архивченцето - и пенсии после - ама друг път.

              Равновесиев - вече доста бамки имат специални служители, които убеждават депозантите да махнат парите си от депозитът и да ги турят в други инструменти - ВКЛЮЧИТЕЛНО пенсионен фонд... това говори само по себе си един вид, така да се каже.

              Бамките НЯМАТ нужда от парите на Сулю - те искат или да му набутат своите пари или да го убедят да си разкара тъпия депозит от трезорчетата им.

              Форти - ненавистта ти към ПФ вече направо ти деформира мозъкът. Нали законово това прието е?
              Last edited by Императорът; 29.03.2016, 12:42.
              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

              Коментар


              • Мисля че всички имате леко изкривено виждане за доходността.

                Много лесно се прави висока доходност от депозити ако лихвите по депозитите са високи. Реално ако човек си е внасял парите на депозит вместо в ПФ през тези 15 години ще е направил по-висока доходност.

                Но ето как са се движили средните лихви за депозити над 1 година - данните са от бнб и само осреднявам лихвите за 12 месечни периоди. И инфлацията е втория процент средно за периода спрямо предходния период от НСИ

                2001 - 6,33% инфлация 7,4%
                2002 - 7,3% инфлация 5,8%
                2003 - 5,91% инфлация 2,3%
                2004 - 5,22% инфлация 6,1%
                2005 - 5,68% инфлация 5%
                2006 - 5,57% инфлация 7,3%
                2007 - 5,94% инфлация 8,4%
                2008 - 7,39% инфлация 12,3%
                2009 - 9,18% инфлация 2,8%
                2010 - 8,76% инфлация 2,4%
                2011 - 7,71% инфлация 4,2%
                2012 - 7,14% инфлация 3%
                2013 - 5,65% инфлация 0,9%
                2014 - 4,45% инфлация -1,4%
                2015 - 3,78% инфлация -0,1%
                2016 - до момента - 0,63% инфлация 0%

                Та лесно се правят високи доходности от депозити когато има недостиг на ликвидност в банковата система, когато банките се конкурират за пари на депозанти за да заместват кредитите които са взимали от вън. И когато има една пирамида наречена КТБ която набира депозити като банка - защото не и пука как ще ги връща на последните.

                но ето че системата вече е свръх ликвидна, пирамидата изгоря, и лихвените проценти са устремени към дъното. Банките вече отказват да дават високи лихви за пари които не им трябват. И нищо чудно това да продължи десетилетия. Та как точно от тук насетне средния спестител ще бие инфлацията с депозити - според мен това е тотално в историята за дълги периоди от време. Подобна ликвидна криза която да оскъпи кеша е много малко вероятно да се повтори следващите десетилетия - дори само заради това че най-вероятно ще влезем в еврозоната.

                И всеки разчиташ на депозити за доходи или за пенсия ще пие по една студена вода.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
                  ясна тенденция за намаляване на таксите?????????? това как го видахте???
                  тенденцията е да откарат още 2-3 години бръснене без сапун,
                  докато се достигне до някакви по справедливи такси според структурата на портфейлите
                  голямата олелия от пенсионната реформа мина и вече може да продължаваме както си беше - не виждаме никои по форума или телевизора
                  Last edited by ceneto; 29.03.2016, 11:26.
                  “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Nikola Разгледай мнение
                    Мале... Любо Христов е налазил и форума. Наложи ми се да го изтрия от фейса, защото елементарната му адженда против пенсионните фондове ми дойде една идея в повече.

                    Дали таксите на пенсионните фондове са високи?

                    Със сигурност, но в последните години започва да се забелязва ясна тенденция на тяхното намаляване, която е породена преди всичко от конкуренцията между самите пенсионни фондове. Така, че това това е нещо, което пазара сам ще изчисти през следващите години.

                    Каква доходност регистрират пенсионните фондове?

                    Тук е основния момент, в който тезата на този човечец издиша. Той си гледа от неговата камбанария на trader, който си търгува от вкъщи по чехли и халат. Когато обаче управляваш пенсионен фонд ти си ограничен в огромна степен от КФН. Тоест регулаторната рамка, в която си принуден да работиш не ти позволява да управляваш по максимално ефективен начин портфейла. Това все пак не е хедж, или договорен фонд. Това е много важен елемент върху, който трябва да се замислите. Тук, дори не искам да влизам в дискусия за състоянието на световната икономика в годините след 2008 година, геополитическите фактори, които оказват влияние върху нея, а оттам и доходността на различните asset classes и тн. Когато държавата ти казва и задължава, къде и колко можеш да инвестираш е много трудно да постигаш някаква адекватна доходност в тези условия.

                    За да стане по-ясно за всички. Любо Христов пита, защо не карате с 200 км/ч на път с ограничение 80 км/ч. Ако искаш да спазваш правилата просто няма как да караш с 200.

                    НОИ или пенсионен фонд?

                    Тук вече тотално се размива границата между здравия разум и деменцията. Не знам, кой рационален човек би искал да разчита на пенсия от държавата, а не от пенсионен фонд. Естествено от пенсионен до пенсионен фонд има разлика, но поне аз ВИНАГИ бих предпочел пенсията ми да е функция на авторитета, която представлява някой пенсионен фонд, отколкото да чакам поредния политик да вземе нов дълг, който да отива за финансиране на системния дефицит на НОИ. Нали се сещате, че това е до време и не може да продължи вечно?

                    И още нещо. Когато някой тръгне сляпо да защитава някакви тези винаги обръщайте внимание, какви incentives би имал за това. Дали не плюе по пенсионните фондове, за да иска да ви накара да му дадете своите пари, за да ги управлява и той да взима някаква комисионна?. Дали целта не е да се провеждат някакви безумни обучения пенсионните фондове, и тн.

                    Лек ден на всички.
                    ясна тенденция за намаляване на таксите?????????? това как го видахте???

                    Коментар


                    • Импе, гледам задаваш риторичен въпрос. НОИ не зависи от инфлацията, защото там спестявания няма. Съответно не могат и да се обезценяват. Ако плащаш вноски върху средна заплата, ще получаваш и средна пенсия. Независимо колко е инфлацията за периода. Ако плащаш вноски върху максимална заплата, ще получаваш и максимална пенсия.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
                        При равни други условия ( ИК и ос.стаж) сод е този който определя размера на пенсията. СОД ян 2002 е 248лв, а за ян 2016 е 753лв, тоест над 3 пъти е нараснал за 14г или близо 9% анюализирано за периода.
                        Абсурд е фондовете да постигнат тая доходност, дори и наполовина да компенсират в бъдещ период изоставането си даже и при супер управление и мижави такси.
                        Интересно ми е откъде ще вземат пари ПФ за тройно по голяма пенсия съответно на техния дял в осигуряването след като вноските си седят почти същите и надали покриват дори инфлацията...няма откъде.
                        За мен са тотално излишни и вредни в тоя си вид.
                        Мисля дори сулю пулю от село би могъл по добре да управлява парите си.
                        ЛПС - това е истината.
                        Пипбелов - не забелязваш ли, че отчиташ инфлацията само върху натрупваните средства от ПФ? И преди питах, пак питам - Ной в някакви специални, неподвластни на инфлацията парични единици ли изчисляват пенсии и ще плащат пенсии?

                        Никола - ТОЧНО това е. Ной е труп, на изкуствено дишане.

                        За размерът на пенсиите - коя колко ще бъде голяма - вече публикувах линк към калкулатор. Смятам набързо - човек, на който му остават 20 години до пенсия и има в партидата си 8 Б и се осигурява на 1 Б - след 20 години от Ной ще получава 340 лв, от ПФ - 180 лв - при средна доходност 4%. Тоест частната пенсия е над 50% от ноевата. Приемаме, че инфлацията ще е общо 50% за 20 години - но ако я приложим и за двете суми, съотношението се запазва. В калкулаторът вече е заложено със сигурност ненарастването на вноските по УПФ (от догодина трябваше да станат 7%, разликата обаче ще се пренасочи към бездънната черна дупка Ной), но не съм сигурен, че се отчита намаляването на таксите във времето - т.е. резултатът може да е по-добър, но няма как да е по-лош.
                        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                        Коментар


                        • Мале... Любо Христов е налазил и форума. Наложи ми се да го изтрия от фейса, защото елементарната му адженда против пенсионните фондове ми дойде една идея в повече.

                          Дали таксите на пенсионните фондове са високи?

                          Със сигурност, но в последните години започва да се забелязва ясна тенденция на тяхното намаляване, която е породена преди всичко от конкуренцията между самите пенсионни фондове. Така, че това това е нещо, което пазара сам ще изчисти през следващите години.

                          Каква доходност регистрират пенсионните фондове?

                          Тук е основния момент, в който тезата на този човечец издиша. Той си гледа от неговата камбанария на trader, който си търгува от вкъщи по чехли и халат. Когато обаче управляваш пенсионен фонд ти си ограничен в огромна степен от КФН. Тоест регулаторната рамка, в която си принуден да работиш не ти позволява да управляваш по максимално ефективен начин портфейла. Това все пак не е хедж, или договорен фонд. Това е много важен елемент върху, който трябва да се замислите. Тук, дори не искам да влизам в дискусия за състоянието на световната икономика в годините след 2008 година, геополитическите фактори, които оказват влияние върху нея, а оттам и доходността на различните asset classes и тн. Когато държавата ти казва и задължава, къде и колко можеш да инвестираш е много трудно да постигаш някаква адекватна доходност в тези условия.

                          За да стане по-ясно за всички. Любо Христов пита, защо не карате с 200 км/ч на път с ограничение 80 км/ч. Ако искаш да спазваш правилата просто няма как да караш с 200.

                          НОИ или пенсионен фонд?

                          Тук вече тотално се размива границата между здравия разум и деменцията. Не знам, кой рационален човек би искал да разчита на пенсия от държавата, а не от пенсионен фонд. Естествено от пенсионен до пенсионен фонд има разлика, но поне аз ВИНАГИ бих предпочел пенсията ми да е функция на авторитета, която представлява някой пенсионен фонд, отколкото да чакам поредния политик да вземе нов дълг, който да отива за финансиране на системния дефицит на НОИ. Нали се сещате, че това е до време и не може да продължи вечно?

                          И още нещо. Когато някой тръгне сляпо да защитава някакви тези винаги обръщайте внимание, какви incentives би имал за това. Дали не плюе по пенсионните фондове, за да иска да ви накара да му дадете своите пари, за да ги управлява и той да взима някаква комисионна?. Дали целта не е да се провеждат някакви безумни обучения пенсионните фондове, и тн.

                          Лек ден на всички.
                          Last edited by Nikola; 29.03.2016, 09:59.
                          The weak are meat and the strong do eat.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
                            С тази реална доходност от 0,53% за къде сме тръгнали ???? И това постигнато за доста дълъг период - не може да го смятаме като извадка, а по-скоро като правило.
                            .
                            При равни други условия ( ИК и ос.стаж) сод е този който определя размера на пенсията. СОД ян 2002 е 248лв, а за ян 2016 е 753лв, тоест над 3 пъти е нараснал за 14г или близо 9% анюализирано за периода.
                            Абсурд е фондовете да постигнат тая доходност, дори и наполовина да компенсират в бъдещ период изоставането си даже и при супер управление и мижави такси.
                            Интересно ми е откъде ще вземат пари ПФ за тройно по голяма пенсия съответно на техния дял в осигуряването след като вноските си седят почти същите и надали покриват дори инфлацията...няма откъде.
                            За мен са тотално излишни и вредни в тоя си вид.
                            Мисля дори сулю пулю от село би могъл по добре да управлява парите си.
                            ЛПС - това е истината.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от LChristoff Разгледай мнение
                              Добре, ама КФН разпорежда и дружествата рапортуват доходност, изчислена по времево претегления метод. (който не е глупост) ДСК Родина и формулата са дали хората, да няма съмнения. (Благодаря на Консултант за препратката)

                              Ако някой си мисли, че рапортуваната от ПОД доходност е тази, която е получил по своята партида, ми ... лъже се.

                              (Да прощават знаещите, но за който не е запознат:
                              а) доходността по времево-претеглен метод е доходността на сума внесена накуп в началото на периода, която сума не мърда - през периода нито се внасят, нито се теглят пари - Така казва КФН да смятат пенсионните дружества;
                              б) доходност по парично претегления метод - доходност, която се получава като се отчита размера и датата на всяка направена през периода на отичтане вноска - Така смятам аз.

                              Осигуреният го интересува доходност, сметната по парично-претегления метод, защото като приложи тази доходност към всяка своя вноска и съобрази колко време е престояла вноската във фонда, ще получи точно сумата на партидата на края на периода. С доходност по времево-претегления метод - няма да получи сумата си партидата на края на периода).

                              10 факта за пенсиите, които не искат да знаете
                              #3 (Само)заблуда с доходността на УПФ или
                              Вашата доходност в УПФ не е тази, която Ви съобщават


                              Мит: Доходността, която получавам в УПФ е тази, която публикуват пенсионните дружества.

                              Факт: Доходността, която в действителност получавате се смята другояче и е много по-ниска, отколкото си представяте.

                              Доходността по парично претегления метод у нас се публикува единствено от Института на дипломираните финансови консултанти. За периода 1.1.2002-31.12.2015 г. тя е :
                              *) 2.26 % номинална доходност и
                              *) 0.53 % реална доходност
                              (след изчистване влиянието на инфлацията)или по 53 стотинки годишно на 100 лв. осигурителна вноска.

                              (вж.http://idfk.org/1471-2/)

                              Доходността на пенсионните фондове се разпределя така: половината - за такси; близо 40 % - за компенсиране на инфлацията и 11 % - за Вас.
                              С тази реална доходност от 0,53% за къде сме тръгнали ???? И това постигнато за доста дълъг период - не може да го смятаме като извадка, а по-скоро като правило.
                              ПФ не могат ад правят нещо прилично, могат да вземат големите такси. Въобще не чакам правителството нещо да промени в добра посока. След 1 година дебат се стигна до едно нищо накрая.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                                Времево претегленият метод е една глупост - обяснявал съм ного пъти защо - ....
                                Добре, ама КФН разпорежда и дружествата рапортуват доходност, изчислена по времево претегления метод. (който не е глупост) ДСК Родина и формулата са дали хората, да няма съмнения. (Благодаря на Консултант за препратката)

                                Ако някой си мисли, че рапортуваната от ПОД доходност е тази, която е получил по своята партида, ми ... лъже се.

                                (Да прощават знаещите, но за който не е запознат:
                                а) доходността по времево-претеглен метод е доходността на сума внесена накуп в началото на периода, която сума не мърда - през периода нито се внасят, нито се теглят пари - Така казва КФН да смятат пенсионните дружества;
                                б) доходност по парично претегления метод - доходност, която се получава като се отчита размера и датата на всяка направена през периода на отичтане вноска - Така смятам аз.

                                Осигуреният го интересува доходност, сметната по парично-претегления метод, защото като приложи тази доходност към всяка своя вноска и съобрази колко време е престояла вноската във фонда, ще получи точно сумата на партидата на края на периода. С доходност по времево-претегления метод - няма да получи сумата си партидата на края на периода).

                                10 факта за пенсиите, които не искат да знаете
                                #3 (Само)заблуда с доходността на УПФ или
                                Вашата доходност в УПФ не е тази, която Ви съобщават


                                Мит: Доходността, която получавам в УПФ е тази, която публикуват пенсионните дружества.

                                Факт: Доходността, която в действителност получавате се смята другояче и е много по-ниска, отколкото си представяте.

                                Доходността по парично претегления метод у нас се публикува единствено от Института на дипломираните финансови консултанти. За периода 1.1.2002-31.12.2015 г. тя е :
                                *) 2.26 % номинална доходност и
                                *) 0.53 % реална доходност
                                (след изчистване влиянието на инфлацията)или по 53 стотинки годишно на 100 лв. осигурителна вноска.

                                (вж.http://idfk.org/1471-2/)

                                Доходността на пенсионните фондове се разпределя така: половината - за такси; близо 40 % - за компенсиране на инфлацията и 11 % - за Вас.
                                Last edited by LChristoff; 29.03.2016, 02:43.

                                Коментар

                                Working...
                                X