IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Плоският данък е реално прогресивен в ущърб на бедните

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Werter Разгледай мнение

    Бота,
    Малко не си прав. Необлагаемият мимимум изглежда лява мярка, но всъщност е дясна. Бизнесът е този, който плаща като разходи за труд и заплатите и осигуровните и данъците на наетите от него служители и работници а 30-50% от възнагражденията обикнавено са и бонуси за качествен труд и постигнати резултати. Първоначално чистият доход на служителите ще нарастне със сумата на намаления ДОД, но след 2-3 години това ще се коригира от бизнеса, като примерно си спести едно увеличение на заплатите и в края на краищата ползата ще е за бизнеса, който ще си спести разхода за 10% ДОД върху необлагаемия минимум. Намаленият разход за труд ще направи бизнеса по-конкурентен..
    Аз лично съм по-склонен да подкрепя тезата на Валери Найденов.

    https://www.24chasa.bg/mnenia/article/7338926
    Конкурентен, бизнеса го правят мотивацията и качеството на работната сила на също, интелигентното управление. У нас, ако не си забелязал, дълги години, цената на труда е от най-ниските...ала всички тези "спестени" разходи, не могат да компенсират управленската немощ на негодния мениджмънт. Да, ама Тиквун, с каква гордост и плам разправяше (като същински дебил), как "ниските разходи за труд са нашия най-силно конкурентен инструмент"... Само си представи: Маймуна с граната. Това е най-често, БГ Меринджей. И ти искаш от такъв... БОЖЕ, БОЖЕ! КАКВА МЪКА ИМАЛО НА ТОЗИ СВЯТ, БОЖЕ !!!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Werter Разгледай мнение

      Бота,
      Малко не си прав. Необлагаемият мимимум изглежда лява мярка, но всъщност е дясна. Бизнесът е този, който плаща като разходи за труд и заплатите и осигуровните и данъците на наетите от него служители и работници а 30-50% от възнагражденията обикнавено са и бонуси за качествен труд и постигнати резултати. Първоначално чистият доход на служителите ще нарастне със сумата на намаления ДОД, но след 2-3 години това ще се коригира от бизнеса, като примерно си спести едно увеличение на заплатите и в края на краищата ползата ще е за бизнеса, който ще си спести разхода за 10% ДОД върху необлагаемия минимум. Намаленият разход за труд ще направи бизнеса по-конкурентен..
      Аз лично съм по-склонен да подкрепя тезата на Валери Найденов.

      https://www.24chasa.bg/mnenia/article/7338926
      Ау тоя бунак ще слага данък на хората които НЕ МОГАТ ДА ИМАТ ДЕЦА !?!?!?
      Истината 10-ки пъти съм я споделял - ЕДНАКВА ДАНЪЧНА ТЕЖЕСТ. Сума от ДОД+Здравно+пенсионно осигуряване, които са различни за различните доходи + семейно подоходно
      Примерно
      до мин. осиг. праг=мин. заплата - 0, 5, 15 (в държавата)+10 работодател в държавното
      мин-5хмин - 10, 5, 5 (в държавата)+10 работодател в частен фонд
      5х+мин - 20, 0, 0 (в частни по желание до 10% от доходите)
      За всички под 4к ще им се намали данъчната тежест и всички ще плащат по равно
      Last edited by bota156; 13.02.2021, 17:48.
      Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

      Коментар


      • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение
        Идеално - да ги направят като в Германия
        През 2017 г. този минимум за несемейно лице възлиза в размер на 8820 евро, а за семейно лице и лице от регистрирано гражданско партньорство 17 640 евро. Освен това за лица, работещи на трудово правоотношение, важи допълнително данъчно необлагаема обща сума в размер на 1000 евро годишно. Ако годишният Ви доход е над тази или друга данъчно необлагаема сума, Вие дължите данък върху дохода на физическите лица върху разликата над тази сума. Данъчната ставка започва от 14% и се увеличава прогресивно с нарастването на дохода. Максималната данъчна ставка възлиза на 45%.
        90% няма да платят никакъв ДОД. Колко семейства имат над 35к лв или 3000 месечно. Всички тези ще плащат НУЛЕВ ДОД
        Бота,
        Малко не си прав. Необлагаемият мимимум изглежда лява мярка, но всъщност е дясна. Бизнесът е този, който плаща като разходи за труд и заплатите и осигуровните и данъците на наетите от него служители и работници а 30-50% от възнагражденията обикнавено са и бонуси за качествен труд и постигнати резултати. Първоначално чистият доход на служителите ще нарастне със сумата на намаления ДОД, но след 2-3 години това ще се коригира от бизнеса, като примерно си спести едно увеличение на заплатите и в края на краищата ползата ще е за бизнеса, който ще си спести разхода за 10% ДОД върху необлагаемия минимум. Намаленият разход за труд ще направи бизнеса по-конкурентен..
        Аз лично съм по-склонен да подкрепя тезата на Валери Найденов.

        https://www.24chasa.bg/mnenia/article/7338926
        Last edited by Werter; 11.02.2021, 20:49.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Tantum Разгледай мнение

          Поразгледах набързо как се облагат капиталовите печалби в другите страни от ЕС. Някои от държавите, особено тези с по-високи данъци, имат разни облекчения, но никъде не видях да са напълно необлагаеми като при нас. Не само това, ами и ставката е по-висока от 10% дори и в сравними с нас източноевропейски страни. Нашият данъчен режим по отношение на този тип доходи е уникално преференциален.

          В случая обаче мисля, че не ние трябва да си изравним режима с този на другите европейски държави, а те с нашия. Според мен трябва да има възможност човек да се възползва от значителни данъчни облекчения при инвестиране в определени граници. Нещо като 401K плановете в САЩ. Най-малкото защото в застаряващата Европа все повече хора ще трябва да заделят и инвестират самостоятелно, ако искат да имат прилична пенсия.

          П.П. С тази мярка не стимулират активната борсова търговия, а само пасивното инвестиране. Доколкото знам, активните инвеститори, които полагат значителен труд при инвестиране, трябва да плащат осигуровки и 15% данък, независимо дали търгуват на европейски борси или не.

          Волатилността при пасивното инвестиране не е такъв проблем. Дори и да има 10% данък върху капиталовата печалба, не е трудно пасивен инвеститор да не реализира загуба през дадена календарна година предвид това, че няма да може да си я приспадне от печалбата през следващите години.
          Напълно съм съгласен. За съжаление реформите от 90-те бяха несполучливи, да не кажа вредни. Маковата приватизация беше проведена по безобразен начин, без да се обясни на хората що е то пазар на ценни книги и как могат да се възползват от него. Още повече дребните инвеститори нямаха защита и приватизацията прерасна в грабеж. А след това крак повлече и пенсионната реформа, в която вторият и третият стълб се оказаха фигуранти. И всичко това само защото некви сиви човечета решиха,че са най-големите хитреци и простолюдието не бива да се допуска до тайните и съкровищата на фондоватаборса. За какъв капитализъм говорим тогава? Вероятно за такъв от 17-и век.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение

            Само че ние сме част от Фропата и спрямо нейния пазар режимът е подобен на вътрешния. А за него, по спомен, важеше това съображение. С други думи, данъчните правят разумна отстъпка, за да подкрепят развитието на икономиката. Не че има свестен капиталов пазар у нас. Така че те мижат, за да не спънат съвсем работата. При златото и криптовалутите тези съображения не важат. Ще рече, стимулират борсовата търговия като признават възможната волатилност като фундаментална при оценката на необходимостта от облагане. Докога ще е така, не смея да прогнозирам.
            Поразгледах набързо как се облагат капиталовите печалби в другите страни от ЕС. Някои от държавите, особено тези с по-високи данъци, имат разни облекчения, но никъде не видях да са напълно необлагаеми като при нас. Не само това, ами и ставката е по-висока от 10% дори и в сравними с нас източноевропейски страни. Нашият данъчен режим по отношение на този тип доходи е уникално преференциален.

            В случая обаче мисля, че не ние трябва да си изравним режима с този на другите европейски държави, а те с нашия. Според мен трябва да има възможност човек да се възползва от значителни данъчни облекчения при инвестиране в определени граници. Нещо като 401K плановете в САЩ. Най-малкото защото в застаряващата Европа все повече хора ще трябва да заделят и инвестират самостоятелно, ако искат да имат прилична пенсия.

            П.П. С тази мярка не стимулират активната борсова търговия, а само пасивното инвестиране. Доколкото знам, активните инвеститори, които полагат значителен труд при инвестиране, трябва да плащат осигуровки и 15% данък, независимо дали търгуват на европейски борси или не.

            Волатилността при пасивното инвестиране не е такъв проблем. Дори и да има 10% данък върху капиталовата печалба, не е трудно пасивен инвеститор да не реализира загуба през дадена календарна година предвид това, че няма да може да си я приспадне от печалбата през следващите години.
            Last edited by Tantum; 11.02.2021, 11:53.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Tantum Разгледай мнение

              Реално аргументът за загубата важи и за имоти под наем, злато, криптовалути, неевропейски акции, P2P и други, но си се облагат с 10% въпреки това. Никой не ти дава да приспадаш загубите от минали години (че дори и от текущата в някои случаи), но въпреки това си искат 10-те процента.
              Само че ние сме част от Фропата и спрямо нейния пазар режимът е подобен на вътрешния. А за него, по спомен, важеше това съображение. С други думи, данъчните правят разумна отстъпка, за да подкрепят развитието на икономиката. Не че има свестен капиталов пазар у нас. Така че те мижат, за да не спънат съвсем работата. При златото и криптовалутите тези съображения не важат. Ще рече, стимулират борсовата търговия като признават възможната волатилност като фундаментална при оценката на необходимостта от облагане. Докога ще е така, не смея да прогнозирам.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение

                Да, с цел стимулиране е.
                Ясно, в такъв случай може да се очаква след време да отпадне данъчното облекчение за инвестиране на европейските борси, или поне да се ограничи само до БФБ. Само трябва да се събере критична маса хора с необлагаеми доходи и ще се усетят.
                Last edited by Tantum; 10.02.2021, 21:25.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Tantum Разгледай мнение
                  Някой има ли представа каква е логиката капиталовата печалба от ценни книжа, търгувани на европейски борси, да не се облага с данъци при пасивно инвестиране (тоест когато не се извършва по занятие)? С цел стимулиране на инвестициите в капиталовите пазари ли се прави? Нали идеята на плоския данък е всички видове приходи да се облагат с еднаква ставка (10%) след приспадане на (нормативно) признатите разходи?

                  П.П. Не че се оплаквам, и аз съм на клона и декларирам доста големи суми необлагаеми доходи. Просто ми е интересно защо е направено така, че тези доходи да са необлагаеми. Отговорът би ми помогнал да разбера дали мога да очаквам да станат облагаеми след някоя друга година.
                  Да, с цел стимулиране е.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение

                    Просто загубата компенсира печалбата. Никой не ти връща данък кога реализираш загуби.
                    Реално аргументът за загубата важи и за имоти под наем, злато, криптовалути, неевропейски акции, P2P и други, но си се облагат с 10% въпреки това. Никой не ти дава да приспадаш загубите от минали години (че дори и от текущата в някои случаи), но въпреки това си искат 10-те процента.
                    Last edited by Tantum; 10.02.2021, 15:38.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Tantum Разгледай мнение
                      Някой има ли представа каква е логиката капиталовата печалба от ценни книжа, търгувани на европейски борси, да не се облага с данъци при пасивно инвестиране (тоест когато не се извършва по занятие)? С цел стимулиране на инвестициите в капиталовите пазари ли се прави? Нали идеята на плоския данък е всички видове приходи да се облагат с еднаква ставка след приспадане на (нормативно) признати разходи?
                      Просто загубата компенсира печалбата. Никой не ти връща данък кога реализираш загуби.

                      Коментар


                      • Някой има ли представа каква е логиката капиталовата печалба от ценни книжа, търгувани на европейски борси, да не се облага с данъци при пасивно инвестиране (тоест когато не се извършва по занятие)? С цел стимулиране на инвестициите в капиталовите пазари ли се прави? Нали идеята на плоския данък е всички видове приходи да се облагат с еднаква ставка (10%) след приспадане на (нормативно) признатите разходи?

                        П.П. Не че се оплаквам, и аз съм на клона и декларирам доста големи суми необлагаеми доходи. Просто ми е интересно защо е направено така, че тези доходи да са необлагаеми. Отговорът би ми помогнал да разбера дали мога да очаквам да станат облагаеми след някоя друга година.
                        Last edited by Tantum; 10.02.2021, 15:29.

                        Коментар


                        • Няма да вдигаме данъците на бизнеса

                          Тя отговори на много въпроси от страна на участниците по време на живата дискусия. Пред тях Корнелия Нинова заяви категорично че БСП няма да вдига данъците на бизнеса.

                          https://bsp.bg/news/view/19230-ninov...razovanie.html


                          През 2020г. въпреки КОВИД-19:
                          - приходите в Държавния Консолидиран Бюджет на България от КОРПОРАТИВНИЯ ДАНЪК бяха 2,714.9 МИЛИОНА лв.
                          Тоест печалбата, след плащане на КОРПОРАТИВНИЯ ДАНЪК, на фирмите в България през 2020г. беше НАД 24.4 МИЛИАРДА лв...


                          ПРОСТИТЕ И НЕГРАМОТНИ ТЕКЕЗЕСАРИ ОТ БКП (БСП) още се надяват, под влиянието на АЛКОХОЛА, че ще могат да запазят 10% ПРОПОРЦИОНАЛЕН КОРПОРАТИВЕН ДАНЪК, а да въведат ПРОГРЕСИВЕН ДАНЪК ВЪРХУ ДОХОДА за да ОГРАБВАТ физическите лица...





                          https://www.minfin.bg/bg/statistics/12

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение
                            Сравняваш ябълки и круши и правиш извод че динята е кисела ?!??!
                            - Сякаш не знаеш Информоффф.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Inform Разгледай мнение


                              Явно не си прочел, че:

                              Приходите общо от ДДС (през 1990г. наричан ДАНЪК ВЪРХУ ОБОРОТА)





                              Закон за ДАНЪК ВЪРХУ ОБОРОТА и АКЦИЗИТЕ:
                              https://www.ciela.net/svobodna-zona-...ta-i-aktsizite
                              Сравняваш ябълки и круши и правиш извод че динята е кисела ?!??!
                              Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

                                В България ДДС се въвежда през 1994 г. като данъчната ставка е в размер на 18%. През 1996 г. този ставката по ДДС е повишен до 22% и се запазва такава до 1999 г., когато отново е коригирана, този път в посока надолу, и вече е 20%.

                                Как изчисли колко е ДДС-то през 1990г?!?

                                Явно не си прочел, че:

                                Приходите общо от ДДС (през 1990г. наричан ДАНЪК ВЪРХУ ОБОРОТА)





                                Закон за ДАНЪК ВЪРХУ ОБОРОТА и АКЦИЗИТЕ:
                                https://www.ciela.net/svobodna-zona-...ta-i-aktsizite

                                Коментар

                                Working...
                                X