IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

История

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

    За мене българщина и простащина са две съвсем различни неща. Казах ти, че цялата ми рода е от България. Разбрахме, че не си от БАН. Вече стана съвсем ясно и защо. Аз съм работил в БАН, не е кой знае каква гордост но трябва един минимум. А историк ли си? Къде си завършил за да се наричаш такъв? Да не е във Велико Търново някое военно училище? Хубава карта си направил, ама май дотам ти стигат възможностите.
    Амииии, завършил съм история в Софийския университет. Там някои преподаватели хич не ме понасяха, понеже изисквах балансирано отношение към историческата интерпретация, за да не се навлиза в политически залитания и налитания. Но куцата политика у нас все още води домашната историческата мисъл. Твърде много партизанчета, кадесарчета, че и чужди агенти налагат линията на историческите дирения. И в това отношение преходът се оказа катастрофален.
    Самият аз се занимавам с историческа и етническа картография. Което дразни кадесарчетата и чуждопоклонниците, подобни на теб. Какво друго съм писал може да видиш в сайтовете, връзка към които ти подадох. Колкото до БАН, там също има своеобразен филтър на удобни и неудобни. Така че прави сметка от кои съм.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

      За мене българщина и простащина са две съвсем различни неща. Казах ти, че цялата ми рода е от България. Разбрахме, че не си от БАН. Вече стана съвсем ясно и защо. Аз съм работил в БАН, не е кой знае каква гордост но трябва един минимум. А историк ли си? Къде си завършил за да се наричаш такъв? Да не е във Велико Търново някое военно училище? Хубава карта си направил, ама май дотам ти стигат възможностите.
      За разлика от теб и мен, в профилът на Арахната /Trakatrak/ в Инвестор стои истинското му име. Това, според мен означава, че той застава зад всяка казана от него дума, а не ръси като теб перли и бисери, под удобството на анинимността. Излез и ти с истинското си име, образование и професия, пък тогава викай " en garde" /специално на него/.

      П.П. И още нещо - в тоз форум сал аз имам привилегията и удоволствието /изцяло мое/ да храча по Арахната

      Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
      Мечо

      Коментар


      • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

        За какви териториални претенции говориш? Тук става въпрос, че от неграмотност може да се изплюеш върху паметта с човешкото преживяно нещастие при съседите и после какво очакваш ми е интересно? Това е като някой да оскверни гроба на майка ти и баща ти. За никакви териториални претенции не говорим. Не сме в 19-ти век.

        Аз не гледам крави, не съм тъпанар, злобен и завистлив като някои тук - дето си мислят, че гърците газ пикаят заради него. Що за човек трябва да си за да се изказваш по този начин през 2019-та? Е точно такива изроди е имало много в българската войска около Драма, Кавала, Скопие Прилеп.... Ходя като стотици хиляди българи почти всяка година в Гърция. Слушал съм около мене българи с много селски и просташки физиономии как тези земи до 44-та били български, но за съжаление и интелигентни хора не знаят нищо за фактологията и се връзват. Виждал съм в Кавала надписи по сгради срещу "българския окупатор", виждал съм и на 100м от Парламента на Скопие, не много видим но "паметник срещу българския окупатор". Та тези паметници ги дължим на някой като по-горните получовеци, които никога не са чували за окупационните български войски след 41г там. И аз не бях чувал, но като видях паметниците пък попрочетох малко защо са там. И през Драма минах преди месеци и знам защо паметника им стърчи на центъра. Аз не искам като пътувам в съседските страни хората да ме презират заради нашите тъпаци. Пък и гърците и македонците били неблагодарни според някои тук, убили невинни български окупационни войници. Те не искат нищо специално от нас днес, но поне е нормално да уважаваме историческата им памет.
        Ами ... преди да публикуваш коментар, първо го прочети. Ти самият си написал, че някой наш сънародник, четейки този форум може да се изправи насред Северна Гърция и открито да заяви, че това са били български земи. Ако чуя такова твърдение, аз като патриот, веднага го слагам в графата "териториални претенции".

        Преди да стигнеш до нашите окупационни войски, що не вземеш да прочетеш за потоците изселници и бежанци от Беломорска Тракия и Македония, горд българино с родословно дърво до 9-то коляно. Причина и следствие му се вика на това. Или ако ти е по-достъпно - каквото повикало, такова се обадило.


        Last edited by tnm; 15.01.2019, 08:54.
        Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
        Мечо

        Коментар


        • Фоне, аз пък познавам българин изселен от Драма след войната ..Цялата фамилия..Останали са му само едни братовчеди в Драма и ходихме при тях през Златоград..По пътя ми разказа какъв тормоз и натиск е имало върху българите да сменят самосъзнанието им..Отидохме там и видяхме хората стояхме три дни..Младите не знаят вече български, само старите знаят , но не могат да го говорят навън..Ти си приел гръцката пропаганда и повтаряш техните тези..Може и да си грък и това е е разбираемо..Остава обаче въпроса как българите от Беломорска тракия станаха славоезични гърци..Чети по тези въпроси..Потърси и за андартите и офицерите от гръцката армия в Македония с четите им..Там как мислиш не са ли избивали българи..Може и да прочетеш Алексис Зорбас на Казанзакис- самият Алексис признава , че е изнасилвал и колил българки.Разбрахме, че си трол по това, че разглеждаш и защитаваш само едната страна.Винаги е имало и продажни българи гъркофили..По асимилицията едва ли можеш да обвиняваш България..Тук можеш да четеш и книги от република Македония за асимилацията на селата около Преспанското езеро..Като си работил в БАН може ли да ни посочиш някои твои статии да видим тезите ти..
          Last edited by Kiro; 15.01.2019, 06:59.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение
            Интересно, откъде ти е родата, която явно не е успяла да ти вмени българщина
            За мене българщина и простащина са две съвсем различни неща. Казах ти, че цялата ми рода е от България. Разбрахме, че не си от БАН. Вече стана съвсем ясно и защо. Аз съм работил в БАН, не е кой знае каква гордост но трябва един минимум. А историк ли си? Къде си завършил за да се наричаш такъв? Да не е във Велико Търново някое военно училище? Хубава карта си направил, ама май дотам ти стигат възможностите.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение
              Дебело подчертаното действително ли си го мислиш или просто ти се изплъзнало из клавиатурата!? Нима смяташ, че в този глобален свят без ясно очертани граници, някой ще тръгне да предявява териториални претенции към съседни държави, заради нещо прочетено в нета, пък били то вярно и отговарящо на действителността!?
              За какви териториални претенции говориш? Тук става въпрос, че от неграмотност може да се изплюеш върху паметта с човешкото преживяно нещастие при съседите и после какво очакваш ми е интересно? Това е като някой да оскверни гроба на майка ти и баща ти. За никакви териториални претенции не говорим. Не сме в 19-ти век.

              Аз не гледам крави, не съм тъпанар, злобен и завистлив като някои тук - дето си мислят, че гърците газ пикаят заради него. Що за човек трябва да си за да се изказваш по този начин през 2019-та? Е точно такива изроди е имало много в българската войска около Драма, Кавала, Скопие Прилеп.... Ходя като стотици хиляди българи почти всяка година в Гърция. Слушал съм около мене българи с много селски и просташки физиономии как тези земи до 44-та били български, но за съжаление и интелигентни хора не знаят нищо за фактологията и се връзват. Виждал съм в Кавала надписи по сгради срещу "българския окупатор", виждал съм и на 100м от Парламента на Скопие, не много видим но "паметник срещу българския окупатор". Та тези паметници ги дължим на някой като по-горните получовеци, които никога не са чували за окупационните български войски след 41г там. И аз не бях чувал, но като видях паметниците пък попрочетох малко защо са там. И през Драма минах преди месеци и знам защо паметника им стърчи на центъра. Аз не искам като пътувам в съседските страни хората да ме презират заради нашите тъпаци. Пък и гърците и македонците били неблагодарни според някои тук, убили невинни български окупационни войници. Те не искат нищо специално от нас днес, но поне е нормално да уважаваме историческата им памет.

              Коментар


              • Нека се има предвид, че към 1941г. мнозинството от гръцкото население там не е коренно, а са изселници от Мала Азия. Те се настаняват там след Лозанския мирен договор с Турция от 1923г., и които са били бедни и гладуващи и за тази цел настанени в къщите и оземлени с имотите на прокудените по безлюднити острови или в България, живеещи от векове по тези места българи.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                  Trak, аз се спирам да му обяснявам на тоя, чак ме е срам, че има подобни "българи". Според мен е трол, но не съм го засичал из форумите, новопръкнал се е, та затова е и толкова нахъсан, като всеки адепт...
                  Тоя e causa perduta , пускай го в игнора ...

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                    Trak, аз се спирам да му обяснявам на тоя, чак ме е срам, че има подобни "българи". Според мен е трол, но не съм го засичал из форумите, новопръкнал се е, та затова е и толкова нахъсан, като всеки адепт...
                    Май съм го срещал преди в някоя тема. Но не ми се ровичка там как се е държал.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение
                      Интересно, откъде ти е родата, която явно не е успяла да ти вмени българщина, ами си готов да охулващ собственото си минало в полза на тея, де ни окрадоха и изтормозиха. А след 1944 г. никаква територия не сме отстъпвали на Гърция. Това стана защото влязохме в съветската зона. И гърците още пикаят газ.
                      Trak, аз се спирам да му обяснявам на тоя, чак ме е срам, че има подобни "българи". Според мен е трол, но не съм го засичал из форумите, новопръкнал се е, та затова е и толкова нахъсан, като всеки адепт...
                      Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                        В рода си за други освен за българи не съм чул. И поне по бащина линия имам родословното дърво за 9 колена.
                        Интересно, откъде ти е родата, която явно не е успяла да ти вмени българщина, ами си готов да охулващ собственото си минало в полза на тея, де ни окрадоха и изтормозиха. А след 1944 г. никаква територия не сме отстъпвали на Гърция. Това стана защото влязохме в съветската зона. И гърците още пикаят газ.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                          Антибългарин ли?
                          Какво означава "не било в България", ами било "българско землище"?
                          Вие тази примитивна групичка, която сте се събрали тук разбирате ли, че да кажеш на грък "Драма е била българска" е все едно някой германец да иде в Румъния, Полша, Русия или Франция и да и каже "Вие знаете ли, че това са били германски земи?"

                          Не знам как човек може да има страх от Бога и да се счита за човек и да се гордее с българските войски в Драма. То е ясно защо за тази история нямаше и дума в учебниците, защото не е за гордост. Учеха ни, че не сме пращали войски. Не сме ама срещу СССР. В Гърция и Македония сме пращали много. Били сме спасили евреите. Спасили сме, ама само тези в България. Тия от Македония и Гърция сме ги пратили в концлагери. Нашите войници са обикаляли Драма и са имали предостатъчно храна, а около тях са обикаляли гладни деца и те не са им давали нищо. Майките, за да спасят децата си са спяли за по еди хляб с българските войници. Още има по селата вещи у нас, които българските войници са грабели и плячкосвали. Гърците са вдигнали възстание срещу нас, някакъв ни обяснява как са ни приемали там с любов.
                          Човек, извинявай, ама си много бос. Области на днешна Полша и Франция верно са били немски. Да кажем, около хилядолетие. Ама, ти откъде да ги знаеш тези работи. Французите и поляците не го отричат, но ти самоуверено го правиш. Няма смисъл да се разисква с теб, освен да ни развеселяваш като Марандето.
                          Колкото до недоимъка и глада по време на войната прочети на колко места из Европа са гинели от глад. Само в Атина над стотина хиляди. Докато в нашата зона гърците са имали дажби и смърт от глад е нямало. Вярно е, че са получавали по=малки дажби от българите, но те са заварено население и повечето са имали лични стопанства и роднинско-приятелски мрежи, които ги подпомагат да оцелеят. Верно че е имало натиск на българските власти за изтласкването на гърците и турците извън българската зона, но това е политика на ребългаризиране на Беломорието. Отговор на предишни насилия срещу българите.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                            В рода си за други освен за българи не съм чул. И поне по бащина линия имам родословното дърво за 9 колена. Така , че нямаш интелект нито да познаваш кое какво е, нито има защо да се правиш на по-голям българин от мене. Вероятно са те били много по главата, щом си търсиш често бой без причина с глупостта си. То с такива като тебе България все ще е във война докато изчезне. Добре, че е имало и малко българи като мене, та гърците съвсем не са сринали държавата ни след 44-та за благодарност на нашата агресия, а са се задоволили с малко земя и репарации.

                            Гадостта от групичка като вашата е, че някой българин ще се върже на маса на глупостите ви, ще иде в Гърция и ще заяви "Вие знаете ли, че тази земя е била българска?". След което ще последва това което би последвало някой германец ако заяви в Париж, макар и невинно, че Париж е бил германска територия.

                            И искам да ти кажа, че за това което се е случвало там няма извинение. Все едно аз да убия някого и да кажа "ама занеш ли Чингиз хах как е заклал еди кой си". Войниците ни не са убивали масово там, за радост, но и другите им действия са неприемливи. Може би не са и виновни, действали са по заповед ако така се погледне. Имало е и много човечни между тях. Ето пример
                            http://www.librev.com/index.php/pros...04-01-23-21-44

                            Това трябва да се приеме за история, нещо минало, като всеки българин трябва да знае по 2-3 изречения и за тази наша не толкова героична история и да се разбираме добре със съседите си въз основа на истинските факти.
                            Че каква да е..... 7 в там се населват българите на Кубер.https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A...80%D0%B8%D1%8F

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                              В рода си за други освен за българи не съм чул. И поне по бащина линия имам родословното дърво за 9 колена. Така , че нямаш интелект нито да познаваш кое какво е, нито има защо да се правиш на по-голям българин от мене. Вероятно са те били много по главата, щом си търсиш често бой без причина с глупостта си. То с такива като тебе България все ще е във война докато изчезне. Добре, че е имало и малко българи като мене, та гърците съвсем не са сринали държавата ни след 44-та за благодарност на нашата агресия, а са се задоволили с малко земя и репарации.

                              Гадостта от групичка като вашата е, че някой българин ще се върже на маса на глупостите ви, ще иде в Гърция и ще заяви "Вие знаете ли, че тази земя е била българска?". След което ще последва това което би последвало някой германец ако заяви в Париж, макар и невинно, че Париж е бил германска територия.

                              И искам да ти кажа, че за това което се е случвало там няма извинение. Все едно аз да убия някого и да кажа "ама занеш ли Чингиз хах как е заклал еди кой си". Войниците ни не са убивали масово там, за радост, но и другите им действия са неприемливи. Може би не са и виновни, действали са по заповед ако така се погледне. Имало е и много човечни между тях. Ето пример
                              http://www.librev.com/index.php/pros...04-01-23-21-44

                              Това трябва да се приеме за история, нещо минало, като всеки българин трябва да знае по 2-3 изречения и за тази наша не толкова героична история и да се разбираме добре със съседите си въз основа на истинските факти.
                              Дебело подчертаното действително ли си го мислиш или просто ти се изплъзнало из клавиатурата!? Нима смяташ, че в този глобален свят без ясно очертани граници, някой ще тръгне да предявява териториални претенции към съседни държави, заради нещо прочетено в нета, пък били то вярно и отговарящо на действителността!?


                              Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                              Мечо

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

                                Човекът рече да се позове на теб кат капацитет, а ти пак с рогата напред За асимилацията си прав. Сега гърците имат като малцинство славяногласни елини, каквото и да означава това.

                                Преди години, когато още ми беше интересно да ходя в Гърция, спряхме на една бензиностанция, нейде из Северна Гърция. Докато си пиехме кафето до нас изникна малка група от хора, облечени твърде пъстро, твърде цветно. Когато жените заговориха помежду си, веднага разпознах напевния говор на нашите помаци от велинградско. Като се вгледах в тях имах чувството, че виждам жените и момичетата от село Св. Петка - също така бели, руси, светлооки ...

                                На Балканите явно е така - всичко е преплетено с невидими нишки, които се късат, там където вече е изтъняло.


                                От самите гърци в Пелопонес съм чувал ,че разделителната линия е при Лариса на юг елини,на север българи а те му викат славяни.Колкото до тази нова измишльотина наречена помак я сътвориха гърците,вие не сте българи нито
                                турци ...вие сте помаци,нещо като македонците.
                                Last edited by Grosss; 14.01.2019, 18:28.

                                Коментар

                                Working...
                                X