IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

История

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • /Поглед.инфо/Малко преди Фердинанд да вкара България на страната на Централните сили (Германия, Австро-Унгария и Италия) в Първата световна война, което ще доведе страната до втора национална катастрофа със стотици хиляди убити и ранени по фронтовете, водачите на опозиционните групи в българския парламент се срещат с царя в напразен опит да го отклонят от фаталното му решение.

    Коментар


    • /Поглед.инфо/ Днес почти не се говори за България в Първата световна война и за поражението ни при Добро поле на 15 септември 1918 г. По това време България е в тесен съюз с Германия, противници на нашата армия са англо-френско-сръбски части. След краха при Добро поле България е принудена да проси примирие и капитулира. Следва 1919 г., когато победена България с Ньойския договор плаща огромни репарации и губи изконни територии - Западна и Егейска Тракия, Вардарска Македония, Южна Добруджа.

      Има обаче немалко свидетелства, че българската армия е разгромена при Добро поле неслучайно, а в резултат на предателство от страна на цар Фердинанд и обкръжението му.

      Коментар


      • Етнодемографското бреме на руския челен сблъсък с модерността
        От епохата на Петър Велики Российската империя, установена от него, се разкъсва между стремежа за модернизация по примера на таласократичните Англия и Холандия и между телуроповика на тюрко-монголската традиция на консолидиране на северната част на Евразия от една страна и от друга от примера на централноевропейската борба за доминация и монолитност на германите, преливаща между Виена и Берлин. По първото направление имперският Санкт Петербург непрестанно се стреми и осъществява натиск да излезе на южни морета, да получи сравнително близък, безпрепятствен излаз на световния океан през Проливите към Средиземно море или поне през Армения до Леванта, в краен случаи чрез контрол над датските острови и протоците на юг от Скандинавия. Така успява поне да осъществи широк излаз на Черно и Балтийско море, а към края на битието си изгражда скъпите Транссибирска жп магистрала до Тихия океан и жп линията до незамръзващото пристанище Мурманск на Баренцово море. Но действителното териториално разширение се реализира по линия на континенталното наместване в Средна Азия, Приамурието, Кавказ, Източна и Централна Европа където опира до двете могъщи държави на източните немци. При тази непрестанна експанзия московците, после россияните присъединяват множество народи, които за разлика от същинските колониални империи, населяват териториално неразривно великата империя в единен държавен комплекс.
        В навечерието на втората революция Русия се населява от над сто значителни по численост народности и от много други по-малки етнически групи. От тях великорусите са около 45 %, малорусите към 18 % и белорусите – 5 %. Обединени те се приемали за руснаци, говорещи на различни диалекти. Общо съставлявали едва малко над 2/3 от населението на империята. Други големи народи били поляците, фините, евреите, киргизите, волжските българи, немците, башкирите, литовците, молдованите, арменците и пр. По вероизповеданието им 70 % били православни християни, католици са 9 %, протестанти – 5 %, мюсюлманите биват 11 %, юдеите – 4 % и т. н. Доколкото тези народи все още не са излезли от демографския преход поради все още високото ниво на детска смъртност и съпровождащата го висока раждаемост, тяхната численост бързо нараства. С това тежестта на националните им ядра се повишава и се разраства стремежът към национално обособяване и самостойност. Голямата война катализира сепаратистките надигания, подпомагани от противниците на Русия.
        В окупираните от германците руски територии се формира полско самоуправление, а финландците подпомагат немския саботаж с надежда при поражение да се отделят (така например оттам минава канал за морфин, разпространяван сред руските войници при броженията им). Обезпокоен от центробежните завихряния в края на 1916 г. Николай Втори прави изявление за възстановяване на свободна Полша. След Февруарската революция националните движения избуяват като на много места започва формирането на местни автономии. Те провеждат в Киев конгрес на народите на Русия където се поставя въпроса за нейното федерализиране.
        В резултат на болшевишкия преврат и настъпилото безвластие, националистите по места повсеместно обявяват отделянето си или формиране на самоуправление. Болшевиките издават Декларация за правата на народите на Русия, в която признават правото на самоопределение до отделяне. Единната държавност вече се крепи само на работническо-селските войнишки съвети. Финландия прогласява своята независимост и Ленин утвърждава декрет за откъсването й. При воденето на преговори за мир с Четворния съюз Съветска Русия призовава за сключване на общ мир без анексии и контрибуции, но с право на национално самоопределение. В началото на 1918 г. на първото си заседание Учредителното събрание провъзгласява Руска демократическа федеративна република, след което е разпуснато. Тогава федералната Украинска народна република излиза от Съветска Русия и подписва сепаративен мир с Централните сили.
        С подписването на Брестлитовския мирен договор от Русия договорно се отделя Украйна. Германците я окупират заедно с Белорусия и Прибалтика. Румънците вече са окупирали Бесарабия. Белофините настъпват в Карелия и дори предвиждат да превземат Петроград като възнамеряват там да бъде устроен свободен град подобно на Данциг, но са възпрени от германците, които се опасяват да не би болшевиките да паднат от власт. Те изпращат експедиционен корпус в Хелзинки и закриват тамошната социалистическа република. Под натиска на Османската империя Задкавказието също се отделя от Русия, а впоследствие е окупирано от турските войски /без Грузия, която преминава в германската сфера на влияние/.
        През лятото на 1918 г Русия вече се е разпаднала, поделена между червени и бели, националисти и интервенти. Тогава как болшевиките се задържат на власт и успяват да възстановят империята, която само след четвърт век ще се превърне в световна свръхсила? През март 1918 г. столицата на РСФСР се премества в Москва. Опитът за преврат в новата столица в началото на лятото след убийството на германския посланик Мирбах, осъществен от съуправляващите леви есери, както и метежът на есерите в някои градове на изток и североизток от нея, пропада. Болшевиките запазват властта на територията на руското национално ядро и успяват да го мобилизират. Червената армия е попълнена с царски офицери. Западащата промишленост в центъра на Русия и аграрните стопанства работят за официалната власт, която е наложила режим на изземване на продукцията. Въпреки съпротивата на руснаците от селските райони, политически активните руснаци в мнозинството си застават зад новата централна власт.
        Другият етнос, който предпочита възстановяването на единството на империята, са евреите. Те са добре представени в ръководството на болшевишката партия и техни функционери бързо заемат ключови постове в централната администрация. Сънародниците им в периферията са заплашени от погроми на местни националисти и това засилва центростремителните им усилия.
        Парадоксално, но част от местните националисти също поддържат болшевиките. Първоначално те припознават в тях слабите управленци, които изпускат юздите на управлението. Латишките стрелци, например, потушават преврата на левите есери, доколкото очакват да се утвърди самостоятелността на Прибалтика. Част от украинците (дори Бащицата Махно), белорусите, казаците и пр. също се обръщат към Ленин, защото той им обещава народовластие на Съветите и равноправие. Но по-важното е, че Русия представлява единен стопански комплекс и нейното фрагментиране ще навреди на повечето самостоятелни държавици, заплашени от междуособици и външна намеса. Руската пролет на народите започва да повяхва. Постепенно Червената селско-работническа армия прониква в бившите провинции и установява там съветска власт. Все още непокорните са усмирени с терор и глад. Единственият голям провал е в Полша, която откъсва западните райони на Украйна и Белорусия. Обратът при Варшава предопределя изплъзването и на трите прибалтийски републики.
        Трайното завземане на властта от Съветите в периферните губернии все още не осигурява единението на империята. Интернационалното сътрудничество между националните поделения на болшевишката партия, които управляват съответните протодържавни формирования, осигурява общностното им развитие с Руската федерация и последващото им сливане в СССР. Но преди това се осъществява съдбовна дискусия какви да бъдат отношенията и организационните връзки на Москва с останалите съветски републики. Председателят по въпросите на националностите към Совнаркома Йосиф Сталин предлага полунезависимите републики да се върнат в състава на Русия като получат автономен статут. Ленин настоява в бъдещата конфедерация те да са равностойни на Русия и да имат право да се отделят, ако пожелаят. Налагането му в спора за автономизацията ще предреши бъдещото бързо и почти безпрепятствено разпадане на федерацията в края на 1991 г.
        На 30 декември 1922 г. се образува Съюза на съветските социалистически републики, който ще просъществува едва 69 години, но ще се превърне в най-забележителния държавен феномен на 20 век. В началото се състои само от четири републики – Руска СФСР, Украинска ССР, Белоруска ССР и Задкавказка СФСР. Сдружаването на част от народите на бившата Руска империя потвърждава инерционността на политическото развитие на държавните формирования и приемствеността на административната и стопанската им структура.

        http://www.hist.msu.ru/ER/Etext/DEKRET/peoples.htm

        http://www.hist.msu.ru/ER/Etext/DEKRET/17-11-14.htm

        http://www.hist.msu.ru/ER/Etext/DEKRET/17-12-04.htm



        http://www.hist.msu.ru/ER/Etext/DEKRET/soslov.htm

        http://www.hist.msu.ru/ER/Etext/DEKRET/kompros.htm
        Last edited by Trakatrak'; 28.12.2017, 16:02.

        Коментар


        • «Чекист» — художественный фильм из проекта «Русские повести», снятый Александром Рогожкиным в 1991 году. Фильм снят по повести Владимира Зазубрина «Щепка» (1923).Действие происходит в страшные времена «красного террора», когда без суда и следствия были уничтожены миллионы людей. Кто приводил в действие адскую машину смерти? Психологический портрет революционного палача — в центре фильма. Главный герой — начальник губернского ЧК, принимающий участие в вынесении приговоров и расстрелах сотен людей.Сюжет :
          Сотрудники ЧК Андрей Срубов, Ян Пепел и Исаак Кац, зачитывают длинные списки врагов советской власти — тех, кто служил у белых или помогал им; тех, кто на кухне ругал большевиков; тех, чья вина состоит лишь в неподходящем социальном положении. Приговор чекисты выносят сами, он всегда молниеносен, одинаков и безоговорочен: расстрел. Пытаясь соблюдать «революционную законность», которая, по их мнению, заключается лишь в отдельном рассмотрении каждого конкретного дела, «судьи» превращают зачитывание списков в рутину: их «суд» настолько бездушен и бездумен, что они могут приговорить к смерти самих себя.
          После вынесения приговора заключённых выводят из камер и отправляют в подвальную душевую, где приказывают раздеться, ставят по пять человек к стене и расстреливают в затылок. Затем трупы выволакивают наружу, откуда ежедневно выезжает грузовик, переполненный расстрелянными людьми.
          Одна из центральных тем фильма — внутренняя трагедия интеллигента Срубова, которая выражается в его попытке оправдать насилие нуждами Революции. В отличие от своих малообразованных соратников, для которых Революция — дело исторической мести благородному сословию, Срубов пытается выстроить философию, которая могла бы оправдать кровопролитие общественным благополучием. Априорная неразрешимость данного вопроса приводит его к невыносимым мукам совести и далее к окончательному умопомешательству. Ведь жизнь в окружении мёртвых оказывается куда страшнее, чем смерть в окружении живых.
          Фильм «Чекист» относится к тем произведениям кинематографа, которые обязательны к просмотру, особенно молодому поколению. Такие факторы, как актерская игра, операторская и режиссерская работы, звук, монтаж и т. д. в данном случае не являются главными. Главное в «Чекисте» — это демонстрация того, что из себя представляет красная машина смерти, пришедшая к власти в России в результате государственного переворота. Начиная с царя и заканчивая посудомойщицей — все они подпадали под категорию «врагов народа», только за то, что не падали на колени перед чудовищным человеконенавистническим режимом.

          «Чекист» наглядно показывает нам, почему это больше никогда не должно повториться. Почему сравнимая с нацизмом коммунистическая идеология должна быть запрещена раз и навсегда. Почему эта страница должна быть вырвана из истории России и сожжена.

          Жертв красного террора должны помнить всегда.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от SPART Разгледай мнение

            Това извадка е от уйкипедия.

            Навършват се 100 години от създаването на ВЧК.Дали са много или малко,дали е репресия или надграждане, е добре Историята да Определи!

            https://www.blitz.bg/obshtestvo/5111...ews231612.html

            Коментар


            • ВЧК при СНК РСФСР (Всероссийская чрезвычайная комиссия по борьбе с контрреволюцией и саботажем при Совете народных комиссаров РСФСР) была создана 7 (20) декабря 1917 года[1]. Упразднена 6 февраля 1922 года с передачей полномочий ГПУ при НКВД РСФСР.
              Това извадка е от уйкипедия.

              Навършват се 100 години от създаването на ВЧК.Дали са много или малко,дали е репресия или надграждане, е добре Историята да Определи!


              Доказателство за доверие дава първо оня, който го търси!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Tkilata Разгледай мнение

                Дам, ако има още виетнамци в гората, дано разберат, че войната е свършила.
                Ма все пак винаги остават някакви колебания.
                Ако е верен вицът де.
                Мюлер към Щирлиц в навечерието на Коледа:
                - Щирлиц, работим вече толкова години и се разбираме добре.
                Но обяснете ми моля, защо постоянно повтаряте "-Не разбирам" и "-Не говоря немски"
                Някъде четох, че Броневой бил евреин. Каква ирония, евреин да изиграе така добре Мюлер. Макар че Химлер и Хайдрих са имали еврейска следа в родата си. Всъщност героя на Броневой бе мил, приятен, мек.
                Last edited by Trakatrak'; 18.12.2017, 21:20.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от SPART Разгледай мнение
                  Тази седмица ни Напусна Леонид Броневой.....

                  В Темата История припомням един художествен монолог - https://www.youtube.com/watch?v=x7_n3-9w4k8 - който ще е актуален и през следващите 50 години....Който изпитва някакви колебания за посоката на света е добре да изгледа целия сериал (във v.box. май че го има със субове на БГ).
                  Дам, ако има още виетнамци в гората, дано разберат, че войната е свършила.
                  Ма все пак винаги остават някакви колебания.
                  Ако е верен вицът де.
                  Мюлер към Щирлиц в навечерието на Коледа:
                  - Щирлиц, работим вече толкова години и се разбираме добре.
                  Но обяснете ми моля, защо постоянно повтаряте "-Не разбирам" и "-Не говоря немски"

                  Коментар


                  • Тази седмица ни Напусна Леонид Броневой.....

                    В Темата История припомням един художествен монолог - https://www.youtube.com/watch?v=x7_n3-9w4k8 - който ще е актуален и през следващите 50 години....Който изпитва някакви колебания за посоката на света е добре да изгледа целия сериал (във v.box. май че го има със субове на БГ).
                    Last edited by SPART; 17.12.2017, 21:57.
                    Доказателство за доверие дава първо оня, който го търси!

                    Коментар


                    • Първата регистрирана стачка в историята http://investments.dir.bg/_wm/news/n...&df=45&dflid=3
                      Втората регистрирана стачка в историята http://investments.dir.bg/_wm/news/n...&df=45&dflid=3
                      http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                      Коментар


                      • В началото на декември 1937 г. е починал във Виена Антон Страшимиров. Наред с тази годишнита, през настоящата година се навършват и 120 години от издаването на неговата първа книга.

                        Познаването на съдбата и творчеството на този човек е ценно за намирено на трудните отговори за злочестата българска съдба.

                        Снощи, в предаването "История Бг" успяха да изведат много интересни и верни акценти.
                        Е, неизбежно имаше съизмерване на ЕГО-измите на участващите, но до типичното пишкомерене и краен политически субективизъм не се стигна.
                        Ако ви остане малко време, някому може да е интересно.
                        Двойна годишнина на Антон Страшимиров

                        Във времето на повсеместен смут и кръвопролитни идеологически крамоли след Септемврийското въстание (1923 г.) черната хроника на печата е прекъсната з...

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от SPART Разгледай мнение

                          Както е казал Хрушчов - "Винаги има две мнение - едното е мое,а другото е глупаво!"

                          И от Никита Сергеевич има какво да се научи - само че не му е дошло Времето.....
                          Мдааа, при него се възстанови римската практика да се рушат монументите на предходния император. Никита е измежду най-славните хитреци-подлизурковци на съветската епоха. Дребен шмекер с твърда ръка. Берия и Жуков, Новочеркаск и Унгария го разбраха, ама не на време го разбраха.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Trakatrak' Разгледай мнение
                            Както често казвам (в научни спорове) аз винаги съм прав....
                            Както е казал Хрушчов - "Винаги има две мнение - едното е мое,а другото е глупаво!"

                            И от Никита Сергеевич има какво да се научи - само че не му е дошло Времето.....
                            Доказателство за доверие дава първо оня, който го търси!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от 4i40 Разгледай мнение

                              Така си е...
                              За да оцените нещо трябва да минат 100 г.....

                              Четете какво са писали хората през 99 от тях и си избирате вярното ( за пишещия )....Друг историк друго избира...И така ако събереш 4 -ма на една маса за всяко историческо събитие ще има по 5 мнения ...( и все аргоментирани, умни, многословни...)

                              пп Ти сега да не се засегнеш ...Твойто мнение най ще се чете и винаги ще бъде подкрепено от мен и Тянка...( е за Тянка не съм сигурен а и аз съм един ветропоказател..)
                              Както често казвам (в научни спорове) аз винаги съм прав.... Освен когато съм поседнал. Когато съм полегнал пак съм прав, но в хоризонтално отношение.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Trakatrak' Разгледай мнение

                                Че кой ли разбира сантимента на нашта отдавнашна младост. Така е в историята, бързо ставаш неактуален и около теб младежта се кърши на рап. Историците се занимаваме с анахронизми. И се забавляваме с тях.
                                Така си е...
                                За да оцените нещо трябва да минат 100 г.....

                                Четете какво са писали хората през 99 от тях и си избирате вярното ( за пишещия )....Друг историк друго избира...И така ако събереш 4 -ма на една маса за всяко историческо събитие ще има по 5 мнения ...( и все аргоментирани, умни, многословни...)

                                пп Ти сега да не се засегнеш ...Твойто мнение най ще се чете и винаги ще бъде подкрепено от мен и Тянка...( е за Тянка не съм сигурен а и аз съм един ветропоказател..)

                                Коментар

                                Working...
                                X