IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Биткойн

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

    Това всеки път като почне да се шуми и се появяват такива неща.

    После търговците виждат че никой не си купува нищо от тях с шиткоини и спират да го поддържат.

    Та и сега ще е така. След 1 година я има 1-2 транзакции на някои ентусиасти, я не. И съответно шат и пат.
    Говориш пълни глупости! Иди до някой битомат в СФ и ще видиш колко хора има. Искаш ли като минавам оттам да ти снимам?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение
      За тез дет питаха, кво можеш да си купиш с крипто в Бг, ето някои места, които приемат:
      https://poype.io/merchants/
      Това всеки път като почне да се шуми и се появяват такива неща.

      После търговците виждат че никой не си купува нищо от тях с шиткоини и спират да го поддържат.

      Та и сега ще е така. След 1 година я има 1-2 транзакции на някои ентусиасти, я не. И съответно шат и пат.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение
        Тук сме малко тъпи, та нещо не ми стана ясно
        Колко плота и с какъв размер беше всеки от твоите плотове, които си създал за 1 + 2 часа?
        Колко плота и с какъв размер беше всеки от твоите плотове, които си създал през нощта на външния диск?
        С колко плота започна фарминга ?
        За колко време изгенерира CHIA, колко CHIA ?
        И как сметна, че ти трябват дискове по 100 - 200 TB Такива още не се произвеждат
        Или искаш да кажеш, че ти трябват 100 000 000 000 диска всеки с по незнам колко байта
        Или искаш да кажеш:
        "Трябват ми 100 - 200 терабайта общо на няколко диска, за да създам 1000 - 2000 плота
        и да генерирам ежемесечно $7000 - $14 000 "
        барбарон при теб е 2 пъти по бавно.
        1 плот 100гб - генериране 40мин, за фармване -2ч, генериране още 2 че не може повече на 1тб, за цяла нощ - 0.08 (избегаха ми нулите) фарм. и свършил УСБ диска . (некви много темп файлове, може би се презаписват)
        Трябва ти много дисково пространство - генерирането е лесно. Поне на бърз комп(5900х) бързо става. Това ако фармваш локално - аз не обичам да завися от когото и да е.
        Абе 200гб за 1 изфармен плот - 10лв. Е те дисковете по скъпи
        Last edited by bota156; 06.05.2021, 20:29.
        Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

        Коментар


        • За тез дет питаха, кво можеш да си купиш с крипто в Бг, ето някои места, които приемат:
          https://poype.io/merchants/

          Коментар


          • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

            Прочети темата за Петрола от началото до днешно време. Да видиш колко народ се кълняха че щял да стане поне 500 долара за барел.

            А знаеш ли колко доклада има ООН дето казва че след 10 години сме залети от покачващото се морско равнище. Един твърдеше че до 2000 година ще има залети страни. Е 2021 сме и няма ни една залята страна. Е сега пак правят поредната конференция на тема как ако не направим нищо водата на океана ще ни залее.


            Изобщо несбъднати прогнози да искаш


            Аз за тва ти казвам че ще отворя специална тема или в тази тема ще събера прогнозите на всички изявили желание да дадат за какво ще стане до края на 2021 и като дойде 2022 ще ги изкарам да видите колко ще са се сбъднали.
            Тук обаче не обещава, а казва очевадни неща и призовава държавите да "пречат"
            Last edited by X_Y; 06.05.2021, 20:37.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

              Прочете ли Куре ко е писал:
              Кьоре: Може да възникне нова банкова система в сянка
              Прочети темата за Петрола от началото до днешно време. Да видиш колко народ се кълняха че щял да стане поне 500 долара за барел.

              А знаеш ли колко доклада има ООН дето казва че след 10 години сме залети от покачващото се морско равнище. Един твърдеше че до 2000 година ще има залети страни. Е 2021 сме и няма ни една залята страна. Е сега пак правят поредната конференция на тема как ако не направим нищо водата на океана ще ни залее.


              Изобщо несбъднати прогнози да искаш


              Аз за тва ти казвам че ще отворя специална тема или в тази тема ще събера прогнозите на всички изявили желание да дадат за какво ще стане до края на 2021 и като дойде 2022 ще ги изкарам да видите колко ще са се сбъднали.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                Те и с фиатните пари се случват сътресения. Непрекъснато една или друга държава изпада в хиперинфлация и хората в нея си губят всичките пари. Случвало се и с нас, нали. Колкото до глупоста да си забравиш паролата - ами нима и с фиатните пари някои хора не проявяват глупост, хвърляйки си парите през терасата на някой измамник.
                Честота е различна

                Верно че технологията блокчеин е нова, но там за 10 години се случиха толкоз глупости, кражби, форкове, роенета и прочие колкото може би за цялата история на фиатните пари не са се случвали.

                Затуй писах че трябва да узрее, одъртее - да има едно 5-10-15 години без издънки.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение
                  Баси аз плотнах на великден за под 1 час на нвме диск 3000гб/с, копиране за фармване отне повече - към 2 часа. После го оставих за 1 нощ и освен лекия шум ми и запълни външния диск (5-6тб свободни). Разбрах че само локално да фармиш (както аз пуснах) ти трябват 100-200тб дискове, ако не и 500. А това са поне 10к
                  Тук сме малко тъпи, та нещо не ми стана ясно
                  Колко плота и с какъв размер беше всеки от твоите плотове, които си създал за 1 + 2 часа?
                  Колко плота и с какъв размер беше всеки от твоите плотове, които си създал през нощта на външния диск?
                  С колко плота започна фарминга ?
                  За колко време изгенерира CHIA, колко CHIA ?
                  И как сметна, че ти трябват дискове по 100 - 200 TB Такива още не се произвеждат
                  Или искаш да кажеш, че ти трябват 100 000 000 000 диска всеки с по незнам колко байта
                  Или искаш да кажеш:
                  "Трябват ми 100 - 200 терабайта общо на няколко диска, за да създам 1000 - 2000 плота
                  и да генерирам ежемесечно $7000 - $14 000 "
                  Last edited by barbaron; 06.05.2021, 20:04.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение
                    Ще трябва да си коригираш сметките
                    Току що фаза 1 на моя експеримент CHIA приключи.

                    Gaming Computer MSI GT76 TITAN DT 10SFS-006FR
                    CPU: Intel i7 3.8 GHz RAM: 32 Go
                    Carte graphique: Nvidia GeForce RTX 2070 SUPER 8 Go
                    Temp.Files: HD Disk SSD 1 TB,
                    Plots: HD USB 3 2 TB

                    Копаене на ETH с графическата карта и
                    Паралелно създаване на 3 плота: 8 часа
                    Натоварване на процесора: < 30%
                    Натоварване на Disk SSD: < 21%
                    Натоварване на Disk USB: < 1%

                    Плотване: 8 часа / 3 = 2,67 часа за плот
                    80 плота * 2,67 часа = 213 часа = 8 - 9 дни
                    А ако ползвам повече SSD и повече лаптопа ? ?
                    Днес 76 плота генерират $500 за месец. Утре - не знам
                    Удивлявам се на какви глупости са способни хората

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                      Тука няма пулове и за да изкопаеш 1 койн с 1 TB диск трябва да чакаш средно по 500 дена. И това при сегашната сложност, а тя нараства с всеки един изминат ден. И в един момент ще се окаже, че спечелените пари са по-малко от цената на диска. Тоест ще си изхвърлил диска поради повреда преди да си спечелил достатъчно пари да си купиш нов със същите параметри.

                      Тази игра вече съм я играл с BURST-а, при който изкопаните койни струваха много по-малко от парите, които дадох за дискове. Най-вероятно и тука ще се случи същото - печалбата от копане ще е по-малка от амортизацията на дисковете, и в края на краищата ще се цакнеш.

                      Иначе и аз от любопитство изтеглих програмата и я пуснах да видя какво ще направи, и ..... буквално се ужасих. Оказа се, че плотването на един единствен файл с дължина 100MB трае от 6 до 20 часа, което означава, че за да напълниш
                      8TB диск ще трябва да го плотваш цели 1000 часа (40 дена).
                      И това ако ползваш бързо SSD за TMP файловете. А ако ползваш обикновени въртящи се дискове, времето за плотване ще се утрои.
                      Ще трябва да си коригираш сметките
                      Току що фаза 1 на моя експеримент CHIA приключи.

                      Gaming Computer MSI GT76 TITAN DT 10SFS-006FR
                      CPU: Intel i7 3.8 GHz RAM: 32 Go
                      Carte graphique: Nvidia GeForce RTX 2070 SUPER 8 Go
                      Temp.Files: HD Disk SSD 1 TB,
                      Plots: HD USB 3 2 TB

                      Копаене на ETH с графическата карта и
                      Паралелно създаване на 3 плота: 8 часа
                      Натоварване на процесора: < 30%
                      Натоварване на Disk SSD: < 21%
                      Натоварване на Disk USB: < 1%

                      Плотване: 8 часа / 3 = 2,67 часа за плот
                      80 плота * 2,67 часа = 213 часа = 8 - 9 дни
                      А ако ползвам повече SSD и повече лаптопа ? ?
                      Днес 76 плота генерират $500 за месец. Утре - не знам

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

                        Баси аз плотнах на великден за под 1 час на нвме диск 3000гб/с, копиране за фармване отне повече - към 2 часа. После го оставих за 1 нощ и освен лекия шум ми и запълни външния диск (5-6тб свободни). Разбрах че само локално да фармиш (както аз пуснах) ти трябват 100-200тб дискове, ако не и 500. А това са поне 10к
                        Да, когато имаш хубав и бърз NVME SSD диск да го използваш за TMP файловете, нещата стават доста по-бързо. Трябва обаче да включиш и много процесорни ядра, за да се смята по-бързо. По подразбиране смята само с 2 ядра.

                        Има обаче един сериозен проблем - плотването интензивно скъсява живота на NVME диска, и има вероятност да го амортизираш на 100% само след 100-200 плотнати файла. Затова аз мисля да плотвам на RAID масиви от SAS дискове, че при тях няма никакво значение колко цикъла запис/четене се правят.

                        Не че ще е някаква далавера с този шиткойн, но аз така или иначе имам 200-300 TB свободни дискове, останали ми от одисеята с BURST-а, и сега вместо да прашасват мога да им намеря някаква работа.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

                          Аха то беше ясно, че тва е поредната шитня. Оригиналът е само 1 и се казва Биткойн
                          Баси аз плотнах на великден за под 1 час на нвме диск 3000гб/с, копиране за фармване отне повече - към 2 часа. После го оставих за 1 нощ и освен лекия шум ми и запълни външния диск (5-6тб свободни). Разбрах че само локално да фармиш (както аз пуснах) ти трябват 100-200тб дискове, ако не и 500. А това са поне 10к
                          Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                            Експериментът ми с този нов Chia Coin за около 24 часа след инсталирането се сдоби със следните резултати:

                            1. От два компютъра само единият успя за около 20 часа да се синхронизира с блокчейна. Другият все още виси на 15% синхронизирани блокове. Явно зависи от късмета до какъв Peer ще се докопаш - има дащни такива, но повечето са с лимитирана честотна лента и нищо не дават като трафик за синхронизация.

                            2. Пуснах да се плотва един единствен файл от 100 MB. За целта осигурих на компютъра външен USB 3.0 SSD диск за TMP файловете, както и втори 8 TB USB 3.0 диск като хранилище за бъдещите плотнати файлове. Плотването натовари процесора и SSD диска на 100% и така повече от 20 часа, докато се изчисли първият работен файл от 100 MB.

                            3. След като се появи този файл компютъра започна да копае, и веднага ми даде прогноза, че средното време докато спечеля първия си блок е 16 години.

                            4. Ако напълня целия диск с такива плотнати файлове (около 70 бр.), плотването на които ще отнеме около 2 месеца, ще имам вероятност да печеля блок средно веднъж на 83 дена.

                            Проблемът е, че сложноста нараства много бързо. Явно хиляди хора по целия свят добавят нови и нови дискове, и по този начин всяко едно изчисление на очакваната доходност става неактуално само за няколко часа. Например за по-малко от 24 часа броя на дисковото пространство в мрежата е нарастнал с 8%. Тоест потенциалната печалба ще намалява 2 пъти средно веднъж на всеки 10 дена.

                            Извод:
                            Има смисъл човек да се занимава с този койн, но само ако има безплатни дадености (компютри и дисковее) и само ако сложноста не е нарастнала с толкова, щото инвестицията да се обезсмисли в икономически план. Тоест по груби мои сметки този койн ще е изгоден да се копае само в следващите 2-3 месеца, и изкопаното на секундата трябва да се продава на някоя борса, защото цената му много бързо пада надолу.
                            Аха то беше ясно, че тва е поредната шитня. Оригиналът е само 1 и се казва Биткойн

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение
                              https://www.chia.net/
                              Chia Network
                              • 1 XCH = $647.04
                              • Volume 24h $34,306,494
                              • Netspace 2,292.28 PiB
                              • Difficulty147
                              • Total XCH 21,472,142
                              • Farmed XCH 472,142
                              • Unique address count 48,180
                              • Power usage (Chia Power formula) 3,450 kW
                              Barbaron намери приложение на старите си дискове
                              Експериментът ми с този нов Chia Coin за около 24 часа след инсталирането се сдоби със следните резултати:

                              1. От два компютъра само единият успя за около 20 часа да се синхронизира с блокчейна. Другият все още виси на 15% синхронизирани блокове. Явно зависи от късмета до какъв Peer ще се докопаш - има дащни такива, но повечето са с лимитирана честотна лента и нищо не дават като трафик за синхронизация.

                              2. Пуснах да се плотва един единствен файл от 100 MB. За целта осигурих на компютъра външен USB 3.0 SSD диск за TMP файловете, както и втори 8 TB USB 3.0 диск като хранилище за бъдещите плотнати файлове. Плотването натовари процесора и SSD диска на 100% и така повече от 20 часа, докато се изчисли първият работен файл от 100 MB.

                              3. След като се появи този файл компютъра започна да копае, и веднага ми даде прогноза, че средното време докато спечеля първия си блок е 16 години.

                              4. Ако напълня целия диск с такива плотнати файлове (около 70 бр.), плотването на които ще отнеме около 2 месеца, ще имам вероятност да печеля блок средно веднъж на 83 дена.

                              Проблемът е, че сложноста нараства много бързо. Явно хиляди хора по целия свят добавят нови и нови дискове, и по този начин всяко едно изчисление на очакваната доходност става неактуално само за няколко часа. Например за по-малко от 24 часа броя на дисковото пространство в мрежата е нарастнал с 8%. Тоест потенциалната печалба ще намалява 2 пъти средно веднъж на всеки 10 дена.

                              Извод:
                              Има смисъл човек да се занимава с този койн, но само ако има безплатни дадености (компютри и дисковее) и само ако сложноста не е нарастнала с толкова, щото инвестицията да се обезсмисли в икономически план. Тоест по груби мои сметки този койн ще е изгоден да се копае само в следващите 2-3 месеца, и изкопаното на секундата трябва да се продава на някоя борса, защото цената му много бързо пада надолу.
                              Last edited by Mateev; 06.05.2021, 16:14.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение
                                Блокчейн и другите криптошитни няма да заместят банките в обозримо бъдеще - поне докато сме живи повечето участници във форума.

                                Проблемът на децентрализираните системи е, че нещо като се обърка и няма кой да напсуваш.

                                Затова има банки или разни други такива като PayPal (такива има поне 20 вече и продължават да се роят).

                                Хората си губят телефони, пароли, е-майли, СИМ карти, каквото се сетите. Затова като забравиш нещо - отиваш в банката, телекома, бла, бла и ти решават проблема.

                                Като е децентрализирана система и като забравиш паролата - край (или ако объркаш нещо друго). Някои "експерти" смятат че 20% от биткоините са "загубени" во веки.

                                Само поради тази проста причина хората ще предпочетат да ползват посредник. Освен ако случайно IQ-то не се повиши двойно магически/космически в следващите 2-3 години.


                                И още един проблем има децентрализираните системи още са далече от практическа използваемост. Но да кажем че ще успеят да се стабилизират след 5-10-15 години.

                                В момента при тях все още се случват кражби, форкове и други такива глупости. Едно 5-10 години трябва да минат без сериозни сътресения за да може да се каже че технологията е готова за нещо реално.
                                Дрън дрън дрън. Нещата, които са се случвали преди за 10 год. сега се случват само за 1-2 год.! 5-10 год. в технологично отношение е много много много прекалено много време, направо като век.
                                Неслучайно банкстрите го виждат и вият! И как няма да вият, като виждат, че им дърпат чергата под краката

                                Прочете ли Куре ко е писал:
                                Кьоре: Може да възникне нова банкова система в сянка
                                Last edited by better; 06.05.2021, 16:17.

                                Коментар

                                Working...
                                X